Recenze phoneBuddy: posíláme SMS z pevné linky

Společnost Fincom uvedla na náš trh terminál phoneBuddy. „Kámoš“ jak lze název „buddy“ volně přeložit, umožňuje zasílání i příjem krátkých textových zpráv a emailů na pevnou linku. Dále nabízí identifikaci volajícího, paměť na čísla i upozornění na nepřijaté hovory. Má to však jedno ale.
Recenze phoneBuddy: posíláme SMS z pevné linky

Co je phoneBuddy

PhoneBuddy je telefonní terminál rozšiřující funkce a schopnosti klasického telefonu na pevné lince. Připojuje se mezi zástrčku ve zdi a samotný telefonní aparát. Mrkněte na obrázky: zařízení má rozměry 175 × 155 × 32 a váží 435 gramů. Díky těmto rozměrům si phoneBuddy může dovolit plnohodnotnou klávesnici a velký displej.

Tlačítka jsou vyrobena z gumy a při stisku kladou přiměřený odpor. Jejich rozložení je stejné jako u počítačové klávesnice, jen speciální znaky jsou trochu rozházené. Popisky tlačítek jsou bílé a dostatečně velké, což je pozitivní informace pro uživatele s horším zrakem, kteří neholdují stále miniaturnějším mobilním telefonům. Ovládání probíhá pomocí čtyř směrových a dvou softwarových tlačítek. Jejich úkoly se zobrazují na displeji a je třeba je sledovat – často se mění. Nesmíme opomenout dvě tlačítka pro přímý vstup k výpisu volání a textovým zprávám. Menu i ovládání nápadně připomíná telefony Nokie.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Displej si zaslouží pochvalu za svou velikost a dobrý kontrast, není však u modelu Expert podsvícený (u verze Comfort ano). To může způsobovat problému u uživatelů, kteří budou mít phoneBuddy umístěn na špatně osvětleném místě. Absence podsvícení je pochopitelná z důvodu energické náročnosti s ohledem na způsob napájení v podobě čtyř tužkových baterií. Displej nabízí tři řádky pro menu a psaní zpráv plus jeden řádek pro stavové informace.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Telefonujeme aneb trable s CLIPem

PhoneBuddy má pamatováka na padesát (Comfort) respektive sto (verze Expert) čísel. Velmi se mi líbí způsob vyhledávání: v pohotovostním stavu vyťukám na klávesnici první písmena jména, načež jsou vyhledány všechny odpovídající položky. PhoneBuddy neobsahuje sluchátko ani mikrofon s reproduktorem, po vytočení čísla musím zvednout sluchátko klasického telefonu.

Klepněte pro větší obrázek

PhoneBuddy dále nabízí funkci známou z mobilních telefonů, a to výpis zmeškaných hovorů. Tato funkce však vyžaduje aktivovanou funkci CLIP (identifikace volajícího), kterou bohužel k dnešnímu dni nabízí Český Telecom jen pro digitální linky ISDN. Blýská se však na lepší časy – o zprovoznění CLIPu pro klasické linky ČT uvažuje, a to v horizontu dvou měsíců. Bohužel se však předpokládá měsíční poplatek v řádu desetikorun.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

SMS z a na pevnou linku

PhoneBuddy umožňuje zasílání textových zpráv, a to jak na další pevné linky, tak i na mobilní telefony. Při odesílání phoneBuddy „zavolá“ na speciální číslo SMS centra. To hovor zvedne a terminál odešle zprávu podobně jako modem při přenosu dat. PhoneBuddy volá při odesílání na tzv. duhovou linku, zprávu si tedy nepošlete, budete-li mít volání na duhové linky zakázáno. Testovací zpráva z phoneBuddyho dorazila na mobilní telefony všech operátorů během několika vteřin. Cena za jednu zprávu byla k dnešnímu dni stanovena na 2 Kč včetně DPH. Za odeslané zprávy budete platit v běžném měsíčním vyúčtování od vašeho operátora pevné linky, cenu hledejte v rámci služeb duhových linek.

Klepněte pro větší obrázek

Příjem textových zpráv v textové podobě je opět podmíněn fungující službou CLIP. Jak jsem se zmínil v odstavci o telefonování, CLIP zatím nefunguje na analogových linkách. V tomto případě bude zpráva doručena v hlasové podobě. Navíc není s mobilními operátory dojednáno zasílání z mobilu na pevnou linku.

Umí i emaily

PhoneBuddy umí odeslat email i bez počítače a internetu. Email odešlete stejným způsobem jako textovou zprávu, jen na začátek vložíte email oddělený mezerou. Například "mobilmania@cpress.cztestovací zpráva z phoneBuddy". Tuto zprávu je nutno odeslat na číslo 6245. Emaily však nelze přijímat, na což je příjemce v těle emailu upozorněn. Zpáteční lístek musí mít podobu textové zprávy.

Pro koho je phoneBuddy určen?

Velký displej a plnohodnotná klávesnice bude jistě vyhovovat uživatelům, kteří považují dnešní mobilní telefony za příliš malé, nepohodlné a složité. Přiznejme si, že to je podstatná většina dnešních mobilů. PhoneBuddy může být odpovědí na otázku položenou ve článku Výrobci! Postrádáme mobily pro babičky a dědečky!. Naše dědečky a babičky jen z těží přesvědčujeme o výhodách mobilních telefonů a marně vysvětlujeme psaní textových zpráv. PhoneBuddy je z tohoto pohledu jednoduchý: jeden stisk tlačítka spustí editor a psaní je díky velké klávesnici jednoduché. PhoneBuddy dám babičce a uvidíme, jak se skamarádí.

Klepněte pro větší obrázek  

Kámoš vašeho telefonu

PhoneBuddy je zařízení s dobrou myšlenkou i provedením. Jeho funkčnost je však v tuto chvíli poloviční díky nedostupnosti identifikace volajícího (CLIP) na analogových linkách. S koupí doporučuji vyčkat do doby, než se Český Telecom rozhoupe a CLIP nabídne v plném rozsahu. Cena terminálu phoneBuddy Expert se pohybuje okolo tří tisíc korun.

Ve zkratce: telefonní terminál phoneBuddy
aktuální informace: www.phonebuddy.cz
cena: cca 3000 Kč
rozměry: 175 × 155 × 32
hmotnost: 435 gramů
napájení: čtyři tužkové baterie
displej: tři textové řádky plus stavový řádek s ikonami, nepodsvětlený
vlastnosti a funkce: odesílání a příjem SMS na pevné linky i mobilní telefony, odesílání emailů a faxů bez internetu a PC, záznam zmeškaných hovorů, paměť na 50 respektive 100 pozic telefonního seznamu.

Diskuze (16) Další článek: Nokia 9210i: čteme eknihy s programem Mobilpocket Reader

Témata článku: Operátoři, SMS, Ostatní, Duhové linky, Phone, Link, PosilaEvropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid