Plusy
- Extrémní výkon
- Skvěý poměr cena/výbava
- Dlouhá výdrž baterie
- Podpora 5G a Wi-Fi 6
- Natáčí až v 8K
Minusy
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Chybějící voděodolnost
- Průměrný foťák
- Horší kvalita repráčku
- Periskop náchylnější na nečistoty
Do redakce doputovalo Poco F2 Pro. Nový smartphone z dílny Xiaomi, který láká na špičkovou výbavu doplněnou o atraktivní cenovku. Přestože značkou odkazuje na původní Pocophone F1, ve skutečnosti jde jen o přebrandované Redmi K30 Pro, prodávané v zahraničí. Výkonem ani většinou výbavy si však nezadá s vlajkovou řadou Mi 10, která na českém trhu navíc předčasně končí. Poco F2 Pro tak bude pro mnohé jediná špičková alternativa od Xiaomi, a nutno dodat, že zejména díky příznivě nastavené ceně velmi zajímavá.
Poco F2 Pro za cenu od 15 000 Kč láká na extrémní výkon, příkladnou konektivitu v čele s 5G, špičkovou výdrž baterie a skvělou softwarovou podporu. Zájemci však budou muset překousnout průměrný foťák, chybějící bezdrátové dobíjení a absenci jakékoli zvýšené odolnosti, která se neobjevuje prakticky u žádných telefonů z „koncernu“ Xiaomi. Kompromisy přináší i periskopická selfie kamerka, která může být časem náchylnější na mechanické poškození.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 8,9 mm, 218 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 700 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Poco F2 Pro si přečtěte na následujících listech.
Design
Krasavec se zářícím periskopem. Poco F2 Pro narozdíl od původního Pocophonu F1, který s u nás prodával konečně nabízí prémiový design. Hliníková konstrukce v kombinaci s matným sklem na zádech vypadají opravdu skvěle, obzvlášť v testované fialové variantě. Matné provedení má výhodu i v tom, že na něm neulpívají otisky prstů. Díky zaobleným okrajům pak telefon pohodlně padne do ruky, ovšem s jeho 219 gramy ho už ucítíte.







Telefon je v testované matně fialové velmi fotogenický, navíc na jeho zádech neulpívají otisky prstů.
Čelní strana zde láká na bezrámečkový displej bez výřezů, takže kromě nenápadných senzorů pro automatickou regulaci jasu, proximity senzor zde najdeme pouze sluchátko vměstnané do samotné horní hrany. Čelní kamerka je v tomto případě schovaná uvnitř a v případě potřeby se periskopicky vysunuje. Periskopický modul je navíc vybaven LED diodami, takže jednak efektně svítí při vysouvání kamerky, ale jeho vrchní strana v zasunutém stavu slouží také jako notifikační dioda. Na horní straně nechybí ani sluchátkový jack a infračervený port.




Periskopická kamerka svítí mnoha barvami, i v zavřeném stavu však prosvítá horním kolečkem, které slouží jako notifikační dioda.
Vraťme se ale ještě na zadní stranu, které dominuje výrazný modul fotoaparátu ve tvaru kruhu, který je šikovně vycentrován, takže při položení na stůl se telefon nekýve. Kromě čtveřice objektivů zde navíc najdeme rovnou trojici LED diod, které slouží jak blesk či svítilna.







Telefon potěší přítomným 3,5mm jackem, ale praktické je i červeně zbarvené zapínací tlačítko
Na pravém boku tradičně našla své místo regulace hlasitosti a také zapínací tlačítko, které si kvůli výraznému rudému zbarvení rozhodně nesplete. Levý bok zůstal překvapivě prázdný, ovšem na tom spodním je k vidění repráček, mikrofon, USB-C konektor a také slot pro dvojici nano SIM.
Displej
Nižší frekvence, ale nevídané možnosti. Poco F2 Pro nabízí 6,67“ Super AMOLED displej s Full HD+ rozlišením 1 080 × 2400 pixelů. Panel sice zůstává u tradiční obnovovací frekvence 60Hz, nicméně má alespoň zvýšenou snímkovací frekvenci 180Hz. Oceníte také věrné barevné podání, přičemž nechybí možnost nevídaně širokého přizpůsobení. Věrnost potvrzují i měření sondou, kde telefon dosáhl nejlepší průměrné odchylky, co jsme kdy u telefonu naměřili.






Poco F2 Pro nabízí nevídaně podrobné nastavení displeje
Kromě tradiční volby mezi standardním a živým máte možnost vybrat i konkrétní gamut sRGB či DCI-P3 a uzpůsobit si můžete také hodnoty kontrastu nebo dokonce i gammu. Maximální kontrast 5 000 000 : 1 pak oceníte nejen u obsahu v HDR10+.



Díky periskopickému foťáku se displej telefonu obešel bez výřezů
Pochválit musím také vynikající minimální jas, který v kombinaci s tmavým režimem či filtrem modrého světla zajistí pohodlné používání i za tmy. Vysoký jas okolo 450 nitů pak oceníte při používání na přímém slunečním světle. Doplnit je také třeba, že je displej krytý ochranným sklíčkem Gorilla Glass 5 a z výroby je navíc doplněn o tenkou ochrannou fólii, která chrání proti jemným škrábancům.
Naměřené parametry displeje:
- minimální jas: 3 cd/m2
- maximální jas: 458 cd/m2
- gamma: 2,28
- průměrná barevná odchylka (ΔE): 1,01
- maximální barevná odchylka (ΔE): 2,18
Hardware
Výbava z nejvyšší cenové. Nejsilnější stránkou Poco F2 Pro je jednoznačně výkon a celkově hardwarová výbava. Jako jeden z mála telefonů ve své cenové kategorii totiž přináší osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 865, který v roce 2020 platí za špičku mezi Android telefony. Na telefonu můžete hrát ty nejnáročnější hry, editovat fotky či 4K video a telefon přesto ani na sekundu nezaváhá.
Výkon - Antutu 8.3.9
- Celkové skóre: 575 536 bodů
- CPU: 181 417 bodů
- GPU: 216 281 bodů
- MEM: 98 830 bodů
- UX: 79 008 bodů
V případě dražší testované varianty oceníte také 8 GB RAM (LPDDR5) a 256GB vnitřního úložiště typu UFS 3.1, které vám udělá radost špičkovými hodnotami čtení zápisu. Pokud byste chtěli ušetřit, existuje i levnější verze s paměťmi 6+128 GB, jen zde pozor. Telefon nepodporuje paměťové karty, takže úložiště už dále nijak nerozšíříte.
Telefon je příkladně vybaven také po stránce konektivity, kde kromě gigabitového LTE nabízí také Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 a hlavně 5G sítě, ač jen z nižšího (Sub6G) frekvenčního pásma, a to konkrétně pásma n77 (3700 MHz) a n78 (3 500 MHz). Co je však více podstatné, narozdíl od jiných telefonů od Xiaomi se Snapdragonem 865 zde podpora 5G sítí není na úkor Dual SIM. Ano, v případě 5G lze mít aktivní pouze jeden port, ale jako alternativu lze využívat i Dual SIM v sítích 4G.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 1 633,80 MB/s
- Sekvenční zápis: 741,37 MB/s
- Náhodné čtení: 228,10 MB/s (58 394,95 IOPS)
- Náhodný zápis: 231,91 MB/s (59 369,27 IOPS)
Chybět nebude ani NFC pro bezkontaktní platby Google Pay či infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Nechybí ani moderní poziční systémy jako je GPS, GLONASS, či Galileo. Z užitečných senzorů nesmím opomenout ani optickou čtečku otisků prstů integrovanou do displeje.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 19 hodin 1 minuta
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 18 hodin 12 minut
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 47 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 1 hodina 10 minut
Velkou pochvalu telefon získává i po stránce výdrže baterie. Vestavěný akumulátor s kapacitou 4 700 mAh totiž bohatě postačí pro dva dny náročnějšího používání. Dokonce i v simulovaných testech intenzivní zátěže při prohlížení webu u či sledování Full HD videa dopadl telefon velmi nadprůměrně. Po vybití oceníte i rychlé nabíjení díky přibalenému 30W adaptéru. To z 0 na 100% trvá cca 70 minut. Jedinou vadou na kráse je tedy absence bezdrátového nabíjení.

Průběh nabíjení Poco F2 Pro
Co mě však zamrzelo ještě více je podprůměrný zvuk. Použitý repráček má totiž proti konkurenci jak rezervy v maximální hlasitosti, tak v kvalitě projevu. Zvuk totiž působí plastově a místy šumí až tahá za uši. Silné basy si zde rozhodně nevychutnáte a rušit vás kvůli špatným středům i výškám bude prakticky jakákoliv hudba. Naštěstí lze využít sluchátek skrze USB-C, 3,5mm jack nebo těch bezdrátových skrze Bluetooth. Podporovány jsou přitom kodeky AAC, LDAC, LDHC i aptX HD, takže se s výběrem sluchátek nemusíte omezovat.
Software
MIUI pod taktovkou POCO UI. Systémem telefonu je Android 10, ovšem doplněný o nadstavbu MIUI 11. Ta se zde však nepatrně liší o přidané prvky v rámci POCO UI. Jedná se například o centrální nabídku aplikací, kterou lze filtrovat podle kategorií nebo v ní dokonce vyhledávat, vylepšené nastavení displeje a několik dalších drobností jako jsou například efekty vyjížděcí selfie kamery.





Prostředí MIUI s rozšířením Poco UI, která přináší centrální nabídku aplikací
Až na zmíněné změny jde ale o staré známé MIUI, ve kterém budou majitelé smartphonů Xiaomi jako doma. Přeci jen mám ale pocit, že je tento jinak velký moloch u Poco F2 Pro špičkově optimalizovaný, jelikož vše běhá jako z praku a spouštění či přepínání aplikací je prakticky okamžité.












Předinstalované aplikace
Rýpnout si však do zbytečného množství předinstalovaných aplikací sociálních sítí nebo dokonce demo her, které zde jsou úplně zbytečné a v systému nemají co dělat. Naštěstí je možné vše bez problému odinstalovat. Za pochvalu ovšem stojí příkladná softwarová podpora. Jen během testování jsem obdržel hned několik aktualizací a Poco F2 Pro je dokonce jeden z mála telefonů od Xiaomi, který je zařazen do testovacího programu Googlu. Telefon tak mezi prvními dostane Android 11, který zde je možný v rámci bety testovat ještě před vydáním.
Fotoaparát
Někde se ušetřit muselo. Na fotoaparátu Poco F2 Pro se poněkud šetřilo. Najdeme zde čtveřici objektivů, přičemž hlavní nabídne rozlišení 64 Mpx s clonou f/1.89 a doplní jej 13 Mpx ultraširokáč, 5Mpx makro objektiv a 2Mpx senzor hloubky ostrosti pro portrétní snímky. Optické zoomování byste zde ale bohužel hledali marně. Možnost 2× přiblížení sice v telefonu vidíte, ovšem jedná se jen o výřez z hlavní kamerky.
Sestavení fotoaparátu Poco F2 Pro:
- Hlavní objektiv: 64 Mpx (Sony IMX 686), velikost objektivu 1/1.7", velikost pixelů 1,6 μm, clona f/1.89, autofokus; video: 8K (24/30 fps), 4K(30/60 fps), FullHD(30/60 fps)
- Ultraširoký objektiv: 13 Mpx, clona f/2.4, úhel záběru 123°, fixed focus
- Makro objektiv: 5 Mpx, clona f/2.2, velikost pixelů 1,12 μm, autofokus
- Hloubkový objektiv: 2 Mpx, clona f/2.4, velikost pixelů 1,75 μm
Rozhodně nelze říci, že by telefon fotil špatně, ale jeho výsledky mají blíže spíše telefonům vyšší střední třídy, než vlajkovým lodím za kterými viditelně zaostává. Ve dne však hlavní snímač přesto dokáže překvapit ostrými snímky a oceníte i přirozené podání barev. Počítejte ale spíše s průměrnou kvalitou detailů i dynamickým rozsahem.






Ukázkové fotky z hlavního foťáku
Mnohem větším zklamáním pro mne byl 13Mpx ultraširoký objektiv, který často bojuje s ostřením a hlavně detaily. Fotky z něj jsou totiž často rozmazané. Z papírových údajů bych vyzdvihl také velký zorný úhel 123°. Ovšem v kombinaci s nešťastně umístěným snímačem v horní části modulu budete při focení na šířku těžko hledat úchyt, aby vám do záběru nestínily prsty. Ultraširokáč je totiž zabere i když máte prst zdánlivě daleko od objektivu. Nepříjemné jsou u ultraširokého objektivu také extrémní přepaly.




Záběr na 0,6× (ultraširokáč) vs 1× (hlavní objektiv)
Překvapením pro mne byl makro objektiv. Přestože dosud byly tyto objektivy u telefonů spíše jen do počtu, Poco si zde dalo záležet a použilo rovnou 5 Mpx snímač. Vyšší rozlišení konečně dovoluje snímači zachytit více detailů a snímky vypadají poměrně dobře. Jen trochu zlobí automatické ostření, takže je lepší snímaný objekt zaostřit ručně.



Ukázkové makro snímky
Kde telefon nejvíce ztrácí na vlajkové lodě jsou noční snímky, kde na první pohled chybí detaily a fotky jsou díky delší automatické expozici při focení z ruky často rozmazané. Na fotkách je také velké množství šumu. Zatímco třeba u Xiaomi Mi 10 a 10 Pro jsem chválil noční režim, zde je situace naprosto opačná. Nevím, co Xiaomi u Poco F2 Pro provedlo, ale prakticky každý snímek v nočním režimu je extrémně zrnitý, plný bílého šumu a výsledek vypadá naprosto příšerně.






Ukázka noční fotky s vypnutým a zapnutým nočním režimem
Samotná aplikace fotoaparátu se proti jiným telefonům od Xiaomi nijak nezměnila. Nabízí známý vzhled a spoustu režimu jako je manuální režim, skener dokumentů, vodováhu či Google Lens. Je zde také samostatný režim pro vynucení 64Mpx rozlišení, pokud vám nevyhovuje výsledných 16Mpx u výchozího režimu, kdy telefon spojuje 4 pixely do jednoho.





Prostředí aplikace fotoaparát
Telefon nabídne také čelní kamerku s rozlišením 20 Mpx. Snímky za dobrého kvalitou rozhodně neurazí, přesto jsem od vysokého rozlišení čekal víc. Jednak snímač bojuje s velkým dynamickým rozsahem a věčně přepaluje oblohu, ale i na fotkách je v detailech obličeje patrný šum, který výsledek značně kazí. V noci je pak problém ještě palčivější, což je dáno hlavně horší clonou f/2.27.





Ukázková selfiečka
Čím však u přední kamerky rozhodně ohromíte je její periskopický mechanismus. Po většinu času je totiž skrytá uvnitř telefonu a vyjede pouze pokud je potřeba. Navíc je celý periskopický modul vybaven diodami, takže si můžete vybrat z palety barev, kterým periskopická kamerka bude při vysunutí svítit. Přizpůsobit si můžete dokonce i zvuk vysunutí.
Poco F2 Pro umí natáčet i videa, a to až v 8K při 30 fps, ač jeho využitelnost zatím není tak velká. Mnohem více oceníte podporu 4K či Full HD (obě až při 60 fps). Se 4K rozlišením či Full HD při 60 fps však buďte opatrní, telefon u nich totiž postrádá stabilizaci, takže ačkoliv video má skvělé detaily i živé barvy, obraz je silně roztřesený. Jakmile ale přepnete na Full HD při 30 fps, je obraz najednou naprosto jiná pohádka a stabilizace je paradoxně skoro ukázková.
Trochu mě zamrzelo i to, že telefon neumí při natáčení přepínat mezi objektivy. Ať už začnete natáčet hlavním nebo širokoúhlým objektivem, veškeré přibližování a oddalování probíhá pouze digitálně, tedy na úkor obrazové kvality. Podporována jsou zde také slow-mo videa, a to až při 960 fps.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Poco F2 Pro je aktuálně cenově nejdostupnější vlajkových lodí na českém trhu s procesorem Qualcomm Snapdragon 865. Prodává se totiž v základní verzi od 15 000 Kč, přičemž za příplatek 1 000 Kč můžete získat více RAM a dvojnásobné úložiště. V obou případech ale čekejte precizní zpracování, extrémní výkon, vynikající konektivitu, výdrž i skvělou softwarovou podporu. Dojem kazí jen průměrný foťák, zvuk a chybějící voděodolnost či bezdrátového nabíjení.




Přesto je Poco F2 Pro černým koněm celého portfolia Xiaomi a výrobce si sám sobě tak trochu vypálil rybník. Navzdory pár nedostatkům je totiž telefon výrazně levnější než vlajkové modely Mi 10/Mi 10 Pro, přitom se jim v mnohém vyrovná, ba i trumfne. Oba zmíněné modely navíc v Česku končí, takže kdo chce to nejlepší od Xiaomi, nebude mít brzy jinou možnost než právě Poco F2 Pro, což je vzhledem k foťáku ale trochu škoda. Kdo ale rád fotí stále může sáhnout po Xiaomi Mi Note 10, ač zbylou výbavou za Poco silně zaostává.
Konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,1 mm, 194 g displej: 6,6", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 8,9 mm, 205 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 69 × 7,9 mm, 163 g displej: 6,2", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 566 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
S přihlédnutím k výbavě a ceně se pro Poco F2 Pro opravdu těžko hledá přímá konkurence. Podobně vybavené telefony startují minimálně o 5 000 Kč výše, jako je OnePlus 8, Realme X50 Pro či Samsung Galaxy S20. Pokud tedy chcete sehnat konkurenta za podobnou cenu, musíte buď ustoupit ve výkonu viz Motorola Edge, LG Velvet nebo se podívat po některé z loňských vlajkových lodí, například Huawei P30 Pro.
Verdikt:
Cenově nejdostupnější vlajkový model s procesorem Snapdragon 865, který garantuje fantastický výkon i konektivitu. Radost udělá i výdrž baterie. Vše kazí jen průměrný foťák a chybějící voděodolnost a bezdrátové dobíjení.
Plusy:
- Extrémní výbava
- Poměr cena/výkon
- Příkladná konektivita
- Infračervený port
- Dlouhá výdrž baterie s rychlým dobíjením
- Precizní zpracování
- Možnost volby mezi Single SIM 5G a Dual SIM ve 4G
- Obstojné makro snímky
- Podpora 8K videa
- Zachovaný 3,5mm jack
- Zadní silikonový kryt v balení
Minusy:
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Chybějící voděodolnost
- Průměrný foťák
- Pouze 60Hz displej
- Horší kvalita reproduktoru
- Periskopická kamera náchylnější na mechanické poškození
- Noční fotky
- Chybějící stabilizace u 4K a 1080p při 60fps
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.