Plusy
- Hezký displej
- Čistý systém
- Povedený design
- Fotografické možnosti
- Velký výdrž
Minusy
- Vyšší cena
- Není v Android One
- Ultraširoké fotky
- Pro někoho velikost
- Pro někoho hmotnost
Čtveřici čoček na zádech doplňuje svítící logo výrobce: tato Motorola je nepřehlédnutelná, chce být vidět, chce být středem pozornosti a dělá pro to vše. Bude to však na konkurenci stačit? Motorola si troufla uvést telefon, jehož cena atakuje hranici 11 000 Kč. I v této kategorii je však konkurence nemilosrdná a za tuto cenu zákazníci velmi neradi odpouští jakýkoli ústupek. Což může být v případě One Zoom drobný problém. Prostá kalkulace, kde figuruje cena a výčet technických parametrů, nevychází totiž ideálně. Své kvality však telefon má.
Je vidět, že všechny naděje se upínají na fotografickou část. Je totiž nepřehlédnutelná, výrobce ji zmiňuje často zmiňuje v reklamních materiálech, a hlavně je i v názvu. Bez dlouhého napínání prozradím, že tahle sázka vyšla. Je ale potřeba se připravit na dvě věci: fyzické proporce telefonu a systém. Váha 190 g a 6,36" displej může být pro někoho už dost a přestože nemám malé ruce, nebylo pro mne zacházení s telefonem úplně jednoduché. A druhá věc je Android 9, který by měl být po předchozích zkušenostech s Motorolami One v programu Android One, ale není.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,8 mm, 190 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 675 (8× Krait 460, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Motorola One Zoom si přečtete na následujících listech.
Design
Zadní matné sklo, co vypadá jako kov. Dominantou telefonu jsou jednoznačně skleněná záda s dost netradiční povrchovou úpravou, která není lesklá, ale na pohmat i na pohled připomíná jemně kartáčovaný kov. Jemný povrch v suchých rukou hodně klouže, naopak vlhké prsty na něm drží jako přilepené. Tedy naprosto opačná situace než u lesklých povrchů. Ve finále ale stejně telefon skončí v pouzdře, přičemž výrobce vám jedno průhledné vložil už přímo do balení. Každopádně, ten pocit z držení telefonu je dost zvláštní, ale máte dojem skutečně hodnotného stroje. Dost tomu pomáhá také hmotnost rovných 190 g.


Hmotnost 190 g už může být pro někoho moc, pocitově ale není telefon tak těžký a máte spíše dojem, že držíte kus hardwaru.
Dominantní prvek na zádech tvoří „ostrůvek“ s čočkami foťáků a svítícím logem, které funguje zároveň jako „notifikační LEDka“. Celek velmi výrazně vystupuje nad úroveň zad, ale díky svým rozměrům paradoxně nevadí při používání telefonu na stole, protože zabraňuje houpání. Kovový rám hezky lícuje s tvarovanými skly a přechody mezi materiály jsou hladké a plynulé. Kromě nabíjecího USB-C konektoru najdete ve spodní části také 3,5mm jack, což mnohé jistě potěší. Trochu netradičně je umístěn hlasitý mono reproduktor, který našel místo na horní straně. Hlasitost je sice dostatečná, ale projev je plochý, plastový, a ne úplně přesvědčivý.



Čtveřice čoček je nepřehlédnutelná a telefon dává svou fotovýbavu rád na odiv.
Co mě ale velmi potěšilo, je optická čtečka otisků prstů v displeji, která funguje překvapivě rychle, nicméně stran spolehlivosti je ještě co zlepšovat. Vyzkoušet můžete také odemykání pomocí skenu obličeje. Jde však jen o 2D skenování, která provádí přední selfie kamera. Ta našla své místo ve drobném kapkovitém výřezu v horní části displeje. Rámečky kolem panelu se mohou zdát na první pohled docela široké, no já říkám, že jsou tak akorát. Při rozměrech telefonu 158 × 75 × 8,8 mm, chcete-li při úhlopříčce 6,36“, se tímto dobře eliminuje nechtěný dotek na kraji displeji, pokud telefon držíte v jedné ruce.



Zpracování telefonu je špičkové, matné sklo s kovovým rámem perfektně lícují a telefon se díky tomu skvěle drží.
Balení samotné je celkem bez překvapení; kromě již zmíněného silikonové obalu na telefonu, tu pochopitelně najdete sponku na vytahování šuplíku pro SIM, sluchátka, USB-C kabel, a nakonec rychlou nabíječku označenou jako TurboPower, přesněji jde o 15W zdroj. A pak samozřejmě nechybí veledůležitá literatura.



V balení najdete kromě standardní výbavy čítající nabíječku s kabelem, sluchátka a sponku na vytažení šuplíku, tak průhledné silikonové pouzdro.
Displej
Hezký Super AMOLED s věrnými barvami. Použitý displej si zaslouží pochvalu, to se musí nechat. Už při první startu, kdy na vás začne svítit logo Motorola v krásně pestrých barvách, je celkem jasné, že tohle IPS panel nebude. Máte co do činění se Super AMOLED panelem. Rozlišení Full HD+, tedy 2 340 × 1 080 px dává na úhlopříčce 6,39“ finální jemnost 403 ppi, takže v praxi je rastr neviditelný. Široké pozorovací úhly jsou samozřejmostí, stejně tak skvělá čitelnost na slunci, díky vysokému maximálnímu jasu.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 5/518 cd/m2
- gamma: 2,17
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 4,24/7,84
V základním nastavení se výrobce snaží o co nejživější barvy, které ale nemusí působit přirozeně. Pokud ale v nastavění přepnete na režim přirozených barev, můžete se dostat k naměřeným hodnotám, což ukazuje poměrně věrné zobrazení barev.
V základu je panel naladěný do velmi živých a sytých barev, které mohou někdy působit až nepřirozeně, ale zejména u fotek a videa to prostě vypadá dobře. Je to záměr, aby byl displej líbivý. V nastavení však můžete najít i volbu zobrazení přirozených barev, při kterém displej ukázal vcelku nízké barevné odchylky. Takovéto hodnoty nejsou obvyklé ani u dražších telefonů. Za sebe tak musím displej pochválit, s ohledem na cenu, je tato část telefonu bez diskuse skvělá. Snad jediné, co by mohlo někomu vadit, je výřez. Ten je drobný, kapkovitý, ale je tu.
Hardware
Chtělo by to 6 GB RAM. Zoom pracuje s procesorem Snapdragon 675, který je kombinovaný se 4 GB RAM. Na většinu práce a na trochu hraní je tato kombinace v pohodě, dost tomu také pomáhá čistý systém, ale telefon se prezentuje jako fotomobil, který má ovládat multimédia, a pokud mu naložíte a necháte otevřených více aplikací, kde máte rozupravované fotky, můžete se dostat do okamžiku, kdy telefon začne trochu lapat po dechu. Není to nijak dramatické, avšak jak se telefon zaplní daty, může být tento neduh citelnější. Myslím, že 6 GB RAM by si telefon zasloužil a trochu víc by to respektovalo cenu.
Výkon - AnTuTu 8.0.4-OB
- Celkové skóre: 188 674 bodů
- CPU: 76 687 bodů
- GPU: 33 712 bodů
- MEM: 45 219 bodů
- UX: 33 056 bodů
Stran úložiště se můžete těšit na porci 128 GB, reálně dostupných máte cca 115 GB a pokud vám bude i toto málo, můžete v hybridním slotu použít microSD kartu, čímž se připravíte o možnost použít druhou SIM. Což je škoda a myslím, že u takto velkého telefonu by se třetí samostatná pozice pro microSD katru najít dala. Z další výbavy pochopitelně nechybí rychlá Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, NFC, FM rádio a také podpora satelitní navigace (GPS, GLONASS, BeiDou a Galileo).
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 11:34 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 13:05 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 1:08 h
Posledním důležitým údajem je kapacita baterie, která činí rovných 4 000 mAh. Telefon celkem v pohodě vydrží i dva dny aktivní práce, při troše snahy se můžete dostat i na tři dny. Pokud ale začnete hodně fotit a natáčet, k čemuž vás telefon svádí, budete nabíječku hledat i za den a půl. Naštěstí umí telefon rychlé nabíjení, takže nahnat několik procent přes oběd je celkem bez problémů.
Software
Motorola One bez Androidu One. Zatím všechny telefony z řady Motorola One měly operační systém Android One, tedy čistý systém, který má garantované servisní updaty a dočká se i upgradu na novou verzi. Zoom však tvoří výjimku (společně s Motorolou One Macro), čistý systém Android 9 tu sice najdete, ale není součástí programu Android One, takže updaty jdou na vrub výrobce a ne Googlu. Což je trochu nepříjemné zjištění. V telefonu je totiž aktuální datum u úrovně opravy zabezpečení 1. červenec 2019. Což už je trochu mimo. Motorola sice telefony záplatuje, ale očividně ne tak poctivě, jako to dělá Google u Android One.




Android 9 ve své syrové podobě, klidně můžete přehlédnout fakt, že nejde o Android One.
Jinak je to jako u všech Motorol, jediný software navíc zastupuje aplikace Moto, která přináší podporu jednoduchých gest a nastavení zobrazení informací na vypnutém displeji atd. Zbytek výbavy jsou aplikace od Googlu a vším dalším vás telefon přesvědčuje, že je to čistý Android. To má za následek několik věcí: software je příjemně svižný a stabilní, a hlavně se neztratíte v nastavení. Čistý systém je prostě čistý systém.




Jediné, co je tu navíc, je aplikace Moto, která je snad každé Motorole. Dovolí vám nastavit oblíbená gesta atd.
To mě ale vede k otázce, je tato cesta správná? Výhodou čistého systému má být jeho bezpečnost, protože dostává pravidelné záplaty. V případě telefonů s nadstavbou má člověk alespoň dojem, že získává něco navíc stran funkcí a u těch nejlepších má nadstavbu i pravidelné záplaty. Jenže tady nemám ani jedno z uvedeného. Prázdná nádoba bez záplat, což mě mrzí. Za 11 000 Kč, chci víc.




Zabezpečení je aktuální k 1. červenci 2019, což je skoro půl roku mimo. Telefon není v programu Android One, takže další zabezpečení dojde neznámo kdy.
Fotoaparát
Čtyři čočky do dálky i do šířky. Největším tahákem telefonu je pochopitelně fototechnika. Primární objektiv se standardním ohniskem a s optickou stabilizací má pod sebou čip s rozlišením 48 Mpx. Ten je v poslední době velmi oblíbený, ale každý výrobce si finální vzhled fotky ladí podle sebe a Motorole se tohle vyloženě povedlo. Čip také podporuje dedikovaný noční režim, kdy se skládá multiexpozice a také jako jediný umí natáčet ve 4K. Pak je tu 8Mpx senzor, na kterém je dlouhá optika s 3× přiblížením a optickou stabilizací. Tady mě příjemně překvapilo, jak ostré fotky umí tento foťák pořizovat, a rovněž video je povedené. Má to jedinou podmínku: hodně světla. Za šera na 3× přiblížení zapomeňte.












Ukázkové snímky s Motorola One Zoom.
Nechybí ani 16Mpx kamera s velmi širokým záběrem, která je však pro mě trochu zklamáním – v šeru viditelně šumí a ani za světla to není ideální, obzvláště se jí nedaří scény s velkým dynamickým rozsahem, kde velmi vystoupí chyby optiky. Zkrátka a dobře, musíte najít limity a nepřekračovat je. A poslední snímač je 5Mpx pro měření hloubky scény. Zapomenout nesmím ani na povedenou 25Mpx selfie kameru. Celkově se však musí nechat, že telefon fotí hezky, a hlavně nabízí spoustu možností, jak scénu zachytit, byť ne vždy se to daří zrovna ideálně.
Ukázkové video (1 080p, 30 fps):
Ukázkové video, zoom (1 080p, 30 fps):
Závěr
Motorola One Zoom je zajímavý mobil, který bude vyhovovat lidem, kteří rádi fotí a chtějí si s fotkou hrát. Je to spíš kreativní nástroj než líbivá hračka, a tak je nutné k tomuto telefonu přistupovat. Použitý procesor má dost výkonu, ale protože se telefon prezentuje jako fotomobil, jsou 4 GB RAM limitující, obzvlášť při editaci fotografií. 6 GB RAM by bylo dostačujících a lépe by to korespondovalo s cenou telefonu. Telefon sice využívá čistý systém, ale není v programu Android One, takže pravidelné záplaty na telefon nechodí a zabezpečení je aktuální k 1. červenci 2019. Celkově je ale Zoom povedený telefon, který vám dovolí vyfotit téměr jakoukoli scénu.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,8 mm, 190 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 675 (8× Krait 460, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Vzhledem k vyšší ceně je konkurence hodně vysoká. Jen o 1 000 Kč dražší je Xiaomi Mi 9T Pro, který má 48Mpx hlavní snímač, ale navíc má Snapdragon 855. Android 9 a prostředím MIUI nemusí sedět každému, ale Xiaomi se zase vzorně stará o updaty. Dalším silným konkurentem je Google Pixel 3a s čistým a pravidelně aktualizovaným systémem. Pixel má navíc skvělý foťák a vynikající noční režim. Zmínit mohu ještě Honor 20 Pro, také se skvělým foťákem a hromadou výkonu, ale bohužel jen s IPS panelem a průstřelem v displeji.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 8,8 mm, 191 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 70 × 8,2 mm, 147 g displej: 5,6", kapacitní OLED, 1 080 × 2 220, 441 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 670 (8× Kryo 360, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 74 × 8,4 mm, 182 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 980 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Povedený telefon s fototechnikou, která vám dovolí vyfotit téměř jakoukoli scénu. Jen je třeba pamatovat na limity foťáků a ty nepřekračovat. Bohužel se musíte smířit jen se 4 GB RAM, které nemusí náročnější stačit a čistý systém bohužel není z programu Android One. Obecně jde ale o povedený telefon, který vás bude bavit.
Plusy:
- Hezký displej
- Čistý systém
- Povedený design
- Fotografické možnosti
- Velký výdrž
Minusy:
- Vyšší cena
- Není v Android One
- Ultraširoké fotky
- Pro někoho velikost
- Pro někoho hmotnost
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium