Plusy
- Baterie s klidně i třídenní výdrží
- Silikonový obal a rychlý adaptér v balení
- Hezký vzhled a poctivé zpracování
- Nadprůměrný hlavní 64 Mpx snímač
- Chytrá gesta a režim Náhled displeje
Minusy
- Displej s příliš hrubým rastrem při HD+ rozlišení na úhlopříčce 6,8"
- Starší aktualizace zabezpečení
- Škoda hybridního slotu na SIM
- Zbytečně moc aplikací od Google
- Roztřesené video, dva zbytečné snímače
Početná střední třída smartphonů značky Motorola se rozšířila o čerstvě prodávaný model Motorola Moto G9 Power. Slovíčko Power v názvu neznačí nějaký obří výkon, ale naopak obří výdrž na jedno nabití. Vestavěný akumulátor má kapacitu 6000 mAh a s naprosto běžným používáním není problém atakovat hranici tří dnů výdrže na jedno nabití. Takový smartphone ale nebude pro každého, jelikož nejen rozměry, ale i váha nejsou z nejmenších.
Telefon stihl od zahájení prodeje už o několik stokorun zlevnit a aktuálně se tak prodává za částku 4 800 Kč, a to v zelené a fialové barvě se 4 GB RAM a 128 GB vnitřního úložiště. To vůbec není mnoho na telefon, který musíte nabíjet jednou za dva či tři dny a jehož ostatní parametry jsou naprosto odpovídající začátku střední třídy. Vcelku potěšující je také fakt, že telefon nemá až na hrubé rozlišení displeje vyloženě žádnou slabou stránku, ale stačí velká baterie k tomu, aby se prodával?
|
 | rozměry a hmotnost: 172 × 77 × 9,7 mm, 221 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 640, 263 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Motorola Moto G9 Power si přečtěte na následujících listech.
Design
I plast může vypadat hezky. Celoplastová konstrukce je i u takto velkých rozměrů zpracována zcela bezchybně, nikde se nic neprohýbá, nikde nic nevrže. Záda jsou ozvláštněna mikroskopickým vroubkováním, takže telefon nejen, že neklouže v ruce, ale také dobře vypadá a neulpívají na něm otisky prstů. Logo výrobce je navíc originálně umístěno na čtečku otisků prstů, takže nijak opticky nehyzdí zadní stranu. Informace o recyklaci jsou vyvedeny ve spodní části a černou barvou, takže také tolik neruší. Škoda jen, že výrobce čtečku otisků neumístil na bok, nebo ji alespoň na zádech neposunul níže. Je spolehlivá tak v 90 % případů, ale budete k ní i s velkou rukou muset přehmatávat.


Při velikosti 172 × 77 × 9,66 mm má telefon váhu 221 gramů.
Čelní straně vévodí displej s úhlopříčkou 6,8". Bohužel, pohled na čelní stranu připomíná smartphony tak dva tři roky zpátky, jelikož rámečky okolo displeje mají tak čtyři milimetry a brada vespod dobrý centimetr. Displej je narušen jen průstřelem selfie kamerky v levém horním rohu, senzory i štěrbina hovorového reproduktoru jsou ukryty v rámečku okolo displeje, kam by se bez problémů vešla i notifikační dioda, tu zde však výrobce nepoužil.


Výrobce zachoval sluchátkový konektor.
Obvod telefonu neukrývá žádné překvapení. Na pravém boku je usazeno tlačítko zámku a dvojkolébka hlasitosti, na levém boku se nachází tlačítko pro spuštění Google Asistenta a šuplíček s hybridním slotem, tedy buď dvě nanoSIM, nebo jen jedna a k tomu paměťová karta. Na spodní hraně najdeme hovorový mikrofon, hlasitý reproduktor a USB-C konektor, na horní hraně potom sekundární mikrofon a sluchátkový konektor. Sluchátka ale výrobce do balení nepřidal.



Na jedné straně zamrzí dedikované tlačítko Google Asistenta, kterému nelze přiřadit jinou funkci, na straně druhé by v takto velkém telefonu mohl být plnohodnotný dualSIM šuplíček, ne jen ten hybridní.
Na zadní straně, kromě výše popsané čtečky otisků prstů, najdeme lehce vyvýšený modul fotoaparátu, ve kterém jsou stříbrným okružím obtočeny tři čočky fotoaparátu a také LED blesk, vše hezky symetricky. Pod fotomodulem je vytištěna informace o 64 Mpx hlavním snímači s technologií Quad Pixel, tedy skládání jednoho výsledného bodu na fotce ze čtyř bodů na snímači. Zhruba uprostřed zad se potom nachází cívka NFC antény, mobilní platby tedy s Motorolou Moto G9 Power nebudou problém.



Detail na zpracování fotomodulu a zajímavě umístěného loga výrobce na čtečce otisků.
Displej
Až příliš hrubý rastr. Na zobrazovací panel technologie IPS s úhlopříčkou 6,8" a poměrem stran 20,5:9 použil výrobce pouze HD+ rozlišení, tedy 720 × 1640 obrazových bodů, což znamená jemnost 264 PPI. A to je bohužel hodně málo, takže pokud máte jen trochu lepší oči, uvidíte zuby na oblých tvarech. I přesto, že se jedná o IPS displej, jsou barvy hodně živé, a to i v okamžiku, kdy v nastavení přepnete z výchozí hodnoty Syté na Zesílené nebo Přirozené. Černá samozřejmě není tak černá, abyste nepoznali, kde končí displej a začíná rámeček okolo, i tak zde ale můžete aktivovat tmavý režim (v systému se jedná o tmavě šedou, černá je jen v menu a notifikační roletce).



Nastavení domovské obrazovky a všechna nastavení displeje.
Hodnota minimálního jasu je taková, že na displej skoro nevidíte, maximální jas by zasloužil trochu vyšší hodnoty, ale nejedná se o nic problémového. Pozorovací úhly, regulace jasu, režim pro odfiltrování modrého světla, to vše funguje přesně tak, jak má. V nastavení displeje si můžete vytvořit vlastní motivy, kde volíte písmo, tvar ikon, systémovou barvu a rozvržení matice ikon na domovské obrazovce. Samozřejmě lze volit velikost písma a velikost škálování systému, ale je zde i spousta doplňkových funkcí, které u levných smartphonů nebývají obvyklé.




Nastavení Náhledu displeje, což je něco jako always on displej, avšak od Motoroly značně vylepšený. Že zde není AMOLED displej tak ani nemusí vadit.
Lze aktivovat pořízení screenshotu současným dotykem třech prstů, přejetím prstu uprostřed displeje zleva doprava a ihned zpět zase aktivovat režim rozdělené obrazovky, či zapnout, aby telefon nevypnul ani neztmavil obrazovku, pokud se na ni díváte. Zároveň zde existuje obdoba always on displeje nazvaná Náhled displeje, kdy při jakémkoliv pohybu telefonem se zobrazí ikony zmeškaných událostí, se kterými lze navíc bez nutnosti odemčení telefonu a otevření dané aplikace rovnou interagovat. Zbytek už je opravdu klasika: volba tapety, automatické regulace jasu, interval vypnutí displeje, spořič atd.
Hardware
Baterie, to hlavní na celém telefonu. Motorola Moto G9 Power má ve vínku 4 GB operační paměti a kapacita vnitřního úložiště se zastavila na hodnotě 128 GB. Z této cifry je uživateli dostupných přibližně 106 GB, 22 GB tedy zabírá systém a maximální podporovaná velikost microSD karty je 512 GB. Hvězdnou hodnotou je však kapacita akumulátoru 6000 mAh, což telefonu zajistí dva až tři dny výdrže na jedno nabití dle stylu používání. Díky podpoře 20W rychlého dobíjení (adaptér v balení) nabíjení z nuly na sto zabere lehce přes 2 hodiny, což sice není žádné extra tempo, ale vzhledem ke kapacitě je to pořád dost rychle.





Výkonu je zde tak akorát, baterie ale konkurenci vypálí rybník.
Výrobce do telefonu osadil chipset Qualcomm Snapdragon 662, což znamená 8 Kryo jader o taktu 2 GHz vyrobených 11 nm technologií a k tomu grafický akcelerátor Adreno 610. I když třeba hodnoty naměřené v benchmarku nejsou kdoví jaké, důležitá je především reálná zkušenost. A ta je u Motoroly Moto G9 Power dobrá, co se odladění prostředí a pohybu v něm týče. Žádné pády aplikací, žádné záseky a čekání, plynulý multitasking, vše je samozřejmě poplatné dané ceně, ale jinak v naprostém pořádku.
Výsledky benchmarku AnTuTu v8.5.3:
- celkové skóre: 180 597 bodů
- CPU: 71 597
- GPU: 34 664
- MEM: 39 004
- UX: 35 022
Konektivita tohoto smartphonu zahrnuje Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, podporu lokalizačních systémů GPS, GLONASS i Galileo, nechybí ani FM rádio. Zachován byl sluchátkový konektor a pro datovou komunikaci a rychlé dobíjení je zde USB-C konektor. Podporováno je odemknutí obličejem a otiskem prstu, senzorová výbava zahrnuje dle webu výrobce akcelerometr, gyroskop, senzor přiblížení a senzor intenzity okolního osvětlení.
Software
Čistý Android, anebo ne? Motorola Moto G9 Power běží na Androidu 10 s grafickou nadstavbou My UX a aktualizacemi zabezpečení s datací k 1. listopadu 2020. Přidaná hodnota od výrobce je v systému znát naprosto minimálně, jedná se v podstatě jen o dvě aplikace v menu, jeden widget, drobné grafické úpravy a efekty a pár položek v nastavení. Navíc je zde nainstalován snad jen Facebook, zbytek aplikací obstaral Google. A jestliže jsme před pár lety řešili duplikaci aplikací, zbytečný bloatware atd., dnes bychom mohli za původce zbytečného balastu označit přímo Google. Vždyť jen od něj je tu 25 aplikací, snad všechny, které kdy byly vytvořeny...






Takto vypadá Android 10 s nadstavbou My UX. Předinstalovaný je tu jen Facebook, ale sami posuďte, jestli náhodou není největším dodavatelem zbytečného balastu sám Google.
Samozřejmostí v dnešní době jsou gesta, která nějakým způsobem více či méně zpříjemňují používání telefonu. I zde jich pár je, mimo již zmíněného gesta pro rozdělení obrazovky a pořízení screenshotu je zde jedno obzvlášť užitečné. Stačí telefonem zatřást a rozsvítí se svítilna, opětovným zatřesením zase zhasne. Dále lze přejetím po čtečce otisků zobrazit oznámení či dvojitým stiskem tlačítka zámku spustit fotoaparát. V neposlední řadě lze zde zvolit mezi standardním ovládáním systému gesty nebo pomocí trojice ovládacích tlačítek.






Chytrá gesta a volba způsobu ovládání systému u Motoroly Moto G9 Power.
Fotoaparát
Hlavní snímač překvapil. Symetricky zarovnaný fotomodul u Motoroly Moto G9 Power obsahuje trojici snímačů popsaných níže a poměrně velkou a silnou LED diodu. To, zda je zde k něčemu makro snímač s mizernou světelností a fixním ostřením od 2,5 cm nebo zda snímač pro bokeh odvádí nějakou práci, to přejdu bez komentáře, ale hlavní snímač, ten mě opravdu mile překvapil. Nejspíše to bude i díky technologii QuadPixel, kdy jeden bod na výsledné fotografii je složen ze čtyř na snímači. Nejedná se o nějakou převratnou technologii, ale v této cenové relaci značně zdvihá laťku.




Prostředí fotoaparátu u Motoroly Moto G9 Power.
Snímače Motorola Moto G9 Power:
- 64 Mpx hlavní snímač (f/1.8, 1,4 μm)
- 2 Mpx makro snímač (f/2.4, 1,75 μm)
- 2 Mpx snímač hloubky ostrosti (f/2.4, 1,75 μm)
- 16 Mpx selfie kamerka (f/2.2, 1 μm)
Výsledné fotografie mě překvapily dobrými detaily, malým množstvím deformací objektů, barevnou přesností i nízkými hodnotami šumu. Také automatické HDR odvádí svoji práci a scéna tak netrpí velkými rozdíly v dynamickém rozsahu. Samozřejmě, nenachází se zde žádná stabilizace, takže šero a noc i přes noční režim moc radosti neudělají, ale pořád jsou výsledky poplatné ceně telefonu a v tomto ohledu Motorola opravdu příjemně překvapila.
Ukázkové fotografie:






Více fotografií najdete na posledním listu ve Fotogalerii
U videa potěší Motorola alespoň podporou 60 snímků za vteřinu, což je ve videu znát, taky je bohužel znát absence jakéhokoliv typu stabilizace obrazu. Video má poměrně slušnou úroveň, co se týče barev a detailů, ale bohužel neustále přeostřuje tam a zpět a je opravdu hodně trhané. Řekl bych, že video je lehce nadprůměrné na danou cenovou kategorii a na displeji telefonu, který má jen HD+ rozlišení, vlastně může vypadat celkem dobře. Jinde už to ale taková sláva nebude.
Ukázkové video (Full HD, 60 fps):
Závěr
Suma sumárum povedený kousek. Ze začátku jsem k recenzi přistupoval trošku zdrženlivě. Na rovinu, většina smartphonů, které jsem měl tu čest testovat a které měly vždy v jednom parametru extrémně navrch proti konkurenci, nestály v ostatních ohledech za moc. Motorola Moto G9 Power mě ale v tomto mile překvapila. Svoji excelentní výdrž doplňuje akorátním výkonem, dobrým zpracováním, pouzdrem a rychlým adaptérem v balení, odladěným prostředím a veškeré věci, které jí zkusím v odstavci níže vytknout, jsou až na jednu opravdu maličkosti.


V balení výrobce rovnou přibalil silikonový kryt a adaptér pro rychlé 20W nabíjení. Sice zde nejsou sluchátka, ale ta u levných telefonů stejně nikdy za nic nestojí.
Největším negativem je pro mě displej. Jeho vlastnosti jsou v pořádku, ale HD+ rozlišení na úhlopříčce 6,8" je prostě málo. Právě i díky tomuto kompromisu je ale výdrž taková, jaká je. To, že je zde zbytečný makro snímač a snímač pro hloubku ostrosti, je fakt, ale zrovna tak je fakt, že takto to mají v podstatě všechny levné telefony. Že zde není plnohodnotný Dual SIM, to sice zamrzí, ale 128 GB vnitřní paměti není úplně málo. A že je zde od Google předinstalováno snad vše, co šlo? Stačí schovat do složky nebo zastavit ty aplikace, které nejdou odinstalovat. Jak jsem psal, maličkosti, Motorola Moto G9 Power se povedla.
|
 | rozměry a hmotnost: 172 × 77 × 9,7 mm, 221 g displej: 6,8", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 640, 263 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 9,6 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,9 mm, 188 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9611 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 9,6 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Motorola Moto G9 Power je na svoji cenu dobře vybavený smartphone, který ohromí především dlouhou výdrží klidně i tři dny. Přidává povedený fotoaparát, líbivý vzhled a odladěné prostředí, zamrzí jen zbytečně hrubý displej.
Plusy:
- Baterie s výdrží klidně i tři dny
- Podpora rychlého 20W dobíjení
- Silikonový obal a rychlý adaptér v balení
- Hezký vzhled a poctivé zpracování
- Chytrá gesta a režim Náhled displeje
- Dobře odladěný systém
- Nadprůměrný hlavní 64 Mpx snímač
Minusy:
- Displej s příliš hrubým rastrem
- Starší aktualizace zabezpečení
- Zbytečně moc aplikací od Google
- Škoda hybridního slotu na SIM
- Roztřesené video, zbytečné dva ze tří snímačů
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium