Přídomek Sirocco je u značky Nokia symbolem luxusního telefonu. Výrobce HMD Global se proto poté, co velmi úspěšně oživil legendární model Nokia 3310, rozhodl zkusit štěstí znovi. Známé jméno tentokrát oživil u smartphonu a přinesl model Nokia 8 Sirocco.
Nová Nokia kombinuje vytříbené materiály, luxusní vzhled a špičkový výkon. S ohledem na vysokou počáteční cenu však nesmí Sirocco spoléhat pouze na nostalgii, ale musí umět oslovit i moderní uživatele, které zajímá hlavně výkon, schopnosti fotoaparátu nebo unikátní technologická řešení.
|
 | rozměry a hmotnost: 141 × 73 × 7,5 mm, 175 g displej: 5,5", kapacitní P-OLED, 1 440 × 2 560, 534 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 260 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Nokia 8 Sirocco začíná na následujícím listu.
1. Design
To je, oč tu běží. U většiny telefonů lze alespoň s nějakou rezervou jejich vzhled přirovnat k jiným modelům. Nokia 8 Sirocco je ale jiná, něco podobného tady opravdu zatím nebylo. Ano, někteří mohou namítat, že zaoblené hrany má i Samsung, že minimální rámečky má nyní každý druhý telefon, že skleněná konstrukce také není nijak výjimečná. Přesto je model Sirocco unikátní.


Nokia 8 Sirocco není další podlouhlá nudle, když se drží staršího poměru stran displeje 16:9
Je to tím, jak dokázal výrobce jednotlivé prvky dát dohromady, a vytvořit tak designově zcela nevšední telefon. Již první dojmy vás osloví. Telefon rozhodně není žádný střízlík, měří 140,9 × 73 × 7,5 mm a váží 175 gramů. Vyšší hmotnost je však dle mého v tomto případě spíše výhodou, resp. má svůj důvod. Připadá vám, že v ruce máte opravdu hodnotný telefon.


Záda s vysokým leskem nutně znamenají časté čistění od otisků prstů
Boční výrazně zaoblené hrany vypadají na telefonu opravdu dobře. Škoda jen, že na rozdíl od Samsungu je Nokia nedokázala softwarově jakkoli využít, a tak mají pouze estetickou funkci. Tu však plní dokonale. Velmi výrazný je také podlouhlé sluchátko nad displejem. Bohužel, ačkoliv se to přímo nabízí, neslouží jako druhý hlasitý reproduktor. Ten jediný hlasitý reproduktor je na spodní hraně.


Přestože má Nokia 8 Sirocco pouze jeden hlasitý reproduktor, byl jsem s jeho hlasitostí i kvalitou zvuku velmi spokojený
Samozřejmě, že má design této Nokie i svá negativa. Tím největším je zřejmě nepraktičnost. Ostré boční hrany z nerezové oceli totiž při manipulaci poměrně výrazně řežou do ruky. Po čase si na to zvyknete, avšak rozhodně jsem měl v ruce již mnohem „pohodlnější” telefony. Další negativum spatřuji ve způsobu řešení čtečky otisků prstů.


Boční tlačítka jsou velmi výrazně zapuštěna, což je činí hůře ovladatelnými
Ta je umístěna na zadní straně pod fotoaparátem, přičemž však není téměř žádným způsobem ohraničena. Nejednou ji proto můžete chvilku hledat. Preferoval bych proto variantu s čtečkou pod displejem, jelikož místo by zde pro ni bylo. Funkčně si však na kvality čtečky nemohu stěžovat, když vždy fungovala velmi spolehlivě a rychle.


Duální fotoaparát na zadní straně výrazně vystupuje z jinak velmi štíhlého těla telefonu
Z výše uvedeného je jasně patrné, že výrobce vše směřoval na krásu. Praktičnost a ergonomie zůstala v tomto ohledu výrazně upozaděna. To se však u „luxusních” věcí stává, že jejich praktický smysl je minimální. Troufám si přitom tvrdit, že uživatelům, kteří budou mít o tento telefon zájem, to bude také jedno.
2. Displej
Má dvě tváře. Nokia 8 Sirocco využívá obrazový panel s úhlopříčkou 5,5 palce, přičemž disponuje QHD rozlišením (1 440 × 2 560 pixelů). To dává výslednou jemnost 534 ppi. Displej využívá pokročilou zobrazovací technologii pOLED, která se chlubí pestrými barvami a dokonalou černou. Je proto radost na displej zpříma pohledět.
Záměrně říkám zpříma, protože jakmile telefon jen trochu natočíte, začnou zaoblené boky po celé délce tyto barvy nepříjemně zkreslovat (do šeda, do modra atd.). Na slunci pak ke zkreslení barev dochází také, avšak čitelnost je přesto vynikající. Vzhledem k tomu, že Nokia 8 Sirocco patří do programu Android One, nemá žádné možnosti úpravy barev displeje.
pOLED technologie umožňuje telefonu využívat pouze určené diody na displeji, a tak se Nokia 8 Sirocco může pyšnit ambientním zobrazením informací. Dokáže přitom na vypnutém displeji zobrazit nejen čas, datum nebo procento nabití, ale také zmeškané notifikace. V nastavení si zvolíte, zda chcete, aby byl ambientní displej neustále aktivní, anebo se po určitém čase vypínal.
3. Hardware
Jiná než osmička. Mnozí tvrdí (nebo si myslí), že Nokia 8 Sirocco je pouze draze převlečená Nokia 8. To však není úplně pravda. Ano, obě využívají stejný osmijádrový (starší) procesor Qualcomm Snapdragon 835 se čtyřkou jader s taktem 2,5 GHz a další čtveřicí jader s taktem 1,8 GHz. Oproti Nokii 8 má ale Sirocco větší RAM (6 GB) nebo větší úložiště (128 GB), které ale zde není rozšiřitelné o paměťovou microSD kartu.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 206 915
- CPU: 70 560
- GPU: 82 219
- UX: 45 571
- MEM: 8 565
Přestože ale Sirocco využívá starší čipset, rozhodně o něm nelze říct, že by byl tento model jakkoliv pomalý nebo se byť sebemenším způsobem sekal. Všechny animaci i akce jsou okamžité a běžný uživatel vůbec nepostřehne rozdíl ve srovnání telefonem s nejnovějším Snadragonem 845 a zde použitým Snapdragonem 835.


Slot pojme pouze jednu nanoSIM kartu
O jiném typu displeje jsem mluvil již v předchozím listu. O odlišnostech fotoaparátu pak budu mluvit zase v listech následujících. Dále se obě osmičkové Nokie liší v podpoře bezdrátového dobíjení a ve velikosti baterky. V obou parametrech má napřed Sirocco. Podporuje totiž bezdrátové dobíjení Qi a má i větší 3 260mAh baterii.



V nastavení baterie lze aktivovat i úsporný režim
Baterií se sice Sirocco neřadí k nejlepším. Její výdrž však předčila naše očekávání a je její velkou devízou. Zcela bez problémů totiž zvládne na jedno nabití i náročný pracovní den a trocha energie ji i zbude. Pokud máte navíc volnější pátek, bude stačit, když telefon připojíte do nabíječky zase v neděli večer.


K dobíjení slouží USB-C konektor. V prodejním balení je i redukce pro sluchátka, což znamená, že Nokia 8 Sirocco nemá 3,5mm jack
O pohodlnosti bezdrátového dobíjení již toho bylo namluveno hodně, a tak ho nebudu zbytečně rozebírat. Pouze se omezím na konstatování, že tímto způsobem dobijete za hodinu zhruba čtvrtinu baterky. Pokud využijete konvenčnější drátové dobíjení, pyšní se Sirocco rychlých dobíjením (podpora Qualcomm Quick Charge 4.0). To znamená, že za hodinu je schopna dobít zhruba 75 % baterie. Z 0 na 100 pak trvá dobití těsně pod dvě hodiny.
Z další výbavy nechybí nic podstatného. Samozřejmostí je podpora LTE a bezdrátového připojení k Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac, duální). Zde mi však přišlo, že má Sirocco trochu nižší dosah signálu, než jiné telefony v této cenové kategorii. Dále můžete využít Bluetooth 5.0 s A2DP, lokační GPS s podporou GLONASS. V případě, že to vaše banka podporuje, umožní NFC i placení tímto mobilem.
4. Software
Čistota především. Nokia, resp. HMD Global, na letošním barcelonském veletrhu vyhlásila, že všechny její budoucí modely (kromě těch nejlevnějších) budou zařazeny do programu Android One. To znamená, že nebudou mít téměř žádné softwarové úpravy a budou mít vždy nejnovější bezpečnostní aktualizace. Nejinak je tomu i v případě Nokie 8 Sirocco, která v době testování využívá Android 8.1.0 Oreo.



Nokia 8 Sirocco nemá žádnou grafickou nadstavbu
Nedávno navíc společnost HMD Global prohlásila do světa, že všechny její současné telefony dostanou v budoucnu i aktualizaci na připravovaný Android P. Kdo má tedy rád čistý Android, může být i Nokia 8 Sirocco přesně pro něj.
To, že Nokia 8 Sirocco využívá opravdu téměř čistý Android poznáte ihned. Jediné drobné změny najdete v nastavení, kde přibyla položka pro ambientní displej (Náhled) a přepracovaná je také aplikace Fotoaparát. Jinak není, co bychom mohli k samotnému systému uvést.
5. Fotoaparát
Zbrat prosím! Jak jsem dříve naznačil, Nokia 8 Sirocco, má proti klasické osmičce i mírně přepracovaný fotoaparát. Využívá totiž stejného snímače jako současně představená Nokia 7 Plus. Tedy na zadní straně má dva snímače s 12Mpx (F1,7) a 13Mpx (F2,6) rozlišením. Na rozdíl od Nokie 8 jsou oba tyto snímače barevné a umožňuji až 2násobný optický zoom. Ostření je hybridní fázové (PHAD) a v noci může duální LED blesk.



Prostředí fotoaparátu
Aplikace Fotoaparát je rovněž přepracovaná, když nabízí nový režim Profi, který je velmi podobný tomu, který jsme byli zvyklí vídat u Lumií. Mezi rychlými přepínači pak jsou zkratky pro HDR režim (vč. auto), režim blesku, využití jednoho či obou snímačů nebo vstup do nastavení. Kameru lze aktivovat stisknutím tlačítka vedle softwarové spouště.



Režim Profi aktivujete vytáhnutím závěrky nahoru
Samotné snímky vypadají velmi dobře, jestliže se jim dostane při pořízení dostatek světla. V nočních a zhoršených světelných podmínkách ale na nejlepší poměrně výrazně ztrácí. V těchto případech je mj. znát absence optické stabilizace obrazu. Spokojený jsem byl s výsledky 5Mpx čelní kamerky, která si ve většině situací dokázala adekvátně poradit.






Více fotografií najdete v následujícím listu
Ukázka videa (4K, 30 fps):
Ukázka videa (FullHD, 30 fps):
Závěr
Nokia 8 Sirocco rozhodně není pro každého. To je třeba říct na úplném začátku. Má totiž hodně much, zvláště při pohledu na cenu dosahující téměř hranice 20 tisíc Kč. Namátkou jen ostré, nepraktické hrany, lesklý, snadno ušpinitelný povrch, nevyužité a problematické zaoblené hrany displeje nebo fotoaparát, který se nedokáže měřit s nejlepšími.


V prodejním balení jsou i kvalitní sluchátka a ochranný kryt
Přesto na mne tento model udělal dojem jako málokterý jiný. Nokia 8 Sirocco je totiž především stylovka a nádherný kus hardwaru. Proto je tento telefon zejména pro ty lidi, kteří se už dávno nechtějí honit za nejnovějšími parametry a výkonem, ale naopak si dávají záležet na výjimečnosti. V tomto ohledu je Nokia 8 Sirocco vlastně oproti svým konkurentů se svou cenou jen chudým příbuzným.
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 174 g displej: 5,8", kapacitní AMOLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 716 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 80 × 11,9 mm, 236 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 2 160 × 3 840, 760 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 540 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 19MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 74 × 7,8 mm, 180 g displej: 6,1", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 240, 408 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
G710 |
 | rozměry a hmotnost: 153 × 72 × 7,9 mm, 162 g displej: 6,1", kapacitní IPS LCD, 1 440 × 3 120, 563 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 8,7 mm, 188 g displej: 6,0", kapacitní S-LCD, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 75 × 7,6 mm, 177 g displej: 6,2", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 248, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Nokia 8 Sirocco není telefon pro běžné uživatele. Jde o model pro osobnosti hledající neotřelá řešení a krásný design. Byť za cenu nepraktičnosti.
Plusy:
- luxusní design telefonu
- pOLED displej s QHD rozlišením
- podpora bezdrátového dobíjení
- dobrá výdrž
- velmi dobrý zvuk
Minusy:
- vyšší cena
- v mnoha ohledech nepraktický
- snadno ušpinitelný
- starší Snapdragon 835
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium