Nokia je jednou z mála značek, u kterých můžete získat systém Android bez vizuálních příkras a vylepšení, aniž byste museli sáhnout po ne zrovna nejlevnějších Pixelech. Testovanou Nokii 3.1 pořídíte za zlomek ceny zmíněných Pixelů, přesto se můžete těšit na průběžné aktualizace a nové verze systému mezi prvními.
Nokia 3.1 kromě Androidu One nabídne moderní protáhlý displej, solidní zpracování a vsází na mezi levnými telefony ojedinělou funkci, kterou je NFC. Jste-li příznivci mobilního placení, v dané cenové hladině moc na výběr nemáte. Na Nokii se samozřejmě šetřilo, ne ve všech směrech je ale úspora taková, aby nepříjemně ovlivnila uživatelský zážitek. Jak si Nokia 3.1 povede jako celek?
|
| rozměry a hmotnost: 146 × 69 × 8,7 mm, 138 g displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 310 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 990 mAh procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze telefonu Nokia 3.1 začíná na následujícím listu.
Design
Nokia 3.1 je jedním z důkazů, že cenově dostupný telefon nemusí nezbytně znamenat ekvivalent nevzhledné šedé plastové cihly. Rám telefonu je kovový se čtyřmi plastovými předěly antén. Záda má sice plastová, na jejich matném povrchu ale neulpívají otisky. Celek je dostatečně pevný, nevrže, zpracování není co vytknout.
Kvalitní dílenské zpracování a povedený design narušují nevzhledné předěly antén
Hrany i rohy má telefon zaoblené, nikde nic netlačí ani neřeže. Nokia je příjemně malá, dobře sedne do ruky, bude se příjemně ovládat i uživatelům s menšími dlaněmi. Ovládací tlačítka na pravém boku jsou dobře hmatově odlišena, poskytují zřetelnou zpětnou vazbu, mohla by ale být umístěna o kousek níže.
Boky telefonu a dvojice šuplíčků na dvě nanoSIM a paměťovku
Na protější straně najdete hned dva šuplíčky. Horní je určen pro dvojici karet SIM ve velikosti nano, spodní pak pro paměťovku. Nemusíte tedy volit mezi rozšířením úložného prostoru a využíváním funkce dualSIM. Konektor sluchátek sídlí v pravém horním rohu, spodní strana hostí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.
Segment fotoaparátu na matných zádech telefonu a konektory na horní a dolní straně
Segment fotoaparátu a přisvětlovací diody nepatrně vystupuje nad úroveň zad, přičemž lem jej nepatrně převyšuje a poskytuje mu tak alespoň základní ochranu. Na čtečku otisků prstů se u tohoto modelu bohužel nedostalo.
Základní balení s bonusem v podobě jednoduchých peckových sluchátek
V balení na uživatele čekají kromě manuálů, nabíječky (výstup 1 A) a USB kabelu ještě pecková sluchátka. Jejich přednes nikterak neoslní, dá se ale předpokládat, že se najdou uživatelé, pro které budou nějaká sluchátka výrazně lepší než žádná. A vyměnit je můžete kdykoliv.
Displej
Nokia jde s moderním trendem protažených displejů a model 3.1 tak nese 5,2“ panel s poměrem stran 18:9 (rozlišení HD+, tedy 720 × 1 440) krytý sklem Corning Gorilla. Displej je dostatečně jasný, se sytými barvami, širokými pozorovacími úhly a ani na slunci nemá problém s čitelností.
Nudlovitý tvar mají na svědomí velké rámečky
V dané cenové hladině lze výrobci odpustit, že neřešil zaoblení rohů displeje a vy tak máte k dispozici plný obdélník. To je jen kosmetická drobnost. Horší je to s velikostí displeje vzhledem k tělu zařízení. Rámeček nad displejem by mohl být menší, ve srovnání s tím spodním ale budete rádi, že nenarostl více. Do prostoru pod displejem by se totiž s přehledem vešla trojice kapacitních tlačítek nebo s trochou dobré vůle i domovské tlačítko z iPhonu.
Kdyby měla Nokia 3.1 na výšku o centimetr méně a menší rámečky nad a pod displejem (zejména ten spodní), slušelo by jí to mnohem více. Třeba se dočkáme u další generace. Tlačítka řeší telefon softwarově se standardním rozložením (zleva Zpět, Domů, Poslední spuštěné aplikace) bez možnosti úpravy.
Možnosti nastavení displeje jsou velmi skromné
Notifikační diodu nad displejem byste hledali u Nokie marně. Místo toho nabízí funkci ambientního displeje, která v případě nového oznámení zobrazí všechna na černém pozadí. Displej můžete zapínat kromě obvyklého hlavního vypínače i poklepáním. Úpravu barev nebo filtr modrého světla budete v nastavení hledat marně.
Hardware
Od čtyřjádrového Mediateku a 2 GB RAM nemůžete očekávat zázraky. Na běžnou každodenní agendu výkonově stačí, v případě her počítejte spíš jenom s jednoduššími tituly. Pokud se vám podaří některou z náročnějších her spustit, abyste se dostali na rozumnou hratelnost, bude nutné doladit nastavení detailů. Benchmark Antutu se ani po opakovaném spuštění nepodařilo dokončit, protože v průběhu vždy zamrzl a bylo nutné jej ukončit ručně.
Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Střízlivější byste měli být nejen při instalaci her, ale i aplikací všeobecně. Z 16GB úložiště je po prvním spuštění dostupná méně než polovina. Po prvotní aktualizaci (aplikací a nejspíš i systému) se obsazené místo přiblíží k hranici 10 GB, což ponechává ne zrovna velký prostor 6 GB na vaše aplikace a data.
LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Nokia ale umí i příjemně překvapit. Má dva sloty na SIM, přičemž LTE lze provozovat na kterékoliv z nich. Chcete-li využívat paměťovku, na funkci dualSIM se to nijak nepodepíše. Podporu 5 GHz pásma u Wi-Fi nejspíš mnoho uživatelů nečeká a nad přítomností NFC lze jen uznale pokývat hlavou. Čtečka otisků prstů se do telefonu nedostala. Cenově srovnatelná konkurence ji možná má, ale na zmíněné přednosti v podobě dvoupásmové Wi-Fi nebo NFC dosáhne zřídka. Absence čtečky zamrzí, ale dá se pochopit.
Obdobně se dá do jisté míry omluvit microUSB. Baterie s kapacitou 2 990 mAh zvládne telefon pohánět dva dny, se střídmějším používáním se dá dostat i na tři. S dodávanou nabíječkou (1A výstup) budete telefon nabíjet výrazně přes 2 hodiny (zhruba 20 % za 30 minut).
Software
Testovaná Nokia patří do programu Android One se všemi výhodami i nevýhodami z toho plynoucími. V telefonu najdete Oreo (8.0.0) a počítat můžete s pravidelnými aktualizacemi, v telefonu ale nehledejte výraznější funkční speciality a i aplikační nabídku budete muset v mnohém doplnit.
Informace o systému • Aktualizace • Plocha • Nastavení plochy
Prostředí systému se podařilo odladit slušně, pracuje svižně, bez zamrzání, místy ale můžete narazit na drobná zaváhání. Telefon není výkonově žádný přeborník a dostat ho do úzkých není až tak obtížné jako u vybavenějších konkurentů. Pokud ale nebudete mít nerealistická očekávání, nebude vás Nokia brzdit.
Oznamovací panel • Přepínače bezdrátových modulů
Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace
Plochami lze procházet cyklicky a přidat jich můžete minimálně 20. Hlavní je vždy ta nevíce vlevo, na každé ploše musí něco být (zástupce/widget), prázdné plochy automaticky mizí. Oznamovací panel nese v záhlaví šest přepínačů bezdrátových modulů, opětovným stažením panelu se zobrazí ve dvou řadách a vodorovným přejetím můžete zobrazit další. Pořadí i výběr lze měnit, k dispozici máte 15 dostupných.
Telefon • Zprávy • FM rádio • Aplikace podpory
V hlavní nabídce najdete nad rámec aplikační výbavy Googlu jenom FM rádio. Nenajdete tu úkolovník, kompas, podpora gest se omezuje na probuzení displeje poklepáním. Zároveň ale nenajdete mezi aplikacemi zbytečnosti, které stejně hned odinstalujete, a výrobce vám nediktuje, jaká aplikační výbava je podle něj ta správná – nechává výběr na vás.
Fotoaparát
Několik základních voleb fotoaparátu najdete u okraje záběru, další jsou pak dostupné v seznamu nastavení. Jeho položky odpovídají aktuálně zvolenému režimu, mezi focením a natáčení je tedy potřeba se přepnout. Prostředí reaguje relativně svižně, telefon ukládá fotky rychle, místy ale narazíte na problém s ostřením.
Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Třináctimegapixelové snímky jsou v dané třídě slušně ostré, s detaily, pěknými živými barvami a ve většině případů i bez přepalů. Počítejte s všudypřítomným šumem, s horšícími se světelnými podmínkami jde dolů i kvalita fotografií. Občas vás zdrží pomalejší ostření, kdy telefon není schopen sám zaostřit vůbec. Zpočátku si možná budete chvíli zvykat na správný odhad, jak moc tmavá fotka na displeji telefonu bude na počítači vypadat dobře a která už bude samý přepal.
Ukázkové fotografie:
Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Videa mají stejně jako fotky slušné barvy, přiměřenou ostrost i detaily. Zoufale chybí jakákoliv stabilizace a i zde dokáže ostření potrápit – není ojedinělé, že se záběr zcela rozostří a třeba i sekundu trvá, než je opět použitelný. Stejně jako u fotografií je ale video na danou cenovku nadprůměrné.
Závěr
Na Nokii 3.1 si připravte 3 500 korun, případně o nějakou tu stokorunu více podle místa nákupu. Za svoje peníze dostanete levnou chytrou Nokii. Nic víc, nic míň. Je to Nokia, takže hardwarově bude o něco slabší než stejně drahá konkurence. A softwarově můžete počítat s programem Android One.
Nokia není pro každého. Jejími trumfy jsou Android One, dvoupásmová Wi-Fi, NFC, slušná výdrž a solidní fotoaparát. Ztrácí slabším výkonem, chybějící čtečkou otisků prstů a mizivým výčtem doplňkových softwarových funkcí jako je podpora nejrůznějších gest nebo širší možnosti přizpůsobení.
U konkurence například ze stáje Xiaomi nejspíš najdete více výkonu, větší baterii a možná i více funkcí. Na NFC ale narazíte ojediněle a stejně zřídka se vše podaří vtěsnat do poměrně kompaktního těla s přijatelnou hmotností. Nokia 3.1 má rezervy, střízlivá očekávání ale dokáže splnit.
|
| rozměry a hmotnost: 146 × 69 × 8,7 mm, 138 g displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 310 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 990 mAh procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 147 × 71 × 8,3 mm, 142 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 293 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 020 mAh procesor: Mediatek MT6739 (4× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 148 × 72 × 8,3 mm, 145 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 293 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Mediatek Helio A22 (4× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Nokia 3.1 útočí v nejnižších cenových příčkách na konkurenci silnými zbraněmi v podobě Androidu One a NFC. Ztrácí ve výkonu, nabídne ale slušný fotoaparát a rozumnou výdrž.
Plusy:
- Kvalitní zpracování
- Kompaktní rozměry
- Dvoupásmová Wi-Fi
- NFC
- Slušný fotoaparát i výdrž
- Android One
Minusy:
- Absence čtečky otisků prstů
- Velké okraje nad a pod displejem
- Slabý výkon
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium