Plusy
- 12GB RAM je nadstandard
- slušná výdrž na jedno nabití
- Blesková čtečka otisků prstů
- Povedený 50Mpx snímač fotí i v maximálním rozlišení
- Bohatý obsah základní krabice
Minusy
- Lesklé kryty
- Průměrný 60Hz displej
- Čipset by mohl být výkonnější
- Ve výbavě chybí FM rádio
- Konkurence je vybavena o něco lépe
Vivo je na českém trhu stále mladou značkou, to však nijak nebrání výrazné expanzi smartphonů této čínské značky na trh. Vivo cílí spíše na segment méně náročných uživatelů či mileniálů, kteří mají aktivní styl života, ale na druhou stranu si nechtějí pořizovat telefon za 20 tisíc. Kompromisem mezi výkonem, výbavou a cenou má být Vivo Y33s, které zakotvilo v cenových patrech okolo šesti tisíc korun, kde panuje doslova obří konkurence. Bude mít telefon dostatečně ostré lokty, aby se na trhu prosadil?
Konkurence je neúprosná, a po testování jsme nabyli dojmu, že too Vivo Y33s rozhodně nebude mít lehké. Líbí se nám slušná výdrž na jedno nabití, obří RAM, spolehlivá čtečka otisků prstů, 50Mpx hlavní foťák i NFC. Velké plus zaslouží i doslova nabitá základní krabička. Telefon však sráží méně výkonný čipset a hlavně průměrný displej. Vzato kolem a kolem, má konkurence (Xiaomi, Readmi či Realme) v cenové hladině šesti tisíc přeci jen o něco vybavenější telefony. I když, někdy není na škodu jít trochu proti proudu...
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,0 mm, 182 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 408, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G80 (8× Cortex-A75, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: |
Celou recenzi Vivo Y33s si přečtěte na následujících listech.
Design
Rovná záda a nepraktický lesk. Vivo Y33s se na trhu prodává v matném a lesklém provedení. Nám do redakce dorazila druhá zmiňovaná varianta, která sice vypadá „exkluzivněji“, ale zaplatíte za to otisky prstů na zadním krytu, kterých se prakticky nezbavíte. Telefon si po vybalení z krabice prohlížejte jen několik málo vteřin, a poté jej okamžitě vložte do přibaleného silikonového krytu. Pokud zvolíte matně modrou barevnou variantu, tento krok se vás samozřejmě netýká.
Vivo Y33s jsme otestovali v lesklé barevné variantě Mirror Black
Telefon je samozřejmě celoplastový, boky jsou příjemně zaoblené, boční rám se snaží navodit iluzi kovu. A to je v cenové relaci šesti tisíc korun akceptovatelné. Na spodní hraně čeká nabíjecí USB-C, hlavní reproduktor, který by mohl být o něco hlasitější a kvalitnější, a také sluchátkový jack. S ohledem na mizející 3,5mm konektory je jeho zachování velmi výrazným bonusem, který se zákazníkům bude líbit. Ještě, když k tomu připočtete jednoduchá pecková sluchátka přímo v základní krabici.
Pohled na spodní hranu a na záda s vystouplým fotomodulem, která jsou doslova magnetem pro otisky prstů
Pravý bok je vyhrazen pro zapuštěnou zamykací klávesu, jejíž součástí je slušně fungující čtečka otisků prstů. Regulátory hlasitostí mají vcelku hlasitý stisk, ovládají se však přesně a prst na nich neklouže. Levý bok je kompletně prázdný, na horní hraně stojí za zmínku dlouhý šuplíček, do něhož vložíte dvě nanoSIM karty společně s microSD kartou (samostatný slot).
Na pravém boku čekají regulátory hlasitosti a svižná čtečka otisků prstů, protější bok je prázdný
Záda telefonu je přísně rovná, takže, i přesto, že telefon působí lehce zastaralým dojmem, drží se v ruce poměrně jistě a neklouže. Dominantním prvkem zadního krytu je fotomodul se třemi fotoaparáty, z nichž však stojí za zmínku jen hlavní 50Mpx snímač se světelností 1.8. V základu slučuje čtyři pixely do jednoho, ale můžete fotit i v maximálním rozlišení. Zcela zbytečné jsou pak dva 2Mpx foťáky pro makro a rozmazání pozadí. V prvním případě fotky stejně nejsou ostré, v případě druhém si umí s portrétovými snímky už srovnatelně (možná i o něco lépe) poradit i umělá inteligence.
V základní krabici najdete i tento obal, který zajistí základní ochranu
Mimo telefonu najdete v základní krabici silikonový kryt, 18W nabíječku, USB-C kabel, základní pecková sluchátka a špendlík pro vytažení bočního šuplíčku. Na displeji je navíc přímo od výroby nalepena základní ochranná fólie. A to je výbava, na dnešní dobu, dost nadstandardní.
Displej
Displej je jen šedý průměr. Ani v oblasti displeje testovaný smartphone nijak neexceluje. Máme tu čest se 6,71" IPS LCD panelem spíše průměrné kvality. Jemnost displeje je při protáhlém rozlišení Full HD+ sice dostatečná, na přímém slunci si toho však z obrazovky mnoho neužijete. Je vidět, že výrobce na displeji dost šetřil, navíc v cenovém segmentu okolo šesti tisíc se už, tu a tam, objevují AMOLED displeje, které jsou zobrazovací kvalitou trochu někde jinde, nebo alespoň kvalitnější IPSka.
Součástí 6,71" IPS panelu je spodní lišta s ovladači i výřez pro selfie kamerku
Displej má zaoblené rohy a výřez pro 16Mpx selfie, poblíž které je vidět výrazný „ghosting“, zvláště pak u bílého systémového podbarvení. V nastavení si sice můžete přepnout na tmavý systémový režim, černá však u IPS displeje stále svítí a nijak vám nepošetří baterii. Režim ochrany zraku dokáže pošetřit oči při noční práci, můžete si zvolit úroveň „žlutého přelivu“, či časový rámec, kdy se má filtr modrého světla aktivovat automaticky. Pozici zpětné šipky ve spodní liště s ovladači (standardně vlevo) si můžete přesunout na pravý kraj.
Nastavení zobrazení, úprava barev, volba dvou schémat, fontu a tapet. Nastavení ovladačů ve spodní liště
Displej má poměrně slabé pozorovací úhly, navíc se v něm, zejména na světlých plochách, výrazně odrážejí okolní objekty. S barvami displeje si můžete softwarově trochu „pohrát“ , plusem je také to, že přímo na displeji je od výroby umístěna základní ochranná fólie. I přesto to všechno je však panel spíše průměrný, a místo aby vylepšoval pozici telefonu na trhu, spíše mu kazí reputaci. Nemusíme se rovnou bavit o AMOLEDech, ale IPS displeje lze vyrobit podstatně kvalitnější...
Hardware
Výkon zajistí průměrný Mediatek. Vivo u telefonu vsadilo na „profláknutý“ čipset Mediatek Helio G80, který je vyráběn 12nm technologií. Jedná se tedy o starší čipset, který je však v dnešní době stále nasazován u levnějších zařízení, která nemají 5G ambice. Herní výkon je tedy slušný, nečekejte však žádné zázraky. U některých her budete muset slevit ze svých grafických nároků, což nám ukázaly již testované hry Asphalt 9 a Titan Quest.
Skóre v Antutu je spíše průměrné, což platí i o Geekbench 5, detailu procesoru v CPU-Z
Asphalt 9 je na maximální detaily velmi dobře hratelný, musíte jen počítat s občasnými záseky (cca 3x během jedné trati). U Titan Questu padá v exponovaných scénách v podzemí framerate až na 11 fps, což už znamená dost trhaný obraz. Při hraní se záď telefonu zahřívá jen nepatrně, musíte jen počítat se vcelku zdlouhavým načítáním. A to zřejmě, vzhledem k ceně telefonu, překousnete.
Asphalt 8 se zubatějšími texturami a Titan Quest, jehož fps dostává pořádně zabrat
U čeho si naopak stěžovat nemůžeme, je operační paměť. Telefon má 8GB fyzickou RAM a 4GB virtuální, která se „ukusuje“ z interního 128GB úložiště. To si ještě můžete rozšířit microSD kartami v samostatném slotu, takže paměť rozhodně není žádný problém. Systémové zdroje spravuje utilita RAM a úložiště, při běžném používání telefonu je zabrána zhruba 3,5GB RAM. A pokud virtuální RAM nebudete chtít využívat (např. pro dočasné ukládání aplikací a jejich rychlejší start), můžete ji jednoduše vypnout. Ostatní výrobci vám virtuální RAM zapnout defaultně bez možnosti deaktivace.
128GB úložiště rozšíříte microSD kartami, RAM je dost velkorysá. K 8GB fyzické operační paměti připočtěte ještě 4 GB virtuální RAM
Osobně bych však virtuální RAM vyměnil za výkonnější čipset. Virtuální RAMka má přeci jen smysl u telefonů se 4 či 6GB RAM, 8 giga je pro potřeby telefonu naprosto dostačující. U čipsetu však už vidíme rezervy, 251 tisíc bodů v Antutu je toho zdárným důkazem.
Nastavení konektivity, správce SIM a NFC. Aplikacím můžete pevně nastavit, zda mají využívat jen mobilní data nebo Wi-Fi
Reproduktor je na těle telefonu jen jeden, a rozhodně by mohl být kvalitnější. Možná i o trochu hlasitější, ovšem už i při stávajících vyšších úrovní hlasitosti je jeho zvuková reprodukce spíše průměrná. Naštěstí zůstal u telefonu zachován 3,5mm jack, do něhož můžete zapojit přibalená sluchátka. A v nich je poslech řádově kvalitnější, jenže třeba tak základní věc, jako ekvalizér, v softwarové výbavě chybí!
Dynamické efekty jsou zbytečné, při používání telefonu spíše zdržují
Čtečka otisků prstů funguje bleskově a velmi přesně. Zadávání otisků sice chvíli potrvá, ovšem odemykání telefonu je bezproblémové. Jen si nezapomeňte deaktivovat zcela zbytečnou odemykací animaci, která vás bude jinak dost zdržovat.
Přidáváme otisk prstu a sken obličeje, nastavení režimu USB
Alternativou je pak odemykání pomocí obličeje. Systém má také vibrační odezvu, která reaguje na stisk ovladačů klávesnice. Vibrace jsou však dost „hrubé“ a nijak si je uživatelsky neupravíte. Telefonu by rozhodně slušel modernější vibrační motorek.
K počítači Vivo Y33s připojíte přes přibalený USB-C konektor, jenže pokud si režim USB nezvolíte v nastavení, musíte při každém zapojení kabelu ručně aktivovat mód pro přenos souborů. V PC se telefon tváří jako zařízení „V2109“. Přepínačem si pak můžete aktivovat i režim USB OTG.
Optimalizaci systému zajišťuje aplikace iManager
Bezdrátová konektivita zahrnuje Wi-Fi, Bluetooth 5.0 či GPS. NFC využijete pro mobilní placení, ve správci SIM si můžete navolit, která ze dvou vložených karet bude určena pro volání, a která zase pro přístup k datové síti. S 5G nepočítejte, maximem jsou sítě čtvrté generace. Ve výbavě poměrně překvapivě chybí FM rádio, byť u telefonů s podobným čipsetem jej najdete často. Skoro to vypadá, že Vivo do výbavy telefonu zapomnělo „přibalit“ aplikaci pro poslech rádia, a „FM rádia“ z Google Play vám zase jen naservírují online přenos.
Správce baterie
Součástí smartphonu je 5 000mAh baterie, která je jedním z největších taháků telefonu. Bývá pravidlem, že i po náročnějším pracovním dni máte druhý den ráno ještě téměř polovinu kapacitu baterie. A přitom telefon eviduje čas zapnutého displeje v rozmezí čtyř až pěti hodin! Vivo Y33s je „držák“, který zvládne i dva dny náročnějšího používání. Nebýt „žravého“ 12nm procesoru, bylo by to ještě lepší. O rychlonabíjení se stará přibalený 18W adaptér. S bezdrátovým dobíjením se nepočítá, to však v této cenové relaci není žádným překvapením.
Software
Na první pohled téměř čistý Android. V telefonu s Androidem 11 běží grafická nadstavba Funtouch OS 11, která se na první pohled tváří téměř jako čistý Android. Do systému se dostalo minimum „balastu“ a zbytečných aplikací, co potřebujete, to si prostě stáhnete z Google Play. Pokud jste však zvyklí na komplexní platformy s obrovskými možnostmi nastavení a personalizace (např. od Realme, Xiaomi nebo Samsungu), musíme vás zklamat. Prostředí je spíše jednodušší. Jistě, doplňky v podobě režimů, animací a gest tu samozřejmě jsou, cílem však bylo nadstavbu co nejvíce zjednodušit, aby zbytečně nezatěžovala procesor.
Notifikační lišta, víceuživatelský režim, hlavní nabídka, hustota ikon plochy a jednoduchý režim launcheru
Jistě, najdou se zde i součástí, které běžně vídáte spíše u tabletů (víceuživatelský režim), v praxi si však většina uživatelů určitě vystačí se základem. V něm je opravdu navíc Ultra herní režim, který omezí volání a příchozí textovky. Je zde také jednoduchý režim s obrovskými ikonami, správce zabezpečení či varianta na zabezpečenou složku, v rámci které můžete vybrané aplikace šifrovat a nastavit u nich dobu, jak dlouho bude aplikace „k dispozici“ po uzamknutí displeje. Naopak Herní prostorový zvuk podporovaný jednou hrou (navíc s nesmyslně označeným režimem NFC) vás ze židle určitě nezvedne...
Vcelku přehledné nastavení s integrovaným hledáním
...a to platí i o překladech do češtiny, které nejsou stoprocentní. Místo „Použít“ se v systému používá označení „Aplikace“, v systému najdete „Klonování telefonu“ a docela zdržují i obrazovky s uživatelskými podmínkami a podmínkami pro ochranu soukromí, které vyskakují při prvním spuštění jakékoliv aplikace od Viva. Těch naštěstí není mnoho, protože valnou většinu aplikací zastupují položky od Googlu. Nastavení je tentokrát trochu nepřehledné, naštěstí funguje integrované vyhledávání. Položky se vám však nefiltrují průběžně při psaní, ale až poté co potvrdíte hledaný výraz.
Výběr z bonusových funkcí a režimů, nechybí jednoruční mód ani „klonování“ telefonu, tedy přenos dat z jednoho do druhého
Svižnost prostředí je dostatečná, a běžnému uživateli by měla nadstavba vyhovovat bez větších nedostatků. Možnosti úprav sice nejsou tak výrazné jako u konkurence (např. chybí schémata ke stažení, máte k dispozici jen dvě základní), ale jsou alespoň zachovány užitečné rychlé přístupy v horní liště. Pro větší produktivitu se může hodit režim rozdělené obrazovky, v rámci nějž máte zobrazeny dvě aplikace najednou. Tento režim však nepodporují úplně všechny aplikace, spíše jen hrstka těch předinstalovaných.
Fotoaparát
50Mpx foťák je to, oč tu běží. Telefon je sice osazen třemi fotoaparáty, pokud však myslíte focení vážně, budeme se bavit jen o hlavním 50Mpx snímači (F1.8) od Samsungu a dvě doplňkové 2Mpx kamerky se světelností 2.4 pro makro a rozmazání pozadí ponecháme stranou. Hlavní snímač má na cenové poměry telefonu slušné fotografie, fotoaplikace je však spíše základní, a jen s několika možnostmi.
Umělá inteligence dokáže solidně rozpoznávat objekty...
Režimy volíte v pravé části hledáčku, na makro objektiv však přepínáte přes titěrnou ikonku v pravém horním rohu, na kterou je občas problém správně se strefit. Umělá inteligence vcelku slušně rozpoznává scény, valný přínos v tom však nevidíme. Čas od času je hledáček zamlžený, což je jasný signál k tomu, abyste otřeli zadní objektivy. Škoda, že telefon nezvládá rychlé spuštění fotoaparátu dvojklikem na boční tlačítko. Práci s fotoaparátem by to značně urychlilo. Utekla nám díky tomu spousta zajímavých scén.
...HDR se do fotek aplikuje automaticky
Jak zhodnotíme kvalitu fotek? Telefon na svou třídu fotí povedené fotografie, zejména za světla. Barvy jsou přirozené, snímky nejsou uměle přiostřené, HDR se daří za různých světelných podmínek vykouzlit povedené dynamické snímky, pouze při focení na maximální rozlišení s ním nepochodíte. Jenže, pokud hledáte levný smartphone, který fotí jako výrazně dražší telefony, musíme vás zklamat. Na fotkách je vidět, že telefon spadá do nižší třídy, zejména díky absenci detailů a velmi snadnému rozmazání při stisknutí spouště, kterému by zabránila optická stabilizace. Ta však ve fotovýbavě samozřejmě chybí.
Dostupné fotorežimy a další nastavení fotoaparátu
PDAF ostření je vcelku svižné, navíc si můžete pomoci i dotykem do displeje. Ostření však můžete s klidem nechat na automatice. Noční fotky jsou spíše průměrné a nepomůžete si ani základním nočním režimem, který lehce zvedne expoziční čas. Další časy jsou stejně bez stabilizace zbytečné.
Ukázkové fotografie:
12,5Mpx vs 50Mpx fotografie. Vyšší rozlišení automaticky neznamená více detailů, k tomu je třeba daleko více světla
Ukázkové fotografie za denního světla
2× přiblížení je typu in-sensor, o větší úrovni digitálního přiblížení zřejmě nebudete ani uvažovat....
...postupné digitální přiblížení
Pořízená makra jsou často neostrá
Fotografie pořízené brzy ráno a vpodvečer za šera
Ukázkové snímky z interiéru
Selfie vypadají na první pohled povedeně, chybí jim však patřičná ostrost
Videa telefon natáčí maximálně ve Full HD s 30 fps, a kvalitou jsou hodně průměrná. Dejte si pozor na to, že fotoaparát občas sám od sebe sníží rozlišení displeje na 720p, tak abyste se potom nedivili... Chybějící stabilizace je prostě vidět, takže videa pořízená za chůze či v pohybu jsou velmi výrazně roztřesená. Osobně bych, než vyšší rozlišení, uvítal spíše režim 60 fps pro plynulejší pohyb (např. tekoucí vody). I u videí se tak v plné nahotě ukazuje, že máme tu čest s levnějším smartphonem, který prostě má své mouchy a nedostatky, a to i v oblasti foto/video.
Ukázková videa:
Závěr
Vivo Y33s chce v nižší střední třídě zatopit značkám Xiaomi a Realmi, v praxi však telefon v cenové relaci do šesti tisíc korun přeci jen tahá za poněkud kratší konec. Dojem kazí zejména průměrný displej, lesklé zadní kryty (byť je na výběr i matná varianta) či tři fotoaparáty, z nichž dává smysl jen jeden. Pokud jste schopni překousnout průměrný výkon čipsetu a displej, který mají konkurenční telefony často kvalitnější, dostanete za odměnu obří operační paměť a také velmi slušnou baterii.
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,0 mm, 182 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 408, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G80 (8× Cortex-A75, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: |
Pokud by měl telefon AMOLED displej, nebo stál o tisícovku méně, byl by jasným favoritem v poměru výkon/cena. Za současné konstelace je jen stafáží ke známějším (a vybavenějším) Poco X3 Pro, Redmi 10, Redmi Note 10 5G či k Realme 8. A to znamená, že při užším výběru telefonu za šest tisíc zřejmě testované Vivo vypadne ze seznamu jako jedno z prvních. Na druhou stranu však dostanete „úplnou“ základní krabici s nabíječkou, kabelem, sluchátky i silikonovým krytem. A to v dnešní době už dávno není samozřejmostí...
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 162 × 76 × 8,9 mm, 181 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G88 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,4 mm, 215 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 160 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 860 (8× Kryo 485, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,0 mm, 177 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G95 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 8,9 mm, 190 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Smartphone nižší střední třídy, u něhož probíhá boj mezi silnými a slabými stránkami. Telefon vás nadchne baterií a štědrou RAM, na druhé straně stojí průměrný displej, fotoaparáty jen do počtu a a také spíše průměrný čipset.
Plusy:
- bohatý obsah základní krabice
- 50Mpx fotoaparát může fotit i při maximálním rozlišení
- slušná výdrž 5 000mAh baterie na jedno nabití
- 12GB RAM je nadstandard (8GB + 4GB virtuální)
- Android 11 s nadstavbou Funtouch OS bez zbytečného balastu
- blesková a spolehlivá čtečka otisků prstů
- podpora NFC
Minusy:
- lesklé kryty doslova magnetem pro otisky prstů
- průměrná zobrazovací kvalita v 60 Hz
- základní „hrubá“ vibrační odezva
- nízký výkon čipsetu Helio G80
- oproti předpokladům chybí FM rádio
- konkurence je vybavena lépe
- 2Mpx fotoaparáty jsou jen do počtu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium