Plusy
- Hezký displej s obnovovací frekvencí 90 Hz
- Dostatek výkonu a výdrže, poměr cena výkon
- Podpora 5G, desktopový režim Ready For
- Celkově povedená fotosoustava
- Rychlé a odladěné prostředí, decentní přídavky od výrobce
Minusy
- Absence plnohodnotného dualSIM slotu
- Rychlé 20W dobíjení je pořád pomalé
- Chybí odolnost, bezdrátové dobíjení, stereo reproduktory
- Absence režimu ovládání jenou rukou, probuzení dvojitým poklepáním
Není úplnou novinkou, i když našinec se s ní zřejmě ještě nesetkal. Řeč je o dnes testovaném smartphonu Motorola Moto G100, což je nejvyšší zástupce modelové řady „G“, kterou Motorola prezentuje jako střední třídu. Konkrétně tento model, který se při cestě z Číny na evropský trh zbavil tamějšího jména Motorola Edge S, však svými parametry střední třídu přesahuje a nakukuje spíš do vyšších vod.
Motorola Moto G100 nabídne šest fotoaparátů, velkou baterii, hodně výkonu a nejednu zajímavost či doplňkovou funkci. V přeobjednávkách se dala pořídit se slevou tři tisíce za 9 999 korun, poté se měla prodávat za necelých 13 tisíc korun, avšak předobjednávková cenovka jí zůstala a tak tu máme hned z kraje další trumf, který tomuto smartphonu hraje do karet. Pořídit lze na českém trhu oficiálně pouze variantu 8 + 128 GB ve trojici barev, a to v modré (Iridescent Ocean), bílé (Iridescent Sky) a šedé (Slate Grey).
|
| rozměry a hmotnost: 168 × 74 × 9,7 mm, 207 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 520, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Motorola Moto G100 si přečtěte na následujících listech.
Design
Zajímavé fotoaparáty a matný gradient. Motorola Moto G100 je celoplastový telefon, ale je, i vzhledem k velké baterii, opravdu robustní a dobře zpracovaný. Rozhodně to ale není takový ten levný plasťáček, který praskne, jen se na něj podíváte, vše je hezky slícované a nikde nic nevydává nežádoucí zvuky. Celá čelní strana je kryta jedním kusem odolného skla, které má po okrajích opravdu minimální zahnutí. Krycí sklo je vykousnuto u horního okraje, kde se usídlila mřížka hovorového reproduktoru, a také má mezi sebou a šasi telefonu vymezovací plast, který hezky rozvede působení sil při nějakém pádu či nárazu.
Motorola Moto G100 váží 207 gramů při rozměrech 168 × 74 × 9,69 mm.
Pokud bychom chtěli telefon hodnotit podle šířky rámečků okolo displeje, skóre by bylo nevalné, dnešní smartphony mají okraje mnohem tenčí. Já jsem ale ze staré školy, takže minimálně u spodní strany silný rámeček toleruji, protože člověk si potom nemusí tolik zalamovat prst ke spodnímu okraji displeje a taky tolik nehrozí, že telefon z ruky vyklouzne. Co ale skóre rozhodně navýší, to je dvojice selfie kamerek, které jsou v levém horním rohu a na rozdíl třeba od Samsungu Galaxy S10+ má každá čočka svůj průstřel, což je rozhodně originální a zajímavě vypadající řešení.
Rámečky po obvodu nejsou z nejtenčích a hybridního slotu je také škoda. Na druhou stranu určitě potěší dvojice různě zaměřených selfie kamerek.
Po obvodu je to víceméně klasika. Pravý bok obsahuje dvojkolébku hlasitosti a tlačítko zámku přístroje, ve kterém je rovněž integrována čtečka otisků prstů. Ta je mimochodem bleskurychlá a velmi přesná, číselně vyjádřeno je úspěšnost minimálně 95 %. Levý bok potom ukrývá dedikované tlačítko pro spuštění Google Asistenta a hybridní šuplíček na 2× nanoSIM nebo jednu nanoSIM a jednu paměťovou microSD kartu. Horní hrana mimo sekundární mikrofon neobsahuje nic, spodní hrana potom systémový USB-C konektor, hovorový mikrofon, hlasitý reproduktor a sluchátkový 3,5mm Jack. Také jsou zde, mimo denní pohledy, šikovně ukryty informace o modelu a recyklaci.
Fotomodul či logo, to vše je umě zakomponováno do zajímavého barevného gradientu.
Zadní strana potom evokuje dojem mléčného skla. V reálu je to plast, ale díky matnému povrchu na něm nejsou tolik vidět otisky prstů. Zadní strana je v naší modré variantě vyvedena v hezkém gradientu modro fialových přechodů, kterými hraje i logo výrobce. Velká pochvala je za fotomodul, který sice zase vypadá jako čtyřkolový sporák, ale z těla přístroje vystupuje naprosto minimálně a navíc má nejednu zajímavost. V rámci fotomodulu totiž najdeme na těle již třetí mikrofon, který vypomáhá čistému zvuku především při natáčení videa, a také zde najdeme dvojitý LED blesk.
Při pohledu z boku je vidět, že Moto G100 sice není modelkou, ale zato nabídne slušnou baterii a jen minimálně vystupující fotomodul.
A kdyby se náhodou někdo divil, proč jsou tři čočky orámovány modře a jedna bíle, pak vězte, že okolo jednoho snímače je prstencový blesk pro jasnější snímky. Složený je ze čtyř miniaturních LED diod rovnoměrně rozmístěných po celém prstenci a už teď musím říct, že snímači opravdu hodně pomáhá. Samozřejmě uprostřed zad nechybí ani cívka NFC antény. Co tu může někomu scházet, to je třeba bezdrátové dobíjení, stereo reproduktory nebo alespoň nějaký stupeň odolnosti, i když na produktovém webu výrobce uvádí termín „vodoodpudivé provedení“.
Displej
Příjemných 90 Hz. Zobrazovací IPS panel u Motoroly Moto G100 má při poměru stran 21:9 úhlopříčku 6,7" a rozlišení FHD+, tedy 1080 × 2520 obrazových bodů. Širší rámečky zmíněné v předchozím odstavci dokládá také fakt, že výrobce uvádí poměr displeje k čelní straně telefonu pouhých 85 % a ne zcela lichotivě zní také použití staršího Gorilla Glass 3. Taktéž se ale na produktovém webu dočteme, že displej podporuje barevný standard HDR10 a DCI-P3. Dost ale pojmů, jaký je displej v reálu? Ano, není to AMOLED, ale barevné podání má opravdu výborné, i když tomu nahrává fakt, že od výroby je displej v režimu barev Sytý, nikoliv Přirozený (do třetice zbývá Zesílený).
Možnosti úprav zobrazení tu není mnoho, ale ono je někdy méně více.
Regulace jasu je příkladná a hodnota minimálního i maximálního jasu opravdu potěší. Displej je velmi dobře čitelný i na přímém slunci a mě jen mrzí, že tmavý režim nezapne černou, ale šedou. I když se nejedná o AMOLED displej, kde černá rovná se vypnutý pixel, při vyšších hodnotách jasu tmavý režim prostě přestává být tmavým. Každopádně, tmavý režim lze zapnout nebo časovat, stejně tak jako režim pro odfiltrování tmavého světla. V nastavení lze dále volit ze čtyř velikostí písma a pěti velikostí prvků prostředí či z obnovovací frekvence 60 nebo 90 Hz, přičemž můžete nechat automatiku, aby vyšší hodnotu zapínala pouze tam, kde to dává smysl.
První náznak chytrých gest je už v nastavení samotného displeje. Také tu ale najdeme zajímavé volby, jak má probíhat záznam obrazovky.
Někomu může chybět 120 Hz, ale když jsem porovnával 90 a 120 Hz vedle sebe, to už zase takový rozdíl není a nižší hodnota je méně náročná na baterii. V nastavení dále najdeme možnost volit tapety, nastavit motiv, spořič displeje, zapnout sledování očí, aby se obrazovka nevypnula, zvolit, jaká oznámení a jak se mají zobrazit na zamykací obrazovce či možnost zapnout gesta pro pořízení screenshotu a spuštění rozděleného režimu Je tu také nastavení režimu pro nahrávání obrazovky, nastavení režimu pro připojení telefonu ke stolnímu PC, ale také důležitý režim Náhled displeje. Ten není ničím jiným, než always on displejem, který zobrazuje veškeré notifikace a zapíná se klepnutím na obrazovku, nebo zvednutím telefonu.
Hardware
Výkonu i baterie spousta. I když je Motorola Moto G100 smartphone s cenovkou těsně pod pěticifernými hodnotami, rozhodně to není žádné ořezávátko. Použitým chipsetem je Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm technologie výroby, 1× 3,2 GHz + 3× 2,4 GHz + 4× 1,8 GHz), se kterým spolupracuje grafický akcelerátor Adreno 650 a k tomu 8 GB operační paměti LPDDR5. Telefon je bezchybně odladěný, nekonají se žádné záseky ani zpomalení. Ostatně, bylo by velkým problémem, kdyby tomu bylo jinak, protože i benchmark AnTuTu zobrazuje velmi úctyhodný výsledek.
Výsledky benchmarku AnTuTu v9.0.8:
- celkové skóre: 666 381 bodů
- CPU: 180 788
- GPU: 232 319
- MEM: 114 615
- UX 138 659
Pro uživatele je po startu dostupných 104 GB z celkové hodnoty 128 GB vnitřního úložiště. Komu by to bylo málo, ten může za cenu obětování jednoho nanoSIM slotu použít paměťovou microSD kartu do velikosti až 1 TB. Potěšující je také baterie s kapacitou 5000 mAh. Motorola Moto G100 atakuje hranici dvoudenního provozu i při náročnějším používání, pro ty méně náročné může sloužit klidně i tři dny. Dobíjení je tu podporováno maximálně 20 W, což nabídne rovnou v balení přiložený adaptér, a závod 0 - 100 % zabere téměř dvě hodiny. Tento údaj by přece jenom mohl být příznivější, stejně jako by se hodila možnost dobíjet bezdrátově, nebo třeba i reverzně jiná zařízení.
Motorola Moto G100 se v benchmarku AnTuTu solidně předvedla. Špatné to není ani na poli výdrže či u vnitřního úložiště, které lze rozšířit paměťovou kartou o velikosti až 1 TB.
Co se bezdrátové konektivity týče, Motorola Moto G100 podporuje Wi-Fi standardů a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.1, geolokační služby GPS, GLONASS i Galileo, nechybí NFC anténa, samozřejmostí je i podpora 5G sítí. Senzorová výbava čítá akcelerometr, gyroskop, senzor osvětlení a přiblížení, magnetický kompas. USB-C konektor i sluchátkový Jack doplňuje konektivitu drátovou, z hlediska bezpečnosti je tu potom odemykání obličejem a blesková a spolehlivá čtečka otisků prstů v zamykacím tlačítku.
Software
Inspirace u Pixelu? Když poprvé nastartujete Motorolu Moto G100, když poprvé otevřete menu s aplikacemi, připadáte si, jako byste v ruce drželi některý ze smartphonů Pixel. Není tu, až na pár výjimek, nic navíc než to, co dodá samotný Google. A to v dobrém z hlediska plynulosti a možnosti uživatele udělat si vše podle sebe, tak i ve zlém, protože předinstalovaných aplikací of Google je tu 23, a to nepočítám Zprávy, Telefon, Hodiny, Kalkulačku a další základní aplikace. Prostě vše, a to mně osobně je dost proti srsti. Jako jediný navíc je tu z výroby Facebook, který se pomalu stává inventárním majetkem každého smartphonu, ale i tak se najdou tací, kterým to po chuti být nemusí.
Prostředí Androidu 11 s minimem úprav, jak je ostatně u Motoroly obvyklé.
Telefon samozřejmě běží na Androidu 11 a původní březnové aktualizace zabezpečení v průběhu testování povýšila aktualizace na květnové. Věci, na kterých se podílela Motorola, člověk snad spočítá na prstech jedné ruky. Aplikace fotoaparátu, chytrá gesta v prostředí, aplikace pro přizpůsobení vzhledu prostředí a uživatelskou podporu, jeden widget a always on displej. Vše ostatní je tak, jak to Google stvořil, a jak to samozřejmě Motorola už nějakou dobu u svých telefonů aplikuje.
Možnosti chytrých gest a výběr, zda systém ovládat tlačítky, nebo gesty.
Osobně mi ze své podstaty čistý operační systém nijak nevadí, i když sám používám něco jiného. Některé věci bych ale rád viděl u všech smartphonů, ať už mají operační systém nebo grafickou nadstavbu jakékoliv. Tím je například režim pro ovládání jednou rukou nebo možnost dvojitým poklepáním telefon když už ne uspat, tak minimálně probudit. Ani jedna možnost se ale u Motoroly Moto G100 nenachází. Bonusem tak může být třeba režim Ready For, kdy za pomoci USB-C > HDMI kabelu připojíte telefon k PC nebo monitoru a získáte tak desktopový režim pro pohodlnější práci. Ostatní funkce napoví přiložené screenshoty.
Fotoaparát
Prstencový blesk a fígl na makro. Motorola u tohoto modelu předvádí nejeden fígl, který má vylepšit výsledky, které pořizuje trojice snímačů na zadní straně. Ano, správně, trojice snímačů a jeden ToF senzor, detaily jsou v rámečku níže. Každopádně, na telefon střední třídy se Motorola moto G100 předvádí až překvapivě dobře. Vzbudit zájem může i dvojicí selfie kamerek, které v dnešní době sociálních sítí mají nezanedbatelnou důležitost. Možnost zabrat scénu standardně i širokoúhle a za pomocí displeje simulovat blesk je určitě plusem.
Parametry snímačů Motorola Moto G100:
- 64 Mpx hlavní snímač, f/1.7, velikost pixelu 0,7 μm
- 16 Mpx širokoúhlý snímač, f/2.2, velikost pixelu 1,0 μm, 117° záběr
- 2 Mpx portrétní snímač hloubky ostrosti, f/2.4, velikost pixelu 1,75 μm
- 3D ToF snímač
- 16 Mpx selfie kamerka, f/2.2, velikost pixelu 1,0 μm
- 8 Mpx širokoúhlá selfie kamerka, f/2.4, velikost pixelu 1,12 μm, 118° záběr
Hlavní snímač ve výchozím nastavení za pomocí technologie Quad Pixel fotí do 16 Mpx rozlišení, takže výsledný bod na snímku je složen z dat čtyř pixelů na snímači. Díky tomu (a také díky laserovému ostření) je tu špičková ostrost po celé ploše, výborná úroveň detailů a také barevná věrnost. Čas od času sice barevné vyvážení poskočí do zbytečně přepálených barev, nebo se při focení scény s protisvětlem objeví výrazný mléčný nádech, ale rozhodně se to neděje nijak často. Snímky za šera potom neznamenají tragický nárůst šumu a v případě tmy tmoucí pomůže dedikovaný noční režim. Také práce automatického HDR či umělé inteligence s rozpoznáním scén tu fungují překvapivě dobře.
Fotoaplikace u Motorola Moto G100. Jedno z mála míst, kde najdeme tahy štětce od samotného výrobce, nikoliv od Google jako výrobce operačního systému.
Ještě se tu zastavím u širokoúhlého snímače. Ani ne tak proto, že by svými výsledky nějak exceloval, přece jenom už i hodnota světelnosti mnohé napoví, takže se jedná o standardní širokoúhlé záběry s rychlým nárůstem šumu při sníženém osvětlení, poměrně rychlou ztrátou detailů i sléváním ploch. Mnohem zajímavější je ale to, že stejný snímač se používá i pro makro fotografie a navíc je tu onen zmiňovaný prstencový blesk. Fakt, že můžete fotit ze vzdálenosti jednotek centimetrů, že scény vždy dobře osvětlíte a že se nejedná o snímač s mizerným rozlišením, znamená, že je Motorola Moto G100 jeden z mála telefonů, u kterého se dají pořídit vcelku solidní makro snímky.
Ukázkové fotografie:
Více snímků z fotoaparátu najdete na posledním listu Fotogalerie.
Fotografie pořízené v režimu makro.
Video umí Motorola Moto G100 natáčet dokonce v 6K rozlišení při 30 fps, ale koukatelnější je určitě 4K při 60 fps, pro které je k dispozici softwarová stabilizace obrazu. Vzhledem k tomu, v jaké cenové hladině se telefon pohybuje, musím říct, že výsledné video je opravdu velmi povedené. Až na občasné zbytečné přeostřování je tu dobrá úroveň detailů i barevná věrnost, navíc je zde výjimečně povedený i zvuk. To má na svědomí třetí mikrofon na zadní straně, který díky funkci Audio Zoom dokáže vyfiltrovat zvuk ze směru zabírané scény.
Ukázkové video (4K, 60 fps):
Závěr
Cvalík se svatozáří, co potěší skoro vším. Testování Motoroly Moto G100 mě ve finále hodně bavilo. Líbilo se mi, jak se na jednu stranu prezentuje jako telefon, který svému majiteli nic nevnucuje, protože má čistý Android a žádný balast navíc (ano, úplně všechny aplikace od Google svým způsobem balast jsou), na druhou stranu je plný malých zlepšováků (makro z širokoúhlého snímače, prstencový blesk, Audio Zoom atd.) a věcí navíc (desktopový režim, dvě selfie kamerky).
Příjemným bonusem v balení je silikonový obal. Potěší také, že v balení najdeme rovnou adaptér, který umí využít maximální nabíjecí výkon, i když není zrovna kdovíjaký.
Pozor, netvrdím, že je Motorola Moto G100 bez chyb. Respektive, vyloženě vady nemá, jen jsou tu věci, které mít mohla či měla. A je jedno, zda se bavíme o zvýšené odolnosti, bezdrátovém, rychlejším či reverzním dobíjení, chybějících věcech v systému (např. režim jedné ruky), stereo reproduktorech nebo o plnohodnotném dualSIM řešení.
Zase je tu ale hromada věcí, které opravdu potěší. Dostatek výkonu, povedený displej, odladěné prostředí, dlouhá výdrž, podpora 5G sítí, dobře fotící fotoaparáty a v neposlední řadě také příznivá cena. Na konci je tak na každém, aby si zvážil, zda věci zde chybějící jsou pro něj důležité, nebo ne. Ničeho vyloženě nepovedeného se však bát nemusíte, takže pokud vám nic z výše uvedeného nevadí, směle Motorolu Moto G100 zahrňte do svého hledáčku.
|
| rozměry a hmotnost: 168 × 74 × 9,7 mm, 207 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 520, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 7,8 mm, 196 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 520 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 870 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 172 × 79 × 9,0 mm, 220 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 387 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 9,0 mm, 216 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Motorola Moto G100 je smartphone s bonusy, jako je desktopový režim nebo dvě selfie kamerky. Má dost výkonu, výdrže, pěkný displej a kvalitní fotovýbavu, mrzet mohou věci, na které se zapomnělo, jako je bezdrátové dobíjení, zvýšená odolnost či některé funkce systému.
Plusy:
- Pěkné designové zpracování
- Hezký displej s obnovovací frekvencí 90 Hz
- Opravdu dostatek výkonu i výdrže
- Celkově povedená fotosoustava
- Dobrý poměr cena výkon
- Podpora 5G, desktopový režim Rady For
- Obal a rychlý adaptér v prodejním balení
- Rychlé a odladěné prostředí, decentní přídavky od výrobce
Minusy:
- Absence plnohodnotného dualSIM slotu
- Rychlé 20W dobíjení je pořád pomalé
- Chybí odolnost, bezdrátové dobíjení, stereo reproduktory
- Absence režimu ovládání jednou rukou, probuzení dvojklikem
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium