Plusy
- Dobrá ergonomie
- Konektivita
- Skvělé fotoaparáty
- Propracovaná aplikace fotoaparátu
Minusy
- Přehřívání a ztráta výkonu
- Pomalejší nabíjení
- Předinstalované aplikace
- Chybí fialová barevná varianta
Ctrl+C, Ctrl+V. Kdybychom si chtěli ušetřit práci, stačilo by zde zkopírovat celý text z recenze Sony Xperie 1 III a jen přepsat pár parametrů souvisejících s menšími rozměry testovaného telefonu. Ono totiž i Sony vzalo jedničkovou Xperii a jen ji zmenšilo bez výrazných zásahů, přeneslo však i hlavní nedostatky vlajkového modelu a vzhledem k nižší ceně jich i pár přidalo. Takže kdo četl recenzi dražšího modelu, má velmi dobrou představu, co bude na následujících řádcích.
Velmi příjemnou změnou je úhlopříčka 6,1". Pokud někdo chce menší, ale zároveň plně vybavený telefon, může se podívat i po Samsungu Galaxy S21 5G 128 GB, iPhonu 13 128 GB či Asusu Zenfone 8. Nicméně za špičkovou výbavu v čele s periskopickým skutečně zoomovacím fotoaparátem, Snapdragonem 888 a prémiovým vzhledem se u Sony Xperie 5 III připlácí, konkrétně 25 990 Kč.
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 68 × 8,2 mm, 169 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 080 × 2 520, 449 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/ad/b/g/n, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Sony Xperia 5 III si přečtěte na následujících listech.
Design
Padne do ruky. Nejenže Sony vsadilo na malý displej, ale k tomu jeho poměr stran činí 21:9 a je širokoúhlejší než konkurence, takže telefon není ani tak široký, jako je vysoký. Díky tomu skvěle padne hlavně do menší ruky a střední ruka již dosáhne na celou plochu displeje. Zvláštností designu Sony je, že pod displejem i nad ním se nachází kousek prostoru. Není nevyužitý, jelikož nahoře je umístěná selfie kamerka, která tedy není zabudovaná v displeji, což někomu může vyhovovat. Displej má tedy téměř dokonalý obdélníkový tvar (rohy jsou velmi decentně zaoblené).
Xperie 5 III je na dnešní poměry s 6,1" úhlopříčkou malým telefonem
I přes použití drahých materiálů Xperia 5 III nebudí tak prémiový dojem jako Xperia 1 III. Rámeček je vyboulený do stran a s kolegou Kubou Michlovským jsme dumali nad tím, zdali je vůbec kovový, a jednoznačné potvrzení jsme našli až na webových stránkách Sony. Kolébka hlasitosti i tlačítko spouště fotoaparátu se viklají a opět působí plastovým dojmem.
Skleněná záda relativně rozumně skrývají otisky prstů a telefon moc nevykluzuje z ruky, ale pocitově na dotek působí úplně stejně jako předek telefonu. Při testování se mi nemálokrát stalo, že jsem poslepu telefon zapnul, ale měl jsem jej otočený obrazovkou dolů.
Modul fotoaparátu je mírně vystouplý
Možnou příčinou byla černá varianta telefonu, kterou jsme měli k dispozici. Sony nabízí i zelenou barvu, ta však minimálně na fotkách nevypadá tak elegantně jako fialová u Xperie 1 III, ta však není v nabídce pro pětkovou Xperii. Škoda.
Displej
Jediná vada. Typicky s OLED displeji moc problémů nebývá, když se dobře podchytí jejich vypalování; lze však vypozorovat jeden specifický jev, nejlépe odhalitelný v noci. Některým OLED panelům dělá problém přechod mezi černou a šedou barvou, a to při nízkém jasu. Nejpatrnější to je při tmavém režimu a pohybu v menu či roletce s nastavením. Přechod do šedé trvá dlouho a na pomezí se vytváří modrý lem, přičemž například šedé kolečko mění tvar na šišku. Naštěstí se to děje jen u některých přechodů a za nízkého jasu, takže se s tím příliš často nesetkáte, ale děje se to.
Nastavení displeje
Co do velikosti, displej se pyšní 6,1" úhlopříčkou s Full HD+ rozlišením, které je roztaženo do poměru stran 21:9. Díky absenci průstřelu selfie kamerky dokáže telefon bezproblémově zobrazit velmi širokoúhlý obraz. Na druhou stranu displej zabírá jen 81,4 % plochy telefonu. Obnovovací frekvence činí 120 Hz a ochranou je Corning Gorilla Glass 6.
Netypicky je přední kamerka nad displejem
Při této menší úhlopříčce je nižší rozlišení výhodou, protože jemnost je velmi dobrá, ale čipset není tolik vytěžovaný, což nejen zvyšuje výdrž na jedno nabití, ale u graficky náročných her snižuje i přehřívání. Vizuálně ani prakticky se neliší od displeje s vyšším rozlišením u Xperie 1 III. Díky OLED technologii má skvělou černou, nízký jas pro noc i vysoký pro přímé slunce přes den.
Hardware
Zbytečné problémy. Stejně jako dražší a větší Xperia 1 III tento telefon trpí na přehřívání, ne ideální výdrž na jedno nabití a pomalejší nabíjení. Je viděl, že si inženýři v Sony nelámali hlavu s tím, jak optimalizovat vnitřnosti pro jiné velikosti telefonu a jednoduše stejná či velmi podobná střeva vložili podobným způsobem i do testovaného modelu.
Antutu V9.1.7
- Celkové skóre: 674 109 bodů
- CPU: 148 529 bodů
- GPU: 278 173 bodů
- MEM: 109 414 bodů
- UX: 137 993 bodů
Skóre je špatné s ohledem na fakt, že v telefonu tepe Snapdragon 888. Svou roli zde hraje i přehřívání telefonu, což se projevuje na sníženém výkonu, záleželo na tom, jestli telefon do testu vstupoval z 30° nebo z 35°; v tom druhém případě měl skóre ještě o více než 60 000 bodů nižší. Bohužel na přehřívání lze narazit i během hraní her a nejhorší je při hraní her na nabíječce. Nicméně obecně je výkon i přes problémy dobrý i na nejnáročnější hry.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 1 550 MB/s
- Sekvenční zápis: 737 MB/s
- Náhodné čtení: 260 MB/s (66 699 IOPS)
- Náhodný zápis: 271 MB/s (69 356 IOPS)
Telefon poměrně rychle vycucává energii z baterie, i když je mírně lepší než velká Xperia 1 III, neboť má přes menší rozměry stejnou kapacitu baterky. Po náročném dni nelze ani uvažovat, že telefon nestráví noc na nabíječce. Jako intenzivní používání jsem na telefonu hrál Pokemon GO a se 100% jasem jsem sotva na jednu baterii do večera. Dvoudenní výdrž je možná, ale při nižším využití telefonu.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (SIM, Wi-Fi, 100% jas): 17 hodin 32 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (SIM, 50% jas, 60 Hz, světlý režim): 12 hodin 46 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 1 hodina 47 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 1 hodina 9 minuty
Test rychlosti nabíjení probíhal na přibalené 30W nabíječce a časy neodpovídají ideálním hodnotám pro takto drahý telefon, když mnohem levnější modely mají dvojnásobné, ale i čtyřnásobné nabíjecí výkony. Čekat skoro dvě hodiny na úplné nabití se nehodí. I přes vypnutí všech „chytrých nabíjení“, které prodlužují dobu nabíjení, ale zvyšují životnost baterie, mi přišlo, že telefon mezi 60 % a 70 % sníží dobíjecí výkon, protože lze zaznamenat zpomalení přibývání procent. V tomto bodě se telefon také přestane tolik zahřívat.
Software
Pět GB balastu. Telefon je vybavený systémem Android 11; prostředí je odladěné, postavené na prvcích, jež se již léta nemění. Nicméně Sony přidává několik svých vlastních vychytávek, které uživatel může, ale nemusí používat.
Menu a základní grafické rozhraní telefonu
Základní uživatelské prostředí je však tradiční. Pokud máte rádi spoustu přepínačů, nepotěší vás, že v rychlém nastavením dostupném přes notifikační roletku je pouze šest dlaždic a pro další se musí posouvat do boku. Sony zde trochu plýtvá místem.
Ještě více plýtvá místem úložiště, protože jsou předinstalované dvě hry – Asphalt 9 a Call of duty – zabírající dohromady spolu s dalšími menšími aplikacemi asi 5 GB. Problematické je, že se nedají odinstalovat skrze standardní nástroje v nastavení.
Aplikace Vylepšení her v praxi
Že se telefon upíná na hry, je patrné i z defaultně zapnuté aplikace Vylepšení her, která umožňuje například nastavovat výkon či ukládat snímky a videa ze hry. Přístupná je skrze plovoucí tlačítko, které ale často spíše při hraní překáží, než aby bylo užitečné. Funkci však lze vypnout.
Plovoucí boční snímač umožňuje rychlý přístup i nastavení gest
Stejně tak často překáží, a nejen u hraní, i tzv. boční snímač. Jedná se o virtuální tlačítko (že nelze namapovat na fyzické tlačítko Google asistenta, je velká škoda) umožňující například rychlé ovládání bezdrátových sluchátek, rychlý přístup k vybraným položkám či je to jedna z možností, jak rozdělit obrazovku na dvě okna. Oproti jedničkové Xperii je však toto tlačítko asistenta více zapuštěné a je tedy menší šance, že jej zmáčknete omylem.
Fotoaparát
Téměř dokonalý. Dražší a větší Xperia 1 III je jednoznačně jedním z nejlepších fotomobilů na dnešním trhu, proto bylo velmi příjemné zjištění, že má Xperia 5 III papírově stejné snímače. Nicméně v praxi se ukázalo, že Sony šetřilo na optice, která je u pětkového modelu náchylná na odlesky v protisvětle. To kazí dojem z jinak velmi podařeného fotomobilu.
Rozložení fotoaparátů
- Hlavní 12 Mpx foťák, clona f/1,7, ohnisko 24 mm, velikost senzoru 1/1,7 ", 1.8 µm, Dual Pixel PDAF, optická stabilizace
- 12Mpx foťák s teleobjektivem, clona f/2,3 a f/2,8 pro ohniska 70 mm a 105mm, velikost senzoru 1/2,9 ", Dual Pixel PDAF, optická stabilizace
- Širokoúhlý 12Mpx fotoaparát, clona f/2,2, 124˚úhel záběru, ohnisko 16 mm, velikost čipu 1/2,6 ", Dual Pixel PDAF
- Přední 8Mpx snímač, clona f/2,0, ohnisko 24 mm, velikost snímače 1/4 "
Ovládání fotoaparátu je velmi dobré, svůj podíl na tom má i dedikované dvoupolohové tlačítko spouště. Jeho hlavními výhodami jsou lepší úchop a hmatová odezva jasně říkající, tohle stiskni. Zato tlačítko na obrazovce musí fotograf hledat pohledem a často i přechytávat telefon kvůli dosahu.
Základní aplikace fotoaparátu
Prostředí fotoaparátu od Sony je velmi propracované a jednoduché přepínání mezi profi a základním režimem znamená, že spokojený bude úplně každý. Režim Basic je designovaný tak, že uživatel vytáhne mobil a hned fotí, rychle si přepne objektiv (zoomuje), má po ruce nejčastější nastavení jako přepnutí na selfie, video atp.
Pokročilý režim má mnoho možností podrobného nastavení
Profesionální režimy fungují velmi podobně jako u bezzrcadlovek od Sony. U těchto režimů se značně promění uživatelské rozhraní. Hlavní součástí je náhled scény. Pod ním jsou ukazatele expozičních parametrů (čas, clona, korekce expozice a ISO), nad ním volného úložiště, rozlišení, formátu ukládání a zbývající kapacity baterie. Napravo je menu hlavních přepínačů a nastavení. Nemýlíte se, pokud vám to připomíná ovládání (bez)zrcadlovky. V liště zcela nalevo se nachází přepínač režimů, menu, tlačítko změny rozložení prvků na displeji, přepínač objektivů a vstup do galerie.
Menu profesionálního režimu má jinak rozložené položky než běžný režim
Stejně tak má telefon i velmi pokročilou aplikaci pro nahrávání videa, nicméně vzhledem k podrobným možnostem je určená hlavně pro nadšence a profesionály. Běžnému uživateli bohatě postačí přepínání na video v základní aplikaci fotoaparátu.
Dedikovaná aplikace pro nahrávání videa
Hlavní fotoaparát je velmi povedený a je skvělý pro všechny možné fotografické situace. Nicméně oproti Xperii 1 III vytváří odlesky v protisvětle, což lze zpozorovat například se sluncem v záběru nebo v noci u scény s pouličními lampami.
Fotky s hlavním fotoaparátem
Širokoúhlý foťák je dobrý hlavně přes den. V noci jednak postrádá stabilizaci obrazu a jednak také trpí na velmi nepříjemné odlesky. Dalším problémem je ztráta detailů při horším osvětlení. Při dobrém světle je však velmi dobře použitelný.
Širokáč v praxi
Fotoaparát s periskopickým zoomovacím teleobjektivem je hezkou technickou vychytávkou a zajímavostí je, že má optickou stabilizaci obrazu. V praxi se však tolik nepředvedl, snímky nejsou kvalitativně až tak dobré a oproti jedničkové Xperii má výraznější potíže. I za rozumného světla celý snímek někdy ztratí detaily a kresba se podivně rozpadne – zřejmě vlivem výrazných softwarových úprav, protože jindy je velmi dobrý.
Snímky na ohnisko 70 mm
Pro změnu druhé koncové ohnisko zoomu – 105 mm
Obecně mi při testování přišlo, že softwarově není pětka tolik vyladěná, například foťák využíval delší časy (a přesto byly snímky častěji rozmazané) a úpravy fotek jsou zde silnější a v detailech méně reálné. Finální verdikt je však nemožný bez přímého srovnání.
Porovnání úhlu záběru od nejširokoúhlejší po nejvíce přiblížený
Skvělé jsou fotky z přední kamery, které jsou za dne výborné a ve špatném světle překvapivě dobré. Panorama je dobře složené a hezké. Video je plynulé, stabilizované, takže ani například při chůzi se nikterak netřepe, a obecně velmi kvalitní. Bohužel telefon nenabízí dedikovaný makro objektiv a nemá za něj ani náhradu; nejlepší poměr zvětšení má širokáč. Ten se ale na makro příliš nehodí, protože se v záběru objeví i veškeré rušivé okolí.
Noční selfie a panorama
Celkově jsou fotoaparáty velmi povedené a stále nadprůměrné, nicméně z řádků výše je patrná pachuť toho, že to Sony mohlo udělat lépe. Software se dá aktualizovat kdykoli, nicméně horší optika fotoaparátům už zůstane. Kdo hledá nejlepší možné fotoaparáty na mobilu, bude si muset připlatit za Xperii 1 III.
Závěr
Opět skvělý telefon od Sony s páru kontroverzními momenty. Jako by si inženýři u každého aspektu řekli „Pojďme udělat mega dobrý telefon, ale nakonec to nedotáhneme do konce!“ Použili nejvýkonnější čipset na trhu, ale zanedbali chlazení, takže má výrazně nižší výkon. Foťáky vzali ze špičkové Xperie 1 III, ale dali jim horší optiku a hůře je optimalizovali po softwarové stránce. A mohli bychom pokračovat.
V těchto nedokonalostech a zbytečných nedodělcích bychom neradi, aby se ztratilo to podstatné sdělení – telefon je velmi příjemným společníkem hlavně pro ty, kdo mají v lásce kompaktní přístroje. Oproti jedničkovému modelu není jednoznačnou volbou pro pokročilé fotografy a přenáší se i další problémy, ale v celkovém hodnocení se jedná o dobrý a sympatický telefon, který se každodenně dobře používá.
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 68 × 8,2 mm, 169 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 080 × 2 520, 449 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/ad/b/g/n, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 152 × 71 × 7,9 mm, 171 g displej: 6,2", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 400, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2100 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 148 × 69 × 8,9 mm, 169 g displej: 5,9", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 446 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,4 mm, 162 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 170 × 2 532, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 227 mAh procesor: Apple A15 Bionic (4-core GPU) (6× Avalanche, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 15 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 12 050 Kč až 20 878 Kč
|
Verdikt: Celkově vzato jde o povedený telefon. V mnoha ohledech ale objevíme zbytečné nedodělky nebo nedokonalosti, které sráží celkové hodnocení.
Plusy
- Kompaktní rozměry
- Skvělý hlavní fotoaparát
- Teleobjektiv se skutečným zoomem
- Povedená aplikace fotoaparátu
- Pokročilá aplikace na nahrávání videa
- Dedikované dvoupolohové tlačítko spouště fotoaparátu
- Audio konektor
- Softwarové vychytávky
Minusy
- Přehřívání v zátěži
- Jen průměrné časy nabíjení
- Snížený výkon
- Odlesky fotoaparátů v protisvětle
- 5 GB balastu
- Zelená barevná varianta není tak elegantní jako fialová
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium