Plusy
- Kvalitní AMOLED panel
- Stereo reprodukce
- Konektor sluchátek
- Slušný fotoaparát
- Solidní výdrž
Minusy
- Hybridní slot
- Spíše průměrný výkon
- Chybí 5G
- Pouze 60Hz displej
- Video jen full HD s 30 fps
TCL 30+ míří do obsazené nižší střední třídy, kde se počítá každá specialita, kterou konkurence nemá. Dobrý telefon bez výraznějších přešlapů už dnes nestačí, boduje se podporou 5G, displeji s vyšší obnovovací frekvencí, ale i kvalitními fotkami, videem, slušnou výdrží a i design dokáže zamíchat rozdanými kartami.
Telefon cílí na nenáročné uživatele, kteří s ním budou spokojeni. Lovce parametrů nejspíš neosloví, postrádá výraznější prvky výbavy, kterými by unikl dravější konkurenci. Drobný prostor pro celkové zlepšení konkurenceschopnosti nabízí cena, její výraznější snížení by mohlo kompenzovat chybějící prvky výbavy, které se postupně přesouvají z dražších telefonů i do nižší střední třídy.
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 75 × 7,7 mm, 184 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 010 mAh procesor: Mediatek Helio G37 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 4 598 Kč |
Celou recenzi TCL 30+ si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Sázka na jistotu. TCL sází u tohoto modelu na osvědčená řešení, nehledejte proto na jeho těle žádné známky designové kreativity. Kolem celého těla se táhne lesklý rámeček, do kterého je zasazena matná plocha zad a vepředu displej. Přestože je telefon plastový, konstrukčně je zpracován dobře – je pevný, neprohýbá se, neprojevuje se ani akusticky.


Designová sázka na jistotu
Zhruba milimetr nad úroveň zad vystupuje segment fotoaparátu. Hrany a rohy má telefon pěkně zaoblené, dobře padne do ruky, nikde nic netlačí, ani neřeže. Úchop je jistý, TCL nemá sklony z ruky vyklouznout.



Lesklé boky a vystupující segment fotoaparátu
Čtečka otisků prstů je zakomponována do hlavního vypínače, který společně s regulací hlasitosti najdete na pravé straně. Vypínač je zhruba v polovině výšky těla, je tedy dobře po ruce. Prospělo by mu výraznější hmatové odlišení, pouze nepatrně totiž vystupuje nad úroveň boku a nahmatáte jej spíše jen díky výraznějšímu regulátoru hlasitosti než samostatně.



Tlačítka na boku s integrovanou čtečkou otisků prstů
Šuplíček na karty na protější straně je hybridní, pojme tedy pouze dvě nanoSIM. Sekundární můžete vyměnit za paměťovou kartu o velikosti až 1 TB a rozšířit tak vnitřní úložiště.


Hybridní šuplíček na dvojici karet
Na horní straně najdete kromě sekundárního mikrofonu další otvor reproduktoru, ze kterého se line zvuk stejně jako z tenoučké mřížky mezi displejem a lesklým rámečkem kolem telefonu. Společně se zvukovým výstupem hlasitého reproduktoru na spodní straně tak máte k dispozici slušné stereo. Kromě reproduktoru a primárního mikrofonu hostí spodní strana ještě konektor sluchátek a USB-C.


Spodní a horní strana s viditelnými mřížkami reproduktorů
V balení najdete jen nezbytné příslušenství. Kromě několika manuálů a telefonu počítejte s 18W nabíječkou a USB kabelem, výčet uzavírá průhledný silikonový kryt chránící záda a boky telefonu.



Balení telefonu a jeho obsah
Displej
AMOLED je skvělý, 60 Hz už nemusí stačit. Displej nabídne na úhlopříčce 6,7 palce rozlišení 1 080 × 2 400 bodů. AMOLED panel má pěkné barvy, široké pozorovací úhly, čitelnost na slunci je bezproblémová. Je trochu škoda, že umí jen 60 Hz, vyšší obnovovací frekvence už nabízí leckterý srovnatelný konkurent.


Povedený AMOLED s decentním výřezem
Rámečky na bocích jsou tenké, nahoře narostl zhruba dvojnásobně, brada ve spodní části je pak téměř trojnásobná. Čelní kamerka se schovává v decentním výřezu, který můžete softwarově skrýt, a to hned dvěma způsoby. Chybějící notifikační diodu lze nahradit ambientním displejem.




Filtr modrého světla • Barevný režim • Teplota barev • Výřez
Činnost zobrazovacího panelu lze upravit a nastavit hned v několika oblastech. Nechybí automatická regulace jasu, filtr modrého světla, nastavení barevného režimu a teploty barev ani vylepšení obrazu NXTVISION. Zobrazení lze zmenšit (na výběr je hned několik velikostí), k navigaci využijete gesta nebo standardní trojici tlačítek (krajní lze prohodit).




NXTVISION • Ovládání • Edge Bar • Ovládání jednou rukou
Hardware
Určitě ne pro hráče. Osmijádrový MediaTek Helio G37 spolupracuje se 4 GB RAM, z nichž je běžně dostupná méně než polovina. Vnitřní 128GB úložiště hlásí při prvním zapnutí obsazených 22 GB, o všech aktualizacích se tento údaj zvýší na 26 GB. Odinstalováním nepotřebných aplikací lze ušetřit zhruba 1,4 GB.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Běžnou práci telefon zastane bez zaváhání. Pokud se nebudete pouštět do výkonově náročných oblastí, neměli byste narazit na problém. Jakmile ovšem začnete intenzivně využívat multitasking nebo náročné aplikace, brzy narazíte na výkonnostní limity zařízení. Hry včetně těch nejnáročnějších ve většině případů spustíte, mnohdy však budete muset výrazně sáhnout do nastavení detailů. Na hráče tento telefon v žádném případě necílí.
Výsledky benchmarku AnTuTu 9.4.0:
- celkové skóre: 134 278
- CPU: 38 601
- GPU: 17 322
- MEM: 34 829
- UX: 43 526
Telefon bohužel nenabídne 5G, maximem je tak LTE provozovatelné na kterékoliv ze SIM. Wi-Fi 5 a Bluetooth 5.0 doplňuje podpora NFC a USB OTG. Se zvýšenou odolností zde nepočítejte.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů integrovaná do hlavního vypínače si zapamatuje až pět otisků, reaguje svižně s naprostým minimem chyb. Na trhu najdete i rychlejší čtečky, zde se ale pořád jedná o velmi rychlé reakce, čtečka podává nadstandardní výkony. Telefon lze odemykat i obličejem, rychlostně je o něco pomalejší než čtečka, pořád se však jedná o řešení, které vás nebude při každodenním používání nijak brzdit.




Čtečka otisků prstů




Odemykání obličejem
Baterie s kapacitou 5 010 mAh zvládá telefon pohánět i při intenzivnějším používání dva dny. V kontextu spíše průměrného výkonu se očekává spíše nenáročné používání a s takovým byste mohli atakovat i výdrž blížící se třem dnům. S dodávanou 18W nabíječkou se telefon dobíjí přes dvě hodiny.
Software
Základním hardwarem trpí i software. V telefonu pracuje Android 12 s nadstavbou TCL UI 4. Prostředí je odladěné slušně, s rozumným očekáváním nebudete na telefon čekat. Pokud však TCL výrazně naložíte náročnými aplikacemi a intenzivnějším multitaskingem, může se reakční doba lehce prodlužovat. Není to způsobeno nedostatečným odladěním, jedná se čistě o záležitost spíše průměrného výkonu a pouze 4 GB paměti – telefon nezřídka i nedávno použitou aplikaci neudrží aktivní v paměti a načítá ji znovu.




Informace o systému • Aktualizace • Telefon • Zprávy
V prostředí telefonu narazíte bohužel stále na drobné nedostatky v lokalizaci. Pokročilejší uživatelé, kteří danou nabídku znají, budou postupovat intuitivně, začátečníky může výběr mezi dvěma identickými volbami potrápit. Nepotěší ani zbytečné předinstalované aplikace, kterých se sice lze zbavit, telefonu by to bez nich ale slušelo víc.




Plocha • Hlavní nabídka • Oznamovací panel • Poslední spuštěné aplikace
Aplikace najdete v hlavní nabídce, můžete zvolit i alternativu se všemi aplikacemi na plochách. Plochy nemohou být prázdné, pozici té hlavní lze ale změnit. Přepínače v oznamovacím panelu by mohly být kompaktnější, vybíráte z 28 dostupných, pořadí i počet lze upravit.




Motivy • Gesta • Edge Bar • Chytrý správce
V aplikační nabídce nechybí počasí, poznámky, kompas ani diktafon. S optimalizací chodu systému pomůže integrovaný správce. Vizuální stránku systému upravíte pomocí motivů, nabídka gest by mohla být větší.




Počasí • Kompas • Poznámky • Diktafon
Fotoaparát
Průměrné fotky vyvažují kvalitní videa. Segment fotoaparátu se skládá z trojice čoček. Hlavnímu 50Mpx objektivu, který ve výchozím nastavení pořizuje 12,5Mpx snímky, sekunduje dvojice 2Mpx snímačů, jeden je určený na makro a druhý má na starost snímání hloubky ostrosti.
Sestavení fotoaparátu TCL 30+:
- Hlavní objektiv: 50 MPx, 1/2,76“, F1.85, 74,4°
- Hloubkový objektiv: 2 MPx, 1/5“, F2.4, 85°
- Makro objektiv: 2 MPx, 1/5“, F2.4, 88,8°
- Selfie kamera: 13 MPx, 1/3“, F2.3, 96°
V prostředí fotoaparátu nečekejte žádná překvapení. Několik voleb najdete u okraje záběru, další pak v seznamu nastavení. Mezi jednotlivými režimy se přepínáte vodorovným přejetím prstu.






Prostředí a nastavení fotoaparátu
Telefon pořizuje slušné snímky, dostatečně ostré, se slušně prokreslenými detaily. Fotky mají velmi pěkné podání barev, ty jsou syté, věrné, odpovídající realitě. Místy narazíte na drobné přepaly, mnohem více však fotky trápí výraznější šum. V tmavších oblastech snímků může docházet ke slévání detailů.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Video na tom není ve srovnání s fotkami kvalitativně vůbec zle. Je poměrně ostré, s rozumnými detaily, ani zde nechybí pěkné barvy. Nejvýraznějším limitem je maximum v podobě full HD, a to pouze ve 30 fps, což výrazně ovlivňuje míru detailu, jaký lze do videa dostat. Pokud nebudete mít od fotoaparátu a hlavně videa (stejně jako u zbytku telefonu) nereálná očekávání, budou výsledky velmi slušné.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Závěr
TCL 30+ startuje pod pěti tisíci korunami, ve velkých zavedených obchodech počítejte s cenou necelých 5 500 Kč. Zařízení sice nemá žádný zásadní nedostatek, postrádá ale také výraznější pozitiva či funkce, které by dokázaly oslovit potenciálního zákazníka. Srovnatelně drahá konkurence dokáže nabídnout vyšší výkon, podporu 5G či vyšší obnovovací frekvenci displeje. Dobrý telefon bez výraznějších trumfů nemá v nabité nižší střední třídě moc šancí – řešením by mohla být agresivnější cenová politika.


Pokud po TCL sáhnete a nebudete od něj čekat nereálné výkony, poslouží dobře. Má pěkný displej, slušnou výdrž, solidně fotí, výkonově postačuje, a ne každý dokáže ocenit třeba vyšší obnovovací frekvenci displeje. Pokud se však rozhodujete nejen podle vizuální stránky, ale i podle parametrů, můžete u konkurence dostat mnohem víc.
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 75 × 7,7 mm, 184 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 010 mAh procesor: Mediatek Helio G37 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 4 598 Kč |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,1 mm, 189 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 408, 400 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 4 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 64 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Spreadtrum Unisoc T616 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 4 640 Kč |
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 8,5 mm, 185 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 2 974 Kč až 5 490 Kč
|
Verdikt: TCL 30+ je vyvážený telefon nižší střední třídy. Kvalitní AMOLED displej, solidní fotoaparát a slušná výdrž vyvažují průměrný výkon a absenci pokročilejších technologií, jako je 5G nebo vyšší obnovovací frekvence.
Plusy:
- Kvalitní AMOLED panel
- Stereo reprodukce
- Konektor sluchátek
- Solidní fotoaparát
- Solidní výdrž
Minusy:
- Hybridní slot
- Spíše průměrný výkon
- Chybí 5G
- Bez vyšší obnovovací frekvence
- Video pouze full HD s 30 fps
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium