Plusy
- Výdrž na baterii
- Poměr cena/výkon
- Zajímavý design
- Má 5G
- Stereo reproduktory a jack
Minusy
- Ostření fotoaparátů
- Nekvalitní fotky
- Kluzká záda
- Mírné IPS glow
- Neumí 4K video
Cena telefonů s 5G stále klesá a Poco se nám snaží ukázat, že i mobil za 6 000 Kč může posloužit velmi dobře. Rychlé 33W nabíjení, dobrá výdrž na baterii nebo rychlejší procesor naznačují, že by se Poco mohlo ucházet o pozici velmi dobrého levného mobilu bez ohledu na jeho hlavní výhodu v podobě 5G modemu. Na trhu jsou dvě paměťové varianty 64 a 4 GB za necelých 6000 Kč a 128 plus 6 GB za 6 500 Kč.
Velkou konkurencí bude oblíbené Realme 8 5G, které stojí ještě o pětistovku méně, ale postrádá mnoho drobností a lepší hardware. Velmi podobně je na tom Vivo Y52 5G, které je i přes slabší hardware naceněné podobně jako Poco. Pokud pomineme 5G, za 5 500 Kč lze pořídit i Realme 8, 8 GB / 128 GB s AMOLED displejem, což pro někoho může být lákadlo oproti IPS.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,8 mm, 195 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 810 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 6nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 5 790 Kč až 5 790 Kč
|
Celou recenzi Poco M4 Pro si přečtěte na následujících listech.
Design
Sázka na neokoukanost. Poco M4 Pro 5G je k dostání ve třech barvách, černé, žluté a námi testované modré. Ta má plastová záda s upraveným matným povrchem. Plast působí velmi jemně a příjemně na dotek, to se nemění ani po přechodu na černou plochu. Modrá přechází do světlejších odstínů, což vypadá efektivně a navozuje iluzorní změnu barvy po natočení pod různými úhly.



Telefon působí v ruce velmi příjemně
Design má však pár nedostatků. Telefon klouže v ruce a z nějakého důvodu záda přispívají k většímu pocení ruky, což ještě více přispívá ke klouzání. Přitom se Poco nepřehřívá. Černý pruh vedle modulu fotoaparátu se nemusí líbit každému a samotný modul klame pohledem. Ač by se mohlo zdát, že telefon má pět objektivů, ve skutečnosti jsou jen dva. Nic proti tomuto číslu, ale není potřeba mást zákazníky.
I když lze poznat, že se jedná o levnější telefon, vizuálně působí dostatečně zajímavě, plastový rámeček solidně imituje kov, dílenské zpracování je dobré a tlačítka mají hezkou hmatovou odezvu. Prakticky tedy není telefonu vyloženě co vytknout.



Fotomodul je mírně vystouplý a obehnaný černou barvou
Na spodní hraně se nachází USB-C konektor, 3,5mm jack a průduch hlasitého reproduktoru, pravá kraba obsahuje zapuštěné vypínací tlačítko se čtečkou otisků prstů a nad ním kolébku hlasitosti. Nahoře je průduch druhého repráku a IR senzor, vlevo je pouze zdířka na SIM.
Displej
Lepší IPS nežli levný OLED. V této cenové třídě je stále běžné, že telefon má „jen“ IPS displej, zatímco OLEDy jsou výsadou mobilů od osmi tisíc korun výše. Nicméně je potřeba také přiznat, že levné OLED displeje trpí na problémy jako ghosting či vypalování pixelů. V této cenové kategorii proto IPS nemusí být špatnou volbou a hned si řekneme, jak vyzní porovnání v konkrétních bodech.



Displej je kvalitní, pouze mírně trpí na IPS glow
IPS má oproti OLEDu dvě základní nevýhody, tou první je nižší kontrast způsobený světlejší černou. Zatímco OLED umí pixely zobrazující černou barvu zcela vypnout, a docílit tak skutečné černé, IPS se jen snaží co nejlépe zabránit průchodu světla, což nikdy není dokonalé. Černá tedy není černou, projevuje se to nejvíce v noci a je to zvýrazněno ještě druhým problémem, a to IPS glow, kdy pod různými úhly vypadá černá ještě světleji než při přímém pohledu. Pokud jste zvyklí na OLED panely, zaznamenáte to; pokud běžně používáte IPS panely v telefonu nebo displeji počítače, absolutní černá vám tak moc chybět nebude.




V telefonu always-on nastavení displeje nenajdete
Displej u Poco M4 Pro 5G překvapil hlavně nízkým minimálním jasem, který hraničí s nečitelností, jak je slabý. To je skvělé při ponocování, nicméně při porovnání s OLED je ona téměř nečitelnost textu způsobena spíše špatným kontrastem než nízkým jasem, i když ten je nejspíše nižší než OLEDů. Maximální jas potom dostatečný, i když zimní slunce to nemůže až tak dobře prověřit.
Na závěr dodáme i parametry, 6,6“ úhlopříčka disponuje Full HD+ rozlišením a maximální obnovovací frekvencí až 90 Hz, což je hezké číslo na nižší třídu. Celkově k přihlédnutí na cenu displej rozhodně nezklame a v mnohém se vyrovná i o něco dražím OLEDům.
Hardware
Svižný MediaTek. Základem telefonu je čipset Dimensity 810, který se nachází zhruba na úrovni Snapdragonu 750G, což je velmi solidní pro tuto cenovou kategorii, i když výkon za špičkou zaostává již velmi výrazně. Kombinace s 6 GB RAM je více než dostatečná, a pokud bychom měli hodnotit plynulost prostředí nebo hraní, telefon neměl žádné záseky nebo slabé chvilky a občasní hráči budou spokojeni.
Antutu V9.2.1
- Celkové skóre: 354 826 bodů
- CPU: 107 321 bodů
- GPU: 83 469 bodů
- MEM: 68 302 bodů
- UX: 93 734 bodů
Skóre z AnTuTu je nízké ve všech ohledech, nicméně použití moderního méně výkonného čipsetu má i několik výhod. Tou první je velmi nízké zahřívání, v AnTuTu stoupla teplota o 3,3 °C a telefon se nezahřívá snad při žádné zátěži.
Druhou výhodou je výborná výdrž na jedno nabití. I když zaráží výdrž při sledování videa, při surfování na webu není vůbec snadné telefon vybít. V praxi jsem neměl problém telefon udržet od nabíječky po dva dny a při mírném používání jsem nemusel hledat akutně zdroj energie ani třetí den večer, to vše se SIM kartou. To je skvělý výsledek, který například se špičkovým Snapdragonem 888 dostanete jen stěží.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 9 hodin 41 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas, 60 Hz, světlý režim): 21 hodin 06 minut
- Doba nabíjení (0 – 100 %): 68 minut
- Doba nabíjení (15 – 90 %): 44 minut
Dobrou zprávou je, že telefon umí hlasitý stereo výstup zvuku, to přitom nezvládnout některé i o pět tisíc korun dražší modely. Nicméně i zde došlo ke kompromisům a horní reproduktor je citelně méně hlasitý a má horší projev, co se týče nižších středů a basů. Avšak stále lepší než mono. Potěší i 3,5mm audio konektor pro sluchátka.
Software
Jako každé Xiaomi. Protože telefon má nadstavbu MIUI typickou pro Xiaomi, mnoho uživatelů si již dokáže představit to podrobné uživatelské prostředí. Otázkou je, jak si s ním poradí méně výkonný telefon. Výsledek je více než přívětivý, při pohybu v grafickém uživatelském prostředí jsem nezaznamenal rozdíly oproti vlajkovým lodím se stejným systémem, což je známka výtečného vyladění.




Zajímavá je už vysouvací roletka. Poco zde odlišuje potáhnutí z levé strany (notifikace) a pravé strany (nastavení). To je navrženo velmi netradičně, ale prakticky. Dominuje mu čtveřice velkých přepínačů mobilních dat, WiFi, BT a svítilny. Následuje šestice běžných kruhových přepínačů a posunutím dolů jich je viditelných více. Dole je nastavení jasu displeje. Nejčastěji používané položky jsou tedy hezky nahoře a jednoduše přístupné.




Menu a možnosti nastavení
MIUI tradičně přidává alternativy googlovských základních aplikací, takže se některé zdvojují. Klasikou jsou předinstalované sociální sítě jako Facebook, TikTok, LinkedIn, dále třeba Twitch, Netflix či AliExpress. Tedy nic vyloženě zbytečného.




Uživatelské prostředí lze dobře přizpůsobit
Dobré nastavení telefonu se pozná tak, že telefon po prvním spuštění nemusíte hned celý přenastavovat, což Poco splnilo. Samozřejmě spousta toho lze změnit, ať už jde o Centrum ovládání, tedy onu stahovací roletku, která lze přepnout na klasickou. Spravovat lze podrobně i oznámení, navigaci lze namísto tlačítek provádět gesty a můžete si i přehodit tlačítka zpět a menu. Každý si tak najde to své.
Fotoaparát
Nespolehlivé ostření. Zvykli jsme si, že telefony sice nejsou v ostření nejrychlejší, ty horší chvíli hledají správnou vzdálenost, ale nakonec zaostří přesně. To Poco nezvládne, hlavně při ostření na nekonečno nebo dlouhé vzdálenosti chvíli ostření hledá, na moment najde a zaostří správně, hned ale přeostří úplně špatně nablízko a to je vše. Opakování procesu probíhá stejně a někdy to lze obejít zaostřením na střední vzdálenost, takže i nekonečno je v rozumné hloubce ostrosti, a v takové situaci ne vždy nakonec přeostří úplně špatně.
Parametry snímačů:
- 50 Mpx hlavní fotoaparát, f/1,8, 26 mm
- 8 Mpx širokáč, f/2,2, 119˚
Nejvíce potíží budete mít s dvojnásobným přiblížením, protože s ním budete nejčastěji fotit vzdálenější objekty, při běžném přiblížení hlavního objektivu s obtížemi setkáte také. Širokoúhlý fotoaparát nevypadá, že disponuje autofokusem, což je v tomto případě požehnáním. Problémy se tomuto objektivu zřejmě vyhnuly, na fotkách nejsou patrné, což ale může být dáno i nízkým rozlišením senzoru a mizernými detaily v dálce.




Špatně zaostřené fotky
Vzhledem k povaze problémů může být příčina softwarová, a tudíž odstranitelná. Pokud se tak stane, text výše ignorujte a přejděte na odstavec níže. Při přetrvávajících obtížích však nedoporučujeme telefon kupovat. Není to případ jednoho vadného kusu, protože souběžně se mnou telefon testoval i Kuba Michlovský, ihned mi volal a se zděšením mi sděloval totožné zkušenosti.







Prostředí aplikace fotoaparátu
Když pomineme ostření, hlavní fotoaparát nemá valnou kvalitu. Detaily neexistují ani při rozumném světle, naopak se hodně slévají do olejomalby, dynamický rozsah je minimální. Při focení v noci detaily nejdou vůbec žádné, snad jediným pozitivem je minimum odlesků.







Ukázkové snímky z hlavního foťáku
Širokáč je na tom podobně, v dobrém světle má přijatelnou kresbu, ale trpí na zkreslení, chromatickou vadu, ztrátu detailů v dálce. V noci se přidávají odlesky z lamp a detaily zcela mizí. Na druhou stranu širokáče v podobně drahých telefonech nejsou lepší a u tohoto foťáku aspoň funguje ostření, ale to už je hledání pozitiv vskutku na sílu.








Ukázkové fotky ze širokáče
Video není až tak špatně, nicméně nepočítejte s vyšší kvalitou než Full HD 60p. Patrné jsou krátké záchvěvy nerozhodného ostření, ale s přihlédnutím na světelné podmínky se dá video považovat za dobré. Selfie kamerka nic nezachraňuje, ani v dobrém světle nemá detaily a trpí na spoustu optických vad.
Ukázkové video z telefonu:
Pozn.: Špatné ostření na hlavním fotoaparátu mohlo být chybou pouze u námi testovaného kusu. Do hodnocení recenze se bohužel tato chyba výrazně projevila.
Závěr
Nabízí se mi tu srovnání s nedávno testovaným Xiaomi 11 Lite 5G NE za zhruba 1 500 Kč více, uživatelské prostředí je stejné, výkon u Poco mírně nižší, nekvalitní OLED byl nahrazen kvalitním IPS displejem, zmizel prémiový design, ale zvýšila se kapacita baterie. Foťáky se nepovedly ani u jednoho telefonu, nicméně Poco bylo kvůli nespolehlivému ostření významně horší, kdyby ostření fungovalo, dostalo by asi o bod či dva méně než Xioami. Pokud Poco ostření vyřeší softwarovou aktualizací, potom budou mít telefony velmi podobný poměr cena/výkon, přičemž Poco je mírně horší, ale i levnější.

Pokud však Poco problémy s ostřením nevyřeší, telefon nedoporučujeme kupovat. Cynik by sice mohl říct, že foťáky jsou už tak špatné, takže jedna věc navíc už nevadí. Problém ale nastane v okamžiku, kdy je potřeba například prostě zdokumentovat situaci a Poco v některých případech neumožní ani to. Na trhu je spousta podobných telefonů s dobrým poměrem cena/výkon, které i v dané cenové kategorii mají fotoaparát uspokojivější.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 8,5 mm, 185 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 3 900 Kč až 5 999 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,5 mm, 193 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 408, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 700 5G (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 4 898 Kč až 7 202 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,0 mm, 177 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G95 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 3 998 Kč až 5 598 Kč
|
Verdikt: Dobrý telefon, pokud odhlédneme od problematických foťáků, které nespolehlivě ostří a neprodukují kvalitní fotografie. Pokud to pro vás není problém, žádný jiný vážnější problém s telefonem mít nebudete.
Plusy:
- Výdrž na baterii
- Má 5G
- Líbivý design
- Solidní IPS displej
- Má 3,5 jack
- Solidní výkon
- Podrobné, ale vyladěné prostředí
Minusy:
- Fotoaparáty
- Nespolehlivé ostření
- Kluzká záda
- Jen Full HD video
- Občasně pomalejší bezdrátová konektivita
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium