Plusy
- Skvělý poměr ceny/výbavy
- Velký displej s HDR
- Velká paměť i výkon
- Dlouhá výdrž baterie
- Rychlé dobíjení
Minusy
- Větší rozměry
- Tragická kvalita makroobjektivu
- Fotky v noci
- Kvalita videa
- Chybí notifikační dioda
Do redakce nám na recenzi dorazila Motorola Moto G9 Plus. Stejně jako v minulosti jde o rozměrově největší model populární řady G. Letos však Motorola zariskovala a telefon mezigeneračně hodně zvětšila, což nemusí být každému po chuti. Milovníci větších úhlopříček si však 6,8" displej rychle zamilují. Navíc telefon přináší skvělý poměr ceny/výbavy, který může pěkně zamíchat karty ve střední třídě.
Motorola Moto G9 Plus se prodává za 6 000 Kč, za které uživateli nabídne velký displej s podporou HDR, slušný výkon, velkou paměť, silnou baterii a čistý operační systém. Stydět se v dané cenové kategorii nemusí ani za použitý fotoaparát.
|
| rozměry a hmotnost: 170 × 78 × 9,7 mm, 223 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 387 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Motorola Moto G9 Plus si přečtěte na následujících listech.
Design
Vyrostla a dospěla. Motorola G9 Plus už na první pohled upoutá svou velikostí. Proti loňskému modelu totiž významně povyrostl jeho displej, ale i rozměry. Příznivci větších telefonů tedy budou mít radost, přitom se telefon stále ještě vejde do kapsy. Líbit se bude i jeho design a pocitově se vzhledem k velikosti ani nezdá tak těžký, ač váží 223 gramů.
Telefon patří rozměrově k těm větším, váha však nijak nevybočuje a stále se ještě vejde do kapsy.
Důvodem je plastové tělo, které telefonu stále dodává dostatečnou pevnost a lesklé zpracování je poměrně líbivé. Navíc Motorola slibuje, že je povrch telefonu opatřený voděodpudivou vrstvou, která telefon chrání před náhodným pokapáním vodou. Voděodolný ale telefon v žádném případě není.
Díky zaobleným bokům se telefon dobře drží. Fotoaparát sice viditelně vystupuje nad povrch, ale kvůli jeho šířce se telefon na stole nijak výrazně neviklá.
Čelní strana telefonu nabídne poměrně tenké rámečky, což je i důvod využití průstřelu v displeji pro čelní kamerku. Přesto zde nechybí sluchátko a nutné senzory. Škoda jen chybějící notifikační diody. Na zadní straně pak najdete celkem výrazný obdélníkový výstupek skrývající čočky fotoaparátu a nezvykle širokou LED diodu. Tím, že je ale výstupek fotoaparátu tak velký, tak ani moc nevadí na stabilitu telefonu, při položení na stůl. Navíc lze plochu srovnat nasazením přibaleného silikonového krytu.
V balení s telefonem najdete kromě kabelu a 30W nabíječky i silikonový kryt.
Na pravém boku najdete vhodně umístěnou čtečku otisků prstů, která je zároveň i zapínacím tlačítkem. Nad ním nechybí regulace hlasitosti. Horní strana ukrývá akorát 3,5mm jack a mikrofon. Na levém boku najdeme šuplíček ukrávající hybridní slot pro dvě nano SIM, jeden ze slotů lze osadit i paměťovou kartou. Mnohem větším překvapením však pro mne zde bylo tlačítko pro vyvolání Google Assistanta. Spodní strana pak nabízí repráček, mikrofon a konektor USB-C.
Displej
Větší displej, větší produktivita. Motorola Moto G9 Plus zaujme velký 6,8“ LTPS displejem s Full HD+ rozlišením 1 080 × 2 400 pixelů. Rozměrově tedy proti loňskému modelu s 6,3“ úhlopříčkou významně vyrostl a i celkově jde o jeden z největších displejů ve smartphonu na trhu. Ostatně ještě před několika lety jsme s podobnými úhlopříčkami vídali pouze tablety. Velikost tedy oceníte u sledování videí ale i u hraní, a to i díky podpoře HDR10. Větší obrazovka znamená také větší produktivitu a pohodlnější multitasking.
Displej se sice zcela nevyhnul rámečkům, přesto ale má výřez v displeji.
Malé výtky mám k barevnému podání, které mi přišlo nepřirozené už při používání a větší odchylky potvrdila i optická sonda. Pomoci si však lze v nastavení změnou barevného profilu. V tom základním má ale telefon až nepříjemně teplé zbarvení až skoro připomíná filtr modrého světla. U zbývajících dvou režimů barev je podání trochu sytější, ale na to si rychle zvyknete.
Že se jedná o střední třídu poznáte i u minimálního a maximálního jasu. Ten minimální mohl být klidně o fous menší a ten vysoký je tak akorát, aby obraz byl ještě v pohodě čitelný na slunci, nicméně naměřené hodnoty kolem 355 nitů odpovídají střední třídě. Naopak potěší tmavý režim, který vychází už ze samotného Androidu
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 3/355 cd/m2
- gamma: 2,56
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 2,21/6,46
Naměřené hodnoty jasu odpovídají cenové třídě telefonu, barevné odchylky v základním nastavení však značí trochu horší věrnost barev displeje. Pomoci si ale trochu můžete změnou barevného profilu v nastavení.
Hardware
Vytrvalý rychlík. Přestože, telefon cenově spadá do střední třídy, dostal do vínku osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 730G, který má více než dostatek pro běžnou práci i hraní her, což dokládá i písmenko G na konci názvu. Vše je tak rychlé, plynulé až časem přestane věřit, že v ruce držíte levný telefon. Na plynulost a pohodlný multitasking mají pozitivní vliv také 4 GB operační paměti. Hodit se bude také 128GB vnitřní úložiště, které lze navíc rozšířit o dalších 512 GB paměťovou kartou.
Výkon - Antutu 8.4.3
- Celkové skóre: 268 614 bodů
- CPU: 95 098 bodů
- GPU: 72 959 bodů
- MEM: 49 091 bodů
- UX: 51 466 bodů
Stran konektivity čekejte vše potřebné. Nechybí LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 a samozřejmě ani NFC pro bezkontaktní platby. Příjemným nadstandardním bonusem pak je pouze 3,5mm sluchátkový konektor a USB-C.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 503,83 MB/s
- Sekvenční zápis: 187,41 MB/s
- Náhodné čtení: 117,23 MB/s (30 011,96 IOPS)
- Náhodný zápis: 95,82 MB/s (24 531,23 IOPS)
Hlavní silnou stránkou telefonu je výdrž baterie díky integrovanému akumulátoru s kapacitou 5 000 mAh. Ten zvládne bez problému 2 dny běžného provozu a při úspornějším používání se dá dosáhnout i tří dnů. Díky přibalené 30W nabíječce je ale i dobíjení z 0 na 100% otázkou cca 90 minut. Z grafu nabíjení je navíc patrné, že plným výkonem telefon dobíjí zhruba jen do 75%, což časem možná oceníte delší životností baterie.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 11 hodin 23 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 19 hodin 9 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 1 hodina 34 minut
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 1 hodina
Překvapením pro mě byl zvuk telefonu. Repráček je zde sice pouze jeden, nicméně s opravdu vysokým výkonem a dokonce i hudebními ambicemi. Má čisté výšky, i středy, jen basy mohly být výraznější. Hlavní ale je, že projev je hodně živý a překvapivě repráček ani tolik nešumí při vyšších hlasitostech.
Průběh nabíjení baterie Motoroly Moto G9 Plus
Profil zvuku si navíc můžete upravit v předinstalovaném ekvalizéru. Vzhledem k ceně telefonu tedy jednoznačný nadprůměr. Poslouchat navíc můžete i skrze drátová či bezdrátová sluchátka. Telefon si poradí s kodeky AAC, LDAC i aptX (HD).
Ekvalizér telefonu
Fotoaparát
Jeden hlavní, zbylé do počtu. Motorola Moto G9 Plus nabízí čtyřnásobný fotoaparát s hlavním 64 Mpx objektivem, který doplňuje 16Mpx ultraširokáč, 2Mpx makro objektiv a 2Mpx snímač hloubky ostrosti. U telefonů střední třídy nelze od fotoaparátu telefonu čekat zázraky, nicméně Moto G9 Plus dokáže velmi překvapit.
Sestavení fotoaparátu Motorola Moto G9 Plus:
- Hlavní objektiv: 64 Mpx, clona f/1.8, skládá 4 snímky do 1 s 16Mpx rozlišením
- Ultraširoký objektiv: 8 Mpx, clona f/2.2
- Makro objektiv: 2 Mpx, clona f/2.5
- Snímač hloubky ostrosti
Hlavní snímač defaultně skládá 4 snímky do jednoho, takže fotí v rozlišení 16 Mpx. Fotky za dobrého světla vypadají obstojně, jsou ostré, plné detailů a líbilo se mi také přirozené podání barev. Jen mě trochu překvapila delší doba pořízení snímku díky čemuž je citlivější na pohyb a může to způsobit rozmazaný snímek. V noci už snímač evidentně trápí nedostatek světla, a to navzdory cloně f/1.8. Snímky jsou většinou hodně tmavé a je na nich patrný výrazný šum.
Ukázkové snímky
Horší je to bohužel s ultraširokým objektive, který má s detaily velký problém. Při pořízení jsou detaily značně rozmazané a fotkám hodně ubírá i odlišná kalibrace barev od hlavního objektivu. Snímky z ultraširokáče tak mají poněkud teplejší nádech a je mnohem citlivější na přepaly. V noci se tomuto objektivu rovnou vyhněte.
Srovnání hlavního a ultraširokého objektivu
Motorola se bohužel stále drží podivného trendu 2Mpx makro objektivů. Nezměnilo se přitom vůbec nic. I zde platí, že kvalita objektivu je bídná, úplně chybí detaily. Zde jsem však navíc bojoval i s minimální vzdáleností, na kterou telefon zaostří. Přišla mi totiž výrazně delší než u jiných telefonů. Poslední hloubkový objektiv pak využijete jedině u portrétních snímků.
Prostředí fotoaparátu
Použitá selfie kamerka s rozlišením 16 Mpx se ale paradoxně povedla. Pokud ji odpustíte neustálou snahu nějak vylepšovat váš obličej, tak budete spokojeni. Barevné podání je živé líbivé a slušná je i ostrost samotných snímků. Snímač si kupodivu dobře poradil i s velkým dynamickým rozsahem.
Ukázková selfie
Velké překvapení pro mne bylo natáčení videa, nikoliv však v pozitivním smyslu. Je až zarážející jak propastný rozdíl může být v natáčení ve Full HD a ve 4K. Ve Full HD telefon lépe zvládá stabilizaci, ale celková kvalita detailů, ale i vybledlé barevné podání je naprosto příšerné. Stačí ale přepnout do 4K a sice přijdete o stabilizaci, ale scéna najednou ožije barvami a vy najednou začnete rozpoznávat detaily. Přesto, ale video spadá spíše k horšímu průměru.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Motorola Moto G9 Plus je vzhledem k lákavé cenovce 6 000 Kč velmi povedený smartphone, který uživatele může odradit snad jen většími rozměry. Jinak ve své třídě zaujme dostatkem výkonu, čistým systémem, dlouhou výdrží baterie, i obstojným fotoaparátem.
Mezi jeho hlavní konkurenty jednoznačně patří podobně vybavené Poco X3 NFC, Samsung Galaxy A31 nebo Realme 7, která má jako bonus 90Hz displej. Na druhou stranu postrádají čistý systém Android.
|
| rozměry a hmotnost: 170 × 78 × 9,7 mm, 223 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 387 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,4 mm, 215 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 160 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 732G (8× Kryo 470, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 9,4 mm, 197 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G95 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Motorola Moto G9 Plus je vyvážený smartphone střední třídy, který definuje zejména velký displej. Vzhledem k nízké ceně potěší i výkon, dlouhá výdrž i solidní fotoaparát.
Plusy:
- Skvělý poměr ceny/výbavy
- Velký displej s HDR10
- Dlouhá výdrž baterie
- Čisté prostředí systému
- Nadprůměrný zvuk
- Rychlé dobíjení
- Ochranný kryt v balení
- Zachovaný 3,5mm jack
Minusy:
- Tragická kvalita makro objektivu
- Horší kvalita nočních fotek
- Podprůměrné video
- Větší rozměry
- Chybí notifikační dioda
- Omezené využití levého bočního tlačítka
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium