Ani Nokia se nevyhnula trendu protáhlých displejů s tenkými rámečky. Nová Nokia 7 Plus chce ve vyšší třídě útočit i slušnou výbavou, čistým Androidem s garantovanými aktualizacemi přímo od Googlu a duálním foťákem Zeiss. Navíc to ani nepřehání s cenou. Zadělala si tak Nokia na bestseller nebo má i nějaké vážné chyby?
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 76 × 9,6 mm displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 800 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze telefonu Nokia 7 Plus začíná na následujícím listu.
Design
Jeden styl, tři materiály. Nokia 7 Plus je prvním smartphonem značky, který nabídne protáhlý displej s tenkými rámečky. Nokia se však s designem popasovala stylem jí vlastním a telefon odlišila celokovovou konstrukcí se stylově oranžovým hliníkovým rámečkem. Ten je na všech hranách a rozích příkladně zaoblený, takže vás nijak neřeže do roky. Navíc však dodává telefonu dostatečnou pevnost, takže na nějaké ohýbání rovnou zapomeňte.



Nokia 7 Plus navzdory 6" displeji není nijak přerostlý.
Záda jsou rovněž kovová ovšem na pohled i na dotek se odlišují svým lakováním se soft touch úpravou, který má připomínat keramiku. Materiál je sice příjemný na dotek, ale překvapivě jsou na něm hodně vidět otisky prstů a mastnota, občas jej tedy budete muset očistit. Na rovněž najdete duální LED blesk, oranžově lemovanou čtečku otisků prstů a vystupující duální fotoaparát, kvůli kterému se telefon při používání na stole, mírně kývá.






Nokia vsadila na celokovovou konstrukci s bronzovým rámem a polakovanými zády na dotek připomínající keramiku.
Zpět ale k čelní straně, kde najdeme přední kamerku, sluchátko a důležité senzory. Zamrzí zde však chybějící notifikační diodka. Škoda také nevyužité ztenčené spodní bradičky, kam mohla být umístěna čtečka otisků prstů nebo alespoň senzorová tlačítka. Na druhou stranu je třeba vyzdvihnout, že si firma vyhrála s jinými detaily jako jsou například zaoblené rohy displeje.





Telefon potěší drobnostmi jako je zanechaný 3,5mm jack, duální slot pro nanoSIM a či paměťovou kartu či ochranný kryt a špuntová sluchátka v balení.
Po obvodu se typicky různá tlačítky, sloty a portová výbava. Na pravém boku najdeme regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko, na levém pak hybridní slot na dvě nanoSIM, případně jeden z nich lze využít i pro paměťovou kartu. Na horní straně musím pochválit zachovaný 3,5mm jack konektor. Dole pak najdeme hlasitý repráček, mikrofon a konektor USB-C.
Hardware
Skvělá výdrž i konektivita. Nokia 7 Plus se hardwarovou výbavou řadí do vyšší třídy. Telefon tedy sice výkonem není žádným trhačem betonu, ovšem použitý osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 660 taktovaný na 2,2 GHz má dostatek výkonu pro běžné i náročnější aktivity jako je natáčení 4K videa, hraní kvalitních 3D her apod. Pochválit musím také velmi rychlý multitasking, který zajišťují 4 GB operační paměti z nichž téměř vždy bývá alespoň 1 GB volný.
Pro uložení dat nabízí Nokia vnitřní úložiště s kapacitou 64 GB, z nichž po prvním spuštění zbývá volných cca 50 GB. Rychlost čtení a zápisu přitom v testu AndroBench dosahovala průměrných hodnot. Pokud by vám nabízená kapacita byla málo, lze paměť rozšířit až o dalších 256 GB pomocí paměťové karty.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 280,48 MB/s
- Sekvenční zápis: 198,55 MB/s
- Náhodné čtení: 54,44 MB/s (13 937,8 IOPS)
- Náhodný zápis: 16,04 MB/s (4 108,61 IOPS)
Stran konektivity je na tom Nokia 7 Plus téměř ukázkově. Podporováno je LTE Cat 6. na všech důležitých frekvencích, přičemž jej podporují oba nanoSIM sloty. Nechybí ani podpora dvoupásmové Wi-Fi standardu 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 5.0. Potěší také přítomnost NFC, které lze použít mimo jiné například k bezkontaktním platbám Google Pay. Z drátové konektivity pak oceníte ponechaný 3,5mm jack nebo vstup USB-C.
Výkon - Antutu 7.0.7:
- Celkové skóre: 87 941 bodů
- CPU: 27 960 bodů
- GPU: 29 968 bodů
- UX: 24 247 bodů
- MEM: 5 766 bodů (RAM: 2 064 bodů, ROM: 3 702 bodů)
Pochvalu zaslouží také senzorová výbava v čele s rychlými polohovými službami jako je GPS, GLONASS či Beidou, které v aplikaci GPS Test předvedly bleskovou a přesnou fixaci polohy. Rychlá je také čtečka otisků prstů na zádech, jen má občas problémy s mastnými nebo vlhkými prsty. Mimo jiné telefon nabídne také digitální kompas, hallův senzor nebo akcelerometr a gyroskop, které telefon může využít k měření kroků či jiné aktivity.
Uvnitř zařízení se ukrývá integrovaná baterie s kapacitou 3 800 mAh, což lze vzhledem ke konkurenci považovat jako nadprůměr. Tomu také odpovídají i výsledky běžné výdrže i simulovaných testů. Při běžném používání, telefon v pohodě vydrží dva a půl dne, při snížených nárocích klidně i tři celé dny. Přitom navíc můžete mít stále zapnutou Wi-Fi, mobilní data či Bluetooth.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 8 hodin 49 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 14 hodin 51 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 1 hodina 58 minut
- Antutu Battery: 9 461 bodů
Palec nahoru u nás dostává také optimalizace, díky které telefon vydrží téměř 15 hodin nepřetržitého surfování na webu a dobré výsledky předvádí i při přehrávání videa. Přibalená 18W nabíječka navíc dokáže telefon nabít za necelé 2 hodiny, což je vzhledem k vysoké kapacitě stále přijatelná hodnota.
Repráček na spodní straně dokáže nabídnout více než dostatečnou hlasitost, ale po hudební stránce jde spíš o zklamání. Má velmi nevýrazný projev téměř postrádající basy a při vyšších hlasitostech už nepříjemně šumí. Pro poslech hudby tedy raději doporučím využít přibalených špuntových sluchátek.
Software
Chce jít příkladem. O nových smartphonech Nokia je známo, že jsou založeny zejména na odladěném softwaru. Výrobce zde totiž nic nevymýšlel a telefon vybavil čistým Androidem 8.1. Oreo, který má navíc v plné režii sám Google. Nokia 7 Plus je totiž členem programu AndroidOne, který zajišťuje pravidelné bezpečnostní aktualizace a nejnovější software po dobu dvou let. Se smartphonem tedy máte jistotu upgradu na letošní Android P, který vyjde již na podzim.






Ukázka čistého systému Android 8.1 Oreo.
Výhodou naprosto čistého Androidu je také absence jakéhokoliv balastu. Telefon spoléhá pouze na aplikace od Googlu jako jsou Fotky, Disk, Hudba Play, Filmy Play, Mapy, Gmail, Chrome a několik dalších. Jediným příspěvkem Nokie je pouze aplikace Fotoaparátu a Support, kde můžete otestovat stav baterie a dalšího hardwaru nebo využít živého chatu s podporou, a to i v českém jazyce.






Až na aplikaci podpory, fotoaparát a tapety jsou veškeré aplikace v telefonu pouze ty originální od Googlu.
Fotoaparát
Optický zoom a skvělé selfie i bothie. Zatímco Huawei je u mobilních fotoaparátů známý svou spoluprácí se společností Leica, pod fotoaparáty Nokia 7 Plus, ale i dalších modelů se podepsal Carl Zeiss. Testovaný model nabídne duální fotoaparát s rozlišeními 12 respektive 13 Mpx, přičemž první se světelností f/1.75 a druhý se clonou f/2.6.
Hlavní přidanou hodnotou duálního fotoaparátu je však 2× optický zoom díky rozdílnému ohnisku.








Ukázkové fotky v normálním režimu a 2× opticky přiblížené
Kvalita fotek je za dobrého světla u obou objektivů srovnatelná, fotky jsou pěkně ostré, plné detailů a s líbivými živými barvami. S ubývajícím světlem, ale začínají být rozdíly kvality mezi oběma snímači patrné. Fotky pořízené objektive se slabší světelností začínají více nabírat šum a při přímém srovnání je patrné i výraznější slévaní hran. Primární kamerka však špatné světelné podmínky zvládá poměrně dobře a v dané kategorii se ji nebojím označit jako nadprůměrnou.



Selfie kamera ukazuje špičkové výkony ve dne i za horšího osvětlení.
Velkou pochvalu zaslouží aplikace fotoaparátu, která je přehledná, nabízí většinu nejpoužívanějších přepínačů přímo v hlavní ovládací liště a má v záloze i několik šikovných režimů. Najdeme zde například živý bokeh pro rozmazání pozadí, který lze využít jak u hlavního duálního foťáku, tak i v o něco méně přesné softwarové podobě u selfie kamerky.






Prostředí aplikace fotoaparátu
Nechybí ale také plně manuální režim a nebo specialita Nokie - bothie, kdy naráz snímáte předním i zadním fotoaparátem, a to buď v poměru 1:1 a nebo je sekundární obraz pouze malým rámečkem v rohu, což mohou ocenit například vlogeři.



Ukázka bokeho efektu. První dvě fotky jsou pořízené zadním fotoaparátem, třetí skrze selfie kameru.
Ostatně přední kamerka není u Nokie 7 Plus jen tak do počtu. Naopak. V některých parametrech ten hlavní dokonce překonává. Jedná se totiž o 16Mpx snímač Zeiss se světelností f/2.0. Jím pořizované fotky jsou rovněž dostatečně ostré a hlavně živé. Plusové body však ode mě získává hlavně za skvělé výkony za tmy, kde strčí do kapsy i většinu primárních foťáků podobně drahé konkurence.
Telefon umí pořizovat video, a to až ve 4K rozlišení. K dispozici je ale také režim Full HD nebo rozšířený Full HD+ s poměrem stran 18:9. Přestože telefon postrádá optickou stabilizaci, tak jsou videa poměrně dobře stabilizovaná i ostrá. Naopak oceníte 2× optického zoomu, přičemž přibližovat a oddalovat můžete i během natáčení. Vlogery pak v aplikaci fotoaparátu potěší funkce živého vysílání, kterou lze spárovat s Facebookem či YouTube.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
Nokia 7 Plus je vzhledem k prodejní ceně 10 000 Kč velmi povedený telefon, který nemá prakticky žádnou kritickou slabinu. Naopak zaujme hlavně čistým androidem s pravidelnými aktualizacemi, skvělým fotoaparátem, výborným displejem a nadprůměrnou výdrží baterie. Ve vyšší třídě nabízí rovněž dostatečný výkon a uživatelé ocení i slušnou porci paměti.



Konkurence však nespí a za cenu kolem 10 000 Kč, dokáže nabídnout velmi srovnatelnou, někdy i lepší výbavu. Příkladem je například bezrámečkový Xiaomi Mi Mix 2 s výbavou loňské vlajkové lodě. Výbavou i cenou srovnatelná je také Sony Xperia XA2 Ultra, ovšem u ní kvůli větším rámečkům musíte počítat i s většími rozměry. Přímým konkurentem je také bezrámečkový Huawei P20 Lite s ikonickým výřezem v displeji, který srovnatelnou výbavu dokáže nabídnout o 1 000 Kč levněji.
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 76 × 7,7 mm, 185 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 80 × 9,5 mm, 221 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 367 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 580 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 23MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 7,4 mm, 145 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Povedený telefon vyšší třídy, který láká zejména na čistý Android s pravidelnými aktualizacemi, skvělý fotoaparát Zeiss s 2× optickým zoomem, vynikající selfie i za špatných podmínek a nadprůměrnou výdrž. Nouze není ani o dostatek výkonu či paměti.
Plusy:
- Čistý Android s pravidelnými aktualizacemi
- Nadprůměrná výdrž baterie
- Kvalitní duální fotoaparát s 2× opt. zoomem
- Skvělé selfie i za horšího světla
Minusy:
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium