Plusy
- Vynikající ultraširokoúhlý objektiv
- 120Hz displej
- Rychlé dobíjení
- Špičkově odladěný systém
- Vysoký výkon
Minusy
- Absence voděodolnosti
- Spolupráce s Hasselblad zaostává za očekáváním
- Čtečka otisků prstů je neprakticky nízko
- Absence optické stabilizace
- Plastový rám
OnePlus se svou devítkovou řadou vsadil primárně na fotoaparát, kterou mu zařídila spolupráce s fotografickou ikonou Hasselblad. OnePlus 9 je základním modelem, který má proti modelu Pro několik drobných ústupků, ovšem to hlavní zůstává a navíc je to vykoupenou atraktivní cenou.
OnePlus 9 se prodává za 19 000 Kč, za kterou nabízí slušný fotoaparát s vynikající ultraširokou kamerkou, stylový design, nekompromisní výbavu a potěší také rychlým dobíjením a špičkově odladěným systémem. Odpustit mu jen musíte chybějící voděodolnost a některé drobnosti jako je třeba plastový rám.
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 74 × 8,7 mm, 192 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 11 990 Kč až 19 979 Kč
|
Celou recenzi OnePlus 9 si přečtěte na následujících listech.
Design
Plochý, stylový, ale plastový. OnePlus 9 přináší opět po několika letech nový design. Proti modelu Pro zamrzí plastovým rámem, ale to na první pohled nepoznáte, ani to nemá vliv na jeho pevnost a bytelnost. Narozdíl od modelu Pro také nabízí OnePlus 9 plochou přední stranu, což na první pohled sice nevypadá tak působivě, ale o to více to oceníte v praxi. Záda ale zůstala stále zakulacená a skleněná, takže se telefon pohodlně drží v ruce ani nemá tendenci vyklouzávat.






OnePlus 9 je designově velmi povedený telefon, obzvláště v testované fialové. Díky zaobleným zádům navíc dobře padne do ruky
Telefon je i na dnešní poměry až nezvykle lesklý, což mu do určité míry propůjčuje určitý punc luxusu. Leskne se jak ocelový rám, tak hlavně záda, která by dobře mohla sloužit jako zrcátko V testované fialové ovšem vypadá telefon velmi působivě. Zádům ale tentokrát dominuje hlavně výrazný modul fotoaparátu s trojicí objektivů opatřených výrazným logem Hasselblad.






Narozdíl od modelu Pro má plochou čelní stranu a bohužel také plastové boky.
Na čelní straně vám udělají radost velmi tenké rámečky s displeje, který zabíhá až do stran lehce přes hranu. Horní rámeček je opravdu velmi tenkým, ale přesto do něj výrobce dokázal vměstnat stereo repráček a nutné senzory. Selfie kamerka pak našla své místo v průstřelu displeje v levém rohu. Notifikační dioda bohužel chybí.






Pochválit musím také bohaté příslušenství uvnitř včetně silikonového krytu a rychlé nabíječky.
Na pravém boku telefon nabídne zapínací tlačítko spolu s trojpolohovým přepínačem tichého/vibračního/hlasitého režimu. Horní strana zůstala vyhrazena jen pro mikrofonek, levý bok pak pro zapínací tlačítko. Na spodní straně se pak nachází repráček, USB-C konektor a šuplíček pro nanoSIM, který je opatřen gumovou izolací, na vodu však přesto pozor, telefon nemá certifikaci voděoodolnosti.
Displej
Starý známý se 120 Hz. OnePlus 9 dostal plochý 6,55“ Fluid AMOLED displej s Full HD+ rozlišením 2400 x 1080 pixel a obnovovací frekvencí 120Hz. Podle našich testů pravděpodobně půjde o totožný panel z předchozího modelu 8T. Displej má skvělé věrné barevné podání, přičemž si je můžete blíže přizpůsobit v nastavení. Změnit se dá teplota barev, živost a dokonce si můžete zvolit i barevný profil (sRGB, DCI-P3 a další).






Nastavení displeje
Telefon nabízí také solidní hodnoty jasu, které zajistí pohodlné používání za tmy i na přímém slunci. Výrobce se chlubí maximálním jasem až 1 100 nitů, který využije například u HDR obsahu. Ovšem při běžném používání se s ní moc nesetkáte. Jak ukázala naše měření optickou sondou, hodnoty běžné maximálního jasu spíše za dnešní špičkou zaostávají. Displej má také průstřel v levém horním rohu displeje, ten je ale opravdu velmi nenápadný a velmi rychle si na něj zvyknete.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 2/456 cd/m2
- gamma: 2,18
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 0,79/1,27
Hardware
Rychlost na prvním místě. Hnacím motorem telefonu OnePlus 9 je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 888 doplněný o 8 nebo 12 GB RAM. Na recenzi nám dorazila vyšší zmíněná varianta s čímž je spojeno i větší 256GB vnitřní úložiště, které nás ohromilo nadprůměrně vysokými rychlostmi čtení i zápisu. Velikost úložiště už ale nijak dále nerozšíříte.
Telefon je celkově rychlý jako blesk a má opravdu výkonu na rozdávání. Můžete s ním hrát nejnáročnější hry na maximální detaily a se vším si poradí bez zaváhání. Vše pak podtrhuje špičkově odladěné prostředí, kde je přepínání ale i spouštění nových aplikací téměř instantní záležitostí.
Výkon – Antutu 9.0.3
- Celkové skóre: 764 558 bodů
- CPU: 201 195 bodů
- GPU: 294 162 bodů
- MEM: 133 884 bodů
- UX: 135 337 bodů
Telefon podporuje 5G, a to v mnoha různých frekvencích. Nechybí ani Wi-Fi 6 nebo Bluetooth 5.2. Samozřejmostí je NFC pro bezkontaktní platby. Z drátové konektivity je zde připraveno USB-C pro připojení nabíječky nebo sluchátek. Ze senzorové výbavy zaslouží velkou pochvalu čtečka otisků prstů v displeji, která je velmi rychlá, přesná a překvapivě si dobře poradí i mokrými prsty. Jen ji výrobce mohl umístit trochu výše, aby se při odemykání nemuselo zbytečně přehmatávat palcem.
OnePlus 9 nabízí dvojici akumulátorů s kapacitami 2 250 mAh, které jako celek nabízí 4 500 mAh. To vystačí na jeden celý aktivní den i při maximálním rozlišení displeje a obnovovací frekvenci. Pokud dané funkce necháte alespoň na automatice, zvládne telefon výdrž i dva dny.
Rychlost úložiště – AndroBench:
- Sekvenční čtení: 1 955,5 MB/s
- Sekvenční zápis: 765,37 MB/s
- Náhodné čtení: 250,44 MB/s (64 114,39 IOPS)
- Náhodný zápis: 259,76 MB/s (66 498,63 IOPS)
Velkou pochvalu zaslouží rychlé dobíjení WarpCharge 65T s výkonem 65 Wattů, které telefon dokáže dobít z 0 na 100% za za 37 minut. Nechybí ani bezdrátové dobíjení, to ovšem nabízí výkon pouze 15W. Nechybí ani reverzní bezdrátové dobíjení díky kterému lze na zádech telefonu dobít různé příslušenství nebo i jiný smartphone.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 11 hodin 23 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 18 hodin a 37 minut
- Doba nabíjení z 15 na 90%: 21 minut
- Doba nabíjení z 0 na 100%: 33 minut
Kladnou stránkou telefonu je rozhodně i zvuk. OnePlus 9 má rovnou dva stereo repráčky, které zaujmou živým zvukem, který má rozhodně i hudební ambice. Dobře si na něm vychutnáte klasiku, populární hudbu, ale díky povedeným basům třeba i tvrdší muziku. Díky jednoduchému ekvalizátoru Dolby Atmos si navíc zvuk můžete přizpůsobit podle dané situace. Překvapí také vysoká maximální hlasitost.
Software
Čistý, špičkově odladěný a aktuální. Nový design, skvělá optimalizace. OnePlus 9 nabízí operační systém OxygenOS 11 postavený na Androidu 11. Stále platí ukázková softwarová podpora s pravidelnými aktualizacemi a tříletou podporou. Milovníky tohoto prostředí však hned zarazí velká proměna, kterou nová verze prošla. S verzí 11 je totiž konec přibližování se čistému Androidu a systém jde naopak svoji cestou s vlastním grafickým jazykem, který má nejblíže asi OneUI od Samsungu.






Prostředí OxygenOS postavené na Androidu 11
Sympatický vám bude nový layout, který horní třetinu obrazovky nechává primárně ke konzumaci obsahu a spodní dvě třetiny k interakci. Poznáte to například v nastavení telefonu, ale i předinstalovaných aplikacích třeba v galerii, kdy jsou interaktivní prvky odsazeny, tak abyste je mohli pohodlně ovládat jednou rukou bez přehmatávání.
Předinstalovaných aplikací je ale poskrovnu. Prakticky jde jen o již zmíněnou galerii, herní centrum pro optimalizaci her, rekordér a komunitní aplikaci podpory a pro přenos dat z jiného telefonu. Samozřejmě nechybí služby Googlu včetně Google Assistanta. Praktická je i stahovací roleta s rychlými vychytávkami jako jsou poznámky, krokoměr, počasí nebo hlídač parkovacího místa. Co systému také nikdo neupře je excelentní odladěnost a optimalizace. Všechno je neuvěřitelně rychlé a bez otravné latence.
Fotoaparát
Hasselblad jako lákavá nálepka. OnePlus 9 nabízí trojitý fotoaparát 48+50+2 Mpx. Hlavní foťák je starý známý 48Mpx senzor Sony IMX689, který jsme mohli vidět již loni u modelu OnePlus 8 Pro. Fotoaparát nabídne ostré snímky s dobrými detaily. Solidní jsou také noční snímky, obzvláště v nočním režimu, ovšem je zde patrná horší kresba a více šumu. Zamrzí však absence optické stabilizace.
Sestavení foťáku OnePlus 9:
- Širokoúhlý objektiv: 48 Mpx (Sony IMX689) clona f/1.8, velikost snímače 1/1,43", velikost pixelů 1,12µm , ohnisko 23 mm
- Ultra širokoúhlý objektiv: 50 Mpx (Sony IMX766), clona f/2.2, ohnisko 14 mm, velikost 1/1,56"
- Monochromatický objektiv: 2 Mpx
- Selfie kamerka: 16 Mpx (Sony IMX471), clona f/2.4, velikost pixelů 1 µm
Velkým překvapením pro mne ale byla 50Mpx ultraširoká kamerka, kterou najdeme i v modelu 9 Pro. Počítejte u něj se špičkově ostrými ultraširokými snímky s vynikajícími detaily. OnePlus si také dobře poradil s vyrovnáním sbíhajících se linií. Ultraširoký objektiv lze navíc použít k makro snímkům, které díky vysokému rozlišení vypadají skvěle.









Ukázkové fotografie
Do kvality obou fotoaparátů promluvil také Hasselblad, který u nich zkalibroval barvy. Spolupráce s fotografickou ikonou se ukázala také u oranžové spouště fotoaparátu a ikonickým zvukem závěrky. Přestože barvy fotek jsou opravdu skvělé a hlavně jednotné pro oba snímače, což se hodí hlavně při plynulém zoomování/oddalování, nemůžu se zbavit pocitu, že jsem od takto velké spolupráce očekával trochu více.



Ukázkové makro
Na čelní straně se nachází také selfie kamerka s rozlišením 16 Mpx při světelnosti f/2.4 a její výsledky bych hodnotil spíše jako průměrné. Mají již tradičně dobré barevné podání, dobře si poradí s protisvětlem, ale trochu ztrácí kvalitou detailů. Na konferenční hovory nebo případně chlubení na sociálních sítích však postačí na výbornou.


Ukázkové selfie
Telefon umí samozřejmě natáčet i video, a to až v 8K rozlišení při 30 fps. Nechybí ani 4K při 60 fps a samozřejmě ani Full HD. Kromě kvality videa a detailů se mi líbila také povedená stabilizace. Dobrou zprávou je, že při natáčení lze plynule přecházet mezi jednotlivými objektivy, přičemž rozdíly jsou díky jednotnému sladění barev od Hasselblad prakticky nepostřehnutelné.
Celkově telefon fotí a natáčí velmi dobře a určitý krok vpřed telefon určitě udělal, přesto však minimálně kvalitou nočních fotek za konkurencí stále trochu ztrácí. Navíc se nemohu zbavit pocitu, že celá spolupráce s Hasselblad je spíše povedený marketingový trik, než že by měla zásadní přínos.





Prostředí fotoaparátu
Zamrzí také další nepatrné drobnosti jako je delší doba zpracování fotografie, s čímž dříve OnePlus nikdy nemíval problém. Telefon většinou snímá i dobu po stisknutí spouště, což se někdy projeví tím, že snímek v galerii nemusí nutně odpovídat tomu, co jste původně chtěli vyfotit. Tento problém do velké míry vylepšila aktualizace, ale stále je doba zpracování delší než jako jsem zvyklý u jiných telefonů.
Závěr
OnePlus 9 se v u nás prodává za cenu od 19 000 Kč v základní verzi 8+128 GB. To je vzhledem k celkové výbavě velice atraktivní cena. Dostanete designově povedený telefon s nekompromisní výbavou a slušným fotoaparátem, ač jsme od spolupráce s Hasselblad přesto čekali ještě o trochu víc. Novou 50Mpx ultraširokou kamerku si však rychle zamilujete, stejně jako bleskové dobíjení. Škoda jen absence voděodolnosti.



Mezi hlavní konkurenty telefonu jednoznačně patří Xiaomi Mi 11 s podobnou výbavou, větším displejem a 108Mpx fotoaparátem. Dále také Asus Zenfone 8 Flip, který s podobnou výbavou a hlavně flipovým fotoaparátem zaujme hlavně příznivce selfie. Pokud preferujete o něco menší displej skvělou volbou bude také Samsung Galaxy S21 5G.
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 74 × 8,7 mm, 192 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 11 990 Kč až 19 979 Kč
|
Při nákupu se také jasně nabízí srovnání s dražším modelem OnePlus 9 Pro. Ten nabízí o něco lepší hlavní fotoaparát, rychlejší bezdrátové dobíjení, voděodolnost a navíc také teleobjektiv. Příjemná je také dynamická obnovovací frekvence s minimem až 1 Hz. Za to vše si ale OnePlus řekne o příplatek 5 000 Kč proti základnímu modelu, což už docela hodně, obzvlášť když kvalita fotoaparátu až takový výrazný skok neudělala.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,1 mm, 196 g displej: 6,8", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 3 200, 516 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,6 mm, 230 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 395 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 71 × 7,9 mm, 171 g displej: 6,2", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 080 × 2 400, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2100 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 12MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 10 700 Kč až 23 448 Kč
|
Verdikt: OnePlus 9 je je základním vlajkovým modelem, který sází zejména na fotografickou spolupráci s Hasselblad. Kromě výborného ultraširokáče nabízí špičkovou výbavu a skvěle odladěný systém.
Plusy:
- Vynikající ultraširokoúhlý objektiv
- 120Hz displej
- Rychlé dobíjení
- Špičkově odladěný systém
- Extrémní výkon
Minusy:
- Absence voděodolnosti
- Spolupráce s Hasselblad zaostává za očekáváním
- Čtečka otisků prstů je neprakticky nízko
- Absence optické stabilizace
- Plastový rám
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium