Plusy
- Dobré dílenské zpracování
- Dostatečný výkon
- Notifikační tlačítko na boku
- Android 9 Pie
- Podpora NFC či aptX
Minusy
- Podprůměrná výdrž baterie
- Delší doba dobíjení
- Horší displej
- Větší rámečky
Společnost HMD Global představila na letošním mobilním veletrhu v Barceloně pod značkou Nokia celkem pět nových modelů. Vedle tlačítkové Nokie 210 nebo unikátní Nokie 9 PureView s pěticí fotoaparátů to byl i nenápadný model Nokia 4.2. Ta se pokusí oslovit zejména mladší uživatele a firemní segment, když nabízí zajímavý poměr cena/výkon vč. jedné netradiční vychytávky.
Nokia 4.2 se dá shrnout jako povedený model, který poskytuje dobrý výkon pro běžné činnosti, povedený fotoaparát i několik netradičních řešení včetně slotu pro dvě nanoSIM karty a microSD kartu, Jeho slabiny spočívají zejména v horším displeji nebo nižší výdrži. Největší překážkou úspěchu však zřejmě bude velmi kvalitní konkurence v podobě (zejména) modelů od Xiaomi.
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 8,4 mm, 161 g displej: 5,7", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 520, 295 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 439 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi smartphonu Nokia 4.2 si přečtěte na následujících listech.
Design
Další z řady. Tzv. teardrop a brada na spodní hraně. To jsou ve zkratce hlavní definiční znaky převážné většiny letošních telefonů a Nokia 4.2 není výjimkou. V tomto případě je vše pouze provedeno trochu laciněji. To znamená, že spodní brada je poměrně robustní a stejně tak jsou nepřehlédnutelné i rámečky kolem displeje a sekundární kamerky.


Rozměry Nokie 4.2 činí 149 × 71.3 × 8.4 mm a váží 161 gramů
Jinak ale telefon působí v ruce velmi bytelně, za což vděčí pevné konstrukci, kde je hlavním materiálem sklo. To se totiž nachází i na zadní straně telefonu. Pouze obvodový rámeček je vyroben z plastu. Mechanická tlačítka jsou u Nokie 4.2 řešena poměrně netradičně. Jednak jich je více než obvykle a jednak zapínací tlačítko ukrývá nečekanou zvláštnost.


Na zadní straně pod fotoaparátem je umístěna čtečka otisků prstů, která je jen nepatrně odlišena od zbylého povrchu. Funguje však relativně rychle a spolehlivě
Je umístěno na pravém boku pod klávesami pro ovládání hlasitosti a na první pohled se odlišuje černobílým provedením. To proto, že současně slouží i jako notifikace, když v případě zmeškaných události světelně pulzuje. Skoro se dívím, že to někoho nenapadlo dříve, protože se jedná o velmi užitečné a zřetelně viditelné řešení.


Zklamáním je použití staršího microUSB konektoru pro dobíjení, který je spolu s hlasitým reproduktorem umístěn na spodní hraně
Na levé straně se nachází samostatné tlačítko pro Google Assistant, což ale v našich končinách je stále trochu zbytečnost, když zde nefungují všechny funkce, které Google Assistant nabízí. Bohužel toto tlačítko není dále programovatelné, takže ho nejde nastavit jako zkratku pro spuštění jiné aplikace či funkce.


Nokia 4.2 navzdory moderním trendům obsahuje 3,5mm jack pro připojení sluchátek
Z celkového pohledu lze vzhled a konstrukci telefonu Nokia 4.2 hodnotit spíše pozitivně, když navíc se svými (na dnešní poměry) menšími rozměry i velmi dobře padne do ruky a lze ho bez problémů ovládat i jednou rukou. Dojem kazí pouze větší brada ve spodní části telefonu a starší microUSB konektor.
Displej
Je jiný, bohužel.. Již delší dobu jsem se nesetkal s telefonem, který by měl na první pohled horší displej. I levné modely mě překvapovaly vcelku kvalitním displejem. Až přišla Nokia 4.2 se svým 5,71palcovým IPS displejem s nižším HD rozlišením (720 × 1 520 pixelů). Nejde přitom ani tak o jeho jemnost, která dosahuje dostačujících 295 ppi.


Displej lze odemknout také obličejem. Nefugnuje to však v horších světelných podmínkách
Displej totiž na první pohled zobrazuje vybledlejší barvy a na rozdíl od jiných, sytost barev nelze v nastavení nijak upravit. Stejně tak má obrazovka nižší maximální jas, což znamená, že na přímém slunci si budete muset displej zastínit, abyste byli schopni na něm něco přečíst.
Situaci nezachrání ani funkce jako noční režim tlumící záření modrého světla nebo digitální rovnováha. Ta dokáže sledovat dobu, po kterou se pohybujete v jednotlivých aplikacích a případně si zde můžete nastavit i limit pro jednotlivé aplikace. Hodit se to může zejména v současné době dovolených, kdy se mnoho lidí snaží o tzv. digitální detox.
Hardware
Svou práci zastane. Nokia 4.2 rozhodně není žádné dělo, když v sobě ukrývá jeden z nejslabší procesorů od Qualcommu - osmijádrový Snapdragon 439 se dvojicí jader taktovaných na 2,0 GHz a zbylou šesticí taktovanou na 1,45 GHz. V kombinaci s grafickým akcelerátorem Adreno 505 a 3GB RAM však poskytuje až překvapivě plynulý chod prostředí, který se ani po nainstalování několika dalších aplikací významně nezpomalí.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 79 125
- CPU: 38 012
- GPU: 12 528
- UX: 23 061
- MEM: 5 524
Pro vaše soubory, ať už se jedná o hudbu, video či fotografie, nabízí telefon 32GB úložiště (reálně cca 21 GB), přičemž tuto paměť lze rozšířit prostřednictvím microSD karet (až o 400 GB). Nemusíte si přitom vybírat mezi možností dualSIM a paměťové karty, jelikož slot nabízí dostatek prostoru jak pro dvě nanoSIM karty, tak i pro microSD kartu.
Konektivitu zajišťuje zabudovaný LTE modem, který podporuje všechna česká pásma a nabídne tak vysokorychlostí přenos mobilních dat. Pokud budete chtít s telefonem spárovat chytré příslušenství nebo reproduktor, je k dispozici Bluetooth ve verzi 4.2 s A2DP, přičemž podporuje i sportovní rozhraní aptX.


Hlasitost reproduktoru na spodní hraně je zcela dostatečná, jeho kvalita je však nižší
Pokud jsem naťukl sportovní vyžití, je třeba zmínit i přítomnost A-GPS čipu s podporou GLONASS, jehož prostřednictvím můžete zaznamenat trasu. Příjemným překvapením je NFC čip, který umožní, aby se z telefonu stala v obchodě i platební karta.



V nastavení telefonu lze volit mezi tmavým a světlým režimem zobrazení
Co lze naopak považovat za zklamání, to je jednoznačně výdrž a délka dobíjení. Nokia 4.2 nabízí spíše podprůměrnou baterii s kapacitou 3 000 mAh. To by ale s ohlednem na menší displej a nižší rozlišení nemusel být takový problém. V praxi se ale ukázalo, že to problém je. Telefon totiž vydrží na jedno nabití při běžném provozu maximálně jeden den.
Pokud se rozhodnete telefon dobít jindy než během noci, počkáte si. Dobití z 0 na 100 zabere déle než dvě a půl hodiny, což při zmíněné kapacitě baterie je opravdu dost.
Software
Čistý a nejnovější. HMD Global nadále pokračuje ve svém tažení s čistým Androidem. Také Nokia 4.2 je členem programu Android One, což znamená vždy aktuální a čistý Android. Konkrétně tento model je ze strany Googlu rovněž zařazen jako součást do programu Android Enterprise Recommended, což znamená, že se hodí i pro firemní zaměstnance.



Základní pohled do Nokie 4.2
Jedinými rozdíly mezi opravdu čistým Androidem 9.0 Pie a tím systémem, který užívá Nokia 4.2, jsou v tom, že v nastavení přibyla položka Ambientní displej, která umožňuje, aby se telefon v případě příchozí notifikace rozsvítil, a dále je přepracováno i uživatelské prostředí fotoaparátu, které zohledňuje možnosti fotoaparátů u telefonů Nokia.
Fotoaparát
Ve dne dobré, v noci horší. Skutečnost, že má telefon v cenové relaci do 5 tisíc Kč duální fotoaparát již dnes nikoho neohromí. Ani Nokia 4.2 tak se svými 13Mpx a 2Mpx (hloubkový) snímači na zadní straně nikoho na první pohled nezaujme. K dokreslení kvality hlavního fotoaparátu pak uvádím, že 13Mpx snímač má světelnost F2,2 a nabízí i hybridní PDAF ostření. Dle očekávání pak chybí optická stabilizace obrazu.



Při prvním spuštění fotoaparátu se zobrazí krátký tutorial
Povedená je již zmiňovaná aplikace Fotoaparát. Ta obsahuje pouze pár základních režimů pro focení a natáčení videa, přičemž u focení lze využít automatického HDR režimu, který funguje překvapivě dobře. K dispozici je i Profi režim s možností nastavení jednotlivých parametrů, a také režim Živý bokeh, který umožňuje rozostřit pozadí za snímaným objektem.




Nokia 4.2 naplňuje mantru cenově dostupných telefonů. Ve dne totiž dokáže vykouzlit pěkné snímky, s naturálními barvami i dostatkem detailů, avšak jakmile se začne ztrácet světlo ze smínané scény, rychle se zhoršuje i kvalita fotografií. Navíc lze u focení pozorovat nedostatek výkonu procesoru, když před pořízením každé fotografie je zcela jasně patrná prodleva mezi stisknutím spouště a skutečným pořízením snímku.

Nokia 4.2 se chlubí možností pořízení fotek s bokeh efektem, který funguje dobře a spolehlivě
Video dokáže telefon natáčet buď v HD nebo FullHD kvalitě. Na nějaký výběr snímkovací frekvence zde však můžete zapomenout. Ono ostatně s ohledem na výkon kamery není příliš o co stát, když kvalita není přiliš vysoká. Podobně lze hovořit i o 8Mpx selfie kamerce, když tato jednoduše nedokáže nahradit hlavní snímač, nikdy.
Ukázka videa (FullHD, 30 fps):
Závěr
Nokia 4.2 se v našem testu ukázala jako poměrně zdatný společník, který sice má své mouchy, ale za cenu kolem 4 tisíc Kč, za které je možné ji sehnat u jednoho z velkých operátorů, je to určitě zajímavá volba. Spokojit se budou uživatele muset zejména s horším displejem a nižší výdrží. V ostatních aspektech telefonu umí držet tempo s ostatními.


V prodejním balení se nachází kromě telefonu už jen nabíječka s microUSB kabelem a klíček k vysunutí slotu. Sluchátka chybí
Jediným, za to největším, problémem je pro Nokii 4.2 konkurence v podobě čínského Xiaomi. Tento čínský drak totiž letos na trh uvedl model Redmi 7, který jednoduše přebije model od HMD Global ve většině aspektů. Pokud byste toužili po čistém Androidu, je v nabídce Xiaomi model Mi A2, který je opět lépe vybavený.
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 8,4 mm, 161 g displej: 5,7", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 520, 295 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 439 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 76 × 8,5 mm, 180 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 520, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 632 (8× Kryo 250, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 7,3 mm, 168 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 010 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 76 × 7,5 mm, 169 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 400 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 350 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
iii.jpg) | rozměry a hmotnost: 155 × 73 × 7,8 mm, 160 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 416 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Nokia 4.2 se hodí do rukou mladší generaci stejně jako firemním zaměstnancům. Za příznivou cenu nabízí dostatečný výkon i bytelnou konstrukci. Dojem kazí horší displej a kratší výdrž.
Plusy:
- bytelná konstrukce se skleněnými zády
- dostatečný výkon pro každodenní činnosti
- notifikační tlačítko na boku
- čistý Android 9.0 Pie
- podpora technologií jako NFC nebo aptX
Mínusy:
- méně kvalitní displej
- podprůměrná výdrž baterie
- delší dobíjecí čas
- lacinější vzhled čelní strany
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium