Plusy
- Nízká hmotnost
- Kompaktní rozměry
- Bezkonkurenční výdrž
- Podpora 5G
- Zvýšená odolnost
Minusy
- Průměrné foto
- Slabé video
- Pouze 60Hz displej
- Balení bez příslušenství
- Vyšší cena
Sony Xperia 10 IV pokračuje v trendech, které nastavil už první model této řady. Můžete se těšit na kompaktní rozměry, nižší hmotnost, protáhlý displej a slušnou výdrž, v mnoha ohledech unikátní mix parametrů, které hledá nemalá skupina potenciálních zájemců. Dokázala se ale poslední varianta vypořádat s problematickými oblastmi svých předchůdců?
Xperia 10 IV představuje pouze evoluční pokračování svých předchůdců. Co fungovalo, zůstalo zachováno, co ne, bohužel také. Nečekejte zde razantní změny, pokud vás předchůdci dokázali oslovit, tento telefon se vám bude líbit. Pokud vás nezaujaly, nejspíš to nezmění ani testovaný model.
|
| rozměry a hmotnost: 153 × 67 × 8,3 mm, 161 g displej: 6,0", kapacitní OLED, 1 080 × 2 520, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Sony Xperia 10 IV si přečtěte na následujících listech.
Design
Kompaktní, lehká, elegantní. Xperii 10 IV se rozhodně nedají upřít body za originalitu. Drží se designu, který nastínila už první verze, a jako celek to funguje víc než dobře. U kompaktního protáhlého telefonu možná neurčíte správně generaci, odlišit od ostatních ho ale zvládnete určitě.
Protáhlé kompaktní tělo
Plastové tělo jde sice cestou spíše hranatého tvaru, jednotlivé hrany jsou ale pěkně zaobleny a boky i záda mají na dotek příjemně matnou povrchovou úpravu. Telefon je úzký a lehký (161 gramů se nevidí příliš často), do ruky padne perfektně. Dobře se drží, a právě menší rozměry i hmotnost budou pro mnohé jedním z klíčových argumentů. Segment trojitého fotoaparátu vystupuje nad úroveň zad sotva znatelně, matný povrch se nešpiní a nezůstávají na něm otisky prstů.
Detail tlačítek a záda telefonu
Tlačítka najdete na pravém boku a zůstala už jen dvě (ve srovnání se staršími modely) – regulace hlasitosti a hlavní vypínač. První zmíněné vystupuje nad povrch boku a najít ho hmatem není problém. Vypínač s integrovanou čtečkou otisků prstů je mírně zapuštěn a jemu by výraznější hmatové odlišení prospělo. Obě kladou přiměřený odpor a při stisku poskytují jasnou zpětnou vazbu.
Boky telefonu
Šuplíček na karty najdete na protější straně. Jako u jiných Xperií nepotřebujete k přístup špendlík, šuplíček stačí vysunout nehtem. I s tímto uživatelsky přívětivým řešením se telefon chlubí zvýšenou odolností vůči prachu a vodě a případná výměna karet za chodu systému se obejde bez restartu (což u Sony nebývalo samozřejmostí). Telefon se chlubí podporou dualSIM, šuplíček však osadíte pouze jedinou nanoSIM a případně paměťovkou. Druhou SIM je třeba řešit jako eSIM.
Šuplíček na karty • Spodní strana s USB-C • Horní strana s konektorem sluchátek
Horní strana hostí konektor sluchátek, spodní pak USB-C, u obou najdete i drobný otvor mikrofonu. Hlasitý reproduktor se schovává za tenoučkou mřížkou u spodní strany displeje, ten určený pro hovory pak u horní a je určen pouze pro hovory, spodnímu hlasitému v reprodukci nijak nepomáhá, na stereo tak můžete zapomenout.
Kompaktní balení pouze s telefonem a dokumentací
Krabička je ve srovnání s konkurencí poloviční a najdete v ní kromě telefonu už jen pá manuálů. Žádná nabíječka, kabel, kryt, sluchátka, tady se jede po vzoru iPhonů (ale i dalších) na „ekologické“ vlně. Ať už se na tento pro mnohé kontroverzní přístup díváte jakkoliv, počítejte s tím, že u Xperie si kupujete opravdu jen telefon.
Hardware
Maratonec s 5G. Qualcomm Snapdragon spolupracuje s 6 GB RAM, které doplňuje 128GB úložiště. Při prvním spuštění bylo obsazených 19 GB, po prvotní aktualizaci systému a všech aplikací se tato část rozrostla na 23 GB. Odinstalováním nepotřebných aplikací můžete ušetřit dalších cca 300 MB.
Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci • USB OTG • NFC
Výkonově telefon nestrádá, pracuje svižně, poradí si s intenzivním multitaskingem a nezalekne se ani náročných her. Není to úplně telefon cílící na hráče, z hlediska výkonu ale nabídne více než dostatečný uživatelský zážitek. Ani při déle trvající vyšší zátěži se telefon nezahřívá.
Výsledky benchmarku AnTuTu 9.4.3:
- celkové skóre: 391 357
- CPU: 122 956
- GPU: 101 007
- MEM: 63 691
- UX: 103 703
Xperia podporuje 5G, nabídne Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC, USB OTG, reverzní nabíjení a potěší i zvýšená odolnost (IP65/68). Sekundární SIM je řešena jako eSIM, úložiště lze rozšířit paměťovkou až do velikosti 1 TB.
Čtečka otisků prstů je integrovaná do hlavního vypínače a zapamatuje si až pět otisků. Její úspěšnost je vysoká, chyby se vyskytují ojediněle. Mohla by být však být o něco rychlejší, prstem se sice stačí čtečky jen dotknout, než se ale telefon odemkne, zaznamenáte drobnou prodlevu. Brzdit vás rozhodně nebude, konkurenti jsou ale rychlejší a nabídnou i další využití čtečky, třeba na zamykání aplikací. Odemykání obličejem Sony bohužel neumí.
Čtečka otisků prstů
Výdrž je oblastí, kde telefon exceluje. Na dva dny se dostane leckterý konkurent, jenže u Sony budete mít co dělat, abyste Xperii dokázali za dva dny utahat. I při intenzivním používání ukazuje po dvou dnech slušnou rezervu, běžné používání zvládne s dobitím jednou za tři dny. I s rychlou nabíječkou trvá nabití akumulátoru s kapacitou 5 000 mAh z nuly zhruba dvě a půl hodiny.
Software
Svižně a střídmě. Android 12 rozšiřují jen drobné kosmetické úpravy, počítejte tedy s uživatelským zážitkem blížícím se čistému Androidu. Systém se podařilo odladit velmi dobře, reaguje okamžitě bez zadýchávání či zpomalování, výkonově rozhodně nestrádá.
Systém • Aktualizace • Telefon • Zprávy
Jednotlivé plochy nemohou být prázdné, hlavní je vždy ta nejvíce nalevo. Aplikace najdete pěkně pohromadě v hlavní nabídce, alternativu se všemi aplikacemi přímo na plochách Xperie nenabídne. Oznamovací panel nese na jedné obrazovce osm přepínačů, celkově vybíráte z 27 dostupných, pořadí i počet lze změnit.
Plocha • Hlavní nabídka • Oznamovací panel • Poslední spuštěné aplikace
U aplikací spoléhá Sony na Google, základní nabídku doplňuje Netflix, Facebook a LinkedIn. Zatímco prvního jmenovaného lze odinstalovat, zbývajících dvou se nezbavíte. Sony dodalo spíše drobnosti, z hlediska aplikací zaslouží pochvalu, nemusíte ztrácet čas s tunou zbytečného balastu.
Nastavení • Obrazovka uzamčení • Řízení podsvícení • Multitasking
Přestože telefon nabídne podporu gest i slušný výčet nastavení displeje, konkurenti toho umí ale výrazně víc. Pokud přecházíte z čistého Androidu nebo méně vybaveného modelu, nejspíš nenarazíte na problém, pokud jste však zvyklí na zapínání displeje poklepáním, zamykání aplikací čtečkou otisků prstů, odemykání obličejem nebo třeba jen chcete prohodit krajní tlačítka pod displejem, budete chvílemi minimálně lehce rozladěni.
Headphones • Hudební přehrávač • Podpora • Hodiny
Xperia je z hlediska softwaru stejně osobitá jako u hardwaru. V něčem je na míle před konkurencí, v něčem neobstojí proti mnohem levnějším kouskům. Sony má určitou představu, jak by to mělo vypadat, a ta se od předchozí generace vůbec nezměnila. Nemusí to být nezbytně na škodu, pokud jste však rozmazlení propracovanějšími konkurenty, budete se s Xperií sžívat obtížněji.
Fotoaparát
Průměrné fotky, slabé video. Segment fotoaparátu se skládá ze tří objektivů – hlavního 12MPx, kterému sekunduje 8MPx teleobjektiv a 8MPx širokoúhlý objektiv. Hlavní disponuje optickou stabilizací. Mezi objektivy se lze snadno přepínat pomocí tří tlačítek u okraje okna záběru, vzhledem k jejich nevyváženým výkonům však nejspíš skončíte nakonec jen u toho hlavního.
Sestavení fotoaparátu Sony Xperia 10 IV:
- Hlavní objektiv: 12 MPx, F1,8, 1/2,8", 27 mm, 79°
- Teleobjektiv: 8 MPx, F2,2, 1/4,4", 54 mm, 43°
- Ultra širokoúhlý objektiv: 8 MPx, F2,2, 1/4", 16 mm, 120°
- Selfie kamera: 8 MPx, 1/4“, F2,0, 78°
V prostředí fotoaparátu najdete vše na obvyklých místech. U okraje záběru je k dispozici několik rychlých voleb, další jsou pak k dispozici v nastavení (obojí se mění podle aktuálně zvoleného režimu). Mezi focením a natáčením se přepínáte vodorovným přejetím prstu, další režimy nabídne dedikované tlačítko.
Prostředí a nastavení fotoaparátu
Pořízené fotografie jsou relativně ostré, se slušnými detaily a u hlavního snímače i pěknými barvami. Zde výčet pozitiv končí. Zbývající dva objektivy možná zvládnou pěkný ostrý snímek, jejich barevné podání je však na míle vzdálené nejen hlavnímu snímači, ale i navzájem. Bez ohledu na objektiv bojuje fotoaparát s přepaly nebo špatně prokreslenými tmavšími oblastmi, HDR nepomůže. Za slunečného letního dne se dá s telefonem pořídit opravdu pěkná fotka, než se k ní ale propracujete a budete ji umět pořídit na první dobrou, bude to chvíli trvat. Tato Xperia rozhodně není pro laiky, dobré výsledky si tu musíte oddřít.
Srovnání fotoaparátů:
Ukázkové fotografie:
Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Pokud označíme výsledky fotoaparátu za průměrné, video je už průšvih na celé čáře. Podpora 4K se nekoná, full HD 30 fps je na tom kvalitativně hůře než fotky. Videu chybí ostrost, hlavně však prokreslení detailů, i telefony za polovinu umí víc. V nabídce sice narazíte na možnost full HD 60 fps, výsledky jsou však doslova nepoužitelné. Xperia totiž natvrdo přepne na dvojnásobné digitální přiblížení, se kterým nic neuděláte –po prvním vyzkoušení a smazání dotyčného videa nejspíš tuto volbu už nikdy nepoužijete.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Závěr
Sony Xperia 10 IV vás přijde na dvanáct a půl tisíce korun. A to není zrovna málo na takto rozporuplný telefon. Je tu povedený design, kompaktní rozměry, nízká hmotnost, famózní výdrž, zvýšená odolnost, 5G, pěkný displej i slušný výkon. Jenomže potom přijdou na řadu méně povedené oblasti. Někomu může chybět nabíječka, rychlost nabíjení neohromí, softwarové možnosti jsou spíše střídmější, displej umí jen 60 Hz a náladové výkony fotoaparátu společně se slabým videem výsledku rozhodně nepřidají.
Zatímco u konkurence obvykle narazíte na vyvážený mix funkcí, kde na sebe nikde nic výrazně neustupuje, Xperia je spíš jak na horské dráze. Má spoustu jedinečných argumentů, proč ji chtít, hned je ale střídá výčet neduhů, které dokáží soužití s telefonem znepříjemnit. Zde více než kde jinde záleží na tom, co přesně od telefonu požadujete – tato Xperia může pro vás být telefonem snů, stejně tak i děsivou noční můrou.
|
| rozměry a hmotnost: 153 × 67 × 8,3 mm, 161 g displej: 6,0", kapacitní OLED, 1 080 × 2 520, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,1 mm, 189 g displej: 6,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 1280 (8× Cortex-A78, 2 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 7 490 Kč |
|
| rozměry a hmotnost: 132 × 64 × 7,7 mm, 140 g displej: 5,4", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 477 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 406 mAh procesor: Apple A15 Bionic (4-core GPU) (6× Avalanche, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 15 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Sony Xperia 10 IV je kompaktní a lehký telefon s protáhlým displejem, skvělou výdrží a zvýšenou odolností. Chybí mu vyšší obnovovací frekvence displeje, na konkurenci ztrácí průměrným fotoaparátem a ambiciózní cenovkou.
Plusy:
- Nízká hmotnost
- Kompaktní rozměry
- Bezkonkurenční výdrž
- Podpora 5G
- Zvýšená odolnost
Minusy:
- Průměrné foto
- Slabé video
- Pouze 60Hz displej
- Balení bez příslušenství
- Vyšší cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium