Recenze nových Bluetooth sluchátek Sony Ericsson: nasadit nebo rovnou zasunout

Bezdrátová sluchátka komunikující s telefonem pomocí technologie Bluetooth dnes patří k běžnému a velmi oblíbenému příslušenství pro mobilní telefony. Dvě nová sluchátka od Sony Ericssonu ukazují, že i v tomto oboru je stále prostor k inovacím.
Recenze nových Bluetooth sluchátek Sony Ericsson: nasadit nebo rovnou zasunout
Kapitoly článku

Sony Ericsson HBH-GV435

Konvička za ucho

První sluchátko se vyznačuje zejména netradičním designem a konstrukčním zpracováním. Při nošení se téměř celé schová za ušní boltec a není jej skoro vidět. Podobnou konstrukci má i sluchátko od Jabry s označením BT 110. V podání Sony Ericssonu jde ale o novinku. Celé sluchátko se skládá jakoby ze dvou částí: z hlavní jednotky s tlačítky a z reproduktoru, který je s hlavní jednotkou spojen pružným můstkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obě nová Bluetooth sluchátka společně 

Hlavní jednotka je vyvedena v kombinaci černého a stříbrného plastu. Jedná se v podstatě o takový malý kvádřík nepravidelných tvarů. Jeho spodní strana je zkosená a obsahuje konektor pro nabíječku a poutko pro provlečení šňůrky. Šňůrku i nabíječku samozřejmě najdete přímo v základním balení. Konektor je typu Fast-port a pokud vlastníte telefon značky Sony Ericsson, postačí vám k nabíjení sluchátka i telefonu jen jedna nabíječka. A nezáleží ani na tom, zda to bude nabíječka od sluchátka nebo od telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bluetooth sluchátko Sony Ericsson HBH-GV435

V černé části plastu na straně kvádříku, který při nošení směřuje směrem dozadu, najdete skrytou informační diodu. Ta umí blikat červeně a zeleně a upozorní vás na všechny důležité stavy sluchátka. Nad ní se nachází dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, které je dobře hmatově rozlišitelné i při nošení na uchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sluchátko je netradičně řešeno • tlačítka pro regulaci hlasitosti • tlačítka pro příjem a ukončení hovorů a zapnutí a vypnutí sluchátka 

Z ucha jen tak nespadne

Horní strana hlavní jednotky nabízí dvě tlačítka a je elegantně spojena s částí se sluchátkem přes pružný přechodový můstek potažený gumou. Spoj je opravdu pružný, obě části sluchátka lze vzájemně vyklánět, aniž byste se museli bát o jeho zlomení. Po uvolnění se ale vždy vrátí do původní polohy. Na horní straně najdete dvě tlačítka. To menší slouží k zapnutí a vypnutí sluchátka, větší potom k ovládání hovorů. Je taktéž dobře nahmatatelné, i když vám sluchátko visí na uchu. Jeho krátkým stiskem se přijímá a ukončuje hovor a aktivuje hlasové vytáčení. Dlouhý stisk příchozí hovor odmítne. Dvojitým stiskem pak vytočíte naposledy volané číslo. Na příchozí hovor jste ve sluchátku upozorněni vyzváněcí melodií, která ale neodpovídá melodii nastavené v telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mikrofon je poměrně daleko od úst • díky otáčení lze sluchátko používat na obou uších

Druhá část sluchátka je tvořena krátkou tyčinkou. Ta je na jedné straně spojena se spojovacím můstkem. Na druhé najdete černý trn s reproduktorem, který si vložíte do ucha. Lze s ním otáčet, a tak můžete sluchátko používat na levém i pravém uchu. Část tyčinky, která směřuje při nošení dopředu je vyvedena ve stříbrné barvě a kromě jména a loga výrobce obsahuje v horní hraně i mikrofon. Ten je tak poměrně daleko od úst. Hmotnost celého sluchátka činí 18 g, takže se rozhodně nemusíte obávat, že byste si jeho nošením vytahali ucho.  

Díky netradiční konstrukci drží sluchátko na uchu velmi dobře. Ani při prudších pohybech hlavou jeho ztráta nehrozí. Trn s reproduktorem není zasunut hluboko ve zvukovodu, a tak není nošení nepříjemné. Okolní zvuky také díky tomu slyšíte oběma ušima. Nasazování vyžaduje trošku cviku, ale poté s ním již nebudete mít problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor Fast-port a poutko pro šňůrku • lze použít i nabíječku od telefonu Sony Ericsson • sluchátko se šňůrkou

Podle oficiální specifikace obsahuje sluchátko automatické přizpůsobování hlasitosti a redukci hluku. V praxi se mi to ale nepodařilo ověřit. Maximální hlasitost je dostatečná, při zvýšeném hluku jsem si ji ale vždy musel upravil tlačítky na sluchátku. Za to avizované automatické párování, které jsem zkoušel se Sony Ericssonem W800i, fungovalo bez problémů. Po zapnutí sluchátka a Bluetooth se na telefonu automaticky zobrazila výzva na spárování bez nutnosti zadávat kód. I když je mikrofon poměrně daleko od úst, druhá strana si na špatnou slyšitelnost nikdy nestěžovala. 

Obsahuje Bluetooth ve vyšší verzi

Pro spojení s telefonem slouží technologie Bluetooth v rychlejší verzi 2.0. Ve volném prostoru se dosah pohyboval okolo deseti metrů. Telefonovat šlo i s telefonem schovaným za zdí. Již se ale vyskytovaly časté výpadky zvuku a z reproduktoru vycházelo chrastění. To se ale ozývalo i v případě, když jsem měl telefon na opačné části těla než sluchátko. S kvalitou přenosu signálu proto nejsem příliš spokojen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti s klíčem • nejlépe si rozumí s telefonem Sony Ericsson • nošení je pohodlné 

Výdrž baterie by se podle tiskové zprávy měla pohybovat až na hranici osmi hodin při hovoru a 300 hodin v pohotovostním stavu. Těchto hodnot jsem sice nedosáhl, ale i tak je výdrž na dobré úrovni. Nabíjení na plnou úroveň trvá asi dvě hodiny a o jeho průběhu vás informuje dioda. Ta taky může zobrazit jeden ze tří stavů baterie při používání sluchátka v terénu a upozorní vás, pokud je baterie s energií na nule.

Sluchátko Sony Ericsson HBH-GV435 by se mělo na trhu objevit začátkem prázdnin za cenu okolo 3 700 Kč, což je dle mého názoru cena poměrně nadsazená.

Plusy a mínusy

+ atraktivní vzhled
+ pohodlné nošení
+ dlouhá výdrž

- nekvalitní přenos zvuku
- vysoká cena


V druhé kapitole
se budeme věnovat modelu HBH-IV835, který je velmi lehký, elegantní a v uchu drží i bez klasické spony.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Bluetooth, Příslušenství, Ericsson, NASA, NAS, Bluetoot, První sluchátko, Ušní boltec, Nov, BLU, Son, Celé sluchátko, Sluch, Jabry, Eri, Nepravidelný tvar


Určitě si přečtěte