Plusy
- Rychlý a stabilní systém
- Celkový design
- Povrchová úprava zad
- 256GB úložiště
- Selfie LED blesk
Minusy
- Zbytečné aplikace
- Nepřesvědčivá kvalita fotek
- Nedotažený překlad
- Houpání telefonu na stole
- Barevné ladění displeje
Vstup na trh s novou značkou není nic jednoduchého. Máte jen jeden pokus na to udělat první dobrý dojem a tohle se nové značce Tecno úplně nepovedlo. Rozumím, že ne vždy je možné všechno vyladit na 100 % ke dni zahájení prodeje, že se mohou objevit drobné nedodělky a některé funkce a vlastnosti se budou ještě ladit. Nemám však pochopení pro šlendrián, kdy někdo pustí na trh telefon, jehož software je jednoduše děsný. Až ke konci testování jsem obdržel zásadní aktualizaci, která dost špatný uživatelský zážitek vylepšuje. Jen dodám, že v době updatu už byl telefon déle než měsíc v prodeji.
Testovaný model Tecno Camon 18 Premier je tím nejlepším, co u nás značka nabízí, a cení si svého pokusu na téměř 9 000 Kč, což není málo. A sluší se i dodat, že v této kategorii je konkurence nebývale silná, takže každý přešlap může znamenat obrovský problém. Bohužel mám dojem, že tohle někdo hodně podcenil.
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,2 mm, 200 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 750 mAh procesor: Mediatek Helio G96 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Tecno Camon 18 Premier si přečtěte na následujících listech.
Design
Když máte na stole místo telefonu houpačku. Na test mi dorazila barevná varianta Vask Sky, kterou bych do lidštiny přeložil jako světle modrá. Druhou variantou je Polar Night, opět si dovolím volný překlad: šedomodrá. Na stránkách výrobce nicméně najdete přeložené barvy jako Letní vánek a Měsíční světlo oceánu. Která je která, skutečně netuším.
Na první pohled vypadá Tecno docela sympaticky a rozhodně se nedá říct, že by to ošklivý telefon nebo že by byl špatně slícovaný.
Teď už ale vážně, na první pohled jde o docela hezký telefon. Skleněná záda nesou matnou povrchovou úpravu a ve světle modré, která reaguje na dopadající světlo různými odlesky, to telefonu opravdu sluší. Škoda jen, že záda jsou docela kluzká. Nejvýraznějším prvkem je fototechnika, která vystupuje v samostatném orámování, nad něž jednotlivé čočky ještě vyčnívají. Překvapilo mě, jak ostré hrany čočky mají; to je na jednu stranu skvělé, protože díky tomu telefon neklouže po stole, ale zase kolem nich zůstává usazen prach a jiné nečistoty. Kvůli značně vystupující fototechnice posunul výrobce úroveň houpání telefonu na stole na zcela novou úroveň, tak neposedný telefon jsem snad ještě netestoval.
Fototechnika vystupuje nad úroveň zad skutečně značně a znamená to, že se telefon na stole nebývale hodně houpe.
Na zadní sklo navazuje plastový rám, který je bohužel vyvedený v lesklém provedení, mastí se a klouže. Ve spodní části najdete klasicky USB-C port i 3,5mm jack na sluchátka a je tu i hlasitý reproduktor, který zůstal bohužel sám. Hraje dostatečně nahlas, ale zvuk je plastový a nevýrazný. Na pravé straně nahmatáte regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů, ta funguje docela rychle, jen mohla být o něco citlivější a spolehlivější. Na levém boku úplně nahoře se nachází šuplík se třemi samostatnými pozicemi, takže pojme dvě nanoSIM i microSD kartu.
Šuplík na karty se zdá být malý, ale pojme dvě nanoSIM a také microSD kartu současně.
Vzhledem k ceně se nedá počítat se zvýšenou odolností, ale třeba bezdrátové nabíjení by telefonu docela slušelo. V balení nejdete pochopitelně nabíječku, USB-C kabel, pouzdro a také drátová sluchátka, což už se dnes u telefonů skoro nevidí.
Displej
120 Hz a značné barevné odchylky. Výrobce vsadil na AMOLED panel s rozlišením Full HD+, který se pyšní 120Hz obnovovací frekvencí. V základu je zapnutá automatika a ta frekvenci dynamicky mění podle obsahu, ale můžete si vybrat fixních 60 nebo 120 Hz.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 6/477 cd/m2 (nitů)
- gamma: 2,27
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 7,07/10,58
Naměřené barevné odchylky jsou docela vysoké a bohužel je horší ladění vidět i pouhým okem. Telefon nemá možnost přepnout barevné schéma, ani jej nějak ladit.
Optická sonda však odhalila značné barevné odchylky, které zkušenější uživatelé rozeznají pouhým okem. Jde zejména o hodně saturovanou zelenou, která dělá obraz líbivější. Pochválit musím velmi dobré pozorovací úhly a výbornou čitelnost na slunci. Ocenil bych ale nižší minimální jas, který je na noční čtení nepříjemný.
Nastavení displeje není příliš rozsáhlé. Chybí zde třeba nastavení barevného schématu, ale vše důležité tady najdete.
Selfie kameru schoval výrobce do drobného průstřelu a nad ní možná uvidíte vedle telefonního reproduktoru podlouhlý LED blesk pro noční focení. Panel umožňuje zobrazení hodin a notifikací na vypnutém displeji, máte možnost přepínat světlý a tmavý motiv třeba i podle rozvrhu a pochopitelně nechybí omezení produkce modrého světla v noci.
Hardware
Výkonu má dost a 5G zase tak nechybí. O chod telefonu se stará procesor MediaTek Helio G96 a 8 GB RAM, což je zajímavá kombinace, která sice neumí 5G, ale poskytuje dostatek výkonu na denní práci i hraní, což mě příjemně překvapilo. U her ale musím brzdit vaše představy, zapomeňte na bleskurychlé načítání úrovní a hromadu detailů. Stran výkonu dosahuje telefon asi třetinu toho, co nejlepší mobily současnosti.
Výkon – AnTuTu 9.3.9
- Celkové skóre: 344 326 bodů
- CPU: 94 382 bodů
- GPU: 81 618 bodů
- MEM: 74 831 bodů
- UX: 93 495 bodů
Chvályhodná je velikost úložiště dosahující 256 GB, přičemž reálně máte k dispozici asi 239 GB, které ještě můžete rozšířit microSD kartou. Telefonu nechybí Wi-Fi 5, Bluetooth 5, NFC a navigační čtveřice: GPS, GLONASS, BeiDou a Galileo. Někoho možná potěší FM rádio.
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 16:18 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 16:29 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 0:49 h
Baterie s kapacitou 4 750 mAh vydrží fungovat asi den a půl, s trochou snahy to mohou být i dva. V balení najdete 33W nabíječku, takže případné nahánění procent netrvá věčnost. Škoda chybějícího bezdrátového nabíjení, které by telefonu hodně slušelo.
Software
Ach ten překlad. Tecno se rozhodlo udělat si vlastní nadstavbu nad Androidem, kterou nazývají HiOS. S trochou fantazie může připomínat OxygenOS od OnePlus nebo ColorOS od Realme. Systém je postavený na Androidu 11 a první setkání s ním bylo doslova šokující. Systém měl hodně mizerný překlad do češtiny, obsahoval plno zbytečného softwaru, který navíc obtěžoval notifikacemi. Je neskutečná drzost něco takového pustit na trh. Nicméně těsně před koncem testování dorazil update systému, který špatný překlad do češtiny do značné míry řeší, ale i přesto zde zůstávají místa, která by si ještě trochu péče zasloužila.
Na první pohled nevypadá systém nijak divně, po chvilce používání ale dojdete na to, že by potřeboval ještě hodně péče.
Otravného softwaru také ubylo, ale stále tu je: například zbytečný obchod s aplikacemi Palm Store, program AR malování, aplikace, která doporučuje a následně otravuje s nějakými hrami, utilita na klonování telefonů, překladač, aplikace na změnu motivů… V případě aplikací tohoto charakteru platí, že méně je někdy více. A třeba „utilita“ na hlídání telefonu, ve které je reklama, neustále vyrušuje notifikacemi na instalaci něčeho, to už je vyloženě špatný vtip.
Podivného softwaru, které je zbytečný, otravný nebo zaplevelený reklamou najdete v telefonu stále dost, byť po updatu se situace značně vylepšila.
Za co si telefon naopak zaslouží pochvalu, jsou rychlost a stabilita, které jsou bezproblémové. Grafická stránka je sice trochu svérázná, ale líbí se mi, že je docela konzistentní napříč systémem a dá se na ni zvyknout. Každopádně i po update má software obrovské rezervy a vnímám jej jako největší slabinu telefonu. Výrobce slibuje, že by se se do konce roku měl dostavit upgrade na Android 12. Zbývá tedy jen doufat, že postupnými updaty se software telefonu umoudří.
Tecno vsadilo na vlastní nadstavbu, která se jmenuje HiOS. Grafika je sice svérázná, ale zase je konzistentní napříč systémem.
Fotoaparát
Zajímavý ultraširokáč s gimbalovou stabilizací. Primární fotoaparát má rozlišení 64 Mpx, za dne fotí hezky, snímky jsou barevné a ostré. Noční fotky jsou o poznání horší, byť telefon používá speciální režim. A u videa bohužel chybí lepší stabilizace. Pak je tu periskopický teleobjektiv s 5× přiblížením a 8Mpx čipem; tady jsou limity jasné: foťte jen za dobrého světla a pak jsou snímky fajn. Na noční focení či video foťák kvalitativně nemá. Tecno v tomto pohledu nabízí bohužel jen průměrné výsledky, které mnohá konkurence hravě překonává. Vyložený průšvih to ale není.
Sestavení fotoaparátů Tecno Camon 18 Premier:
- primární fotoaparát: 64 Mpx, F1.6, 26 mm
- ultraširoký fotoaparát: 12 Mpx, ultraširoký, gimbal OIS
- fotoaparát s teleobjektivem: 8 Mpx, F3.5, 135 mm
- selfie kamera: 32 Mpx, standardní
Zajímavý je 12Mpx foťák s gimbalovou stabilizací, ten využijete zejména při natáčení ultraširokých videí. Nicméně stabilizace není tak povedená, jak ji výrobce prezentuje. Updatem softwaru ji sice trochu vylepšil, ale stále zůstal prostor pro zlepšení. Můžete i fotit, ale ultraširoké snímky jsou striktně ve formátu 16:9 a kvalita není zrovna přesvědčivá. Já jsem pro potřeby naší galerie snímky rozšířil pomocí bílých pruhů na formát 4:3, ale výstup čistý výstup je skutečně v 16:9.
Aplikace na focení je celkem jednoduchá a pochopitelná. I tady se najdou chyby v překladu, třeba portrét je tu přeložen jako na výšku.
V aplikace nechybí spousta efektů na zkrášlení, máte zde přímo předpřipravené filmové scény s efekty, do kterých vlastně jen dotočíte videa. Aplikace se pak postará o přechody, hudbu a filtry. Výsledky jsou zajímavé, ale využití podobných přednastavených funkcí je na pováženou. Filtrů není mnoho a za chvilku se to omrzí.
Ukázkové snímky
Je velká škoda, že výrobce lépe neuchopil gimbalovou stabilizaci, které může být zajímavá z mnoha ohledů, zejména pak při natáčení videa. Mohlo to být něco, čím by se telefon zásadně odlišil. Bohužel výsledky nejsou až tak zajímavé, byť se po updatu softwaru zlepšily. Bohužel se mi stalo, že se gimbal i zasekl v krajní poloze, takže byl pro focení nepoužitelný a šíleně zkresloval perspektivu.
Ukázkové video (den, 1080p, 30fps):
Ukázkové video (noc, 1080p, 30fps):
Závěr
Vstup do střední třídy není jednoduchý, obzvlášť když si značka sama hází klacky pod nohy. Možná s chystaným Androidem 12 a další várkou softwarových záplat bude mít nákup smysl, ale teď vám jej nemohu doporučit. Proti telefonu také hraje fakt, že v této cenové kategorii najdete hromadu telefonů, které mají vyladěný software bez zbytečností, mají vychytaný překlad a skvěle fotí.
Součástí balení jsou netradičně i sluchátka. Zbytek pak nepřekvapí: kabel, pouzdro, nezbytná literatura, sponka na SIM a 33W adaptér.
Nelámejme ale na značkou Tecno hůl. Softwarový update a cenová eroze může způsobit, že se z modelu Camon 18 Premier za několik týdnů stane hodně chtěný stroj. V současnosti má ale telefon k zajímavému nákupu bohužel hodně daleko.
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,2 mm, 200 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 750 mAh procesor: Mediatek Helio G96 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 6,8 mm, 159 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 250 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 780G (8× Cortex-A78, 2 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,1 mm, 205 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 108MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 187 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 778G (8× Cortex-A78, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Zajímavě vypadající novinka, která bohužel zásadně ztrácí stran softwaru, který je i po update stále nedokonale přeložený a plný zbytečných aplikací. A lepší software by jistě pomohl i výsledným fotkám a videím, které jsou celkově průměrné, možná lehce nadprůměrné.
Plusy:
- Rychlý a stabilní systém
- Celkový design
- Povrchová úprava zad
- 256GB úložiště
- Selfie LED blesk
Minusy:
- Zbytečné aplikace
- Nepřesvědčivá kvalita fotek
- Nedotažený překlad
- Houpání telefonu na stole
- Barevné ladění displeje
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium