Výsledkem víry ve správnost tohoto druhu modulárního řešení je další počin společnosti Motorola, jejímž vlastníkem je Lenovo. Dnes testovaná Motorola Moto Z3 Play (dále jen Z3 Play) je totiž opět kompatibilní se všemi aktuálními i předešlými Moto Mods. Je tedy rozměrově a umístěním některých prvků zcela stejná, jako Z2 Play a Z play, ale přitom se od nich tolik liší. Z3 Play dospěla, zkrásněla, nasedla do rychlíku aktuálních trendů a výsledkem je mix, který, dovolím si tvrdit, obstojí sám o sobě, nejenom jako platforma pro Moto Mods, jako tomu bylo u generací předchozích.
Motorola se konečně rozhoupala a u Z3 Play se zbavila těch obrovských brad nad i pod displejem. Výsledkem je elegantní a tenké tělo ze skla, které k sobě pojí kovový rám. Čtečka otisků, která byla pod displejem, se přestěhovala na pravý bok, zapínací tlačítko zůstalo na boku levém. Rozdělení čtečky a tlačítka zapnutí (na rozdíl od Sony) a opravdu hodně vystouplý fotoaparát jsou jediné konstrukční prvky, které by vám bez Moto Mods mohly vadit. Pokud některé z Moto Mods používáte, chápete, že vystouplý fotoaparát je nutný, aby připojené Mods nezasahovaly do pole záběru.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 77 × 6,7 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Nevíte, co jsou Moto Mods? Klikněte na články níže, kde jsme jich několik recenzovali. Také se můžete podívat na oficiální web výrobce, kde je najdete všechny pohromadě.
Samotná recenze Motoroly Moto Z3 Play začíná na následujícím listu.
Design
Skleněná žiletka. Jak jsem psal už v úvodu, designově se Z3 Play velmi povedla. Nebýt onoho vystouplého fotoaparátu, který ale má ono již popsané odůvodnění, byl by to krásný tenký oblázek. I takto je ale telefon velmi povedený a ten, komu vadí zlaté piny na zadní straně, může si pořídit Shell Cover, který na tloušťce přidá cca milimetr, a mít záda třeba dřevěná. U předchozích generací byl jeden Shell Cover v balení, tentokrát je tam něco lepšího, ale o tom až později. Barevně se Z3 Play vyrábí pouze ve variantě Deep Indigo, což je v realitě hodně tmavě modrá.


Motorola Moto Z3 Play má rozměry 157 × 77 × 6,75 mm a váží 156 gramů.
Čelní strana je celá kryta odolným sklem Gorilla Glass 3 s trojicí průřezů. Pod displejem najdeme dvojici mikrofonů, nad displejem hovorový reproduktor, jenž je zároveň i reproduktorem hlasitým. Nad displejem najdeme zároveň i potřebné senzory, čelní kamerku a vícebarevnou notifikační diodu. Pod displejem, mezi oběma mikrofony, najdeme logo Motorola, jinak jsou ale obě brady velmi tenké a displej tak využívá hodně velké procento z čelní strany (dle výrobce 79 %).


Čtečka otisků prstů a tlačítko zámku jsou nejen oddělené, ale každé na jiné straně. Je to škoda, ergonomii to zrovna nepřidává.
Čtečka otisků prstů se přesunula na pravý bok a jak jsem psal již v úvodu, jedná se pouze o plošku se senzorem, nikoliv tlačítko. Nad čtečkou se nachází dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti, tlačítko zámku najdeme na druhém boku. Spodní strana ukrývá USB-C konektor, horní hrana odrušovací mikrofon a také hybridní šuplíček na dvě nanoSIM, případně jednu nanoSIM a jednu microSD kartu. Ano, pokud jste zpozorněli, sluchátkový konektor se nekoná a v balení je přibalena redukce pro klasický 3,5mm Jack.


Modul fotoaparátu na zadní straně vystupuje opravdu hodně, ale kvůli Moto Mods je to bohužel nutné zlo.
Zadní strana je opět vyvedena ze skla, kromě plastové části, v níž jsou vsazeny piny pro připojení Moto Mods. Pod nimi najdeme ještě jeden odrušovací mikrofon, zatímco výše se nachází logo výrobce a ještě výše vystouplý modul fotoaparátu, který ukrývá dvojici snímačů a dvojbarevný LED blesk. Uprostřed zad se také nachází místo, kde budete přikládat jiný telefon nebo příslušenství, pokud budete chtít využít funkcí NFC. Telefon je také odolný proti postříkání vodou, konkrétní stupeň krytí však výrobce neuvádí.



takto se na zadní stranu přichytávají Moto Mods. Kontakt je magnetický, komunikace probíhá pokaždé přes jinou kombinaci pinů.
Displej
6,01" s funkcí Moto Display. Výrobce u Z3 Play vsadil na AMOLED displej, který má rozlišení Full HD+, tedy 1080 × 2160 obrazových bodů. To na úhlopříčce 6,01" dává jemnost 402 PPI. Displej má poměr stran 18:9 a tak dokáže zobrazit dvě aplikace vedle sebe v okny s poměrem stran 1:1. Oproti tomu zde chybí moderní výřez, takže všechny zobrazovací body jsou reálně a funkční. Rozpětí jasu hodnotím jako příkladné, čitelnost na slunci je výborná a barvy jsou krásně živé, nemám z nich však dojem zbytečné vybuzenosti, jako u jiných výrobců.



Toto je veškeré nastavení displeje a jeho chování. I nastavení domovské plochy je stručné, nic dalšího v čistém Androidu nenajdeme.
Vzhledem k tomu, že Motorola použila až na výjimky čistý Android, nenajdeme zde žádné speciality, co se týče nastavení zobrazovacího panelu. V nastavení lze měnit velikost písma, velikost škálování prostředí a měnit barevné podání displeje mezi standardním a živým. Také zde lze korigovat teplotu barev v krocích teplá - neutrální - studená. Užitečnou drobností je Moto Display, což je obdoba AlwaysOn displeje, Glance Screenu a dalších marketingových označení pro rozsvícení displeje při přejetí nad senzorem přiblížení, kde se ve zjednodušené grafice ukáže čas, datum, stav baterie a v piktogramech i zmeškané notifikace.





Displej Moto, neboli ambientní displej zobrazující čas, datum, nabití baterie a notifikace, má i podrobný tutoriál.
Hardware
Dva dny výdrže v balení. Cenově i parametrově je Z3 play střední třída, čemuž odpovídá také použitý chipset. Jedná se o osmijádrový Qualcomm Snapdragon 636 s taktem 1,8 GHz na jádro, který spolupracuje s grafickým akcelerátorem Adreno 509 s taktem 850 MHz a 4 GB operační paměti. Čistý Android na této sestavě běhá jako po másle a problémem není ani multitasking, natáčení 4K videa či většina herních titulů. Na ty nejnáročnější se ale poohlédněte po jiném kousku, 117 tisíc bodů v AnTuTu je zhruba polovina dnešních top smartphonů.
Výsledky benchmarku AnTuTu v7.1.0:
- celkové skóre: 116 923
- CPU: 56 316
- GPU: 21 184
- UX: 32 101
- MEM: 7 322
Vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB a rozšířit ho lze paměťovými kartami až do velikosti 2 TB (po startu je volných cca 48 GB). Baterie má kapacitu 3000 mAh a i když to dnes není žádná zářná hodnota, nejen dle benchmarku, ale i dle reálného užívání vydrží baterie překvapivě dlouho.Celý jeden den zvládnete bez problému a ještě vám okolo 30 % zbude. Přiložený 3A adaptér nabije telefon za hodinu a dvacet minut.



Využití systémových prostředků na Z3 Play.
Bezdrátové dobíjení není přítomno, ale existuje Moto Mod, který tuto funkci přidá. A zde je ono zmiňované překvapení: v balení dostanete jed Mod zdarma. Jedná se o Power pack, který má kapacitu baterie 2200 mAh, na tloušťku dosahuje sotva 5 mm a váha se například v brašně ztratí. Je tak tenký, že nemá vlastní konektor a nabíjí se skrze telefon, ale jedná se o velmi užitečné rozšíření, které vám s minimální snahou zajistí dva dny na jedno nabití. Dle vaší volby dobíjí neustále do 100%, pouze do 80%, nebo si její příděl energie aktivujete sami v nastavení.
AnTuTu Battery Test:
celkové skóre: 13 734
Konektivita je u Z3 Play zastoupena dvojpásmovou Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth ve verzi 5.0, z navigačních služeb jsou podporovány systémy GPS, GALILEO a BeiDou, nechybí NFC a podpora pro všechna česká LTE pásma. Chybí FM rádio a infraport, zato Z3 Play nabídne velmi spolehlivou a rychlou čtečku otisků a také možnost odemykání obličejem. Ze senzorů zde najdeme akcelerometr, gyroskop, magnetometr, senzor přiblížení a okolního osvětlení a také již zmíněné rozhraní pro připojení Moto Mods.



Každý Moto Mod má po připojení svoje malé demo, ve kterém jsou představeny jeho funkce a ovládání. V nastavení potom existuje samostatně aktualizovatelná sekce, která přidává podporu pro nové Moto Mods.
Software
Čistý Android a navíc jen Moto Mods. Je to už ohraná písnička, ale čím dál tím víc výrobců sází na čistý Android s tím, že přidají maximálně pár svých aplikací. Je to i případ Z3 Play, stejně jako jejích mladších sourozenců. Na palubě tentokrát najdeme Android ve verzi 8.1, ke kterému je přidána pouze sekce v nastavení, kterou lze aktualizovat samostatně mimo celý systém a která přináší podporu pro nové Moto Mods. Dále se zde nachází jeden kulatý widget, jedna tapeta, Moto Display zobrazující notifikace a jedna aplikace se jménem Moto, do které výrobce ukryl všechna chytrá gesta, funkce displeje a u nás opět nefunkční hlasové ovládání. Nic víc už zde není, aplikační balík je výchozí od Googlu.





Ukázka prostředí u Z3 Play, jehož základem je Android 8.1 Oreo.
Aplikace Moto slouží také jako jakýsi správce telefonu. Nabídne vám vyčištění úložiště, regulaci nočního režimu, tipy k výdrži baterie atd. V sekci Displej lze zapnout noční zobrazení, právě onen zmiňovaný Moto Display a nebo funkci trvale zapnutého displeje, když se na něj budete dívat. V sekci Povely nastavíte gesta pro pořízení screenshotů, zapnete jediné navigační tlačítko, samozřejmostí je funkce otočením ztišit a další, ale třeba probuzení dvojitým poklepáním zde bohužel nenajdeme.





Detail aplikace Moto, která sdružuje tipy k používání, gesta a další bonusy k ovládání.
Fotoaparát
Dvě oči a trochu AI k tomu. Moto Z3 Play disponuje dvojicí snímačů, z nichž ten hlavní má rozlišení 12 Mpx a světelnost f/1,7, ten druhý potom rozlišení 5 Mpx a světelnost f/2,2. Hlavní snímač je ten, který zachycuje obraz a barvy, ten druhý slouží pro detekci prostorového uspořádání zabírané scény a pomáhá s ostřením a přeostřováním. Fotoaparát je vybaven korekcí intenzity dvojbarevného LED blesku, prediktivním ostřením a automatickou funkcí HDR.




Prostředí fotoaparátu na Motorole Moto Z3 Play.
Nechybí ani manuální režim a prvotní krůčky umělé inteligence, která detekuje základní režimy a dle toho upraví nastavení. Fotoaparát také umí již z výroby rozpoznat čárové kódy a QR kódy. Video lze natáčet ve 4K rozlišení s 30 fps, zatímco čelní kamerka s rozlišením 8 Mpx, f/2,0 a úhlem záběru 84° umí Full HD při 30 fps a nechybí jí režimy úpravy pořízených selfies.

Panorama lze , na rozdíl od jiných telefonů, pořizovat ve všech čtyřech směrech.
Předvedený výsledek je více než obstojný, jak na poli videa, tak fotografií. Snímky mají dobrou kresbu, ostrost i barevnou věrnost. Telefonu sice trošku chybí stabilizace, což bychom ocenili zejména u videa, ale ve většině případů lze ostrý snímek pořídit i z ruky. Trošku horší je to v noci, kde i přes výbornou světelnost hlavního snímače telefon docela dlouho ostří a tak je velmi často snímek rozmazaný. V dané cenové kategorii se ale Z3 Play předvedla velmi dobře.
Ukázkové fotografie:






Ukázkové snímky. Další najdete na následujícím listu ve Fotogalerii.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Originalitu je třeba ocenit. Motorola Moto Z3 Play se prodává za cenovku oscilující okolo deseti tisíc korun. To, vzhledem k použité výbavě, není ani moc, ani málo. Navíc v balení dostanete rychlou nabíječku, velmi dobře hrající sluchátka, redukci z USB-C na 3,5mm Jack a ještě navíc jeden z Moto Mods - Power Pack dodávající extra výdrž. To už je samo o sobě poměrně slušná výbava, a to ještě nezmiňuji fakt, že různí prodejci jsou ochotni přihodit ještě nějaký ten Moto Mod navíc jako dárek.


V balení najdete 3A adaptér do zásuvky, USB-C kabel, redukci z USB-C na sluchátkový 3,5mm Jack, který mají i přiložená kvalitní sluchátka s plochým kabelem. Nechybí výměnné náušníky a jako bonus je zde dodatečná energie v podobě Moto Power Packu.
Pokud budeme brát telefon jako samostatný kousek, lze mu vytknout snad jen absenci sluchátkového konektoru, i když v balení je redukce. Lze mu vytknout hodně vystouplý fotoaparát, ale má to důvod. Co opravdu zamrzí, je zbytečně oddělené tlačítko zámku od čtečky otisků prstů. Jinak má telefon samá pozitiva: dobrou výdrž, dobrý fotoaparát, na svoji cenu slušný výkon a hlavně, tenhle kousek je originální. Nechce mít jen víc jader, víc megapixelů, menší rámečky okolo displeje atd., chce být originální a to se mu spolu s Moto Mods daří. To je to, proč byste tento telefon rozhodně neměli přehlédnout.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 77 × 6,7 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
ZE620KL |
iii.jpg) | rozměry a hmotnost: 153 × 76 × 7,9 mm, 155 g displej: 6,2", kapacitní Super IPS+ LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 76 × 9,6 mm displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 800 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
A530 |
iiiiiiiii.jpg) | rozměry a hmotnost: 149 × 70 × 8,4 mm, 172 g displej: 5,6", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 220, 441 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 7885 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 76 × 8,1 mm, 167 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Motorola Moto Z3 Play je více než zdařilý pokračovatel modulární řady Z Play, který nadchne výdrží, zpracováním, dobrým fotoaparátem a spolu s příslušenstvím Moto Mods také svojí rozsáhlou využitelností.
Plusy:
- rychlá nabíječka a kvalitní sluchátka v balení
- redukce z USB-C na 3,5mm Jack
- líbivý vzhled a pevná konstrukce
- bonus v podobě Moto Mods
- Power pack v balení
- rychlé nabíjení, plynulý chod
- dobré výsledky na poli fotografií i videa
- povedený displej včetně funkce Moto Displej
Mínusy:
- absence 3,5mm Jacku
- vystouplý modul fotoaparátu (nutné zlo)
- škoda hybridního slotu na SIM
- škoda rozdělení čtečky otisků a zamykacího tlačítka
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium