Vyvážený výkon
Dobrá výdrž
Téměř čistý Android
Povedená čtečka otisků prstů
Nižší rozlišení displeje
Chybí NFC
Pomalejší dobíjení
Slabý fotoaparát (vč. makro snímače)
Výrobce Motorola neustále rozšiřuje svoji nabídku modelů a jednou z posledních novinek z této stáje se stal model Motorola One Macro. Jedná se o nejlevnější model z řady One, přesto se zájemce snaží nalákat na svůj fotoaparát a zejména makro snímač, se kterým prý lze fotit až 5x menší vzdálenosti, než je tomu běžné u jiných modelů.
V tomto případě dostal přednost procesor Helio od společnosti MediaTek a rozhodně ostudu neudělal. Na displeji jsou sice vidět jednotlivé pixely, avšak ostatními parametry určitě nezklame. Paradoxně je tak největším zklamáním hlavní tahák telefonů, a to fotoaparát. Možná je to vlivem i vyššího očekávání, avšak většina fotografií zoufale postrádá ostrost a makro snímač také příliš parády nenadělá.
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 9,0 mm, 186 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 520, 271 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Mediatek MT6771V (Helio P70) (8× Cortex-A73, 2,0 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Motorola One Macro si můžete přečíst na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Zdání klame. Motorola One Macro přebírá design většiny dnešních telefonů. Oproti dražším modelům jsou však rámečky kolem displeje mírně širší a rovněž i spodní brada je trochu vyšší. Sekundární kamerka je v tomto případě umístěna v kapkovitém výřezu nahoře uprostřed.


Rozměry Motorola One Macro jsou 158 × 75 × 9,0 mm a telefon váží 186 g
Jediná hardwarová tlačítka jsou umístěna na pravém boku a jako obvykle slouží k ovládání hlasitosti a zapnutí telefonu. Na můj vkus jsou však položena příliš vysoko, a tak není jejich ovládání příliš pohodlné. Dalším pohyblivým prvkem konstrukce je zasouvací šuplík s hybridním slotem pro dvojici nanoSIM karet nebo kombinaci nanoSIM a microSD.


Výrobce opatřil tento model základní odolností třídy IPX2. Proto mu nebude vadit menší déšť, na koupání to ale přesto není
U modelu za necelé 4 tisíce Kč mě mile překvapil USB-C konektor pro dobíjení a přenos souborů na spodní hraně telefonu, po jehož pravé straně „vydechuje” hlasitý reproduktor. Obdobně pozitivně hodnotím také přítomnost 3,5mm jacku pro připojení sluchátek na opačné hraně.


Lesklá zadní strana s gradientovým efektem je lapačem otisků a mikroškrábanců
Zadní strana je ve znamení malých kroužků. Na první pohled se dokonce zdá, že telefon má sestavu 5 fotosnímačů. Ve skutečnosti jsou však jen 3. Kromě těchto tří snímačů se totiž v kroužcích nachází modul pro laserové ostření a přisvětlovací LED dioda. Vtipně je řešena čtečka otisků prstů, která současně vyobrazuje logo výrobce.
Pokračování 3 / 8
Displej
Příště jemnější. Jestliže má IPS LCD displej s úhlopříčkou 6,2 palce rozlišení s označením HD+ (1 520 × 720 pixelů), lze tušit, že nepůjde zrovna o etalon kvality. Jednotlivé pixely tak při pohledu z blízka zřetelně vidět. Pro běžnou práci to však až tolik nevadí, horší je to v případě, že si budete chtít pustit video. V tu chvíli vám totiž displej dá nižší rozlišení tak říkajíc sežrat a není to nic pěkného.


Kapkovitý výřez displeje s 8Mpx kamerkou je zde nahoře uprostřed
Na druhou stranu má displej i své plusové stránky. Disponuje přirozenými barvami, dokáže být čitelný i na přímém slunci díky vysokému maximálnímu jasu a nezklame ani širokými pozorovacími úhly. Co mi mírně vadilo, to byla automatická regulace jasu. Ta občas fungovala mírně chaoticky, navíc často displeji až příliš ubírala na jeho jasu.
Pokračování 4 / 8
Hardware
S tím nezaplatíte. Motorola v případě modelu One Macro vsadila v otázce procesoru na společnost MediaTek. Využívá totiž jejího čipsetu Helio P70 zahrnujícího 8 jader (4x 2,0GHz jádra A73 a 4x 2,0GHz jádra A53), které doplňuje 4GB RAM a grafický akcelerátor Mali-G72. Výsledkem je naprosto dostatečný výkon pro všechny denní činnosti vč. hraní her a plynulý chod systému.
Výkon - AnTuTu 8.2.2
Celkové skóre: 166 018 bodů
- CPU: 67 185 bodů
- GPU: 29 931 bodů
- MEM: 36 458 bodů
- UX: 32 444 bodů
Telefon nezpomalí ani větší počet nainstalovaných aplikací, kterých se na 64GB úložiště (reálně cca 51,6 GB) vejde dost a ještě vám zbyde prostor na oblíbenou hudbu. Pokud by vám vnitřní paměť přesto nestačila, lze ji rozšířit skrze microSD kartu až o dalším 512 GB. V takovém případě ale musíte oželet druhou nanoSIM.


Čtečka otisků prstů je mírně zapuštěna pod povrch, což usnadňuje orientaci. Její rychlost je bezproblémová a stejně tak i spolehlivost. Pouze v jednotkách případů jsem musel prst přikládat opakovaně, aby mne telefon rozeznal
V dnešní době je pak samozřejmostí dostupné LTE a Wi-Fi (802.11 b/g/n), i když v tomto případě pouze jednopásmové. Bluetooth 4.2 propojí váš telefon s chytrou domácností či hands-free v autě. A-GPS s podporou GLONASS zase pomůže na cestě při navigaci. Velkou slabinou je ale chybějící NFC čip, který by umožnil využití telefon jako platební kartu.
Mezi silné stránky lze rozhodně zařadit akumulátor s kapacitou 4 000 mAh, který umožňuje zůstat telefonu v provozu i dva celé dny bez nutnosti dobití. V případě nutnosti a nižším zařízení by měl vydržet i prodloužený víkend. V balení je přibalená 10W nabíječka, která, ač se snaží, jak může, dokáže telefon dobít za celé 2 hodiny.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Marketing spíše na škodu. Je to trochu oxymóron, když se snaží telefon za necelé 4 tisíce Kč nalákat zejména na fotoaparát. U takto levných telefonů by totiž kvalitní fotoaparát byl spíše zázrak. Co však musíme výrobci přiznat, je originalita, že se snaží své zákazníky zaujmout makro snímačem, což není příliš běžné.
Začněme s pozitivní zprávou. Tou je bezpochyby aplikace Fotoaparátu. Je jednoduchá, má k dispozici rychlý výběr režimů mezi Fotoaparátem, Kamerou a Makro focení, přičemž další režimy lze vybrat po rozkliknutí nabídky (portrét, panorama či živý filtr). Nahoře jsou rychlé přepínače pro blesk, HDR (vč. automatického režimu), časovače a tzv. aktivní fotografie. To je funkce, kterou kdysi (v roce 2013) společnost HTC uvedla pod názvem Zoe, a umožňuje v rámci krátkého videa zachytit několik vteřin před pořízením fotografie. Toto video lze následně přehrát v galerii.



Prostředí fotoaparátu
Sestavení fotoaparátu Motorola One Macro:
- primární objektiv: 13 Mpx, světelnost f/2,0; velikost pixelu 1,12 µm; video až FullHD při 30 fps; PDAF; laserové ostření
- hloubkový objektiv: 2 Mpx; světelnost f/2,2; velikost pixelu 1,75 µm
- makro objektiv: 2 Mpx; světelnost f/2,2; velikost pixelu 1,75 µm
- selfie kamerka: 8 Mpx; světelnost f/2,2; velikost pixelu 1,12 µm; video: až Full HD při 30 fps
Bohužel hned na počátku je nutno říct, že ač makro snímač umí zachytit snímky a předměty z větší blízkosti, jejich kvalita sotva stačí na displej telefonu. Jakmile fotografie zobrazíte na větší obrazovce, zjistíte, že se opravdu nejedná o příliš kvalitní reprodukce. S ohledem na rozlišení snímače zejména chybí prokreslení scény, ba dokonce lze říct, že fotky nemají moc ostrosti. Ve finále tak z makro snímku není příliš užitku.


Makro snímky
Primární snímač pak, jak už to tak bývá zvykem v této kategorii, vytvoří přijatelné snímky pouze za ideálních světelných podmínek. S ohledem na chybějící elektronickou a optickou stabilizaci musíte mít navíc i poměrně stabilní ruku. Přesto ale snímkům bude opět chybět ostrost a jednotlivé detaily na stejnobarevném podkladu se budou slévat v jeden celek. K pozitivům lze dát přirozené zachycení barev.




Ukázkové fotografie
Jakmile budete chtít fotoaparát telefonu využívat v noci nebo v horších světelných podmínkách, se zlou se potážete. Respektive vás zasype takové množství digitálního šumu a rozmazaných objektů a detailů, že už si příště podobné vylomeniny odpustíte.
Čelní 8Mpx kamerka trpí obdobnými neduhy jako snímače na zadní straně. To znamená, že za dobrých podmínek s ní pořídíte fotky, které si poté budete moci dát na Instagram nebo je pošlete skrze Messenger (který ještě více pokřiví jejich kvalitu). Na žádné vystavování a prohlížení na větší obrazovce to s ohledem na rozmazané detaily a digitální šum ale nebude.
Konečně Motorola One Macro dokáže natáčet video v maximálním FullHD rozlišení při 30 fps. S ohledem na použitý procesor by bylo troufalé očekávat možnost natáčet ve 4K rozlišení. Ani FullHD záznam není na žádné chlubení, ale pro zachycení některých životních momentů postačí a kvalitou se řadí do průměru u low-end telefonů. Zatímco barevné podání potěší, neustálé přeostřování na jednotlivé objekty celkový dojem kazí.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Na poli levných telefonů s Androidem je už léta opravdu těsno. Abyste však dokázali oslovit více zájemců, musíte mít něco navíc. Zde mělo jít o makrosnímač, který odstřelí konkurenci při fotografování zblízka. Bohužel zůstalo pouze u marketingu a konkurence může zůstat v klidu.


V prodejním balení je přibalený i praktický silikonový kryt
Přitom Motorola One Macro není špatný telefon – sice nemá nejjemnější displej, za to disponuje dostatečným výkonem a dlouho výdrží baterie. To však dnes v tomto ohledu není nic výjimečného, a proto se obávám, že se tento model bude jen těžko srovnávat s jinými modely na trhu z dílen Xiaomi či nově Realme.
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 9,0 mm, 186 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 520, 271 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Mediatek MT6771V (Helio P70) (8× Cortex-A73, 2,0 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 186 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2,2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 9,3 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 665 (8× Kryo 265, 2,0 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 7,8 mm, 175 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 750 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2,2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Motorola One Macro je v celkovém pojetí poměrně povedený telefon, který má ale možná až příliš kompromisů jako nižší HD+ rozlišení displeje nebo absence stále důležitějšího NFC. Z hlavní zbraně (makro snímače) je pak spíše strašák než výhoda.
Plusy:
- Vyvážený výkon
- Dobrá výdrž
- Téměř čistý Android
- Povedená čtečka otisků prstů
Minusy:
- Nižší rozlišení displeje
- Slabý fotoaparát (vč. makro snímače)
- Chybí NFC
- Pomalejší dobíjení
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně