Plusy
- Fotky se špičkovým HDR
- Skvělý displej s HDR10
- Čistý systém s Android One
- Voděodolnost a bezdrát. nabíjení
- Kvalitní zpracování
Minusy
- Snímky daleko od reality
- HDR nelze vypnout
- Loňská top výbava
- Horší zvukový výstup
- Nemá sluchátkový jack ani slot pro microSD
Poslední měsíce můžeme mezi smartphony sledovat boj o nejzajímavější podání fotoaparátu. Zatímco někteří čočky schovávají do periskopů, jiní se jimi rádi chlubí a zvyšují jejich počet. Testovaná Nokia 9 PureView je rekordmanem právě ve druhé disciplíně. Na zádech jich má totiž rovnou pět respektive šest, počítáme-li ToF kameru. Jaké mají využití a má tento závod oprávněný smysl?
Kromě zmíněného fotoaparátu pro fotky s vynikajícím dynamickým rozsahem však telefon nabídne i čistý systém s dlouhou podporou díky programu Android One, prémiový design se zachovanou voděodolností, čtečku otisků prstů v displeji, HDR displej a další vychytávky. Loňská top výbava se pak odráží v opatrné cenovce 16 000 Kč.
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 75 × 8,0 mm, 172 g displej: 6,0", kapacitní P-OLED, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 320 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Nokia 9 PureView si přečtěte na následujících listech.
Design
Se stylem i voděodolností. Nokia 9 PureView patří mezi ty smartphony, které si rozhodně zapamatujete. Není totiž zvykem, že na vás ze zadní strany hledí hned „sedmero očí ”. Dvě z nich představují barevné fotoaparáty, následuje trojice monochromatických snímačů a skupinku uzavírají infračervený snímač pro hloubku ostorosti a dvoutónový blesk. Líbí se mi, jak úhledně HMD Global čočky poskládalo, takže jako celek působí velmi decentně. Navíc jsou úhledně zarovnány se skleněnými zády, takže se telefon na stole nijak nekýve.



Nokia 9 PureView velmi dobře padne do ruky a díky zaobleným zádům se i pohodlně drží. Kvůli širším rámečkům má však o něco větší rozměry.
Čelní strana už je z dnešního pohledu více konzervativní, což trochu vyplývá i z delší doby jejího vývoje. Najdeme zde klasický displej se zachovanými rámečky nad a pod displejem. To ovšem telefon nijak nesráží, naopak to ocení uživatelé, kteří pohrdají dnes hojně využívanými výřezy. Nad displejem se nachází sluchátko, senzory a čočka čelního fotoaparátu. Prostor pod displejem zůstal prázdný. Škoda, že výrobce zapomněl na notifikační diodu.






Telefon nabídne skleněná záda s Gorilla Glass 5 a pevnost dodává i hliníkový rám. Bonusem je pak vodě/prachuodolnost dle normy IP67.
Na pravém boku najdete vhodně umístěné zapínací tlačítko a regulaci hlasitosti. Na horní straně pak hledejte mikrofon a šuplíček ukrývající dva nanoSIM sloty. Levý bok zůstal prázdný a na spodní straně můžete spatřit mikrofon, repráček a USB-C konektor. Sluchátkový jack byste zde bohužel hledali marně, naštěstí Nokia nabídne redukci přímo v balení.






Nejzajímavějším prvkem je zde pětice fotoaparátů a ToF kamera s LED bleskem hezky poskládaná do tvaru hvězdy.
Celkově se ale Nokia 9 PureView po designové stránce velmi povedla a už na první pohled poznáte, že tohle je prémiový smartphone. Podtrhují to hlavně lesknoucí se zaoblená záda krytý ochanným sklem Gorilla Glass 5. Hliníková konstrukce pak telefonu dodává dostatečnou pevnost. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak certifikace odolnosti proti vodě a prachu stupně IP67.



V rámci příslušenství najdete oboustranný USB-C kabel, napájedí adaptér, špuntová sluchátka a redukci ze 3,5mm jacku na USB-C.
Hardware
Loňský motor neurazí. Pokud jde o výbavu spoléhá Nokia 9 PureView již na rok starý procesor Qualcomm Snapdragon 845, jelikož vývoj probíhal již v minulém roce. Ačkoliv na papíře telefon proti konkurenci nepatrně prohrává, v praxi to fakticky nijak nepoznáte. Výkonu je zde více než dostatek pro jakoukoliv náročný úkol, který telefonu předložíte, vše je rychlé, plynulé a bát se musíte ani hraní těch nejnáročnějších her.
Radost udělá také dostatečně velká 6GB operační paměť, díky které počítejte s bezproblémovým multitaskingem. Ti nejnáročnější uživatelé ovšem mohou mít problém pouze se 128GB vnitřním úložištěm, které kvůli absenci slotu na paměťové karty bohužel nijak nerozšíříte. Zklamáním byly i podprůměrné rychlosti zápisu, což se může v praxi negativně projevit při ukládání většího množství dat, k čemuž se dostaneme hlavně u fotoaparátu.
Výkon - AnTuTu 7.2.0
- Celkové skóre: 289 246 bodů
- CPU: 90 221 bodů
- GPU: 127 792 bodů
- UX: 62 622 bodů
- MEM: 8 611 bodů (RAM: 3 476 , ROM: 5 135 bodů)
Příkladná je však konektivita, kde najdeme podporu vysokorychlostního LTE Cat. 16 4×4 MIMO, Bluetooth 5.0 a samozřejmě nechybí ani dvoupásmová Wi-Fi podporující standard 802.11 a/b/g/n/ac. Samozřejmostí je také NFC pro bezkontaktní platby a překvapí i podpora ANT+ pro připojení různých sportovních přístrojů.
Ačkoliv jsem to v části designu záměrně vynechal, telefon nabídne také čtečku otisků prstů, jenom není vidět jelikož je integrovaná přímo do displeje. Místo, kde se nachází je vždy přehledně vyznačeno grafikou na displeji. Jen pamatujte, že jde o optický snímač a k rozpoznání vyžaduje na můj vkus až moc přitlačit, přesto zůstává spolehlivostí daleko za konvenčními snímači. Zpřesnit ji naštěstí lze duplicitním skenem stejného prstu. Telefon však lze odemykat i čelní kamerkou, ovšem i zde očekávejte rezervy, obzvlášť s nedostatkem světla.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 739,03 MB/s
- Sekvenční zápis: 191,81 MB/s
- Náhodné čtení: 130,09 MB/s (33 305,46 IOPS)
- Náhodný zápis: 20,22 MB/s (5 178,75 IOPS)
Nokia nabídne také baterii o kapacitě 3 320 mAh, která telefonu zajistí tradiční výdrž kolem 1,5 dne běžného používání. Pokud ale telefonu alespoň trochu polevíte, bez problému zvládne i dva celé dny, a to i se stále zapnutou konektivitou. Trošku mě ale překvapilo pomalejší nabíjení, které z 0 na 100% trvá lehce přes 2 hodiny. Poloviny kapacity však dosáhne již za 30 minut. Co však chválím je podpora bezdrátového nabíjení Qi, které proces nabíjení velmi zpříjemní. V tomto případě ale logicky musíte počítat ještě s delšími časy.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 9 hodin, 53 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 7 hodin, 37 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 2 hodiny, 9 minut
Zklamáním pro mě byla Nokia po zvukové stránce. Jednak nabízí pouze jeden repráček na spodní straně, ovšem i jeho kvalita zůstává bohužel daleko za konkurencí. Zvuk působí velmi plastově, nevýrazně a k poslechu hudby jej využijete spíše výjimečně. Na můj vkus má repráček i nižší maximální hlasitost, ovšem nemusíte se bát, že byste jej přeslechli.
K poslechu tak raději využijte buď bezdrátová sluchátka nebo můžete využít i těch drátových v balení, která nabídnou překvapivě solidní zvuk. Jen trochu nečekaně nabízí tradiční 3,5mm konektor, takže k jejich připojení musíte využít redukci, kterou najdete v balení.
Fotoaparát
Pětiočko není pro každého. Fotoaparát je bezesporu tou nejzajímavější funkcí Nokie 9 PureView, jelikož počtem kamer jde zatím o jasného rekordmana. Nabídne jich totiž sedm, počítáme-li i selfie a ToF kamerku. Šest z nich na zadní straně a jednu vpředu. Ta čelní je konvenční snímač s vysokým rozlišením 20Mpx a světelností f/2, který zvládá pořizovat velmi ostré snímky, které sice trochu sráží jejich bledší barevné podání, ale to není problém poladit přímo v galerii.



Telefon po stránce fotoaparátů předvádí psí kusy, alespoň čelní kamerka je zde konvenční.
Mnohem zajímavější je však pětice hlavních fotoaparátů na zádech. Všechny mají rozlišení 12 Mpx při světelnosti f/1.8. Trojice z nich je však monochromatická, pořizující jen černobílé snímky, díky kterým dokáže pobrat více světla. Zbylá dvojice pak obstarává barevný obraz. Výsledkem každé fotky je pak spojení všech těchto snímků dohromady, čím vzniká snímek se skvělým dynamickým rozsahem. To je ale bohužel prakticky jediné využití tolika snímačů, takže zde bohužel zapomeňte na nějaké optické zoomování, ultraširoké záběry a podobně. Překvapivě schází i optická stabilizace.









Ukázkové fotky ze zadního fotoaparátu
Fotoaparátu ale nemůžu upřít, že výsledné fotografie vypadají skvěle, a to jak ve dne, kdy jsou pěkně ostré a detailní, tak v noci, kdy je schopen rozesvětlit a zachytit i opravdu velmi tmavou scénu. Profíci pak ocení hlavně schopnost pořizovat fotky do RAW, který jste schopni po zakoupení mobilní aplikace Photoshop Lightroom v telefonu přímo i upravovat.
Celkově jde o velice zajímavé řešení, ke kterému mám ovšem několik výhrad:
1) Daleko od reality
Fotky vypadají na první pohled opravdu nádherně, mají vytáhlý kontrast, detaily, zvýrazní se v nich barvy a fotka vypadá mnohem zajímavěji, než když použijete klasické HDR na jakémkoliv smartphonu. Výsledný snímek však působí více umělecky, než aby zachycoval skutečnou realitu, což může být v některých situacích na škodu.
2) Vždy s HDR
U konvenčních smartphonů jsme zvyklí, že HDR je volitelnou funkcí, kterou můžeme libovolně zapnout/vypnout. Zde to ovšem neplatí. S předinstalovanou aplikací fotoaparátu fotíte HDR vždy, jelikož se po každé zapojí všech 5 snímačů. Obejít to lze pouze stažením alternativní aplikace fotoaparátu.
3) Větší velikost, delší prodleva
Pořídit naráz 5 snímků ve vysokém rozlišení je poměrně náročné, obzvlášť když je následně chcete spojovat. Pokud hodláte scénu fotit vícekrát po sobě, počítejte při zmáčknutí spouště s delší prodlevou. Ta bude ještě delší, pokud fotíte do RAWu jehož soubory dosahují velikostí okolo 40 MB na jednu fotografii. Pomalý je i první náhled pořízených snímků, kde si na finální složení počkáte i několik desítek vteřin. Počítejte však, že se při tom telefon může pěkně zahřát a místo v paměti díky větší velikosti bude ubývat rychleji, než jste zvyklí.
4) Občas si vymýšlí
To platí zejména u nočních fotek, kdy se algoritmy na pozadí při spojování snímků s větším šumem snaží dopočítat nečitelné obrazové body. Na fotce pak v těchto místech vidíte jakousi mlhu, postrádající patřičné detaily.



Při skládání nočních fotek si AI hodně vymýšlí a někdy je patrná ztráta detailů.
Abych ale nebyl pouze kritický musím v aplikaci pochválit některé zajímavé režimy focení. Zmínit musím například portrétní režim, který využívá ToF kamerku k zjištění hloubky ostrosti. Díky tomu můžete fotografie přeostřovat i jejich pořízení přímo v galerii respektive Fotkách Google.






Prostředí fotoaparátu nabízí spoustu zajímavých režimů. Díky ToF kameře je navíc možné fotky dodatečně přeostřovat, i když výsledek nemusí být vždy zrovna optimální.
Líbí se mi také využití monochromatických snímačů pro samostatný mód, kdy můžete rovnou pořizovat jen černobílé snímky a samozřejmě nechybí ani Profi mód s možností úpravy kompenzace expozice ISO a dalších parametrů. Vlogeři pak jistě ocení možnost naráz pořizovat obraz z čelního i zadních fotoaparátů. Nechybí samozřejmě ani Google Lens pro chytré rozpoznání objektů na scéně.
Zapomenout samozřejmě nesmím ani na video, které rovněž benefituje z přítomnosti pěti hlavních foťáků. Díky tomu je schopno pořizovat až 4K video v HDR při 30 snímcích za vteřinu, ovšem bez stabilizace, která je dostupná až ve Full HD. I to je možné pořizovat (volitelně) v HDR. Postrádám zde však možnost natáčet při 60 snímcích za vteřinu. Samotná kvalita obrazu je slušná, video není ani nijak výrazně roztřesené a oceníte i kvalitní zvuk díky trojici mikrofonů.
Závěr
Nokia 9 PureView je bezpochyby skvělý a zajímavý smartphone, který na trh přináší velmi originální řešení fotoaparátu, ač rozhodně není pro každého. Kromě toho potěší kvalitním zpracováním, voděodolností, špičkovým displejem s podporou HDR10 a čistým systémem v rámci programu Android One. Nejnáročnější uživatele může lehce zamrzet použití loňské top výbavy, čemuž nepomáhá ani sebevědomá cena 16 000 Kč.



Za podobné peníze totiž seženete vlajkové modely s letošní top výbavou i špičkovým fotoaparátem, jen tedy bez možnosti pokročilého HDR jako má Nokia. Zmínit musím například nový Asus Zenfone 6, který rovněž experimentuje s fotoaparáty (ač odlišným způsobem), ovšem nabídne 48Mpx snímač, vyšší výkon i výdrž baterie a přitom je v základní verzi o 3 000 Kč levnější. Podobný scénář platí také pro Xiaomi Mi 9.
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 75 × 8,0 mm, 172 g displej: 6,0", kapacitní P-OLED, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 320 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Z pohledu výbavy se telefonu vyrovná také Honor View 20, tam bych ale byl opatrný s dlouhodobou podporou systému, obzvlášť v aktuální napjaté politické situaci. Pokud se nebojíte šedých dovozů s nižší cenou nebo vám nevadí pár tisíc korun připlatit, může být vážným konkurentem také Samsung Galaxy S10e. Brzy navíc přijde na trh další vážný konkurent: OnePlus 7.
Konkurenti:
ZS630KL |
iiii.jpg) | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 9,2 mm, 190 g displej: 6,4", kapacitní IPS LCD, 2 340 × 1 080, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 7,6 mm, 173 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 75 × 8,1 mm, 180 g displej: 6,4", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 310, 398 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 980 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Nokia 9 PureView je zajímavý smartphone lákající zejména na pětici zadních fotoaparátů, ovšem potěší také svým zpracováním, voděodolností a čistým Androidem díky programu Android One. Nepatrnou vadou na kráse je sice loňská top výbava, ale to v praxi vůbec nepocítíte.
Plusy:
- Snímky s vynikajícím dynamickým rozsahem
- Podpora RAW formátu (DNG)
- Natáčení ve 4K s HDR
- Skvělý displej s podporou HDR10
- Čistý systém s dlouhou podporou díky Android One
- Odolnost vůči vodě a prachu (IP67)
- Podpora bezdrátového nabíjení Qi
Minusy:
- Snímky více umělecké, než reálné
- Focení v HDR nelze vypnout
- Horší stabilizace u videa
- Podprůměrný zvuk
- Pomalá čtečka otisků prstů v displeji
- Loňská top výbava
- Nepodporuje paměťové karty
Tiskové fotografie:




Redakční fotografie:




















Snímky prostředí:

















Snímky z fotoaparátu:






















Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium