90Hz displej
Nadprůměrný fotoaparát
Slušná výdrž
Svižná čtečka
Android 11
Displej pouze HD+
Hybridní slot
Bez notifikační LED
Chybí 5G
Video pouze full HD
Motorola Moto G30 je typickým zástupcem nižší střední třídy. Každodenní agendu zastane bez zaváhání, to ale zvládá i řada konkurentů. Proto je na místě přidat něco navíc a odlišit se. Moto na to jde zase trochu jinak a sází na vyšší obnovovací frekvenci displeje, zatímco třeba 5G s klidem vynechává.
Výrobci se podařilo vyhnout zásadním chybám, které by bránily plnohodnotnému uživatelskému zážitku. Přestože může pohled do specifikace budit u některých parametrů obavy, v praxi se tyto ukážou jako zcela zbytečné. Celkový dojem totiž není jen o gigabajtech a megapixelech, důležitou roli hraje i jejich celkové sladění. A to se Motorole povedlo.
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 9,1 mm, 197 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2,0 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Motorola Moto G30 si přečtěte na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Barevné přechody. Při výběru designu nemohla Motorola vsadit na osvědčenější koncept, plastovou unibody vaničku už jsme viděli na desítkách telefonů od celé řady výrobců. Konstrukce je pevná, nevrže, matný povrch se nešpiní a neulpívají na něm otisky prstů. Telefon dobře padne do ruky a rozhodně nepůsobí dojmem, že váží téměř 200 gramů.



Z každého úhlu vypadá Motorola jinak
Telefon můžete mít v černé barvě (Dark Pearl) nebo jako u testovaného kusu sáhnout po zajímavějším provedení Pastel Sky. Fialový střed zad přechází na bocích až do šedé či světle modré. Zařízení přitom stačí jen lehce natočit a hned vypadá barevně trochu jinak. Na přímém slunci jsou přechody a změny barev výraznější, nebudete o ně ochuzeni ale ani za horších světelných podmínek.



Barevné přechody na zádech telefonu
Nad úroveň zad vystupuje jen segment fotoaparátu umístěný v rohu. Není nejmenší (nese hned čtveřici čoček a přisvětlovací diodu), výškově už tak výrazný není, pokud použijete přibalený silikonový obal, srovnáte záda telefonu do jedné roviny. Čtečka otisků prstů sídlí jen kousek od fotoaparátu, mohla by být umístěna o kousek níže, kde by byla dostupnější.


Trojice tlačítek a hybridní slot na karty
Tlačítka najdete na obvyklém místě, na pravém boku. Jsou rovnou tři, k hlavnímu vypínači a regulátoru hlasitosti přibylo ještě dedikované tlačítko asistenta Google (nad běžnou dvojicí). Škoda, že mu nelze přiřadit jinou funkci. Tlačítka jsou dobře hmatově odlišena, hlavní vypínač nese i jemné vroubkování, a kladou přiměřený odpor.


Horní a spodní strana s konektory
Šuplíček na karty na protější straně je hybridní, osadíte tedy dvě nanoSIM, nebo místo druhé zvolíte paměťovou kartu o velikosti až 512 GB. Konektor sluchátek sídlí společně se sekundárním mikrofonem na horní straně, spodní tak zbyla pro hlasitý reproduktor, primární mikrofon a USB-C.



Balení telefonu a jeho obsah
Příslušenství v balení nijak nevyčnívá mezi konkurenty. Kromě dokumentace zde najdete USB kabel, 20W nabíječku a již zmíněn silikonový obal. Sluchátka, fólii na displej či další výbavu zde nečekejte.
Pokračování 3 / 8
Displej
HD vs. 90 Hz. Rámečky kolem displeje nepatří k nejmenším, počítejte s výraznější bradou, horní rámeček pak uprostřed přechází ve kapkovitý výřez, v němž našla své místo čelní kamerka. Na notifikační diodu se bohužel nedostalo, její funkci tak supluje ambientní displej.


Chybějící full HD dohání Moto vyšší frekvencí displeje
IPS panel nabídne 6,5“ úhlopříčce „pouze“ rozlišení HD+ (1 600 × 720). Ano, u konkurence běžně narazíte na full HD, tento papírový hendikep však v praxi ani nepostřehnete. Zobrazení rozhodně není kostičkované a zvolené rozlišení na této úhlopříčce zcela postačuje. Ostrozrací majitelé možná budou protestovat a tento displej hanit, slepý test by je ale nejspíš hodně překvapil.


Čelní kamerka a výraznější brada
Displej má široké pozorovací úhly, při větším natočení lze postřehnout jemný posun barev k tmavším odstínům. Barevné podání je věrné, mohlo by být lehce saturovanější. Jas plně postačuje i na přímém slunečním světle. V součtu se jedná o slušný panel odpovídající nižší střední třídě, Motorola jej však vylepšila vyšší obnovovací frekvencí. Kromě standardních 60 Hz lze přepnout na 90 Hz, případně nechat volbu na automatice.




Filtr modrého světla • Sytost barev • Volba frekvence • Nastavení tlačítek
Telefon nabídne automatický jas, filtr modrého světla, nastavení sytosti barev a obnovovací frekvence. Chybí možnost změnit teplotu barev, permanentně skrýt výřez, případně upravit ovládání, u kterého volíte pouze mezi gesty a standardní trojicí tlačítek.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Bohatá nadílka gigabajtů. Qualcomm Snapdragon 662 možná nepatří mezi nejnovější, svou práci ale zastane více než dostatečně. Vedle něj působí osazených 6 GB RAM překvapivě, konkurence se většinou spokojí s menším objemem. Více než dostatečné je i 128GB úložiště, z něhož je po prvním spuštění obsazeno 18 GB. Po prvotní aktualizaci aplikací a systému se tento objem zvětší na necelých 22 GB.




Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM
Telefon si poradí s každodenní agendou, nezalekne se ani náročných her. Díky nižšímu rozlišení displeje nemusíte snižovat ve hrách detaily tak často jako u srovnatelných telefonů s jemnějším displejem. Dostatek paměti a slušně dimenzované úložiště celkově pozitivní dojem ještě umocňují.
Výsledky benchmarku AnTuTu 9.0.3:
- celkové skóre: 197 846
- CPU: 64 868
- GPU: 40 918
- MEM: 41 679
- UX: 50 381
Telefon si poradí s datovým připojením na kterékoliv SIM, vystačit však musíte pouze s LTE, konektivita 5G Motorole chybí. Zařízení nabídne Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, nezapomnělo se na NFC, USB OTG ani konektor sluchátek. Moto postrádá bezdrátové nabíjení, infraport, u zvýšené ochrany se dostalo jen na IP52.




USB OTG • FM Rádio • NFC • Data
Čtečka otisků prstů na zádech telefonu si zapamatuje pět otisků, je svižná, rozhodně vás při používání nebude brzdit, čtečky od Xiaomi jsou ale ještě rychlejší. Chybovost je naprosto minimální, celkově podává čtečka očekávané výkony. Přejetím prstu přes čtečku lze zobrazit oznamovací panel. Další možnost komfortnějšího odemykání představuje rozpoznávání obličeje. Moto si zapamatuje pouze jeden, i zde je chybovost sotva znatelná a ani rychlostí za čtečkou o mnoho nezaostává.




Čtečka otisků prstů




Odemykání obličejem
Baterie s kapacitou 5 000 mAh dokáže telefon pohánět i při intenzivnějším používání dva dny. Méně nároční uživatelé by neměli mít problém přiblížit se třídenní výdrži. Motorola zvládá 15W nabíjení, 20W nabíječkou z krabičky telefon dobijete z nuly do plna za necelé dvě a půl hodiny.
Pokračování 5 / 8
Software
Android 11 bez příkras. Systém Android příjemně překvapí verzí 11, pořád to ještě není úplná samozřejmost. Jako u jiných telefonů od Motoroly ani zde nečekejte divoké grafické nadstavby, G30 nabídne prostředí téměř čistého Androidu s několika málo vylepšeními. Ta sice dokážou život s telefonem zpříjemnit, z hlediska možností nastavení nebo přizpůsobení však mají na odvážnější konkurenty hodně co dohánět.




Systém Android • Aktualizace • Telefon • Zprávy
Prostředí telefonu je odladěné perfektně, systém běhá svižně bez jakýchkoliv náznaků zpomalování či zasekávání. Telefon má dostatek výkonu, slušnému uživatelskému zážitku nahrává i nižší rozlišení displeje (není třeba zásobovat daty tolik pixelů) a dostatek paměti.




Plocha • Oznamovací panel • Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace
Nad rámec základní aplikační výbavy od Googlu najdete v telefonu několik doplňkových aplikací ze stejné stáje (lze je odinstalovat) a z aplikací třetích stran už pouze Facebook. Odinstalováním všeho, co telefon umožní, ušetříte něco přes 600 MB. Zbývají už pouze vylepšení od Motoroly, která najdete buď roztroušená v rámci Nastavení nebo pohromadě v rámci aplikace Moto.




Přizpůsobení v aplikaci Moto
Pomocí stylů upravíte systém vizuálně (písma, barvy, ikony), z praktičtějších pomocníků je k dispozici sedm gest (kromě zapnutí je lze i dále konfigurovat). Pokud čekáte od telefonu zážitek blízký Pixelům, Motorola bude vhodnou volbou. Chcete-li mít možnost detailně nastavovat kdejakou drobnost bude vhodnější sáhnout po konkurenci, případně bude zapotřebí Motorolu výrazně doladit softwarově.




Styly • Gesta • Galerie tapet • Nápověda
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Solidní foto i video. Segment fotoaparátu hostí čtveřici objektivů. Hlavní s rozlišením 64 MPx pořizuje primárně 16MPx snímky, pro široké záběry je připraven 8MPx objektiv a výčet uzavírá dvojice makro objektivu a hloubkového senzoru, oba s rozlišením 2 MPx.
Sestavení fotoaparátu Motorola Moto G30:
- Hlavní objektiv: 64 MPx, F1,7
- Ultra širokoúhlý objektiv: 8 MPx, F2,2, 118°
- Makro objektiv: 2 MPx, F2,4
- Hloubkový senzor: 2 MPx, F2,4
V prostředí fotoaparátu se mezi jednotlivými režimy přepínáte ve spodní části obrazovky pod spouští. Nad ní pak najdete výsuvnou nabídku s rychlými volbami (některé jsou dostupné i přímo vedle nabídky), o kousek výše volíte mezi jednotlivými objektivy a až úplně nahoře najdete tlačítko nastavení hostící veškeré další volby.




Prostředí fotoaparátu




Nastavení fotoaparátu
Pořízené fotografie jsou ostré, mají přiměřeně prokreslené detaily, ty se však zejména v tmavších oblastech snímků mají tendenci slévat. Barevně jsou fotky věrné, připravte se na občasný šum a místy i přepaly. Výsledky Motoroly patří za dobrých světelných podmínek k nadprůměru, u fotek telefon nezklame.
Srovnání objektivů:




Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Při natáčení videí jste omezení pouze na full HD. Se standardní snímkovací frekvencí 30 fps se můžete spolehnout na digitální stabilizaci, u 60 fps se tento pomocník automaticky deaktivuje. Pokud netočíte se stativem, na 60 fps rovnou zapomeňte, výsledek za nahrávkou v 30 fps výrazně zaostává. Ostrostí, detaily i barevně jsou videa srovnatelná s fotkami.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Pokračování 7 / 8
Závěr
Motorola Moto G30 vás přijde na pět tisíc korun. A poměrně dobře ukazuje, že papírové hodnoty nemusí o realitě vypovídat úplně vše. Výkonově telefon nezaostává, potěší slušnou porcí paměti i velikostí úložiště. Nižšího rozlišení si nejspíš ani nevšimnete a displej s vyšší obnovovací frekvencí levněji nepořídíte. Solidní výdrž, dobré fotky, použitelné video a Android 11 jsou argumenty, které stojí za to zvážit.


Telefon postrádá 5G, což však pro mnohé uživatele nemusí představovat problém a téměř čistý systém s menšími možnostmi přizpůsobení je otázkou čistě individuální. V nižší střední třídě jde o originálně namíchaný mix parametrů, který neztrácí ani tam, kde by podle specifikace měl.
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 9,1 mm, 197 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2,0 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 9,6 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2,0 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 9,6 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2,0 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Motorola Moto G30 je nejlevnějším telefonem s vyšší obnovovací frekvencí displeje, přestože spoléhá pouze na HD+. Nabídne slušnou výdrž, dostatečný výkon a nadprůměrný fotoaparát, přičemž si drží rozumnou cenovku.
Plusy:
- 90Hz displej
- Nadprůměrný fotoaparát
- Slušná výdrž
- Svižná čtečka
- Android 11
Minusy:
- Displej pouze HD+
- Hybridní slot
- Bez notifikační LED
- Chybí 5G
- Video pouze Full HD
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně