Plusy
- Skvělý displej
- Výborný systém
- Kvalita foťáků
- Podpora 5G
- Fyzický přepínač profilů
Minusy
- Chybí bezdrátové nabíjení
- Chybí zvýšená odolnost
- Nepodpora microSD
- Vyšší cena 256GB verze
- Absence 3,5mm jacku
Firma OnePlus se v posledních letech trochu více rozmáchla a její telefony, byť jsou skvělé, podražily. OnePlus Nord představuje návrat ke kořenům: super telefon za málo peněz. Uživatele určitě potěší to, že OnePlus má konečně oficiální české zastoupení. Standardně se u nás prodává 128GB verze s 8 GB RAM. Její cena činí 10 990 Kč.
Mně na test dorazila vybavenější a dražší verze s 12 GB RAM a 256GB úložištěm za 13 990 Kč. A když už jsem zmínil úložiště, určitě si hned na začátku rozmyslete, jestli si vystačíte se 128 GB, protože telefon nepodporuje paměťové karty. Mimo oficiální českou distribuci se dá sehnat i 64GB varianta se 6 GB RAM, kde to platí dvojnásob. Obecně mám ale dojem, že základních 128 GB bude stačit většině zákazníků. Ani rozdíl mezi 8 a 12 GB RAM nebude tak dramatický.
Nord nemíří na špičku, ani nemá ty ambice. Jeho cílem je vyšší střední třída a snaha o co nejlepší poměr výkonu a ceny. A mohu hned na začátek prozradit, že tohle se povedlo. U 128GB verze bez diskuse, testovaná 256GB už dle mého není cenově tak výhodná, ale stále je zajímavá.
Za společností OnePlus stojí mateřská firma BBK Electronics, která vyrábí třeba i telefony Realme. A protože jsem měl možnost mít vedle sebe OnePlus Nord a Realme X50 5G, je vidět docela dost podobností v designu a trochu také v softwaru. Kde svou příbuznost telefony neschovávají vůbec, je nabíječka, která je stejná, byť každá používá trochu jiné označení pro rychlé nabíjení.
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,2 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 115 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi OnePlus Nord si přečtete na následujících listech.
Design
Modrá sluší, šedá neprovokuje. Nord je sympaticky malý telefon. Pravda, 6,44“ není úplně málo, ale s ohledem na to, jak tenké má telefon rámečky a do jakých úhlopříček se pouští ostatní, jde stále o kompaktní stroj, který krásně padne i do menší ruky. Přední sklo je jen lehce zaoblené na krajích, zato záda jsou zakřivená pořádně. Ne však přehnaně, je to přesně ten tvar, jenž je při uchopení příjemný. Rám, který je z lesklého plastu, se tak nemusel na delších stranách nijak výrazně zužovat, díky čemuž je telefon za co chytit.
Modrá barva telefonu vyloženě sluší. Není nijak divoce provokativní, ale telefon rozhodně nepřehlédnete.
Absence 3,5mm jacku asi nikoho nepřekvapí, takže jediným portem na telefonu zůstává USB-C ve spodní části. Hned vedle uvidíte šuplík na dvě nanoSIM a nesmí chybět ani hlasitý reproduktor, který dokáže nabídnout velmi povedený a plný zvuk. Regulaci hlasitosti najdete na levém boku, vpravo pak zapínání a hardwarový přepínač zvukových profilů, který je pro OnePlus typický. Ten má jako obvykle tři polohy: zvuk, vibrace a úplné ticho. Je s podivem, že se tento úžasně praktický až geniální prvek mezi telefony více nerozšířil. Ostatně iPhone má fyzický přepínač vyzvánění/vibrace už od prvního modelu. Určitě oceníte i takový hezký detail, že i na vypnutém AMOLED panelu se zobrazuje ikona a popis toho, jaký zvukový profil je zrovna aktivovaný.
Designová jednoduchost je vlastně velmi silná zbraň. Jako celek je telefon jednoduše moc hezký.
Co mi u telefonu vyloženě chybí je zvýšená odolnost a také bezdrátové nabíjení. Chápu, že by se cena dost výrazně posunula, ale zároveň tuším, že přesně za tyto věci si lidé rádi připlatí. Alespoň malou radost můžete mít z rychlé 30W nabíječky, která však svými rozměry dohání nabíječky notebookové. V balení pak ještě najdete kabel a průhledné pouzdro. Tím výčet příslušenství končí. Ani sluchátka, ani redukci z USB-C na 3,5mm jack v balení nenajdete. Na recenzi mi dorazilo balení, kde byly navíc vybrané obaly na telefon. Takovéto balení bylo k dostání jen u předobjednávek, aktuálně už jej nekoupíte.
V balení najdete jen nabíječku, kabel a průhledný kryt na telefon. Ocenil bych alespoň redukci z USB-C na 3,5mm jack.
Po designové stránce musím telefon pochválit. Ta jednoduchost je až kouzelná a velice působivá. Přitom je znát, že ten jednoduchý design není samozřejmostí. Někdo musel opravu přemýšlet, aby udělal telefon hezký a praktický zároveň. Nord mi skvěle sedí do ruky, 184 g je ideální hmotnost a tloušťka 8,2 mm se hezky schovává za zaoblená záda. Je to krásný telefon, to se musí nechat.
Displej
AMOLED a 90 Hz. K panelu samotnému mohu mít jen slova chvály. Výrobce jej označuje jako Fluid AMOLED a nabízí Full HD+ rozlišení. Základní barevné ladění telefonu je orientováno hodně na líbivost, což se mu bez výhrad daří. Ale v nastavení najdete také věrnější profil. A optická sonda ukázala, že se OnePlus naladění displeje velmi povedlo. Obnovovací frekvence je bohužel fixní, takže si vyberte buď 90 nebo 60 Hz. Bohužel plynulejší pohyb na displeji je vykoupen vyšší spotřebou energie, žádné chytré přepínání zde není.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 5/574 cd/m2
- gamma: 2,34
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 2,36/3,36
V základním nastavení používá telefon barevný režim Živý, který sází na saturované barvy a celkově je velmi pohledný. Najdete zde také velmi věrný profil, případně si můžete udělat uživatelské nastavení přesně podle sebe. Naměřená hodnoty ukazují, že OnePlus použilo výborný panel.
Moc se mi líbí možnosti nastavení always-on; rozsah jasu je obrovský a samozřejmostí je noční režim. Zajímavý je také režim čtení, který můžete nastavit u konkrétních aplikací, a software pak desaturuje barvy. Uvidíte tak odstíny šedi. Zprvu se mi to zdálo trochu divné, ale po čase jsem tomu přišel na chuť. Rychle získáte dojem jako u klasického papíru a černobílé obrázky tolik nerozptylují.
Nastavení není nijak komplikované, ale možností máte víc než dost. Škoda, že software neumí chytře přepínat 60 a 90 Hz.
Panel je jedna ze silných stránek telefonu, navíc má přímo v sobě skvělou optickou čtečku otisků prstů. Rozlišení Full HD+ na 6,44" bohatě stačí, pozorovací úhly a čitelnost na sluníčku jsou jako z učebnice. Odhadují, že panel pro Nord vyrobil Samsung, který je skvělými AMOLED panely pověstný.
Hardware
8 GB RAM bude stačit většině, 12 GB skoro všem. O chod telefonu se stará procesor Snapdragon 765G, který má dost výkonu i na náročnější hry. 12 GB RAM, které jsou v testovaném modelu, jsou prakticky nevyčerpatelné. I proto se odvážím tvrdit, že 8 GB RAM, které jsou spojeny se 128GB variantou, budou stačit naprosté většině. Znovu musím připomenout, že kapacita telefonu je bohužel konečná a není možné ji rozšířit microSD kartou. Jediný šuplík v telefonu pojme dvě nanoSIM.
Výkon - AnTuTu 8.4.3
- Celkové skóre: 332 089 bodů
- CPU: 104 689 bodů
- GPU: 93 539 bodů
- MEM: 69 137 bodů
- UX: 64 724 bodů
Zbytek výbavy je bez překvapení, byť někomu by možná mohlo chybět bezdrátové nabíjení, které bohužel zůstává doménou drahých telefonů. Baterie s netradiční kapacitou 4 115 mAh vydrží v telefonu asi dva dny provozu a určitě oceníte rychlé 30W nabíjení. Plné nabití z nuly trvá něco přes hodinu, což je velmi dobrý výkon. U výdrže ale musíte hodně počítat s tím, jak moc využíváte displej. 90Hz obnovovací frekvence je docela náročná a pokud se smíříte se 60 Hz, můžete výdrž protáhnout o 25 až 30 %.
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 9:11 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 7:50 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 0:37 h
Zmíním ještě podporu 5G, která u nás zatím není úplně stěžejní, ale to se může velmi rychle změnit. Samozřejmostí je podpora Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1 nebo NFC. Nord také podporuje navigační čtveřici: GPS, GLONASS, BeiDou a Galileo. Snad jedné, co může chybět k plné spokojenosti je FM rádio a možná IrDA port.
Software
Android 10 s trochou kyslíku. OnePlus označuje svůj systém jako Oxygen OS a už dlouho u něj drží stejnou strategii. Systém má velmi blízko k čistému Androidu a softwarová výbava tak pochází téměř výhradně od Googlu. Výjimku představuje předinstalovaný Netflix, utilita pro migraci dat a aplikace pro vstup do komunitního fóra. OnePlus se také poctivě stará o aktualizace a záplaty.
Na první pohled připomíná Oxygen OS čistý Android, což za mě není vůbec na škodu.
Na první pohled působí systém krásně minimalisticky – líbí se mi jednoduchá grafika, použitý font i to, jak vás systém nechá na začátku nastavit to základní. Víc už pak do nastavení vstupovat nemusíte, nikdo vás nenutí. Pokud tak přesto učiníte, čeká na vás hromada voleb, které vám dovolí přizpůsobit telefon na míru svým potřebám. Jsou to drobnosti jako různá gesta, vypnutí zpráv od Googlu na nulté ploše atd. Ve finále to ale může značně pomoci s používáním smartphonu.
Nastavení je netriviální, ale nikdo vás do něj nenutí. Když už ale nehlédnete pod pokličku, najdete spoustu věcí, které vám dovolí
Systém je výborně optimalizovaný, svižný a moc oceňuji to, jak umí být software jednoduchý. Prostě hned po startu dostanete skvěle vychytaný software, který si můžete upravit k obrazu svému. Za sebe musím říct, že zatímco třeba u Xiaomi máte podobné množství nastavení, je téměř nemožné se v něm rychle zorientovat. Tohle Oxygen OS umí a zaslouží si pochvalu.
OnePlus má v systému spoustu vlastních doplňků. Chytrý asistent je v základu vypnutý, ale můžete jej mít na nulté ploše. Utilita, která vypnete notifikace pří hraní je asi samozřejmost.
Fotoaparát
48 Mpx a optická stabilizace. Nord sází na známý 48Mpx čip, který doplňuje objektiv s OIS. Znovu se plné rozlišení přepočítává na 12Mpx snímky a rovněž tady máte možnost 2× „bezztrátového“ zoomu. Snímky jsou krásně barevné, ostré a přítomnost OIS je hodně znát. Musím pochválit také ultraširoký foťák, a byť má pouhých 8Mpx, je optická kvalita velmi dobrá, a navíc má stejně naladěný barevný výstup jako primární foťák. U konkurence je bohužel často vidět, že vám na třech fotkách s různými ohnisky vykreslí cihlovou zeď vždy v jiné barvě. Nord tohle nedělá. Škoda 2Mpx makro foťáku, protože kvalita jím pořízených snímků je hrozná. Je to ten stejný zbytečný foťák, který výrobci používají do počtu.
Sestavení fotoaparátu OnePlus Nord:
- primární fotoaparát: 48 Mpx, 1/2,0", F1.8, 2 mm, PDAF, OIS
- ultraširoký fotoaparát: 8 Mpx, F2.3, 119˚
- měření hloubky scény: 5 Mpx, F2.4
- makro fotoaparát: 2 Mpx, F2.4
- selfie kamera: 32 Mpx, 1/2,8", F2.5
- sekundární selfie kamera: 8 Mpx, 1/4,0", F2.5, 105˚
Prostředí fotoaparátu je příjemně jednoduché, ale máte možnost vzít věci do vlastních rukou.
Nord zvládá krásně selfie snímky, ale ten ultraširoký selfie foťák moc nepoužívejte; 8 Mpx je skutečně málo. I noční režim mě příjemně překvapil, ale znovu je vidět, že ultraširoký snímač tahá za kratší konec.
Ukázkové snímky
Video má skvělé barvy a stabilizaci. Mrzí mě, že ultraširoký záběr jde pořídit jen ve Full HD a musíte jej vybrat před natáčením. Během natáčení pak lze pouze přepínat jedině mezi 1× a 2× přiblížením. Celkově mě ale Nord velmi mile překvapil a zaslouží si pochvalu. U 4K je znát optická stabilizace, které dovoluje zachytit více detailů i pří pohybu.
Ukázkové video (1 080p, 30fps):
Závěr
Když se to podaří. OnePlus se Nord velmi povedl. Představuje návrat ke kořenům, jak má být. Tohle je super telefon za super peníze, který má na to stát se bestsellerem. A možná přinese značce víc popularity než její špičkové modely.
Telefon dorazil na test v krabici s dalšími kryty. Takto vypadalo předobjednávkové balení, ke kterému se teď už nedostanete.
Kombinace minimalistického designu, velmi dobré výbavy a ceny je neoddiskutovatelná. Upřímně ani nevím, co bych za tyto peníze telefonu vytkl jako závažný nedostatek. Pochopitelně, vždy je prostor ke zlepšení, ale je otázkou, jestli by za tím nestálo i zvýšení ceny. A tím telefon přestal být tak líbivý.
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,2 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 115 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
Největší konkurence bude pravděpodobně vzdálený příbuzný ze stejného čínského koncernu Realme X50 5G. Má velmi podobnou výbavu, ale chybí mu AMOLED panel. Za konkurenci musím v tomto případě počítat i OnePlus Nord se 128GB úložištěm, po kterém pravděpodobně sáhne více lidí. A v neposlední řadě je to Apple iPhone SE (2020).
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,9 mm, 194 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,2 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 115 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 4 989 Kč až 4 989 Kč
|
|
| rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,3 mm, 148 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 1 821 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 2 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 6 210 Kč až 13 943 Kč
|
Verdikt: Výborný telefon se skvělým poměrem výkonu a ceny. Po stránce designu se těžko hledá nějaký výtka, displej je velmi dobře barevně naladěný a výkon bude stačit většině uživatelů. Software je klasický OnePlus, byť jsou znát drobné evoluční změny. A foťák, ten vás bude bavit.
Plusy:
- Skvělý displej
- Výborný systém
- Kvalita foťáků
- Podpora 5G
- Fyzický přepínač profilů
Minusy:
- Chybí bezdrátové nabíjení
- Chybí zvýšená odolnost
- Nepodpora microSD
- Vyšší cena 256GB verze
- Absence 3,5mm jacku
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.