Plusy
- Měření pouze pár minut každé ráno
- Pokročilejší typ analýzy HRV než u podobných zařízení
- Prozradí subjektivně nezjistitelné informace o stavu organismu
Minusy
- Přehlednost aplikace
- Nutnost připojení k internetu při měření
- Extrémně svítivá indikační dioda na snímači
Elonga je česká služba, která dokáže prostřednictvím pravidelného měření srdeční frekvence popsat stav organismu a podle něj doporučit vhodné pohybové aktivity. K tomuto účelu používá pokročilou analýzu variability srdečního rytmu (HRV).
Hardwarová část Elongy: Přesný optický snímač srdeční frekvence
Každé ráno stačí na pár minut nasadit měřicí náramek. Mobilní aplikace potom prozradí hodnoty, jako jsou readiness, stres nebo regenerace. Tyto údaje jsou důležité, protože je subjektivně nelze zjistit a odrážejí aktuální stav centrálního nervového systému. Elonga umožňuje také sledovat vývoj tohoto stavu a radí, jak nejlépe postupovat při zvyšování kondice.
Cílovou skupinou jsou lidé, kteří chtějí dbát na svůj životní styl. Kteří tuší, že zdraví není, zejména se zvyšujícím se věkem, úplně samozřejmá věc. Uvědomují si, že o stav lidského těla je důležité aktivně pečovat a při tom je důležitou složkou pohyb a sport.
Můžete se zde setkat s pojmem longevity. Je to termín, který spojuje různé vědní oblasti s cílem udržet dobré zdraví a vitalitu i ve vyšším věku a zlepšit kvalitu stáří. Nestačí na to ale začít myslet až v důchodu, je vhodné začít co nejdřív.
Aplikace Elonga doporučí, jestli dnes bude lepší aktivita nebo odpočinek, ukáže aktuální stav autonomního nervového systému
Elonga je v době vydání tohoto článku dostupná ve startovacím režimu, kdy se měřicí senzor včetně vyhodnocovací aplikace prodává na Elonga.com za jednorázovou cenu 1890 Kč. V blízké budoucnosti se ale obchodní model pro nové zákazníky změní na předplatné.
V další části článku vysvětlím, co je to HRV. Elonga na rozdíl od hodinek a podobných zařízení používá k vyhodnocení spektrální analýzu.
Spektrální analýza místo měření času
Elonga se skládá z fyzického snímače měřícího srdeční frekvenci a mobilní aplikace. Ta sbírá zaznamenaná data, odesílá je na server, kde probíhají výpočty, a prezentuje výsledky. Přes svůj účet se k nim dostanete i z jiných telefonů.
Snímač má podobu černého plastového kvádříku s textilním popruhem. Měření tepu probíhá na předloktí, na vnitřní straně ruky pod loketní jamkou. Velikost řemínku si nastavíte jen jednou pomocí dvou suchých zipů. Před měřením náramek jen přetáhnete přes zápěstí a posunete na předloktí tak vysoko, aby dobře držel.
Takhle probíhá měření. Říkal jsem si, proč ne klasickým způsobem na zápěsti. Tam byste ale museli řemínky náramku pokaždé utáhnout. Na předloktí stačí snímač posunout nahoru
Snímač používá optické měření tepu a nelze ho nahradit jiným typem. Elonga potřebuje zaručené parametry snímání tepu. Je to i kvůli tomu, že HRV vyhodnocuje metodou spektrální analýzy. Neomezuje se jen na statistické počítání odchylek intervalů mezi jednotlivými tepy, jak to obvykle dělají chytré hodinky, a to včetně těch specializovaných-sportovních. Spektrální analýza variability srdeční frekvence není u tohoto typu zařízení zatím obvyklá.
Co zjistí HRV
Variabilita srdeční frekvence, známá pod zkratkou HRV z anglického Heart Rate Variability, ukazuje, jak se mění doba mezi dvěma srdečními tepy. Někdy se můžete setkat také s označením interval R-R.
Měření změn intervalů srdečního rytmu je ověřená a uznávaná metoda pro neinvazivní posouzení stavu autonomního nervového systému. V něm proti sobě působí dvě větve. Takzvaný sympatikus funguje jako turbo, které se aktivuje, když tělo potřebuje rychle reagovat. Větev parasympatikus naopak působí jako brzda, která pomáhá tělu odpočívat.
HRV je důležitý ukazatel zdraví a vitality organismu. Je důležité snažit se, aby obě větve autonomního nervového systému byly v rovnováze. Dlouhodobý posun jedním nebo druhým směrem může indikovat zdravotní problémy.
Hektický životní styl ale často vede k tomu, že sympatická část nervového systému převládá nad parasympatickou. Za tím může stát chronický stres, nedostatek spánku, nezdravý životní styl a další faktory. To může vyústit v řadu zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, úzkost, deprese, trávicí potíže, bolesti hlavy nebo nespavost.
Pro přesné měření srdeční frekvence by bylo ideální používat hrudní pás a metodu ECG, která vyhodnocuje elektrické signály srdce. Tak to ostatně dělá služba mySASY, která je předchůdcem Elongy a zaměřuje se na plánování tréninku aktivních sportovců. U ní ale nestačí krátké ranní měření vleže a také výstupy jsou komplexní, vyžadují poučenou interpretaci. Není to služba pro běžné uživatele.
Elonga je na rozdíl od mySASY kompromis s jednoduchým a rychlým měřením, přehlednými výsledky a doporučením.
V další části mimo jiné uvidíte na obrázcích, jak probíhá ranní měření.
Sto padesát ranních tepů
Měření se provádí vždy ráno, ještě vleže po probuzení. Je to část dne, kdy organismus neovlivňuje tolik externích zdrojů stresu a výsledky se proto potom dají porovnávat. Jindy vám Elonga ani měření nedovolí. Je lepší jeden den vynechat, než získat data ovlivněná jinými okolnostmi než jen aktuálním stavem nervového systému.
Náramek nasunete na ruku a zapnete tlačítkem. Během testování v zimě, kdy vstávám za tmy, jsem snímač zapínal pod přikrývkou, protože modrá indikační dioda je extrémně silná. Potom otevřete aplikaci na mobilu, v ní tlačítkem připojíte snímač a spustíte měření. Pak už jen několik minut v naprostém klidu ležíte na zádech.
Takhle na denním světle vypadá dioda nevinně, v noci ale bliká intenzitou Avada kedavra
Elonga udává, že měření trvá tři minuty, ale ve skutečnosti potřebuje 150 správně naměřených tepů. Moje klidová srdeční frekvence je spíše nižší, k tomu se některé tepy nemusejí změřit správně, takže u mě to pokaždé trvá čtyř až pět minut. Telefon po ukončení měření zavibruje nebo pípne. Tím je hotovo, měřicí náramek můžete vypnout a sejmout z ruky.
Jak ráno probíhá měření:
Zapnete snímač, otevřete aplikaci a kliknete na tlačítko • Připojíte snímač k telefonu • Spustíte samotné měření
V klidu a vleže počkáte, až Elonga zaznamená 150 tepů • Ještě pár sekund budou probíhat výpočty • Výsledek s denním doporučením
Ke snímači dostanete nabíjecí kabel. Na jednom jeho konci je USB-A, na druhém magnetický konektor. Nebudete ho ale potřebovat příliš často. Odhaduji, že plné nabití by mohlo stačit na několik měsíců používání, snímač jsem nedokázal vybít.
Elonga ukáže tři základní údaje o aktuálním stavu těla: regeneraci, stres a readiness. Srovnává je s historií a také s průměrnými hodnotami ostatních.
Začni něco dělat, ať jsi mladší
Elonga v mobilní aplikaci po změření zobrazí tři základní údaje: regeneraci, stres a parametr readiness. Do češtiny by se poslední údaj dal přeložit jako připravenost, ale autoři ponechali tento mezinárodně známý termín. Je vytvořený ze slova ready (připravený), nikoli od read (číst).
Na rozdíl od regenerace a stresu, které odrážejí naměřené hodnoty, je readiness vypočítaný údaj. Vychází z těchto dvou základních i dalších zjištěných metrik. K tomu zohledňuje i vaše předchozí výsledky, protože každý člověk je jiný.
Readiness vyjadřuje, jak je organismus připravený na fyzickou aktivitu; chcete-li trénink. Informuje, zda se už tělo vyrovnalo s předchozí zátěží, nebo jestli je dokonce ve vrcholné fázi. Anebo prozradí, jestli je dnes raději vhodnější odpočívat.
Readiness je číselná hodnota v rozsahu nula až sto bodů, kterou vždy dostanete s komentářem a doporučením. Prohlédněte si následující obrázky, jak to může po změření vypadat.
Ukázky různých ranních doporučení Elongy
Naopak stres a regenerace jsou ukazatele, které přímo odrážejí stav dvou větví autonomního nervového systému. Tyto větve v něm působí proti sobě, někdy má převahu jedna, jindy druhá.
Stres shrnuje energii, motivaci nebo elán. Během převahy této větve je organismus nabuzený, připravený podat výkon. To může být příznivé, ale pokud je tato aktivace způsobena dlouhodobým psychickým stresem namísto fyzické aktivity nebo sportu, může vést ke zhoršení zdravotního stavu.
Druhá větev autonomního nervového systému podporuje klid a regeneraci. Je nejaktivnější během spánku, během ní se tlumí fyzické i psychické pochody. V ideálním případě by regenerace měla převažovat nad stresovou aktivitou.
Denní zobrazení a interpretace hodnot stresu a regenerace • Vývoj všech hodnot si můžete prohlédnout také v grafech
Elonga poskytuje informace o úrovni stresu a regenerace ve srovnání s vašimi obvyklými hodnotami, ale také s průměrem stejné populační skupiny. Kromě čísel vždy přidává i slovní interpretaci vašeho aktuálního stavu a umožňuje sledovat vývoj v čase prostřednictvím grafů.
Dalším zajímavým údajem je funkční věk, který odráží, jak dobře váš organismus odolává stresu a zátěži ve srovnání s vaším skutečným věkem. Porovnávání funkčního a reálného věku je velmi dobrý motivační prvek. Tento údaj se přirozeně snažíte snížit, jak to jen jde.
Elonga počítá také funkční věk (dole uprostřed) • Vývoj všech denních ukazatelů ukáže i v grafech. U stresu a regenerace v nich najdete svůj průměr a barevně také srovnání s vrstevníky. Já mám hodnoty stresu vyšší než ostatní
Elonga je u věku přísnější než třeba hodinky Garmin. Ty mi téměř v padesátce vypočítaly věk podle kondice 41 let, takže jsem si plul na obláčku. Elonga mi ale v nejlepších dnech uzná jen o dva-tři roky méně, často ani to.
Další funkcí Elongy jsou pohybové plány. Na základě zjištěných hodnot doporučí, co nejlépe dělat pro zvyšování kondice.
Doporučí, jak se hýbat
Kromě hlavní funkce, kterou je zobrazení aktuálního stavu organismu prostřednictvím naměřených a interpretovaných hodnot, Elonga nabízí ještě další: pomáhat tyto hodnoty zlepšovat doporučením pohybových aktivit.
Při zakládání účtu o sobě prozradíte různé informace. Mezi nimi je výška, hmotnost, na škále ohodnotíte kardiovaskulární zdatnost a prozradíte svůj vztah ke kouření a alkoholu. Tyto údaje jsou potřebné pro interpretaci a aby vás Elonga zařadila do vhodné populační skupiny kvůli porovnávání. Přidáte ale také své oblíbené sportovní aktivity pro střední a vysokou intenzitu pohybu. Vybíráte zde z několika desítek sportů a aktivit.
Co je longevity
Longevity je oblast, která kombinuje různé vědecké disciplíny a zabývá se tématem, jak žít déle a zdravěji. Soustředí se na prodloužení délky života a udržení zdraví a vitality do co nejvyššího věku.
Longevity zkoumá faktory, které ovlivňují délku a kvalitu života včetně genetických predispozic, životního stylu a dostupnosti dobré zdravotní péče. Cílem je dosáhnout toho, aby lidé žili co nejdéle ve vynikajícím zdravotním stavu a užívali si kvalitní, plnohodnotný život.
Elonga s ohledem na uživatelské nastavení a hlavně na aktuální stav autonomního nervového systému sestaví týdenní plán pohybových aktivit. Navrhne, kolik minut byste měli věnovat aktivitám při vysoké intenzitě, kolik kroků ujít při nízké a podobně.
Své aktivity můžete zapisovat do aplikace, nebo využít synchronizaci s Google Fit či Apple Zdraví. Elonga si z těchto služeb sama vytáhne aktivity, které jste zaznamenali prostřednictvím chytrých hodinek.
Elonga počítá také fitness skóre a navrhne pohybový plán • Někdy požádá o posouzení náročnosti fyzické aktivity • Po týdnu ukáže vyhodnocení a připraví nový plán
I když jsem během testování plánování aktivit příliš nepoužíval, může to být motivující pro ty, kteří se potřebují povzbudit k pravidelnému pohybu. Elonga mě ale několikrát dostala ven, i když jsem o tom zrovna neuvažoval. Když jsem chtěl odpočívat, nebo se mi ráno nechtělo vyběhnout, a aplikace řekla, že teď je dobrý čas na trénink, přesvědčilo mě to. Elonga potom z uskutečněných aktivit počítá Fitness skóre.
Jsem starší, už tak dobře nevidím
Na aplikaci jsem si musel chvíli zvykat. Nakonec jsme se sžili, ale nepřipadá mi úplně přehledná. Týká se to zejména stránky s aktivitami, kde jsem tápal, kde je plán a kde realita, ale i jiných stránek. Na iOS je navíc extrémně drobné, pro mě až nečitelné písmo. Android má aplikaci lépe učesanou, s větším písmem.
Ukázka aplikace Elonga na telefonu s Androidem. Jinde v článku jsou obrázky z iOS
V diskuzích jsem narazil na zmínky k odpojování měřicího senzoru od telefonu, ale s tím jsem se během testování nesetkal. Velmi často mě ale aplikace odhlašovala a ráno před měřením jsem se musel znovu přihlašovat do svého účtu.
Snímač je možné propojit s více účty na více telefonech, takže teoreticky se o něj můžete dělit třeba s partnerem. Je to ale spíš vedlejší efekt než záměr. A není to pohodlné, protože snímač je v takovém případě nutné k druhému telefonu pokaždé znovu připojit přes Bluetooth.
Už zbývá jen závěr. Ale po něm ještě jeden článek: Elonga vs. Garmin.
Co tělo potřebuje
V době, kdy píšu tento text, je Elonga dostupná ve startovacím režimu, kdy za 1890 Kč koupíte snímač a předplatné služby je k němu doživotně zdarma. To se ale změní a Elonga u nových zákazníků přejde na model s předplatným, jak to už u těchto služeb bývá. Podmínky předplatného ale zatím neznám, takže je nemohu hodnotit.
Nabíjecí konektor se ke snímači přichytí magneticky
Elonga mě velmi zaujala. S přibývajícím věkem si stále více uvědomuji, jak je důležité dbát o fyzickou kondici i psychickou pohodu. Jsem úplně typickým zástupcem cílové skupiny tohoto zařízení. K tomu mám rád měření i analýzu dat. Celkem sportuji a při tom je důležité vědět, kdy má člověk ubrat a regenerovat, kdy je zase ideální čas pro větší výkon.
Jestli jste se v cílové skupině také poznali, Elonga je zařízení, které má smysl.
Je zde ale ještě jedno téma. Během používání jsem zjistil, že Elonga často ukazuje úplně jiná doporučení než sportovní hodinky Garmin, které používám. Odlišnosti mě překvapily a rozhodl jsem se jim přijít na kloub. Do samotné recenze se ale už toto pokračování nehodilo, najdete ho proto v tomto samostatném článku:
Kompletní testy jsou na Živě přístupné jen předplatitelům. Tento článek pro všechny čtenáře odemkla společnost mySASY.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium