Plusy
- Originální design
- Kvalitní displej
- Dlouhá výdrž
- DualSIM + microSD
- Rychlá čtečka otisků
Minusy
- Bez NFC
- Průměrné video
- Chybí notifikační dioda
- Nemá ambientní displej
- Delší doba nabíjení
Poco M3 míří do nižší třídy s výbavou, s níž by se neztratil ani mezi dražšími konkurenty. S výborným poměrem cena/výkon jde ve stopách prvního Pocophonu, který také výkonově zatápěl mnohem dražším telefonům. V kontextu ceny je M3 velmi povedené zařízení, které navíc boduje i povedeným designem.
Telefon má dostatek výkonu, velmi dobrý displej, výrazně nadprůměrnou výdrž a slušný fotoaparát. Boduje i s drobnostmi jako je stereo reprodukce, infraport nebo možnost osadit vedle dualSIM i paměťovku. Chybějící NFC zamrzí, najde se ale stále dost uživatelů, kteří by jej stejně nevyužili. A přesně na ně Poco M3 míří.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 9,6 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Poco M3 si přečtěte na následujících listech.
Design
I levný telefon může mít originální design. Poco M3 hrdě ukazuje, že plastová konstrukce levných telefonů nemusí nezbytně vypadat lacině. Místo nepovedené imitace skla či kovu, na kterých navíc mnohdy ulpívají otisky prstů, šel výrobce cestou napodobeniny kůže. Unibody vanička je pořád zcela jasně plastová, matný povrch s texturou ale vůbec nevypadá odbytě, dobře se drží a nešpiní se.


Originální design
Kromě méně obvyklého zpracování povrchu zad nabídne Poco ještě jednu designovou specialitu. Vedle vyvýšeného segmentu trojitého fotoaparátu v levém horním rohu se přes celou šíři zadní strany táhne skleněný obdélník s výrazným označením výrobce. Model M3 tak zezadu poznáte na dálku, tento prvek je výrazný i na černém provedení telefonu, u žluté a modré verze vynikne ještě víc.


Netradiční provedení zad
Se zaoblenými hranami a rohy můžete počítat s jistým úchopem. Tlačítka najdete na pravé straně, hmatově jsou odlišena excelentně. Regulace hlasitosti je klasické dvojtlačítko s příjemně oblými hranami, hlavním vypínač je naopak zapuštěný s integrovanou čtečkou otisků prstů. Tlačítka kladou přiměřený odpor a podávají jasnou zpětnou vazbu.


Šuplíček na karty • Detail tlačítek
Protější strana hostí šuplíček na karty. Osadit můžete rovnou tři, vedle dvojice nanoSIM je zde slot i na paměťovou kartu o velikosti až 512 GB. Konektor sluchátek sídlí na horní straně společně se sekundárním mikrofonem a infraportem. Spodní strana tak zbyla na primární mikrofon, USB-C a hlasitý reproduktor. Ten ve spojení s reproduktorem nad displejem (který pouští produkci i otvory na horní straně) dokáže pracovat ve velmi slušně znějícím stereu.


Horní ani spodní strana rozhraními nešetří
V krabičce najdete vedle telefonu a dokumentace USB kabel, 22,5W nabíječku, ochranné sklo na displej a průhledný gumový kryt. Ten má na zadní straně výřez pouze na segment fotoaparátu, skleněný designový prvek s logem výrobce tak zůstává krytý.


Balení telefonu • Příslušenství v krabičce
Displej
Kvalitní podívaná se slušným možnostmi přizpůsobení. U displeje očekávejte výraznější okraj na spodní straně, zhruba poloviční na horní, kde uprostřed přechází v malý kapkovitý výřez s čelní kamerkou, a nejtenčí na bocích. Na úhlopříčce 6,53“ můžete počítat s rozlišením 1 080 × 2 340.


Rámečky kolem displeje a kapkovitý výřez
IPS panel má široké pozorovací úhly, dostatečný jas a syté, živé barvy. Čitelnost na slunci nijak výrazně netrpí. Plochu displeje kryje sklo Corning Gorilla Glass 3. Telefon příjemně překvapil možnostmi nastavení displeje – lze jej zapnout i vypnou poklepáním, nechybí režim ovládání jednou rukou se třemi velikostmi zobrazení, filtr modrého světla, upravit můžete saturaci i teplotu barev.




Probouzení displeje • Filtr modrého světla • Barevné schéma • Teplota barev
Výřez na horní straně displeje můžete skrýt, a to hned dvěma způsoby. Tlačítka pod displejem můžete nahradit gesty, pokud zůstanete u staršího způsobu ovládání, lze krajní tlačítka prohodit a definovat další akce při poklepání či podržení. Telefon postrádá notifikační diodu, náhrada v podobě ambientního displeje zde bohužel také chybí.




Skrytí výřezu • Volba ovládání • Nastavení tlačítek •Ovládání jednou rukou
Hardware
Stereo a infraport, ale bez NFC. Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 662 spolupracuje se 4 GB paměti RAM, ze kterých je po spuštění dostupná necelá polovina. Úložiště má kapacitu 128 GB, na trhu však najdete i o něco levnější verzi M3 s polovičním úložištěm. Po prvním spuštění bylo obsazených více než 16 GB, po aktualizaci systému a všech aplikací se obsazený prostor vyšplhal o více než 3 GB výš až na 19,4 GB. Necelý gigabajt můžete ušetřit odinstalováním nepotřebných aplikací.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Poco si poradí s běžnými denními nároky, zvládne i náročnější aplikace a hry. U výkonově nejnáročnějších her je potřeba většinou snížit detaily, stále však se jedná o slušný herní zážitek. Ani při delší zátěži se telefon nepřehřívá a drží si svůj výkon.
Výsledky benchmarku AnTuTu 8.5.2:
- celkové skóre: 184 978
- CPU: 72 314
- GPU: 34 623
- UX: 32 514
- MEM: 45 527
Konektivita telefonu je velmi slušná. Rychlá data využijete na libovolné SIM, nechybí Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, infraport ani USB OTG nebo reverzní dobíjení. Na podporu 5G se bohužel nedostalo, to ale není ani zdaleka takový problém jako absence NFC, která jinak velmi solidní model automaticky vyřadí z hledáčku řady potenciálních uživatelů. Bezdrátové nabíjení ani zvýšenou odolnost v této cenové hladině nikdo nečeká.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů je integrovaná do hlavního vypínače. I přes výrazně menší plochu, než mívají čtečky na zádech, pracuje velmi svižně a s naprosto zanedbatelnou chybovostí. Zapamatuje si až pět otisků a sami si můžete zvolit, zda stačí prst k hlavnímu vypínači se čtečkou jen přiložit nebo je nutné jej i stisknout. Kromě čtečky můžete použít i odemykání pomocí obličeje, které pracuje srovnatelně rychle, a i zde s naprosto minimální chybovostí.




Čtečka otisků prstů



Odemykání obličejem
Poco se pyšní akumulátorem s kapacitou 6 000 mAh. Ten udrží telefon v chodu více než dva dny, i při intenzivním používání se obvykle obejdete dva dny bez nabíjení. Méně nároční uživatelé budou dosahovat místy i třídenní výdrže. Telefon podporuje 18W nabíjení, přičemž nabíječka v balení zvládá poslat na výstup až 22,5 W. Při nabíjení z nuly se s ní ukazatel za hodinu přehoupne přes 40 %, plného nabití pak dosáhnete za tři hodiny.
Software
MIUI s drobnými odlišnostmi. Nad Androidem 10 pracuje nadstavba MIUI ve verzi 12.0.5. Z hlediska softwaru bude tedy váš uživatelský zážitek velmi blízký telefonům Xiomi nebo Redmi. Systém se podařilo odladit slušně, na instrukce reaguje svižně, bez váhání, u náročného multitaskingu je třeba mít na paměti cenovku a reálný výkon a neklást na Poco nepřiměřená očekávání.




Systém Android • Plocha • Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace
Plochy nemohou být prázdné, jako hlavní lze zvolit kteroukoliv z nich. Veškeré aplikace najdete jen v hlavní nabídce, kterou lze rozdělit do kategorií, všechny aplikace pouze na plochách Poco neumí. Pořadí i počet přepínačů v oznamovacím panelu můžete upravit, vybíráte z 26 dostupných. Podobu panelu lze změnit na alternativní provedení v mnohém podobné iOS.




Oznamovací panel • Nastavení přepínačů • Alternativní panel • Aktualizace
Telefon by se určitě obešel bez zbytečných předinstalovaných aplikací jako jsou Facebook, LinkedIn, Netflix, nebo některé volitelné aplikace od Googlu, pokud je ale nepotřebujete, lze je odstranit. Nechybí obvyklá výbava známá z MIUI v podobě správce souborů, poznámek, kompasu, diktafonu, dálkového ovladače, dostalo se i na FM rádio.




Telefon • Zprávy • Správce souborů • Kompas
Poco nabízí hodně široké možnosti přizpůsobení vzhledu a chování. Podobu prostředí změníte pomocí témat, upravit lze podobu ploch (počet a velikost ikon) i hlavní nabídky. Nechybí gesta, úprava zobrazení, přizpůsobení tlačítek, ve většině případů MIUI tak, jak jej znáte z jiných telefonů.




Témata • Dálkový ovladač • FM rádio • Poznámky
Fotoaparát
Solidní fotky a průměrné video. Poco M3 hostí na zádech trojici objektivů. Hlavní s rozlišením 48 MPx tvoří 12MPx snímky, kde ze čtyř nasnímaných bodů vytvoří jeden ve fotografii. Umí ale také využít plného rozlišení, pokud potřebujete celých 48 MPx. Zbývající dva objektivy mají pouhé 2MPx, jedná se o makro a hloubkový senzor, a slouží zejména jako podpora hlavního snímače.
Sestavení fotoaparátu Poco M3:
- Hlavní objektiv: 48 MPx, F1,79, 0,8 µm
- Makro objektiv: 2 MPx, F2,4, 1,75 µm
- Hloubkový senzor: 2 MPx, F2,4, 1,75 µm
V prostředí fotoaparátu najdete několik rychlých voleb u okraje displeje, další pak v seznamu nastavení. Ten se mění podle aktuálně zvoleného režimu, počítejte tedy s tím, že do něj zavítáte při prvotním nastavování hned několikrát. Mezi focením a natáčením je nutné se přepnout, lze ale aktivovat funkci, kdy dlouhým podržením spouště začnete nahrávat přímo z fotoaparátu.




Prostředí fotoaparátu




Nastavení fotoaparátu
Telefon fotí snímky se slušnou ostrostí, prokreslení detailů už je o něco horší. Zejména v tmavších oblastech fotek dochází k jejich slévání. Barvy jsou syté, odpovídají realitě, na přepaly narazíte ojediněle, mnohé fotky bohužel trápí výraznější šum. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami počítejte s ponuřejšími barvami a výraznějším sléváním detailů. V dané cenové hladině ale podává Poco nadprůměrné výsledky.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
U videa se budete muset spokojit s full HD ve 30 fps. Absence 4K je omluvitelná, vyšší snímkovací frekvenci by ale Poco zvládnout mohlo. Videa kvalitativně nepatrně zaostávají za fotkami, prospělo by jim živější barevné podání a lepší stabilizace. Na dobré světelné podmínky jsou citlivější než statické snímky.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Závěr
Poco M3 pořídíte ve vybavenější verzi se 128GB úložištěm za čtyři a půl tisíce korun, skromnější 64GB provedení vás přijde o pětistovku levněji. A za svoje peníze toho rozhodně nedostanete málo. Povedený jemný displej, slušný výkon, hodně dobrou výdrž, relativně svižné nabíjení a solidní fotoaparát. K tomu dualSIM i s paměťovkou, konektor sluchátek, rychlá čtečka otisků prstů, kvalitní stereo a to vše zabalené v neotřelém designu.


Ani Poco není dokonalé. Výrazně mu chybí NFC, nemá notifikační diodu a nenabídne ani alternativu v podobě ambientního displeje. Rychlonabíjení není až tak rychlé, v prostředí chybí některé funkce, které jsou v MIUI běžně dostupné, pořád toho ale Poco umí mezi konkurenty hodně. Pokud vám takto namixovaný seznam funkcí vyhovuje, koupí chybu neuděláte.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 9,6 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 77 × 9,1 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 3 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Mediatek Helio G80 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 9,8 mm, 209 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Mediatek Helio G85 (8× Cortex-A75, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Poco M3 je zástupcem nižší třídy, který sází na výkon, maximum funkcí, dlouhou výdrž, kvalitní displej a solidní fotoaparát. Nejzásadnějším nedostatkem je chybějící NFC.
Plusy:
- Originální design
- Kvalitní displej
- Dlouhá výdrž
- Rychlonabíjení
- Stereo reprodukce
- Nadprůměrný fotoaparát
- DualSIM + microSD
- Solidní výkon
- 3,5mm Jack
- Rychlá čtečka otisků
- Odemykání obličejem
Minusy:
- Bez NFC
- Průměrné video
- Chybí notifikační dioda
- Nemá ambientní displej
- Delší doba nabíjení
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium