Plusy
- Špičková výbava
- 120Hz AMOLED displej
- Líbivý design
- Skvěle odladěný systém
- Bleskově rychlé dobíjení
Minusy
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Není voděodolný
- 5G pouze na primárním slotu
- Nepodporuje paměťové karty
OnePlus změnil strategii a vlajkovou řadu na podzim rozšířil pouze o jediný model 8T. Ta je lehkou evolucí OnePlus 8, jen s tím, že přináší redesignovaná záda s jedním fotoaparátem navíc. Výbavou jde stále o špičku, nicméně si zachovává stejné dva ústupky jako předchůdce.
OnePlus 8T se prodává za 17 000 Kč, za který přináší líbivý design, skvělou výbavu, povedený fotoaparát, ale nově také vylepšené makro. Novinkou je také ultra rychlé 65W nabíjení. Bohužel zde ale stále chybí bezdrátové dobíjení a telefon rovněž postrádá certifikaci vodědolnosti.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,4 mm, 188 g displej: 6,6", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: |
Celou recenzi OnePlus 8T si přečtěte na následujících listech.
Design
Nenápadná proměna. Přestože „téčkové” modely OnePlus bývají jen mírnou evolucí, přináší 8T po letech nový design na zádech. Jinak má telefon stejný tvar, stejnou kovovou konstrukci i stejný displej s průstřelem jako původní model. Navíc příjemně padne do ruky a díky zaobleným bokům v ruce působí velmi jistě a nemáte pocit, že by vám měl hned vypadnout jako u jiných telefonů s kulatými bočnicemi.






OnePlus 8T nabízí líbivý design se zaoblenými okraji díky kterému pohodlně padne do ruky.
Telefon má poměrně tenké rámečky kolem displeje, nicméně přesto nabízí všechnu nutné senzory včetně integrovaného sluchátka. Škoda jen chybějící notifikační diody. Hlavní změnou designu ale prošla záda, která nabízí nový modul fotoaparátu, který se po letech ze středu vrací na levý boku. Modul je navíc výrazně širší díky většímu množství čoček a dvěma bleskům, a také lehce vystupuje nad povrch. Nicméně na stole se telefon nijak neviklá.






S modelem 8T změnil OnePlus design fotoaparátu, který se z prostředku posunul zpátky do levého horního rohu. Díky jeho větší velikosti se telefon nijak nekýve na stole.
Záda jsou samozřejmě znovu skleněné, ovšem v matném provedení, takže na nich neulpívají otisky prstů, což je praktické. Navíc je můžete snadno ochránit silikonovým krytem z balení. Na pravém boku pak najdete tradičně zapínací tlačítko, ale i typickou výhodu telefonů OnePlus - fyzický přepínač tichého/vibračního/hlasitého režimu, který je neskutečně praktický.



Co je pro smartphony OnePlus typické je fyzický přepínač pro změnu tichého/vibračního/hlasitého režimu.
Na levém boku najdete regulaci hlasitosti, na horní straně pak mikrofonek. Bohatá je však spodní strana, kde najdeme repráček, mikrofon, USB-C konektor, ale i slot pro dvojici nanoSIM karet. Co bude u vlajkového modelu však pro mnohé velkou nevýhodou je absence voděodolnosti.



Součástí balení je silikonový kryt a 65W nabíjecí adaptér.
Displej
Návykově plynulý. OnePlus 8T má 6,55“ Fluid AMOLED displej s Full HD+ rozlišením 2 400 × 1080 pixelů, který potěší zejména vysokou obnovovací frekvencí 120Hz. Telefon však maximální kmitočet dynamicky mění na základě různých scénářů, tak aby displej zbytečně nevybíjel baterii u aplikací, které plnou frekvenci nevyužijí.





Nastavení displeje
Displej musím také velmi pochválit za věrné podání barev, přičemž telefon nabízí pokročilé nastavení, kde si lze přizpůsobit živost barev, teplotu nebo i zvolit konkrétní gamut sRGB nebo DCI-P3. Špičkové jsou také hodnoty minimálního a maximálního jasu, které jsou zárukou pohodlného používání v noci i na slunci. Hodit se bude také podpora HDR10+.


OnePlus 8T má tenké rámečky kolem displeje, selfie kamerku totiž schoval do nenápadného průstřelu.
Velmi povedený je zde ambientní režim, který nabízí poměrně rozsáhle nastavení toho, co chcete na zhaslém displeji zobrazovat. Ambientní displej lze vyvolat zvednutím telefonu nebo klepnutím na obrazovku, případně jej lze nechat zapnutý stále. Upravit lze dokonce i grafika čtečky otisků prstů v displeji.
Hardware
Loňská špička s ještě rychlejší nabíjením. O výkon telefonu se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 865, který je v době psaní recenzi již výkonem překonán, ovšem i v době představení šlo o druhý nejvýkonnější procesor od Qualcommu. To však nic nemění na tom, že máte k dispozici extrémní porci výkonu, která si hravě poradí s těmi nejnáročnějšími úlohami či hrami, a to že telefon neobsadí první místo v benchmarcích vás opravdu mrzet nebude.
Výkon - Antutu 8.5.3
- Celkové skóre: 580 629 bodů
- CPU: 174 120 bodů
- GPU: 215 586 bodů
- MEM: 96 953 bodů
- UX: 93 970 bodů
K dispozici je zde také 8 GB operační paměti, která zajišťuje rychlý a bezproblémový multitasking. Co se vnitřního úložiště týče, testovaná varianta má 128 GB paměti typu UFS 3.1 a je nutno říci, že naměřené rychlosti čtení a zápisu jsou opravdu špičkové. Náročnější uživatelé si mohou připlatit i za verzi 12/256 GB.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 1 668,67 MB/s
- Sekvenční zápis: 721,02 MB/s
- Náhodné čtení: 245,51 MB/s (62 852,63 IOPS)
- Náhodný zápis: 220,81 MB/s (56 527,95 IOPS)
Stran konektivity u OnePlus 8T můžete počítat Wi-Fi 6 či Bluetooth 5.1, ale i podporou 5G sítí na primárním slotu. Nicméně pokrytí 5G je u nás stále v plenkách, takže většina z vás si zatím musí vystačit se 4G. Samozřejmě nechybí NFC pro bezkontaktní platby. Z drátové konektivity pak počítejte pouze s USB-C. Z důležitých senzorů je pro vás připravena čtečka otisků prstů v displeji, která je překvapivě rychlá a přesná.
Baterie telefonu je trochu netradiční, jelikož jde o dva samostatné články s kapacitami 2 250 mAh, které jsou vzájemně propojené. Dohromady tak nabízí celkovou kapacitu 4 500 mAh. Ta vydrží bez problému na jeden velmi aktivní den nebo dva dny běžného používání. Nabíjení je zde však otázkou pár minut. Díky novému rychlodobíjení WarpCharge s výkonem 65W patří OnePlus 8T mezi nejrychleji dobíjené smartphony na trhu.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 15 hodin 44 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 14 hodin a 23 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 34 minut
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 22 minut
Zásadním nedostatkem však pro mne je absence bezdrátového dobíjení, za které výrobce kritizujeme již poměrně dlouho až na výjimku v případě OnePlus 8 Pro.

Graf dobíjení OnePlus 8T
Telefon nabízí dvojici reproduktorů se slušným stereo efektem. Repráčky mají hlasitý živý projev s hudebními ambicemi díky certifikaci Dolby Atmos. Některé uživatele zamrzí absence 3,5mm jack konektoru, nicméně ten zde zastoupí USB-C konektor nebo lze poslouchat i skrze bezdrátová Bluetooth sluchátka.
Software
Nový design, skvělá optimalizace. OnePlus 8T nabízí operační systém OxygenOS 11 postavený na Androidu 11. Stále platí ukázková softwarová podpora s pravidelnými aktualizacemi a tříletou podporou. Milovníky tohoto prostředí však hned zarazí velká proměna, kterou nová verze prošla. S verzí 11 je totiž konec přibližování se čistému Androidu a systém jde naopak svoji cestou s vlastním grafickým jazykem, který má nejblíže asi OneUI od Samsungu.






Prostředí OxygenOS 11
Sympatický vám bude nový layout, který horní třetinu obrazovky nechává primárně ke konzumaci obsahu a spodní dvě třetiny k interakci. Poznáte to například v nastavení telefonu, ale i předinstalovaných aplikacích třeba v galerii, kdy jsou interaktivní prvky odsazeny, tak abyste je mohli pohodlně ovládat jednou rukou bez přehmatávání.






Předinstalované aplikace
Předinstalovaných aplikací je ale poskrovnu. Prakticky jde jen o již zmíněnou galerii, herní centrum pro optimalizaci her, rekordér a komunitní aplikaci podpory a pro přenos dat z jiného telefonu. Samozřejmě nechybí služby Googlu včetně Google Assistanta. Praktická je i stahovací roleta s rychlými vychytávkami jako jsou poznámky, krokoměr, počasí nebo hlídač parkovacího místa. Co systému také nikdo neupře je excelentní odladěnost a optimalizace. Všechno je neuvěřitelně rychlé a bez otravné latence.
Fotoaparát
Čtyři objektivy a vylepšené makro. OnePlus 8T nabízí čtyřnásobný fotoaparát, avšak z velké části nejde o nic nového. Hlavní 48Mpx snímač (Sony IMX586) s OIS i 16Mpx ultraširokáč jsou totožné jako u OnePlus 8. Zlepšila se však makro kamerka, který povýšila na 5 Mpx a přibyl zde čtvrtý monochromatický snímač, který však využijí hlavně hračičkové s barevnými filtry.
Sestavení fotoaparátu OnePlus 8T:
- Hlavní objektiv: 48 MPx (Sony IMX586), clona f/1.7, velikost pixelů 0,8 µm, OIS; video 4K (60 FPS)
- Ultraširoký objektiv: 16 Mpx, clona f/2.2, úhel záběru 123°
- Makro objektiv: 5 Mpx, clona f/2.4
- Monochromatický objektiv: 2 Mpx,
- Selfie kamerka: 16 Mpx (Sony IMX471), clona f/2.4, velikost pixelů 1 µm
Fotografie jsou většinou skvěle ostré, plné detailů a líbí se mi také jejich živé podání. Méně spolehlivé je však automatické, které hodně ovlivňuje focení v protisvětle a u scény s velkým dynamickým rozsahem. Škoda, že jsem v nastavení nenašel přepínač pro ruční nastavení HDR. Dobře však obstály noční snímky. Díky delší expozici se ale často stává, že telefon neudržíte pevně a snímky jsou lehce rozmazané.





Ukázkové fotografie
Noční fotky ale vypadají přirozeně a nepřehání to ani s šumem. Zapnout navíc můžete samostatný noční režim, kdy pak dokážete noční scénu úplně rozzářit. Zde už ale rozhodně doporučím použít stativ.






Ukázkové noční fotky
K optickému oddalování scény zde slouží 16Mpx ultraširoký snímač s velkým úhlem záběru 123°. Kvalita fotek příjemně překvapí, ale v přímém srovnání s hlavním snímačem jsou kontrastnější a za mě osobně líbivější.






Hlavní vs širokoúhlý fotoaparát
Ačkoliv na MobilManii bývám velkým kritikem makro objektivů, čas od času udělám výjimku. A OnePlus 8T je přesně ten případ. Vyšší 5Mpx rozlišení poznat na první pohled a telefon dokáže zaostřit s opravdu extrémní blízkosti. Pokud fotíte za dobrého světla budete odměněny překvapivě ostrými snímky, kde si můžete vychutnat i mikroskopické detaily v rozumné kvalitě.
Zapomenout nesmím na 16Mpx selfie kamerku s clonou f/2.4, která nabízí elektronickou stabilizaci a snímky z ní jsou kontrastní, líbivé a hlavně detailní. Díky ostření na obličej však tradičně více přepaluje pozadí, ač automatické HDR často odvádí skvělou práci.



Ukázkové makro snímky
Co mi zde trochu chybělo byl teleobjektiv. To ale zase tolik nevadí. Prostředí fotoaparátu umožní rychlým přepínačem pořídit alespoň 2× digitální zoom, který je za dobré světla stále velmi kvalitní. Jinak vás toho ale v aplikaci fotoaparátu moc nepřekvapí a budete zde jako doma. Líbit se vám bude zejména PRO režim s možností focení do RAWu.



Ukázkové selfie
Telefon samozřejmě zvládá natáčet videa, a to až ve 4K při 60 fps. Kvalitou přitom patří rozhodně k tomu lepšímu. Mají neutrální barevné podání a hlavně skvělou stabilizaci, takže si můžete obraz vychutnat bez trhání. Natáčet lze také ve slow-motion, a to až při 480 fps.
Ukázkové video:
Závěr
OnePlus 8T se v ČR prodává za 17 000 Kč, za které nabídne špičkovou výbavu, skvělý fotoaparát, 120Hz displej a zamilujete si i svižné, odladěné prostředí se slibovanou dlouhou softwarovou podporou. Přestože má telefon skvělou výdrž a bleskové 65W dobíjení, chybějící bezdrátové dobíjení někteří nemusí překousnout. Škoda je i absence voděodolnosti.



Největším konkurentem telefonu je Xiaomi Mi 10T Pro, které i přes nižší cenovku nabízí stejnou výbavu, silnější baterii, skvělý fotoaparát a 144Hz IPS displej. Jako srovnatelnou konkurenci musím zmínit také Asus Zenfone 7 Pro, případně Samsung Galaxy S20 FE 5G.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,4 mm, 188 g displej: 6,6", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: |
Nutno připomenout, že OnePlus má poměrně krátký výměnný cyklus vlajkových lodí, takže v době vydání recenze už je jen několik týdnů před vydáním jeho nástupce. Pokud tedy máte značku rádi a s koupí nechvátáte, možná nebude na škodu počkat na nový model, případně využít toho, že OnePlus 8T s jeho nástupem velmi pravděpodobně zlevní.
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 9,3 mm, 218 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 193 g displej: 6,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 9 888 Kč až 19 890 Kč
|
ZS670KS |
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,9 mm, 230 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1600|1800 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Špičkový smartphone, který zaujme svým designem a všestrannou rychlostí. Skvěle fotí a má i dobrou výdrž na baterii. Škoda jen absence bezdrátového dobíjení a voděodolnosti.
Plusy:
- 120Hz AMOLED displej
- Špičková výbava
- Skvělý fotoaparát
- Překvapivě dobré makro
- Bleskově rychlé dobíjení
- Skvěle odladěný systém OxygenOS
- Dlouhá softwarová podpora
- Nadprůměrný zvuk
- Mechanický přepínač tichého režimu
Minusy:
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Není voděodolný
- 5G pouze na primárním slotu
- Nepodporuje paměťové karty
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.