Plusy
- Solidní výdrž
- DualSIM + paměťovka
- Rychlá a přesná čtečka
- Nadprůměrné fotky
- Nízká cena
Minusy
- Průměrný výkon
- Slabé video
- Displej pouze HD+
- Chybí 5G
- Bez notifikační LED
Vivo Y21s míří pod cenovku pěti tisíc korun, která pro řadu zájemců představuje neprůstřelný strop. Nižší střední třída se obvykle pohybuje nad touto hranicí a modely, které se odváží pod ni, se obvykle neobejdou bez kompromisů. Vivo je toho zářným příkladem.


Telefon nabídne solidní fotoaparát, dobrou výdrž, pěkný design a povedený displej, přestože jeho parametry hrají proti němu. Průměrný výkon a absence čehokoliv, čím by dokázal před konkurencí vyniknout, jej však zbytečně shazují a přijatelná cenovka nemusí tento hendikep vyvážit.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,0 mm, 182 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G80 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 3 799 Kč až 5 575 Kč
|
Celou recenzi Vivo Y21s si přečtěte na následujících listech.
Design
Efektní přechody. Přestože má Vivo plastové tělo, konstrukčně je zpracováno příkladně a nenarazíte u něj ani na náznak nějakého prohýbání či kroucení. Zaoblené hrany a rohy netlačí, ani neřežou, telefon se dobře drží a díky matné povrchové úpravě nemá sklony vyklouznout z úchopu.



Na první pohled připomíná spíše sklo než plast a pod úhlem ukáže další barvy
Segment fotoaparátu v levém horním rohu vystupuje pouze nepatrně nad úroveň zad a drží si jednotnou výšku. Telefon se nabízí ve dvou barevných provedeních (Midday Dream a tmavší Midnight Blue), světlejší provedení dokáže pod různými úhly osvětlení vyčarovat hned několik barevných odstínů.


Další variace na téma segment fotoaparátu s více objektivy
Tlačítka na pravém boku jsou hmatově dobře odlišena, hrany regulace hlasitosti neřežou, hlavní vypínač s integrovanou čtečkou otisků prstů je nepatrně zapuštěn. Kladou přiměřený odpor, zpětná vazba je zcela jasná a zřetelná.



Boky telefonu a detail tlačítek
Šuplíček na karty se přesunul na horní stranu a vedle dvojice nanoSIM pojme i paměťovou kartu. Nemusíte tak volit mezi rozšířením vnitřního úložiště a sekundární SIM. Na spodní straně najdete konektory sluchátek a USB-C, kterým dělá společnost hlasitý reproduktor.



Spodní strana s konektory a horní s detailem šuplíčku na karty
Balení telefonu sice postrádá ve střední třídě poměrně běžný ochranný kryt, výrobce to ale kompenzuje sluchátky. Jsou to jen základní pecky s nevýrazným přednesem, jako nouzové řešení ale postačí. Displej má přímo z výroby nalepenou ochrannou fólii, dále dostanete už jen s USB kabelem a 18W nabíječkou.


Místo ochranného krytu najdete v balení sluchátka
Displej
Realita předčí papírové parametry. U displeje počítejte s výraznější bradou a kapkovitým výřezem uprostřed horní hrany. Absence vyšší obnovovací frekvence se dá odpustit, neboť přestože ji najdeme u stále více telefonů, pořád ještě nepatří mezi nepsaný standard. Více zamrzí rozlišení pouze HD+ (720 × 1 600), i když zde se jedná spíše o plus.


Výraznější brada a malá kapka výřezu
Na úhlopříčce 6,51“ nepředstavuje nižší rozlišení problém, při běžném používání vás ani nenapadne, že by zobrazení bylo zubaté. V kombinaci se střídmější porcí výkonu je nižší počet obhospodařovaných bodů lepší cesta než ultrajemný displej, se kterým by slabší telefon zápasil. Reálně ale bude Vivo doplácen na papírové srovnání s konkurencí, která dokáže nabídnout full HD včetně odpovídajícího výkonu.



Filtr modrého světla • Teplota barev • Poklepání na displej
IPS panel má široké pozorovací úhly, pěkné barvy, slušnou čitelnost na slunci, telefonu v nižší střední třídě určitě nedělá ostudu. Při běžném používání vás nebude omezovat, prostě jenom podle parametrů nevypadá až tak atraktivně.



Snadný dotyk • Ovládání jednou rukou • Nastavení tlačítek
Displej nabídne i velmi pěkný výčet nastavení a úprav parametrů. Nechybí filtr modrého světla, nastavení teploty barev, displej lze dvojitým poklepáním nejen probouzet, ale i vypínat a k dispozici máte i režim pro jednu ruku. V systému se pohybujete buď gesty, nebo sáhnete po klasice tří tlačítek pod displejem. U nich volíte klasické rozložení nebo prohozená krajní tlačítka a jejich vizuální podobu.
Hardware
Neurazí, nenadchne. Osmijádrový MediaTek Helio G80 spolupracuje s 4 GB RAM, ze kterých je po spuštění využito pod 1,5 GB. Potěší 128GB úložiště, ze kterého je zpočátku využito necelých 20 GB. Po aktualizaci systému a všech aplikací se dostanete s obsazeným prostorem přes 22 GB. Odinstalováním všeho, co telefon umožní, lze ušetřit cca 500 MB.




Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM
Výkon telefonu je dostačující, celkovému dojmu pomáhá i nižší rozlišení displeje. Běžné úkony zvládá telefon bez váhání, jakmile ovšem sáhnete po intenzivnějším multitaskingu, můžete narazit na jeho limity. Když se začnete přepínat mezi více aplikacemi, snadno se setkáte s tím, že se již otevřená aplikace, k níž se vracíte, načítá jako při prvním spuštění, což efektivitě práce zrovna nepřidá. Na telefonu spustíte i náročnější hry, rozhodně však nemíří na hráče, jeho doménou jsou spíše nenáročné oddechovky na ukrácení volné chvilky.
Výsledky benchmarku AnTuTu 9.2.7:
- celkové skóre: 211 672
- CPU: 70 342
- GPU: 37 177
- MEM: 50 689
- UX: 53 464
Na telefonu můžete používat rychlá data na obou SIM, vystačit ale musíte s LTE, podpora 5G se zde nekoná. Telefon nabídne Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB OTG, na infraport ani zvýšenou odolnost se už nedostalo.


USB OTG • NFC
Čtečka otisků prstů integrovaná do hlavního vypínače si zapamatuje až pět otisků. Reaguje rychle se zcela zanedbatelnou chybovostí, nastavit můžete i to, zda při odemykání prst pouze přiložíte, nebo vypínač i stisknete. Odemykání obličejem je srovnatelně rychlé, jeho chybovost byla nepatrně vyšší než u čtečky, pořád se ale jednalo o mizivý počet případů.






Čtečka otisků prstů a odemykání obličejem
Baterie s kapacitou 5 000 mAh cílí při běžném používání na metu dvou dnů. I při intenzivním využívání vydrží telefon do druhého dne, s úspornějším provozem budete po nabíječce sahat až den třetí. Doba nabíjení se s dodávanou 18W nabíječkou pohybuje kolem dvou hodin.
Software
Kdo hledá, najde. Nad Androidem 11 pracuje nadstavba Funtouch OS. Vizuální úpravy jsou střídmější, nemusíte se obávat divokých barevných kombinací, ze kterých bolí po chvíli oči. Dostalo se i na slušný výčet doplňkových funkcí.




Informace o systému • Funtouch OS • Telefon • Zprávy
Odladění systému je slušné, přesto by mohl telefon místy reagovat svižněji. Občasnou vlažnější odezvu má na svědomí spíše průměrný hardware a rozhodně se nejedná o viditelné zpomalování, zasekávání či zamrzání. Telefon prostě jenom není ve svých reakcích vždy tak svižný jako řada jeho konkurentů.




Plocha • Poslední spuštěné aplikace • Hlavní nabídka • Oznamovací panel
Přestože v nastavení najdete slušný výčet doplňkových nastavení displeje, širokou nabídku gest či vizuální témata, v řadě případů jsou skryty na méně obvyklých místech. Pokud tedy netušíte, že by určitou funkci takovýto telefon vůbec mít mohl, možná zůstane navždy nepovšimnuta v nějaké zanořené podnabídce. Telefon toho umí hodně a je škoda, že to nedokáže prodat.




Nastavení plochy • Jednoduchý režim • Motivy • Animace
Všechny aplikace najdete v hlavní nabídce, alternativu bez šuplíku Vivo nenabídne. Plochy nemohou být prázdné, hlavní je vždy ta nejvíce vlevo. V oznamovacím panelu máte k dispozici až 27 přepínačů, počet i pořadí zobrazovaných lze upravit. Mezi aplikacemi je navíc jen Facebook (lze odinstalovat), dále počítejte kromě standardní aplikační výbavy od Googlu s kompasem, poznámkami a záznamníkem. Nechybí ani správce telefonu sloužící k optimalizaci chodu systému.




Kompas • Poznámky • Diktafon • iManager
Fotoaparát
Fotky na míle před videem. Vivo Y21s nabídne sestavu tří objektivů, kde primárnímu 50MPx objektivu sekunduje dvojice 2MPx, která s e stará o makro a měření hloubky. Fotoaparát pořizuje 12,5MPx snímky, lze ovšem využít i plného rozlišení s čtyřnásobnou velikostí.
Sestavení fotoaparátu Vivo Y21s:
- Hlavní objektiv: 50 MPx, F1,8
- Makro objektiv: 2 MPx, F2,4
- Hloubkový senzor: 2 MPx, F2,4
- Selfie kamera: 8 MPx, F2,0
V prostředí fotoaparátu nečekejte žádná překvapení. Několik voleb najdete u okraje záběru, další pak v jednotném seznamu nastavení. Mezi režimy se přepínáte vodorovným gestem prstu.






Prostředí a nastavení fotoaparátu
Výsledné fotky jsou zejména za dobrých světelných podmínek ostré, se slušným prokreslením detailů, a to i v tmavých oblastech snímků. Barvy jsou syté, věrné, počítejte s mírným šumem a občasnými přepaly. Zřídka narazíte i na jemný barevný posun, celkově se ale jedná o nadprůměrně povedené výsledky, které předčí i řadu dražších protivníků.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Zatímco statické snímky dokáží příjemně překvapovat, u videa raději snižte svá očekávání na minimum. Telefon zvládne pouze full HD ve 30 fps, ostrost i prokreslení detailů je slabší než u fotek, videa jsou barevně vybledlejší, nejvíce ale trpí absencí jakékoliv stabilizace. Se stativem a v ideálních dokážete pořídit ucházející video, jinak berte natáčení u tohoto telefonu spíše jako nouzové řešení.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Závěr
Vivo Y21s se prodává za necelých 5 000 Kč. Zejména ve světlejší variantě vypadá efektně, můžete ho osadit až trojicí karet, nabídne slušnou výdrž i solidní fotky, a přestože má papírově slabší displej, realita je výrazně lepší. Tím ale výraznější pozitiva končí. Výkonově se nejedná o žádného přeborníka, video za kvalitou statických snímků zaostává, při intenzivním využívání se můžete přiblížit jeho limitům, a hlavně postrádá jakýkoliv výraznější trumf, kterým by alespoň srovnal krok s konkurencí.


Vivo Y21s není nepovedený telefon, přiměřeným nárokům více než vyhoví. Pokud ho ale začnete srovnávat s ostatními, většina zájemců raději něco málo přihodí a bude vybírat z konkurentů, kteří přihodí vyšší obnovovací frekvenci displeje, podporu 5G, výrazně vyšší výkon, lepší video, nebo třeba i všechno dohromady.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,0 mm, 182 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G80 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 3 799 Kč až 5 575 Kč
|
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,0 mm, 177 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G95 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 4 190 Kč až 5 590 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 76 × 8,9 mm, 181 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G88 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 3 200 Kč až 5 599 Kč
|
Verdikt: Vivo Y21s je telefon nižší střední třídy se slušnou výdrží, povedeným fotoaparátem a rozumnou cenou. Průměrný výkon a video, papírově slabší displej a absence pokročilejších technologií jej ve srovnání s nepatrně dražšími, ale výrazně vybavenějšími konkurenty více než znevýhodňují.
Plusy:
- Solidní výdrž
- DualSIM + paměťovka
- Rychlá a přesná čtečka
- Nadprůměrné fotky
- Nízká cena
Minusy:
- Průměrný výkon
- Slabé video
- Displej pouze HD+
- Chybí 5G
- Bez notifikační LED
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium