Plusy
- 90Hz AMOLED
- Solidní výkon
- Nadprůměrný fotoaparát
- Rychlé nabíjení
- Bohaté příslušenství
Minusy
- Slabší výdrž
- Hybridní slot
- Bez konektoru sluchátek
- Chybí stereo
- Slabší širokoúhlý objektiv
Vivo V21 5G míří do střední třídy, kde se každé malé zaškobrtnutí ihned projeví. Vivo ale nenechává nic náhodě a jen těžko u něj budete hledat zásadnější chyby. Nezapomnělo na dnes již téměř povinnou podporu 5G a vyšší obnovovací frekvenci displeje, slabší má snad jen výdrž, což je daň za tenké provedení, s rychlým dobíjením se mu dá tato drobnost odpustit.
Vivo V21 5G nabídne vyvážený funkční mix, u většiny parametrů se pohybuje výrazně nad průměrem. Velmi dobrou výbavu jistí slušným příslušenstvím a rozumně nastavenou cenovkou. Ta je sice vyšší než u konkurence, povedený telefon jako toto Vivo si ji ale může dovolit.
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 74 × 7,3 mm, 176 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 800U (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 5 990 Kč až 11 141 Kč
|
Celou recenzi Vivo V21 5G si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Svěží design v tenkém provedení. Vivo V21 5G ukazuje, že i drobnostmi se lze odlišit a přijít s originální realizací. Tloušťkou 7,3 mm vystupuje z řady a hmotnost pod 180 gramů celkový dojem štíhlosti jenom podtrhuje. Konstrukčně si telefon drží dostatečnou tuhost, neprohýbá se, nevrže, drží stejně jako výrazně tučnější konkurenti.



Tenké provedení s osobitými designovými prvky
Lesklé boky přecházejí ve velmi líbivé matné provedení zad. I přes poměrně tenké provedení telefonu nevystupuje segment fotoaparátů nad jejich úroveň nijak výrazně. Také zde má design o něco více vtipu než v případě několika čoček tvořících nudnou řadu. Čtečka otisků prstů pak sídlí na přední straně pod displejem.



Matné provedení zad a originálně řešený segment fotoaparátu
Tlačítka najdete tradičně na pravém boku, jsou dobře hmatově odlišena, hlavní vypínač nese navíc i jemnou vroubkovanou texturu. Kladou přiměřený odpor a poskytují zřetelnou zpětnou vazbu. Levý bok zůstává nevyužit, horní strana hostí pouze sekundární mikrofon, všechny ostatní prvky se přesunuly na stranu spodní.



Na bocích najdete pouze tlačítka
Vedle USB-C a mikrofonu je tu hlasitý reproduktor. Hraje sám, stereo Vivo bohužel neumí. Elegantní tenké tělo si vyžádalo ústupek v podobě chybějícího konektoru sluchátek, výrobce to ale dohání přibalenou redukcí USB-C na 3,5mm Jack a přidává i základní pecky.



Šuplíček na karty se přestěhoval na spodní stranu
Posledním prvkem sídlícím na spodní straně je šuplíček na karty. Je hybridní, karty se do něj vkládají z obou stran a musíte si vybrat, jestli zvolíte dvojici nanoSIM nebo místo sekundární osadíte slot paměťovkou.



Balení s bohatým příslušenstvím
V krabičce na vás čeká nezvykle bohaté příslušenství. Vedle telefonu a dokumentace je to 33W nabíječka, USB kabel, průhledné silikonové pouzdro, redukce z USB-C na 3,5mm Jack a bílé pecky. Sluchátka hrají překvapivě slušně, na nenáročný poslech zcela postačí. Telefon má už z výroby nalepenou ochrannou fólii na displeji.
Displej
Skvělá podívaná a 90 Hz k tomu. U displeje se rozhodně nešetřilo. AMOLED panel s úhlopříčkou 6,44“ a rozlišením 1 080 × 2 404 totiž nabídne podporu vyšší obnovovací frekvence (90 Hz). Panel je bezproblémově čitelný na slunci, má dostatečný jas, velmi pěkné a syté barvy i široké pozorovací úhly. Velikost rámečků je srovnatelná s konkurencí.


Nádherný AMOLED s vyšší obnovovací frekvencí
Displej nabídne i velmi slušné možnosti přizpůsobení. K dispozici máte filtr modrého světla, nastavení barevného režimu, teploty barev, režim pro jednu ruku, volit lze obnovovací frekvenci, velmi detailně nastavíte režim Always On, který supluje chybějící notifikační diodu a nezapomnělo se ani na probouzení a vypínání displeje poklepáním.




Filtr modrého světla • Barvy • Obnovovací frekvence • Always On
Čelní kamerka se schovává ve výřezu, telefon bohužel nenabízí možnost softwarově jej skrýt. Tlačítka pod displejem tvoří standardní trojice, můžete však zvolit její pořadí a vizuální podobu, nebo se spolehnout na ovládání gesty.




Ovládání jednou rukou • Probouzení poklepáním • Navigace • Tlačítka
Hardware
Kompletní výbava pro střední třídu. Vivo pohání Mediatek Dimensity 800U, kterému sekunduje hned 8 GB RAM. Po prvním spuštění byly obsazené zhruba 3 GB, paměťově telefon rozhodně nestrádá. Ze 128GB úložiště bylo obsazených necelých 19 GB, po aktualizaci systému a aplikací se toto číslo zvedlo o zhruba 3 GB na necelých 22.



Vnitřní úložiště a RAM • Úložiště po prvotní aktualizaci • USB OTG
Výkonově má telefon více než dostatečnou rezervu. Hravě si poradí i s intenzivním multitaskingem, nezalekne se ani náročných her. U nich obvykle není nutné snižovat nastavení detailů. Ani při delší zátěži se telefon nemá sklony výrazně zahřívat.
Výsledky benchmarku AnTuTu 9.1.0:
- celkové skóre: 384 481
- CPU: 101 749
- GPU: 105 474
- MEM: 74 084
- UX: 103 174
Z hlediska konektivity telefonu nic zásadního nechybí. Rychlá data jsou dostupná na obou SIM, nechybí podpora 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC, USB OTG, reverzní nabíjení (i když značně pomalé), Vivo postrádá snad jen infraport.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • 5G
Čtečka otisků prstů umístěná pod displejem si zapamatuje až pět otisků. Pracuje rychle s minimem chyb, rychlostí předčí i leckteré dedikované čtečky konkurentů. Také odemykání obličejem nabídne více než dostatečnou rychlost, a ještě o něco lepší úspěšnost než v případě čtečky.




Čtečka otisků prstů



Odemykání obličejem
Baterie s kapacitou 4 000 mAh je daní za tenké tělo telefonu, pořád se ale jedná o slušnou nadílku. I při velmi intenzivním využívání zvládne telefon celý den s přehledem, abyste se ale dostali na dvoudenní výdrž jako u telefonů s 5 000mAh baterií, budete se muset krotit. Vivo slabší výdrž dohání rychlým nabíjením, s dodávanou 33W nabíječkou doplníte energii za půl hodiny z nuly na zhruba 60 %, plné nabití zabere necelou hodinu a čtvrt.
Software
Odladěný a aktualizovaný software. Nad Androidem 11 pracuje grafická nadstavba Funtouch OS 11.1. Vizuální úpravy nejsou nijak výrazné a upravují podobu jen některých oblastí. Na mnoha místech narazíte na nezměněnou podobu čistého Androidu. Vivo také spoléhá u základních aplikací na ty nativní (kontakty, telefon, zprávy atd.) a neobjevuje znovu kolo vlastními verzemi.




Systém • Aktualizace • Telefon • Zprávy
Systém je odladěn perfektně, reaguje svižně, poradí si i s intenzivním multitaskingem. Slušně je na tom i z hlediska podpory, během testování na přelomu července a srpna dorazily na telefon červencové bezpečnostní záplaty. V případě Nastavení možná nenajdete některé detailní volby tam, kde obvykle, takových případů je ale opravdu poskrovnu. Vždy můžete sáhnout po vyhledávání a nastavíte je stejně ve většině případů jen jednou.




Plocha • Hlavní nabídka • Oznamovací panel • Poslední spuštěné aplikace
Přizpůsobení ploch by mohlo nabídnout více možností – plochy nemohou být prázdné, přidávají se jen na jednu stranu a jako hlavní figuruje vždy ta nejvíce vlevo. Veškeré aplikace najdete v hlavní nabídce, alternativu s aplikacemi přímo na plochách telefon nenabízí. Pořadí i počet přepínačů v oznamovacím panelu vybíráte ze 30 dostupných.




Témata • Animace • Gesta • Chytré buzení
Mezi aplikacemi najdete navíc Booking.com, Facebook, Netflix a TikTok. Odinstalovat můžete všechny kromě Netflixu, ten nabídne pouze deaktivaci. Vlastní řešení poskytuje Vivo pro hodiny, kalkulačku, kompas a záznamník, nechybí ani iManager sloužící k optimalizaci běhu systému. Vivo zaslouží pochvalu za široké možnosti přizpůsobení. Kromě detailního nastavení, jak se má chovat displej, máte k dispozici vizuální témata, odporu gest či detailní nastavení animací.




EasyShare • iManager • Kompas • Diktafon
Fotoaparát
Nadprůměrné výsledky u fotek i videí. Segment fotoaparátu na zadní straně telefonu nese hlavní, 64MPx snímač, který v základním nastavení pořizuje 16MPx snímky. Sekunduje mu 8MPx ultra širokoúhlý objektiv a 2MPx makro.
Sestavení fotoaparátu Vivo V21 5G:
- Hlavní objektiv: 64 MPx, F1,79
- Ultra širokoúhlý objektiv: 8 MPx, F2,2
- Makro: 2 MPx, F2,4
- Selfie kamera: 44 MPx, F2,0
Prostředí fotoaparátu nabídne běžné rozložení ovladačů. U okraje záběru několik rychlých voleb, další pak v seznamu nastavení, který se nemění podle aktuálně zvoleného režimu. Nastavení některých parametrů je trošku krkolomné, například u videa nastavujete rozlišení a snímkovací frekvenci v rámci dvou voleb. Mezi režimy se přepínáte vodorovným přejetím prstu.



Prostředí fotoaparátu



Nastavení fotoaparátu
Vivo podává u fotek velmi slušné výsledky. Snímky jsou ostré, mají prokreslené detaily, netrpí sléváním barev a detailů v tmavších oblastech. Mají věrné, syté, nikoliv však nepřirozeně saturované barvy, snímkům se vyhýbají přepaly a i výraznější šum. Širokoúhlý objektiv na ten hlavní bohužel kvalitativně ztrácí.
Srovnání objektivů:






Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
U videa můžete počítat vedle full HD ve 30 fps i s dvojnásobnou snímkovací frekvencí, u 4K musíte vystačit se 30 fps. Videa jsou slušně ostrá, s detaily i relativně věrnými barvami. Fotkám se kvalitativně nejvíc blíží 4K (zejména sytějšími barvami), full HD nepatrně ztrácí a u 60 fps je výsledek ještě o kousek slabší. Mimo 4K můžete zapnout i stabilizaci, která je na výsledku opravdu znát.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Vivo V21 5G vás přijde bez koruny na deset tisíc. Ano, relativně srovnatelné konkurenty pořídíte o nějakou tu tisícovku levněji, bude jim ale něco chybět, případně budou v některých parametrech slabší. Vivo namíchalo tento model funkčně velmi dobře, telefonu nic zásadního nechybí, ve většině oblastí nabídne naopak nadprůměr. Velmi solidní výkon, tenké elegantní tělo, perfektní displej, slušně odladěný software a nadprůměrný fotoaparát. Nechybí 5G a vyšší obnovovací frekvence displeje, snad jen výdrž lze označit za průměr. I zde ale Vivo nabídne aspoň drobnou záplatu v podobě rychlého nabíjení.


Pokud vybíráte povedený telefon ve střední třídě, Vivo určitě z výběru nevynechávejte. Možná se u nás nejedná o tak dlouhodobě zavedenou značku jako Xiaomi nebo Samsung, V21 5G ale má co nabídnout. A to nejen výčtem parametrů na papíře se specifikací, ale i v reálném nasazení.
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 74 × 7,3 mm, 176 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 800U (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 5 990 Kč až 11 141 Kč
|
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 77 × 8,1 mm, 193 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 732G (8× Kryo 470, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 5 070 Kč až 7 999 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 187 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 750G (8× Cortex-A77, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: |
Verdikt: Vivo V21 5G je nadprůměrně vybavený zástupce střední třídy, který zaujme tenkým tělem, perfektním displejem, solidními fotkami i výkonem. Nechybí 90Hz displej ani 5G. Slabší výdrž kompenzuje rychlým nabíjením, překvapí i slušnou sestavou příslušenství v balení.
Plusy:
- Tenký design
- 90Hz AMOLED
- Solidní výkon
- Nadprůměrný fotoaparát
- Rychlé nabíjení
- Bohaté příslušenství
Minusy:
- Slabší výdrž
- Hybridní slot
- Bez konektoru sluchátek
- Chybí stereo
- Slabší širokoúhlý objektiv
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium