Plusy
- Kvalitní 90Hz displej
- Nadprůměrná výdrž
- Podpora 5G
- Rychlá čtečka otisků prstů
- Slušný fotoaparát
Minusy
- Hybridní slot
- Chybí notifikační dioda
- Vyšší hmotnost
- Slabší nabídka přizpůsobení
- Starší záplaty
Motorola vyrazila do střední třídy s velmi dobře vybaveným modelem Moto G 5G Plus. Kromě vyváženého mixu parametrů přidává i speciality v podobě 90Hz displeje a podpory 5G, které jsou zatím výsadou spíše dražších zařízení a ve střední třídě moc podobných konkurentů nenajdete.
Motorola Moto G 5G Plus nabídne kromě povedeného displeje nadprůměrnou výdrž, slušně rychlé nabíjení, robustní konstrukci a solidní fotoaparát. Softwarově se můžete spolehnout na téměř čistý systém Android s pouze kosmetickými úpravami od Motoroly.
|
 | rozměry a hmotnost: 168 × 74 × 9,0 mm, 207 g displej: 6,7", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 520, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Motorola Moto G 5G Plus si přečtěte na následujících listech.
Design
Sázka na jistotu bez extravagantních výstřelků. Přestože je konstrukce Motoroly plastová, telefon na váze ukáže přes 200 gramů a zejména slabší majitelé to při delších hovorech mohou pocítit. Zařízení je pevné, robustní, všechny rohy a hrany jsou zaoblené, nikde tedy nic netlačí ani neřeže.



I přes plastovou konstrukci je telefon dostatečně robustní
Lesklá plastová záda volně přecházejí v matný lem na bocích kolem celého těla. Ten hostí na pravé straně tlačítka regulace hlasitosti a hlavního vypínače kombinovaného se čtečkou otisků prstů. Snadno je nahmatáte, při stisku poskytují jasnou zpětnou vazbu. Mohla by být umístěna o kousek níže, kde by byla více po ruce, na vyšší polohu se ale dá zvyknout.



Boky a tlačítka
Na protější straně najdete ve stejné výšce další tlačítko spouštějící asistenta Google. Tato funkce je neměnná, tlačítko nelze přemapovat a používat k ničemu jinému. Pod ním sídlí hybridní šuplíček na karty, který pojme dvojici nanoSIM, sekundární kartu lze případně vyměnit za paměťovku o velikosti až 1 TB.



Hybridní šuplíček a konektory
Na horní straně najdete jen sekundární mikrofon, veškeré konektory se přestěhovaly na stranu spodní. Vedle USB-C potěší konektor drátových sluchátek, tuto dvojici doplňuje ještě primární mikrofon a hlasitý reproduktor.



Lesklá záda nesou segment čtyřnásobného fotoaparátu
Segment fotoaparátu vystupuje nad úroveň zad jen lehce, výškovou nerovnost snadno eliminujete jednoduchým průhledným krytem, který výrobce dodává přímo v balení. Ten vám kromě ochrany telefonu ušetří i neustálé čistění lesklých zad, na nichž ulpívají otisky prstů.



Balení a jeho obsah
V balení najdete kromě telefonu a dokumentace USB kabel (USB-A/USB-C), 20W nabíječku a již zmíněný kryt. Sluchátka a případné další příslušenství už musíte zakoupit samostatně.
Hardware
Vyvážený nadprůměr. Qualcomm Snapdragon 765 spolupracuje se 6 GB paměti RAM a 128GB úložištěm. Toto provedení najdete ve většině obchodů, na test nicméně dorazila o něco hůře vybavená varianta se 4 GB RAM a 64GB úložištěm. Z něj bylo po prvním spuštění obsazeno necelých 14 GB, po aktualizaci systému a všech aplikací tato hodnota vyšplhala o 3 GB výše.




Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM
Výkonově s Motorolou strádat nebudete, poradí si nejen s intenzivním multitaskingem, ale i s náročnými hrami. Ve většině případů není zásah do nastavení detailů nutný. Telefon se v zátěži nepřehřívá.
Výsledky benchmarku AnTuTu 8.4.3:
- celkové skóre: 299 043
- CPU: 103 237
- GPU: 85 188
- UX: 54 532
- MEM: 56 091
Rychlá data můžete u Motoroly používat na kterékoliv SIM. Jak už název telefonu napovídá, poradí si Moto i se sítěmi 5G – zatím spíše ojediněle, časem ale přijdou ke slovu častěji. Dále Moto nabízí Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC, USB OTG, reverzní nabíjení, sluchátkový konektor, chybí jen infraport, bezdrátové dobíjení a zvýšená odolnost. Výrobce sice uvádí, že telefon snese postříkání vodou nebo slabší déšť, na výlety pod hladinu ale stavěný není.






Čtečka otisků prstů
Čtečka otisků prstů integrovaná do hlavního vypínače si zapamatuje až pět otisků. Pracuje rychle a se zanedbatelným počtem chybných čtení. V nastavení lze upravit, zda je nutné při čtení tlačítko i stisknout, nebo postačí při odemykání pouhé přiložení. Odemykání obličejem je pomalejší než čtečka, stále však více než dostatečně svižné, a i zde narazíte na chyb jen ojediněle.





Odemykání obličejem
Baterie s kapacitou 5 000 mAh zvládne pohánět telefon i při intenzivnějším používání dva dny. Při běžném pracovním nasazení a zejména pokud vypnete vyšší obnovovací frekvenci displeje není problém opakovaně se dostat na třídenní výdrž. S dodávanou 20W nabíječkou doplníte třetinu baterie za zhruba půl hodiny, nabití na plných 100 % zabere krátce přes dvě hodiny.
Software
Moto se vším všudy. V telefonu najdete Android 10 v jeho téměř čisté podobě. Úprav a drobných vylepšení od Motoroly je zde jen několik. I přes minimální úpravy systému proto zamrzí, že poslední bezpečnostní záplaty jsou ze začátku července, tedy čtyři měsíce staré. Doufejme, že na tom výrobce zapracuje, obzvlášť když jiné jeho modely jsou na tom výrazně lépe.




Informace o systému • Plocha • Poslední spuštěné aplikace • Hlavní nabídka
Systém je odladěn velmi dobře, pracuje bez jakýchkoliv náznaků zpomalování či vlažné odezvy. Potěší i to, že v aplikační nabídce nenajdete kromě výbavy od Googlu (a i zde se můžete některých aplikací zbavit) navíc pouze Facebook a aplikaci Moto, která sdružuje na jednom místě doplňkové funkce od Motoroly.




Oznamovací panel • Nastavení přepínačů • Telefon • Zprávy
S téměř čistým systémem úzce souvisí i výrazně menší možnosti nastavení přizpůsobení, než je tomu u konkurence s výraznými nadstavbami. Vzhled sice upravíte pomocí stylů, změnu výchozí plochy nebo veškeré aplikace na plochách bez přítomnosti hlavní nabídky už telefon nenabídne.




Styly • Vlastní styl • Gesta • Přizpůsobení displeje
Moto nabízí slušný výčet úprav chování displeje a nabídku gest. I zde ale umí konkurence víc. Obdobně počítejte i s tím, že je potřeba telefon doplnit o jinde již přítomné aplikace, jako je třeba kompas, poznámky nebo počasí. Příjemným překvapením je přítomnost rádia a slušně zpracovaná aplikace nápovědy.




Rádio • Nápověda • Aktualizace • USB OTG
Motorola na tom v žádném případě není softwarově špatně. Naopak. Mnohým uživatelům bude tento přístup vyhovovat mnohem více než nekonečné seznamy voleb u jiných výrobců. Jenom je potřeba počítat s tím, že některé funkce, které třeba považujete za naprosto běžné, nemusíte v tomto telefonu najít. V některých případech to lze obejít aplikací, v některých bohužel nikoliv.
Fotoaparát
Čtveřice objektivů. Segment fotoaparátu na zadní straně telefonu tvoří čtyři čočky elegantně poskládané do čtverce, přisvětlovací diody jsou umístěny hned vedle. Hlavní 48MPx objektiv využívá Quad Pixel a pořizuje 12MPx snímky. Doplňují ho 8MPx ultra širokoúhlý objektiv, 5MPx makro a 2MPx hloubkový senzor.
Sestavení fotoaparátu Motorola G 5G Plus:
- Hlavní objektiv: 48 MPx, F1,7, 1,6 µm
- Ultra širokoúhlý objektiv: 8 MPx, F2,2, 1,12 µm, 118°
- Makro objektiv: 5 MPx, F2,2, 1,12 µm
- Hloubkový senzor: 2 MPx, F2,2, 1,75°µm
V prostředí fotoaparátu nečekejte žádnou revoluci. Několik rychlých voleb je k dispozici u okraje záběru, další pak hromadně v jednom seznamu nastavení. V něm upravíte vše najednou, nemusíte do něj zavítat pro každý režim zvlášť



Prostředí fotoaparátu



Nastavení fotoaparátu
Snímky jsou ostré se slušnými detaily, ovšem pouze u hlavního objektivu. Jakmile sáhnete po širokoúhlém, prokreslení detailů se výrazně zhorší. Barvy jsou syté, místy narazíte na přepaly. S dobrými světelnými podmínkami bude hlavní objektiv podávat nadprůměrné výkony, během pošmourného podzimu počítejte s výrazně temnějším podáním než jaká je skutečnost.
Srovnání objektivů:




Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Motorola umí kromě běžného full HD i dvojnásobnou snímkovací frekvenci (60 fps) a navrch přidává i 4K. Videa jsou ostrá, nemají problém s detaily, barevně závisí na světelných podmínkách ještě více než fotografie. Telefon nemá sklony zbytečně přeostřovat, potěší i pomocník v podobě elektronické stabilizace.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Motorola Moto G 5G Plus se prodává těsně pod hranicí deseti tisíc korun. Je to velmi slušně vybavená střední třída, s dostatkem výkonu, dobrou výdrží, slušným fotoaparátem a velmi povedeným displejem. A do budoucna přidává podporu 5G, což také zatím nepaří mezi zcela běžné funkce.


Výrobce u této Motoroly namíchal velmi povedený mix. Pokud jsou pro vás důležité klíčové trumfy v podobě displeje, výdrže nebo 5G, neuděláte koupí chybu. Jestliže však oželíte vyšší obnovovací frekvenci zobrazovací jednotky a nevěříte, že se 5G rozšíří dostatečně dříve, než tento telefon pošlete o dům dál, zařízení se slušnou výdrží, výkonem i fotoaparátem najdete na trhu celou řadu a to i v cenově výrazně nižších příčkách.
|
 | rozměry a hmotnost: 168 × 74 × 9,0 mm, 207 g displej: 6,7", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 520, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 7,9 mm, 192 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 160 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,2 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 115 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 5 989 Kč až 5 989 Kč
|
Verdikt: Motorola Moto G 5G Plus přináší do střední třídy kromě vyvážené kombinace parametrů i 90Hz displej a podporu 5G. I bez těchto specialit ale dokáže zaujmout, a to nadprůměrnou výdrží, slušným výkonem a solidním fotoaparátem.
Plusy:
- Robustní konstrukce
- Kvalitní 90Hz displej
- Nadprůměrná výdrž
- Rychlé nabíjení
- Dostatek výkonu
- 3,5mm Jack
- Podpora 5G
- Čistý systém
- Slušný fotoaparát
- Rychlá čtečka otisků prstů
Minusy:
- Hybridní slot
- Chybí notifikační dioda
- Vyšší hmotnost
- Průměrné možnosti přizpůsobení
- Starší záplaty
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.