Plusy
- Stylový design
- Záda měnící barvu
- Špičkové duální selfie
- Čelní blesk
- Bohaté příslušenství
Minusy
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Podivné překlady v systému
- Horší kvalita vida
- Vyšší cena
Značka Vivo se na českém trhu za poměrně krátký čas velmi rozkoukala a přináší sem spoustu zajímavých novinek. Jednou z nich je model V23 5G s velmi netradiční výbavou i vlastnostmi. Svými zády, které mění na slunci svou barvu nebo duálním selfie s přizpůsobitelným bleskem cílí hlavně na vloggery, influencery a všechny, kteří hledají něco netradičního.
Vivo V23 5G za cenu 12 000 Kč slibuje prémiový design, skvělou výbavu, vynikající dvojici selfie kamerek včetně automatického ostření a barvu měnící záda se kterými si užijete spoustu zábavy. Budou originální schopnosti a pěkný design stačit?
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 72 × 7,6 mm, 181 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Mediatek Dimensity 920 (8× Cortex-A78, 3 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 10 690 Kč |
Celou recenzi Vivo V23 5G si přečtěte na následujících listech.
Design
Líbivá hra barev. Vivo V23 je od prvního počátku zamýšlený jako stylovka. Má tedy prémiový design s kovovým rámečkem a skleněná záda. Hodnotnému dojmu přidávají i nablýskané ploché boky a ostré hrany, vše je ale skvěle zpracované, takže nemusíte mít strach, že by vás řezal do ruky. Naopak se díky lehké váze pohodlně drží.



Vivo V23 je na první pohled pěkně zlaté, ale jakmile se dostane na sluneční světlo, začne se měnit do zelených až modrých odstínů.
Nebývá to zvykem, abychom v recenzi řešili barevné varianty, ale zde je to více než na místě. Telefon můžete mít totiž v černé nebo zlaté. Černá se pěkně třpytí a na slunci vrhá zajímavé odlesky, ale jinak jde víceméně o tradiční prémiový telefon. Zlatá varianta však bude pro opravdové fajnšmekry. Díky fluoritovému sklu citlivému na UV světlo, tak na slunci začne měnit barvy.



Telefon má vaničkovitý výřez v displeji do kterého se vešly rovnou dvě selfie kamerky. Nad nima se pak ukrává dvojice blesků.
Stačí jen pár sekund na přímém slunečním světle a telefon se začne měnit ze zlaté do zelené až s původní barvou zůstane pouze vystouplý modul fotoaparátu. To jednak dobře vypadá, ale dá se s tím užít i spousta zábavy. Stačí část zad něčím zakrýt, aby se obarvilo jen to okolo a na telefon můžete doslova malovat světlem. Telefon vás tak rozhodně nudit nebude. Navíc to funguje i přes čiré silikonové pouzdro v balení. Návrat do původního barvy trvá zádům i několik minut.



Telefon má ostré hrany a působí na pohled velmi prémiově.
Když se vrátíme na čelní stranu, zde kromě displeje naleznete také dvojici selfie kamerek ve výřezu obrazovky. V horní části se dokonce ukrývá i dvojice blesků pro pořádný přísvit. Nechybí ani nutné senzory a sluchátko pro volání. Levý bok telefonu je překvapivě prázdný, zatímco na tom pravém budete mít pohodlně po ruce tlačítka pro vypínání a regulaci hlasitosti.



S telefonem v balení získáte bohaté příslušenství.
Ve spodní části na uživatele čeká tradičně nabíjecí konektor USB-C, mikrofon, repráček a překvapivě také šuplíček pro dvojici nano SIM karet. Horní strana nabízí pak pouze samotný sekundární mikrofonek. Pochválit tentokrát musím i samotné balení, kde kromě nabíječky získáte také také ochranný kryt nebo drátová sluchátka.
Displej
Plynulý a s příjemnými barvami. Telefon nabízí 6,44“ AMOLED displej s Full HD+ rozlišením, ale hlavně 90Hz obnovovací frekvenci pro plynulejší obraz, což poznáte zejména při scrollování. Líbit se budou také solidní barvy, ač telefon preferuje spíše živější odstíny. To vše se dá ale dobře upravit v nastavení, a to včetně teploty barev.



Nastavení displeje telefonu
Pozorovací úhly jsou díky použité technologii skvělé a dobrá je i čitelnost ve dne i za tmy, čemuž dopomáhají slušné hodnoty minimálního a maximálního jasu. Při maximu 600 nitů ale už na přímém letním slunci možná trochu narazíte.
Samozřejmě nechybí ani šikovné funkce jako je filtr modrého světla, který se hodí hlavně před spaním nebo tmavý režim, který díky AMOLED technologii může ušetřit i trochu baterie. Do displeje byla také integrována optická čtečka otisků prstů, která je poměrně rychlá.
Hardware
Rychlík se spoustou paměti. Výkon u Vivo V23 zajišťuje procesor MediaTek Dimensity 920 doplněný o bohatou porci 12 GB RAM a také 256GB úložiště pro data. Těšit se tak můžete na plynulý chod a reakce, přičemž přístroj bez problému rozjede i ty nejnáročnější hry.
Výkon – Antutu 9.3.1
- Celkové skóre: 488 940 bodů
- CPU: 128 770 bodů
- GPU: 140 217 bodů
- MEM: 89 621 bodů
- UX: 130 332 bodů
Stran konektivity je zde podporováno 5G a Wi-Fi, Bluetooth nebo samozřejmě NFC pro bezkontaktní platby. Telefon nabízí vzhledem k svému tenkému tělu poměrně solidní baterii o kapacitě 4 200 mAh, navíc s podporou rychlého 44W dobíjení se který telefon dokážete do plného dobít cca za hodinku. Co mi ale na telefonu vadilo nejvíce byla absence bezdrátového dobíjení.
Baterie telefonu zvládne bez problému celý den běžného používání, osobně mi večer zbývalo něco mezi 20-30% i po dlouhém dni. Špatně si telefon nevede ani v zátěži. U přehrávání videa ve Full HD přes Wi-Fi vydržel na jedno nabití s plným jasem kolem 14 hodin.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 16 hodin 4 minuty
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 15 hodin a 21 minut
- Nabíjení z 0 na 100%: 59 minut
- Nabíjení z 15 na 90%: 41 minut
Vivo V23 5G nabízí bohužel pouze jeden repráček, který je však hlasitý a s průměrným zvukem, který možná má lehce hudební ambice, ale chybí mu basy a živost. K poslechu tak raději doporučíme připojit bezdrátová sluchátka přes Bluetooth nebo USB-C. Sluchátkový jack zde bohužel chybí.
Software
Ztraceno v překladu. Operačním systémem je zde Funtouch OS 12 postavený na Android 12. Prostředí je poměrně čisté a Vivo to zde nijak nepřehnalo ani s předinstalovanými aplikacemi, kterých je zde rozumné množství a navíc dávají smysl. Upřít telefonu nemohu ani jeho grafický rukopis, který je poměrně dobře sjednocen napříč systémem. Hodně se mi líbí stylová grafika widgetů, kterou však kvůli minoritě tohoto systému uvidíme zřejmě jen u aplikací od Vivo, což je škoda.






Prostředí Funtouch OS
Co mi trochu vadilo je stále nedotažený český překlad. Nadstavbu už tu Vivo používá několikátým rokem a stále lze v systému najít perly jako „Nastavení Vždy na displeji“ v případě Allwas-On, nebo „Chytré přepnutí hovoru”, které se ve skutečnosti vůbec netýká hovorů, ale automatické změny obnovovací frekvence displeje. Frekvenci mimochodem systém plošně nazývá tak trochu archaicky jako kmitočet.




Ukázka některých předinstalovaných aplikací
První dny jsem trochu bojoval i s optimalizací systému, nicméně jedna z aktualizací vše naštěstí vyřešila a pak už bylo vše v pořádku. Jak dlouho ale aktualizace bude telefon dostávat nevíme. Narozdíl od vlajkových modelů totiž Vivo u modelu V23 5G žádnou dobu negarantuje, na což je dobré myslet, pokud telefon hodláte kupovat na delší dobu.
Fotoaparát
Selfie hraje prim. Vzhledem k zaměření telefonu udělám tentokrát u Vivo V23 výjimku a začnu od čelní kamerky, která zde vzhledem k zaměření na vlogery a influencery hraje prim. Nutno říct, že si za ní také výrobce zaslouží pochvalu. Nezvyklé už je to, že zde čelní kamerky najdeme rovnou dvě. Hlavní s rozlišením 50Mpx (f/2) a druhou ultraširokoúhlou s rozlišením 8Mpx a širším záběrem.



Ukázková selfie
U hlavní selfie kamerky musím pochválit opravdu působivou kvalitu detailů. Navíc rychle a spolehlivě ostří a už jen fakt, že má automatické ostření je mezi smartphony rarita. Na snímcích je dobře vidět, že si skvěle poradí i s protisvětlem a velkým dynamickým rozsahem. V případě ultraširokoúhlé kamerky počítejte s menší ztrátou detailů, fotky mají trochu studenější nádech, nicméně díky úhlu záběru 105° je jako stvořený pro skupinové selfie.






Srovnání hlavního a ultraširokoúhlého fotoaparátu.
Tím však unikátnost čelní kamerky nekončí. Doplněna je totiž rovnou dvěma blesky, každý na jedné straně v horním rámečku nad displejem. Díky nim bude možné pořizovat dobré selfiečka dokonce i za tmy. A co víc, výrobce myslel i na barevné podání, proto lze u obou čelních blesků dokonce měnit teplotu světla. Pokud by na vás dvojitý blesk byl už moc, dá se svítit i samotným displejem telefonu.






Ukázkové snímky z hlavní kamerky
Ošizen ale nebyl ani zadní fotoaparát. Ten je trojitý s 64Mpx hlavním fotoaparátem s clonou f/1,89. Ten doplní 8Mpx ultraširokoúhlá kamerka a 2MPx makro objektiv. Zde už jsem vzhledem k ceně přístroje až tak nadšený nebyl. Za dobrého světla primární kamerka dokáže zachytit ostré, živé snímky. Jakmile ale světlo ubývá, detaily mizí a v noci už je zde patrné i větší množství šumu.

Ukázkové makro ukazuje bídnou kvalitu 2MPx kamerky
Ultraširokoúhlá kamerka je na tom ještě o chlup hůře, nicméně musím pochválit její široký úhel záběru 120 °, takže dokáže zachytit ještě výrazně více než čelní ultraširokáč. Třetí makro kamerka už je zde víceméně jen do počtu. Hůře se s ní ostří, přičemž nedovolí zaostřit až z takové blízkosti jako konkurence. Ani výsledek pak příliš nestojí za to a chybí v něm spousta detailů. Přiblížený výřez z hlavní kamerky tak nakonec vyjde líp.






Prostředí aplikace fotoaparátu dovolí změnit i teplotu čelního blesku
Co se videa týče, telefon dovoluje natáčet až ve 4K při 30 fps. U Full HD je podporováno dokonce i 60 FPS. Kvalitou mě ale telefon rozhodně nepřesvědčil. Výsledek je velmi komprimovaný, chybí mu detaily a pokud budete natáčet na maximální rozlišení, rozlučte se s přepínáním mezi objektivy. Moc dobrou práci zde neodvádí ani elektronická stabilizace. Celkově video hodnotím jako nejslabší stránkou fotoaparátu telefonu.
Ukázkové video (1080p, 30fps):
Závěr
Vivo V23 5G je zajímavý telefon, který svým vzhledem a originálními vlastnostmi rozhodně umí zaujmout. Jeho cílovkou jsou vlogeři, influenceři a lidé, kteří hodně využívají selfie kamerku a hledají stylový telefon, který něčím vybočuje z řady. Pro ně benefit skvěle čelní kamerky bude dávat telefon smysl, a to včetně ceny. Pro všechny ostatní je nutné přiznat, že cena 12 tisíc korun už je lehce přestřelená a dokud telefon nezlevní, najdete podobné telefony výrazně levněji.



Jedním z hlavních konkurentů bude OnePlus Nord 2, který má obdobnou výbavu, lepší displej, silnější baterii i rychlejší nabíjení a přitom stojí o 2 000 Kč méně. To stejné lze říci i o Xiaomi Redmi Note 11 Pro. Za stejné peníze jako Vivo seženete i lépe vybavenější Realme GT Neo2, které vás rovněž zabaví barevnými efekty na zádech. Přímým konkurentem bude i Samsung Galaxy A53 5G.
Cena v době psaní recenze: 11 999 Kč
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 72 × 7,6 mm, 181 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Mediatek Dimensity 920 (8× Cortex-A78, 3 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 10 690 Kč |
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 73 × 8,3 mm, 189 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Mediatek Dimensity 1200 (8× Cortex-A78, 3 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 8 290 Kč |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,1 mm, 202 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G (8× Kryo 660, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 8 989 Kč |
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 76 × 8,6 mm, 200 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 398 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,1 mm, 189 g displej: 6,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 1280 (8× Cortex-A78, 2 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 9 989 Kč |
Verdikt: Vivo V23 5G je líbivá stylovka, která zaujme zejména svou kvalitní selfie kamerkou, slušnou výbavou a prémiovým designem s měnícími se zády. Překousnout musíte jen vyšší cenu.
Plusy:
- Originální design se zády měnícími barvu
- Špičková selfie kamerka
- Duální čelní blesk se změnou barev
- Široké příslušenství v balení
- Dostatek výkonu
- 256GB úložiště
Minusy:
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Podivné překlady v systému
- Tragická kvalita videa
- Vyšší cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium