Plusy
- Vysoký výkon
- Extrémně rychlé nabíjení
- Konzistentní foťáky
- Kvalitní video (až 8K)
- Odladěné prostředí
Minusy
- Citlivost displeje na doteky při uchopení na hraně mobilu
- Pixelová odezva displeje
- Nevýrazné basy repráků
- Není voděodolný
Když mobil nese označení vlajková loď, dá se od něj očekávat buď univerzálnost čili spolehlivý výkon ve všech oblastech nebo tzv. haló vlastnost. To znamená, že telefon vsadí na novou technologii, něco speciálního, co ho odliší od konkurence. Haló vlastnost ale často znamená, že výrobce musel někde jinde udělat kompromis třeba kvůli ceně nebo velikosti. Do které skupiny se zařadí na první pohled nenápadné Xiaomi 12 Pro?
Testovaná verze s 12 GB + 256 GB se v Česku prodává za 27 999 Kč. To už je oblast skutečných vlajkových lodí jako Apple iPhone 13 Pro za 32 000 Kč nebo dražší Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 34 500 Kč nebo naopak levnější OnePlus 10 Pro DualSIM za 26 000 Kč při co nejpodobnějších paměťových variantách.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,2 mm, 205 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 440 × 3 200, 521 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1600|1800 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 27 989 Kč |
Celou recenzi Xiaomi 12 Pro si přečtěte na následujících listech.
Design
Vlajková loď na první pohled. Jen málo telefonů dokáže působit decentně i luxusně najednou. Buď se jedná o zaměnitelné černé placky nebo překombinované módní výstřelky. Xiaomi to však trefilo velmi dobře díky zaměření na detail a použití kvalitních materiálů.



Elegantní design bez módních výstřelků
Může se to jevit jako drobnost, ale naprosto skvělá jsou tlačítka. Mají krásnou hmatovou odezvu, na svých místech drží velmi pevně. Zdá se, jako by při vývoji udělali deset telefonů s různými tlačítky, všichni inženýři se sešli na jednom místě a shodli by se na jediné variantě.
Materiály jako kov, plast či sklo se mohou zdát snadno rozlišitelné, ale v poslední době dokáže mobily řádně klamat. Na první zdání se Xiaomi jevilo jako celokovové, což jsem rychle prokoukl rozdílnými teplotami jednoznačně kovového rámečku a zad. U takto drahého telefonu se nedá ani domnívat, že by záda byla plastová a až po přečtení specifikací bylo jasno – sklo. Ovšem s matnou povrchovou úpravou a jediným skutečným vodítkem je nápis Xiaomi 5G, kde již jsou vidět odlesky.



Vlajková loď s běžným příslušenstvím
Dominantou zad je velký foťák. Jeho rozměry nejsou bezdůvodné, pod světelným objektivem se ukrývá senzor s velkou plochou. Celý fotomodul výrazně vystupuje z plochy zad a čočka hlavního foťáku je ještě vyšší; při testování jsem ji nepoškrábal, ale při každodenním používání se to nedá vyloučit. Zbylé rozložení prvků na hranách telefonů je standardní.
Displej
Je výrazně zaoblený a má dvě rozlišení. Displej považuji asi za nejkontroverznější součástku telefonu. Asi nejproblematičtějším prvkem je jeho rozlišení, v parametrech naleznete hodnoty 1440 × 3200 px nicméně při procházení nastavení se objeví něco jiného. Jako výchozí rozlišení je FHD+, tedy 2400 × 1080 px a mnozí si toho ani nemusí všimnout. U tohoto kritického nastavení navíc došlo k nešťastnému překladu – vyšší rozlišení má zvýšit jasnost, což ovšem neznamená jas, ale detailnější obraz. Sám jsem telefon dlouho používal v nižším rozlišením a popravdě bych toto rozlišení preferoval kvůli vyšší výdrži na baterii; spíše si myslím, že Xiaomi zbytečně sáhlo po dražším panelu, který mnoho lidi vůbec nevyužije.



Boční hrany se výrazně svažují
Dalším diskutabilním prvkem je opravdu značné zaoblení bočních hran displeje. Osobně jsem s nimi měl problém při běžném používání, protože běžné držení telefonu někdy bylo zaznamenáno jako dotek a telefon potom nezaznamenával reálný dotek na obrazovku. Když jsem zkoušel fotit kreativní snímky v krkolomných polohách, telefon jsem držel právě na hranách, což způsobilo neaktivní tlačítko spouště. Z praktického hlediska to tedy není optimální řešení.
Když jsem o dva odstavce výše preferoval nižší rozlišení, zde budu chválit vysoké obnovovací frekvence, které jsem naopak měl zapnuté. Bez nich trpí displej na ghosting (při posunu jsou na barevnách přechodech lemy). Tradičně problematický tmavý režim při nízkém jasu je skousnutelný, horší je černé písmo na bílém pozadí za libovolného jasu. To při vyšších obnovovacích frekvencích mizí.





Nastavení displeje
Displej je celkově samozřejmě velmi dobrý, má vysoký maximální a nízký minimální jas, na sluníčku je hezky čitelný. Barvy jsou pěkně saturované a lze je ještě vyladit podle osobní preference. Špičková je i odezva při hraní (zvláště na 120 Hz).
Hardware
Tichý zabiják. Mobily s výkonnými čipsety mají většinou několik poznávacích znamení jako silné zahřívání při používání nebo rychle ubývající procenta baterie. Zde je přítomný Snapdragon 8 Gen 1, ale tyto neexistují. Xiaomi se bestii od Qualcommu podařilo zkrotit, což uživatelské zkušenosti pomůže více než dalších sto tisíc bodů v AnTuTu.
Antutu V9.3.8
- Celkové skóre: 963 031 bodů
- CPU: 217 509 bodů
- GPU: 426 103 bodů
- MEM: 155 895 bodů
- UX: 163 524 bodů
I přes skvělou implementaci popsanou výše neutrpěl surový výkon. Ten patří zcela na špičku a při hraní her nenarazíte na problém, který by byl zapříčiněn nedostatkem výkonu. Telefon se při benchmarku už solidně zahřál, ale stále méně než dražší Xperie při pouhém nabíjení.
Rychlost úložiště – AndroBench
- Sekvenční čtení: 1 614 MB/s
- Sekvenční zápis: 1 428 MB/s
- Náhodné čtení: 324 MB/s (82 970 IOPS)
- Náhodný zápis: 422 MB/s (108 083 IOPS)
Výdrž na jedno nabití u telefonu podle čísel našich testů nezní až tak dobře, ale v praxi při menší zátěži mi telefon vydržel i dva dny, což je dobré znamení. Naprosto skvělé je rychlé nabíjení, díky němu můžete nabíjet kdykoli a ani vás to nezdrží, než se nadějete, máte 100 %. Rychlost nabíjení neklesá ani v blízkosti 100 %, posledních 10 % trvá asi tři minuty, což je nic. Telefon se mírně zahřívá, ale ne tak výrazně jako jiné telefony s polovičním nebo čtvrtinovým výkonem.
Výdrž:
- Procházení webů (WiFi, 50% jas, světlý režim, SIM): 13 hodin 28 minut
- Přehrávání Full HD videa (WiFi, 100% jas, 60 Hz, SIM): 14 hodin 52 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 24 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 19 minut
Mobil nemá sluchátkový konektor, ale disponuje kvalitními stereo reproduktory. Ty jsou skvělé na podcasty či filmy, ale pro hudbu výrazněji postrádají basovou a středo-basovou složku; střední frekvence potlačují výšky. Avšak takováto charakteristika je vhodná právě pro mluvené slovo. Hlasitost je dobrá, při zesílení nedochází ke znatelnému zkreslení a detaily ve středech jsou také dobré.
Software
Vše šlape, jak má. Nadstavba MIUI často budí rozruch, někomu vyhovují její bohaté možnosti přizpůsobení, jiný si stěžuje na nepřehlednost. Co má klasický Android v jedné položce menu, Xiaomi má ve dvou. Některá nastavení jsou jinde, avšak dobře poslouží vyhledávání.





MIUI
Zajímavá je už vysouvací roletka. Xiaomi zde odlišuje potáhnutí z levé strany (notifikace) a pravé strany (nastavení). To je navrženo velmi netradičně, ale prakticky. Dominuje mu čtveřice velkých přepínačů mobilních dat, WiFi, BT a svítilny. Následuje šestice běžných kruhových přepínačů a posunutím dolů jich je viditelných více. Dole je nastavení jasu displeje. Nejčastěji používané položky jsou tedy hezky nahoře a jednoduše přístupné.




Menu a možnosti nastavení
Xiaomi tradičně přidává alternativy googlovských základních aplikací, takže se některé zdvojují. Klasikou jsou předinstalované sociální sítě jako Facebook, TikTok, LinkedIn, dále třeba Netflix či AliExpress. Tedy nic vyloženě zbytečného.




Uživatelské prostředí lze dobře přizpůsobit
Dobré nastavení telefonu se pozná tak, že telefon po prvním spuštění nemusíte hned celý přenastavovat, což Xiaomi splnilo. Samozřejmě spousta toho lze změnit, ať už jde o Centrum ovládání, tedy onu stahovací roletku, která lze přepnout na klasickou. Spravovat lze podrobně i oznámení, navigaci lze namísto tlačítek provádět gesty a můžete si i přehodit tlačítka zpět a menu. Každý si tak najde to své.
Fotoaparát
Konzistentní na všech ohniscích. Mnoho telefonů má výborný hlavní foťák, ale ty další už mají špatnou až pochybnou kvalitu. Tomu se Xiaomi vyhnulo a všechny foťáky mají solidní 50Mpx senzory, z nichž ve výsledku skládá 12Mpx fotky. Například v horším světle stále hlavní foťák vynikne, ale při běžném focení můžete bez obav měnit ohniska.
Sestava fotoaparátů
- 50 Mpx hlavní foťák, F1,9, 24 mm, 1/1,28", 1,22 µm, PDAF, OIS
- 50 Mpx foťák s teleobjektivem, F1,9, 48 mm, PDAF
- 50 Mpx širokáč, F2,2, 115˚
- 32 Mpx selfie, F2,5, 26 mm, 0,7µm
Hlavní foťák je velmi dobrý za všech okolností a obraz kvalitu začne ztrácet až při nízké hladině osvětlení. Asi nejvýraznějším problémem jsou odlesky při protisvětle, které se objeví ve dne i v noci. Drobně iritující jsou slévající se detaily ve vzdálenějších scénách, nejčastěji když se opakuje struktura jako u trávy. To dělají všechny objektivy a je to spíše otázka softwarových úprav.











Fotky z hlavního foťáku
Širokáč je na poměry telefonů velmi kvalitní. Má relativně hodně detailů a na první pohled minimum optických chyb. Při důkladnějším zkoumání se problémy projeví hlavně u náročných dynamických scén, kdy se některé detaily ztratí v podivném šumu. I za horšího osvětlení jde vidět šum na jednolitých plochách a ztrátu detailů, i když fotky jsou i tak velmi solidní.






Fotky z ultraširokáče
Foťák s teleobjektivem má ohnisko 48 mm, což je dvojnásobek ohniska hlavního foťáku a dvojnásobné přiblížení není v mnoha scénách dostatečné. Dokázal bych si představit ohnisko okolo přepočtených 80 mm, což by lépe umožnilo pořizovat záběru vzdálených objektů. Kvalitativně je na tom opět velmi slušně a trpí hlavně na nižší detaily opravdu vzdálených objektů.













Fotky z teleobjektivu (poslední dvě s digitálním zoomem)
Selfie foťák je za dobrého světla kvalitní, i za kompromisního osvětlení dokáže vyprodukovat stále solidní výsledky, ale při horším osvětlení už fotky nejsou příliš dobré. Kvalita je pro většinu dostatečná, není excelentní. Video je velmi dobré, má spoustu detailů, saturované barvy a netrpí na žádné neduhy. Maximum je 8K při 24 fps, což by mělo více než uspokojit každého.
Ukázkové video:
Celkově jsou foťáky opravdu nadprůměrné hlavně svou konzistentností mezi všemi foťáky, nemají vyloženě slabou stránku. Mobil umožní fotit a příliš nepřemýšlet, zdali fotky budou dobré nebo jestli se některým typům fotek raději nevyhýbat. Oproti absolutní mobilní špičce chybí dodatečný detaily hlavně u vzdálených objektů nebo na trávě.
Závěr
Při testování telefonu jsem si nikdy neřekl „wau, tohle by měl umět každý telefon“, zkrátka nemá nic speciálního navíc. Naopak jsem si často říkal „má mobil vůbec nějakou vážnou chybu?“ Ve střední nebo i vyšší třídě se vždy na telefonu najde několik otravných vlastností a nedostatků, které nejsou vyloženě zásadní, ale trochu otravují při každodenním používání. Xiaomi 12 Pro je však silně nadprůměrné (i když ne zcela dokonalé) ve všech ohledech a v ničem nezklame, takže je povedenou vlajkovou lodí.


Konkurence je v této cenové kategorii opravdu silná a konečný výběr zřejmě ovlivní konkrétní preference jednotlivce. Zde už si telefony nemohou dovolit být špatné, spíše mají vlastní malinkatá pluska a minuska. Je dokonce možné zvažovat ušetření několika tisíc korun a namísto Samsungu Galaxy S22 Ultra 5G vzít Xiaomi, chybu neuděláte ani s jedním mobilem.
- Cena v době testování: 27 999 Kč
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,2 mm, 205 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 440 × 3 200, 521 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1600|1800 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 27 989 Kč |
Konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 78 × 8,9 mm, 227 g displej: 6,8", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 080, 500 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2200 (8× Cortex-X2, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 18 770 Kč až 40 232 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,9 mm, 206 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 179 × 2 556, 461 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 200 mAh procesor: Apple A16 Bionic (6× A16 Performance, 4 GHz, 4nm) operační systém: Apple iOS 16 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 20 990 Kč až 39 695 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 74 × 8,6 mm, 201 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 440 × 3 216, 526 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (8× Cortex-X2, 3 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 12 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 21 490 Kč |
Verdikt: Univerzální vlajková loď bez výrazných nedostatků, na toto Xiaomi se můžete maximálně spolehnout, a proto dostává naše doporučení.
Plusy:
- Vysoký výkon
- Rychlé 120W nabíjení
- Vyladěné MIUI
- Konzistentní foťáky
- Kvalitní video
Minusy:
- Displej zaznamenává boční doteky
- Ghosting displeje
- Spíše průměrná výdrž na baterii
- Chybí basy u reproduktorů
- Selfie při špatném světle
- Chybějící voděodolnost
- Pomalejší kopírování dat skrze USB
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium