Plusy
- 90Hz displej
- Solidní fotoaparát
- Rychlé dobíjení
- Slušná výdrž
- Dostatečný výkon
Minusy
- Omezená podpora
- Nevýrazný design
- Slabší čtečka otisků prstů
- Hybridní slot
- Bez notifikační diody
OnePlus míří svou řadu Nord do střední třídy, model N10 5G je pak prostředním z trojice sourozenců této modelové řady. Boduje 90Hz displejem, podporou 5G nebo rychlým nabíjením, zároveň si ale sám pod sebou řeže větev, těšit se totiž může pouze na aktualizaci na Android 11. A to je poměrně výrazné negativum.
OnePlus Nord N10 5G představuje velmi dobře vybaveného reprezentanta střední třídy, který zaujme 90Hz obnovovací frekvencí displeje, slušnou výdrží a rychlým dobíjením, stereo reprodukcí nebo podporou 5G. Slabá podpora, nevýrazný vzhled a méně atraktivní cenovka ho však mohou v rozletu nepříjemně omezit.
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 9,0 mm, 190 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 690 5G (8× Kryo 560, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi OnePlus Nord N10 5G si přečtěte na následujících listech.
Design
Nevýrazná šedá myš. OnePlus Nord N10 5G designově vůbec nevybočuje z aktuálních trendů, spíše naopak. Vizuálně podobných telefonů najdete ve střední třídě hned několik. To samozřejmě nemusí být nezbytně špatně, drobné odlišení v podobě netradičně zpracovaného nějakého prvku nebo alespoň zajímavější volba barev (N10 se nabízí pouze v jediném barevném provedení) by ale zařízení rozhodně neuškodily.
Design telefonu nejspíš neurazí, rozhodně ale nenadchne
I přes plastovou konstrukci telefon vzdoruje pokusům o ohyb, nikde nevrže, zpracování není co vytknout. Všechny hrany a rohy jsou zaoblené, při úchopu netlačí ani neřežou, N10 se dobře drží v ruce. Zadní strana a boky vyvedené v tmavém lesku přitahují otisky prstů, zamrzí proto v balení chybějící alespoň základní obal, který by kromě tohoto neduhu eliminoval i segment fotoaparátu vystupující nad úroveň zad. Ten sídlí v rohu, nedochází tak ke zbytečnému kontaktu s odemykajícím prstem hledajícím čtečku otisků prstů umístěnou také na zádech.
Lesklá záda hostí vystupující segment telefonu a čtečku otisků prstů
V rozmístění tlačítek se připravte na drobnou změnu ve srovnání s jinými značkami. Hlavní vypínač zůstává na pravé straně jako u řady konkurentů, regulace hlasitosti se ale přesunula na bok levý zhruba do stejné výšky. Tlačítka jsou slušně hmatově zvýrazněna, při stisku kladou větší odpor, zpětná vazba je ale příkladná.
Boky a hybridní šuplíček
Šuplíček na karty najdete tradičně na levém boku (nad regulací hlasitosti). Je hybridní, pojme tedy dvojici nanoSIM, sekundární kartu můžete případně nahradit paměťovkou. Konektor sluchátek a USB sídlí na spodní straně společně s hlasitým reproduktorem. Ten dokáže spolupracovat s reproduktorem nad displejem a vytvořit tak stereo.
Konektorová výbava
Krabička i přes poměrně velké rozměry hostí pouze základní výbavu. Kromě telefonu a několika manuálů v ní najdete už jen poměrně velkou 30W nabíječku a u OnePlus tradiční, robustní, červený, nabíjecí kabel USB-A/USB-C. Na pouzdro, ochranu displeje ani sluchátka už se nedostalo.
Balení telefonu
Displej
Další dostupný telefon s 90Hz displejem. Okraj displeje má zhruba dva milimetry na bocích a nahoře, ve spodní části bohužel narostl na dvojnásobek. IPS panel nabídne na úhlopříčce 6,49“ rozlišení 1 080 × 2 040, před škrábanci jej chrání Corning Gorilla Glass 3. Jeho největším lákadlem je ale frekvence 90 Hz, kterou zatím u mnoha telefonů střední třídy nenajdete. Displej má široké pozorovací úhly, pěkné syté barvy i dostatečný jas.
90 Hz s Gorillou
Reproduktor nad displejem sídlí za uzoučkou mřížkou, čelní kamerka se schovává v průstřelu v levém horním rohu, notifikační dioda bohužel chybí. Telefon lze ovládat gesty nebo tlačítky pod displejem, u nichž můžete prohodit krajní a pro všechna nastavit dodatečné akce při podržení a poklepání. Displej lze kromě hlavního vypínače zapnout i poklepáním.
Vyvážení bílé • Obnovovací frekvence • Skrytí průstřelu • Filtr modrého světla
Nastavit lze teplotu barev, nechybí filtr modrého světla, čtecí režim, průstřel s čelní kamerkou lze skrýt (zobrazovací plocha se zmenší), chybějící notifikační diodu supluje ambientní displej. U volby zobrazovací frekvence vybíráte mezi 60 a 90 Hz, automatika bohužel chybí.
Čtecí režim • Ambientní displej • Nastavení ovládání • Další funkce tlačítek
Hardware
Warp charge dobíjí opravdu rychle. Telefon spoléhá na Qualcomm Snapdragon 690 v kombinaci se 6 GB paměti RAM. Ze 128GB úložiště je po prvním startu obsazeno 22,5, po aktualizaci systému a aplikací se tento údaj přehoupne přes 25. Uživateli tak zbývá více než 100 GB prostoru pro vlastní data, které může případně rozšířit paměťovkou o velikosti až 512 GB.
Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci • USB OTG
Výkonově OnePlus nestrádá, poradí si s přehledem s běžnou každodenní agendou, nemá problém ani s intenzivnějším multitaskingem. U náročných her obvykle není zapotřebí snižovat nastavení detailů. Stereo, slušná výdrž a rychlé dobíjení pak doplňují výčet funkcí atraktivní pro hráče. Ani při výraznější zátěži se telefon nezahřívá.
Výsledky benchmarku AnTuTu 8.4.9:
- celkové skóre: 284 908
- CPU: 107 055
- GPU: 62 542
- UX: 58 983
- MEM: 56 328
Bezdrátová konektivita spoléhá na Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, dalším z výrazných trumfů proti konkurenci je podpora 5G, což OnePlus hrdě oznamuje už v rámci plného označení tohoto modelu. Nechybí konektor sluchátek, NFC, USB OTG ani reverzní nabíjení. N10 naopak postrádá infraport, nepočítejte ani se zvýšenou odolností nebo bezdrátovým dobíjením.
Čtečka otisků prstů
Čtečku otisků prstů najdete na zádech telefonu. Hmatově není příliš výrazná, i v tomto případě by mohl pomoct nějaký kryt. Čtečka pracuje poměrně svižně, její úspěšnost je vysoká, nikoliv však natolik, jak jsme zvyklí od mnohých konkurentů. Na použitelnosti to nijak neubírá, pokud ale budete přecházet od značek Xiaomi/Redmi nebo Huawei/Honor, chvilku si budete zvykat na nepatrně mdlejší reakce a občasné chyby. Kromě čtečky otisků prstů můžete telefon odemykat i obličejem. Rozpoznávání je srovnatelně rychlé jako čtečka (místy možná i rychlejší), na chyby rozpoznání narazíte jen ojediněle.
Odemykání obličejem
Akumulátor s kapacitou 4 300 mAh zvládá pohánět telefon při intenzivním používání zhruba den a půl, s běžným provozem se dostanete na dva dny. Někteří z protivníků mají možná větší baterii a zvládnou o něco delší provoz, OnePlus je ale předčí v rychlosti nabíjení. 30W nabíječka v balení doplní dvě třetiny kapacity za půl hodiny a zbývající třetinu pak ještě rychleji. Z nuly na sto nabijete telefon pod hodinu, to už mnoho konkurentů neumí.
Software
Android 11 je maximem. Systém Android 10 se u tohoto telefonu bohužel dočká aktualizace pouze na verzi 11. Pozor tedy, pokud u tohoto modelu spoléháte na dlouhou podporu, jak tomu u OnePlus bývalo zvykem, zde byste mohli být nepříjemně překvapeni. Bezpečnostní záplaty jsou pro tento telefon plánovány na dva roky.
Informace o telefonu • Informace o systému • Oznamovací panel • Nastavení přepínačů
Nad systémem Android pracuje mnohými vychvalovaná nadstavba OxygenOS. Prostředí se v mnohém podobá čistému Androidu, výrobce ale nezapomněl telefon slušně funkčně vybavit nad rámec základního systému. Nebudete tedy ochuzeni o gesta a celou řadu nastavení a přizpůsobení, díky kterým si chování telefonu detailně vyladíte podle svých preferencí.
OxygenOS • Plocha • Poslední aplikace • Nastavení
Prostředí je odladěno velmi dobře, pracuje svižně, nezadýchává se, telefon zvládá i intenzivní pracovní nálož bez zaváhání. Plochy nemohou být prázdné, hlavní je vždy ta nejvíce vlevo. Zvolit můžete hustotu ikon, jejich velikost i tvar. Aplikace najdete v hlavní nabídce, nebo mohou být umístěny všechny přímo na plochách. Přepínače v oznamovacím panelu vybíráte z 25 dostupných, jejich počet i pořadí lze změnit.
Telefon • Zprávy • Vizuální nastavení • Nastavení plochy
Nad rámec základní aplikační výbavy od Googlu najdete jen několik aplikací z dílny OnePlus. Nechybí poznámky, nástroj na přenos dat mezi starým a novým telefonem, diktafon, správce souborů ani počasí.
Gesta
Telefon nabízí podporu gest, slušné možnosti přizpůsobení displeje i podoby a chování prostředí. Jedná se o povedenou variaci funkcemi připomínající Xiaomi, ovšem ve vizuálně mnohem střídmějším provedení.
OnePlus Switch • Poznámky • Diktafon • Správce souborů
Fotoaparát
Čtyři rozpačité objektivy. OnePlus je vybaven hned čtveřicí objektivů. Hlavní, 64MPx, pořizuje 16MPx snímky, v případě potřeby ale můžete využít i plného rozlišení. Dále je k dispozici 8MPx ultra širokoúhlý objektiv a makro s monochromatickým objektive, oba shodně pouze 2MPx.
Sestavení fotoaparátu OnePlus Nord N10 5G:
- Hlavní objektiv: 64 MPx, F1,79
- Ultra širokoúhlý objektiv: 8 MPx, F2,25, 119°
- Makro objektiv: 2 MPx, F2,4
- Monochromatický objektiv: 2MPx, F2,4
Prostředí telefonu nijak nevybočuje z obvyklého layoutu. U okraje záběru najdete několik rychlých voleb, další jsou pak v jednotném seznamu nastavení. Ten obsahuje volby pro foto i video, stačí jej tedy navštívit jen jednou bez ohledu na aktuálně zvolený režim.
Prostředí fotoaparátu
Nastavení fotoaparátu
OnePlus podává i v prosincovém pošmourném počasí slušné výkony. Snímky, jsou ostré, mají dostatek detailů, barevně odpovídají realitě. Místy narazíte na šum, s přepaly se setkáte ojediněle. Velmi dobré výsledky podává sestava fotoaparátu při přiblížení, výsledky širokoúhlého snímače už tolik nepotěší. Jsou méně prokreslené, tmavší, kvalitativně za hlavním snímačem výrazně zaostávají.
Ukázkové fotografie:
Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
U videa nabídne N10 full HD ve 30 i 60 fps, nezapomnělo se ani na 4K (pouze ve 30 fps). Videa jsou ostrá, s detaily, barevně nepatrně živější ve srovnání se statickými snímky. Optická stabilizace chybí, počítejte i s občasným přeostřováním během natáčení.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
OnePlus Nord N10 5G přijde bez dvou stokorun na devět tisíc. Nabízí toho dost, v některých oblastech ale působí lehce rozpačitě. Slušný výkon a dostatek paměti, povedený 90Hz displej, dostatečná výdrž a rychlé nabíjení, solidní fotoaparát a do budoucna podpora 5G jsou zajímavá lákadla, vše je ale zabaleno v nudném šedém kabátku a kontroverzní řešení aktualizací dokáže prvotní nadšení velmi rychle zchladit.
Telefonu by slušela nižší cenovka, s tou stávající bude N10 doplácet na svou nevýraznost. Mnozí uživatelé raději něco přihodí a sáhnou po vybavenějším OnePlus Nord, nebo naopak oželí 5G či vyšší frekvenci displeje a zvolí konkurenci značně levnější.
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 9,0 mm, 190 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 690 5G (8× Kryo 560, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 168 × 74 × 9,0 mm, 207 g displej: 6,7", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 520, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,2 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 115 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: OnePlus Nord N10 5G nabízí solidní výkon, displej s 90Hz obnovovací frekvencí, slušnou výdrž, rychlé nabíjení a solidní fotoaparát. Nechybí podpora 5G, konzumenty multimédií zaujme stereo reprodukce, zamrzí nevýrazný design, vyšší cenovka a slabší softwarová podpora do budoucna.
Plusy:
- 90Hz displej
- Solidní fotoaparát
- Rychlé dobíjení
- Slušná výdrž
- Dostatečný výkon
- Možnosti OxygenOS
Minusy:
- Omezená podpora
- Nevýrazný design
- Slabší čtečka otisků prstů
- Hybridní slot
- Bez notifikační diody
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.