Xiaomi vždy dokázalo nabídnout zajímavou funkční výbavu za rozumné peníze. Teď máme před sebou nový počin, který tento přístup zvedá o úroveň výš. S novou značkou Pocophone nabízí Xiaomi výkonový vrchol toho, co aktuálně najdete v těch nejlepších mobilech, cena přitom zůstává značně nízko.
Model F1 se neobešel bez kompromisů. Vyrobit špičkový telefon, který bude stát polovinu konkurence, znamená buď určité ústupky, nebo dotování ze strany výrobce. U tohoto telefonu není takových ústupků málo, najdete je ale na místech, která vás vůbec nemusí ovlivnit. U důležitých funkcí výrobce nic nepodcenil a připravil velmi schopné zařízení, které v určitých ohledech může vrcholové konkurenci pár zákazníků přebrat.
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 8,8 mm, 182 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze telefonu Pocophone F1 začíná na následujícím listu.
Design
Našlapaný hardware kombinovaný s nízkou cenovkou se neobejde bez kompromisů. Někde jsou na místě, někde je budete muset překousnout. Jeden z nich je patrný už na první pohled – nepočítejte s materiály zařazovanými do skupiny „luxusnější“, tedy žádné sklo ani kov, tentokrát se musíte spokojit s plastem.


Na první pohled nudná šeď, pádné argumenty se skrývají až uvnitř
Ve výsledku to ale ani zdaleka není takový problém, jak by se mohlo zdát. Konstrukce je pevná, při pokusu o zkrut musíte zabrat opravdu hodně, aby se telefon sotva znatelně pohnul, akusticky z něj ale nic nedostanete. Nevrže, neskřípe, drží, nestudí v dlani, díky zaobleným hranám a rohům se dobře drží a matné provedení zad neklouže. Nejdražší provedení telefonu má záda provedená v kevlaru, na tuto verzi v České republice ale nejspíš nenarazíte.



Boky telefonu a hybridní šuplíček na karty
S rozložením ovladačů výrobce neexperimentoval. Na pravém boku vás přivítá ovládání hlasitosti a hlavní vypínač. Tlačítka snadno nahmatáte, kladou přiměřený odpor a při stisku poskytují odpovídající zpětnou vazbu. Na protějším boku najdete hybridní slot pro karty. Osadit lze dvojici nanoSIM, nebo jednu z nich zaměnit za paměťovku.



Matná plastová záda se nešpiní, nepůsobí ale luxusně jako kov nebo sklo
Konektor sluchátek sídlí v pravém horním rohu, dvojice mřížek na spodní straně kryje mikrofon a hlasitý reproduktor. Ten spolupracuje s reproduktorem nad displejem obdobně jako je tomu třeba u iPhonů, spodní je ale výrazně hlasitější, horní jej spíše jen doplňuje. Mezi mřížkami zbylo místo na konektor USB-C.


USB-C a segment fotoaparátu se čtečkou otisků prstů
Do nepatrně vyvýšeného segmentu duálního fotoaparátu na zádech telefonu se vtěsnala ještě čtečka otisků prstů. Vhodnější by bylo její umístění níže, je poměrně vysoko a zbytečně blízko fotoaparátu – prst hledající čtečku snadno skončí na krycím skle spodní čočky fotoaparátu.


Balení se základním příslušenstvím
V balení najdete kromě telefonu USB kabel a nabíječku s výstupem 2,5 A. Ta umí pracovat na výstupu i s devíti a dvanácti volty a zvládne telefon dobít ve velmi slušných časech. Z příslušenství se dostalo jen na lesklý gumový obal, který bude po vybalení neustále pokryt otisky prstů.
Displej
Displej s úhlopříčkou 6,18“ a rozlišením 1 080 × 2 246 kryje sklo Gorilla Glass. Nabízí slušnou čitelnost na slunci, má pěkné syté barvy i široké pozorovací úhly. Teplotu barev můžete upravit stejně jako nastavení kontrastu, k dispozici máte i filtr modrého světla.


Výřez v displeji se nevyhnul ani tomuto modelu
Parametrově i vizuálně je IPS panel velmi slušný, na danou cenovku obzvlášť. Displej má poměrně velké rámečky. Ty na bocích na sebe nijak neupozorňují, nad displejem už je to minimálně dvojnásobek boků a pod displejem zeje dobrý půlcentimetr prázdného místa. Nevyvážené rámečky by samy až tak nevadily, nebýt nešikovného zaoblení rohů displeje. To totiž nekopíruje tvar rohů samotného zařízení a výsledek může působit trochu divně.




Úprava barev a kontrastu • Filtr modrého světla • Otočení tlačítek • Skrytí výřezu
Nezapomnělo se bohužel ani na velký výřez, který razantně zmenší plochu pro ikony v oznamovací oblasti. Lze jej skrýt, to ale jen krajní ouška získají černý podklad a aktivní plocha pod nimi miniaturní zaoblení v rozích, které bude ostře kontrastovat s velkými oblouky na spodní straně displeje. Nad všemi těmito drobnými detaily se dá mávnout rukou. Při používání vás nejspíš nebudou nijak omezovat, ale jsou tam, a pokud je vnímáte, nelze se ubránit myšlence, že by klasický obdélníkový displej bez výřezu umístěný centrálně na přední straně možná vypadal lépe.



Možnosti probuzení • Změna zobrazení • Notifikační dioda
Displej lze probouzet poklepáním i pouhým zvednutím telefonu, zobrazení lze zmenšit na velikost 3,5, 4 nebo 4,5 palcového displeje, standardní rozložení tlačítek pod displejem (zleva Zpět, Domů, Poslední spuštěné aplikace) můžete zrcadlově převrátit, případně je zcela nahradit gesty. Notifikační dioda se přesunula pod displej, aktivovat ji lze odděleně pro nabíjení a oznámení.
Hardware
Cenovka a jí ne zcela odpovídající výkon, to je hlavní zbraň telefonu, Snapdragon 845 totiž najdete až ve výrazně dražších zařízeních. Se šesti gigabajty RAM nebudete mít o paměť nouzi a ani úložiště vás nenechá na holičkách. Základní varianta má 64 GB, o něco dražší pak hned dvojnásobek. U vybavenější varianty bylo po vybalení volných 118 GB, po prvotní aktualizaci všech aplikací klesla tato hodnota na 116,5.



Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci • USB OTG
Při používání telefonu byste neměli narazit na nic, s čím by si Pocophone neporadil. Hry zvládá v plných detailech, aniž by se u něj projevily byť jen náznaky zadýchávání. Ani při delší zátěži se nepřehřívá, jediný drobný zádrhel při hraní mohou představovat zaoblené rohy displeje, pokud daná hra na tomto místě zrovna zobrazuje nějakou podstatnou informaci. Telefonu můžete předhodit v podstatě cokoliv a on si s tím poradí.




LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM
U výbavy telefonu bohužel narazíte na jinde běžné položky, které Pocophone nemá. Řeč je hlavně o NFC, které pro mnohé uživatele může být klíčovou funkcí. Chybějící infraport se dá oželet, zvýšenou odolnost proti vodě vzhledem k cenovce asi nikdo nečeká.





Čtečka otisků prstů
Čtečka otisků prstů si zapamatuje až pět otisků, kromě odemykání ji lze použít i na zamknutí vybraných aplikací a funguje takřka bezchybně. Je rychlá, na chyby narazíte jen ojediněle, snad jen umístěna mohla být o kousek níž. Kromě čtečky lze využít i odemykání pomocí rozpoznání obličeje. Zde přichází ke slovu infračervený skener ve výřezu displeje – telefon vás pozná i ve tmě, rozpoznání je rychlé a chybovost naprosto zanedbatelná. Aby se tato funkce objevila v nastavení, je potřeba nemít nastavenou oblast Česko. Funguje HongKong, ale i další. Je-li tato funkce zapnutá, změna oblasti zpět na Česko ji deaktivuje a z nastavení příslušná položka zmizí.



Odemykání obličejem
Ani dostatek výkonu u telefonu nemusí být zárukou, že vše pojede v té nejvyšší kvalitě. Telefon postrádá podporu Widewine L1 (má pouze L3), což znamená, že streamovaný obsah služeb s DRM jako je Netflix, Hulu, Amazon Video a dalších zobrazí telefon pouze v SD kvalitě. Případná softwarová aktualizace problém neřeší, u OnePlus 5T bylo možné podporu L1 získat zasláním telefonu do servisu.
V praxi nemusí být nižší kvalita přehrávaného videa až takový problém, jak ukazuje Lewis z Unbox Therapy na videu. Pokud ovšem využíváte výše zmíněných služeb a chcete je mít i na telefonu v té nejvyšší kvalitě, Pocophone zřejmě nebude tím ideálním nástrojem. Youtube si můžete užívat ve vysokém rozlišení.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 266 423
- CPU: 93 860
- GPU: 106 971
- UX: 56 371
- MEM: 9 221
Baterie s kapacitou 4 000 mAh zvládne při běžném využívání Pocophone pohánět téměř dva dny. Střídmější uživatelé se dostanou o půl dne dál, třídenní hranice není nereálná, ale znamená už většinou výraznější ústupky. Velkou pochvalu zaslouží rychlost nabíjení, s dodávanou nabíječkou se telefon z 25 % dobil za půl hodiny na 60 % a za další půlhodinu na 90 %.
Software
Prostředí možná nese označení POCO Launcher, ve skutečnosti je to ale jen lehce upravené MIUI (9.6.22) pracující nad Androidem 8.1.0. Systém je odladěný dobře, vše pracuje plynule bez jakéhokoli náznaku zpomalení, zasekávání či zamrzání (což se u takto výkonného hardwaru očekává tak nějak automaticky). Místy narazíte nepřeložené části prostředí, tato drobnost ale není neobvyklá ani u konkurence a dá se odpustit.




Informace o systému • MIUI • Plocha • Nastavení plochy
Aplikace najdete v hlavní nabídce. Prázdné plochy telefon neumí, vždy na nich musí být nějaký zástupce nebo widget. Nejvíce komplikací při každodenním používání ale způsobuje rozměrný výřez v displeji. Na pravé straně se zobrazí maximálně tři ikonky (síla signálu, Wi-Fi/rychlost sítě a baterie), levou okupuje čas a k veškerým dalším oznámením se dostanete až po stažení oznamovacího panelu. V jeho horní části jsou přepínače bezdrátových modulů, pořadí lze změnit a volíte 11 z 19 dostupných.




Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace • Oznamovací panel • Nastavení přepínačů
Mezi aplikacemi nechybí užitečné položky jako správce souborů, diktafon, poznámky, kompas nebo rádio, nezapomnělo se ani na optimalizátor, který vyčistí systém nebo optimalizuje chod systému. Z aplikací nad rámec běžné výbavy je přítomen Facebook a MIUI fórum, tyto lze ale z telefonu odinstalovat.




Telefon • Zprávy • Správce souborů • Poznámky
Pocophone nabídne slušnou sestavu doplňkových funkcí využívajících gesta a dalších nastavení. Upravit lze zobrazení, jeho velikost, zapínání displeje poklepáním či zvednutím telefonu, změnit můžete rozložení tlačítek pod displejem a řadu dalších. Abyste je ale dokázali využít všechny, bude potřeba projít detailně kompletně celé nastavení, protože některé volby se nacházejí jinde, než byste je čekali.




Diktafon • Rádio • Optimalizace • Čistič
Fotoaparát
Prostředí fotoaparátu je přehledné, několik funkcí je po ruce u okraje displeje, další volby pak najdete v nastavení, které se mění podle aktuálně zvoleného režimu. Mezi těmi se rychle přepnete vodorovným přejetím prstu přes displej.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Duální fotoaparát (12 + 5 MPx) podává zejména za dobrých světelných podmínek velmi dobré výsledky. Fotky jsou ostré, detailně prokreslené, barevně věrné. Pocophone si dobře poradí i s protisvětlem, reaguje svižně, rychle ostří a celkově dokáže odpustit leckterou chybu, která by u stejně drahé konkurence skončila přepalem nebo jinak nepovedeným snímkem.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
Se zhoršujícími se světelnými podmínkami nastupuje patrnější šum a místy se projeví i nějaká ta neostrost. Telefon jsme postavili proti Pixelu 2, což je jeden z nejlepších fotomobilů, a rozhodně si nevedl špatně. Ano, v horších podmínkách na Pixel ztrácí, rozdíl ale není tak propastný, jak by rozdíl v cenách obou telefonů naznačoval.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
U videa kromě obvyklého full HD (30 fps) můžete zvolit i 4K (30 fps). Provedení je nepatrně horší než u fotek, za horších světelných podmínek se nejvíc projeví tmavší barvy a nižší ostrost i prokreslení detailů. Hodně pomáhá elektronická stabilizace.
Závěr
Pocophone F1 vás přijde v základní 64GB verzi na devět a půl tisíce korun, vybavenější varianta s dvojnásobným úložištěm pak o tisícovku dráž. V této cenové relaci nabízí opravdu bohatou zásobu výkonu, povedený displej, slušnou výdrž i nadprůměrný fotoaparát. Poměr cena/výkon zde šplhá opravdu vysoko.


Telefon má spoustu drobných vad na kráse, ty se ale většině případů netýkají běžných operací a záleží jen na tom, které z nich jste případně ochotni telefonu odpustit. Určitě se najdou tací, kteří budou nadšeni z vysokého výkonu a nedostatky v podobě absence NFC, přehrávání vybraných streamovaných služeb pouze v základní kvalitě, levněji působící materiály nebo chybějící voděodolnost je vůbec nebudou trápit.
Pocophone není zabiják vlajkových lodí. Získáte s ním jejich výkon, další funkce jsou srovnatelné spíše se střední třídou (rozhodně v nich ale na protivníky neztrácí). Pokud hledáte takto naladěný telefon, F1 je skvělou volbou. Nejbližší OnePlus 6 už vás vyjde dráž a na další vrcholné modely budete potřebovat místy i dvojnásobek.
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 8,8 mm, 182 g displej: 6,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 246, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,8 mm, 177 g displej: 6,3", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 280, 400 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Pocophone F1 nabídne špičkový výkon vlajkových lodí za poloviční cenu. V ostatních směrech jde spíše o dobře vybavenou střední třídu, což mu ovšem neubírá na atraktivitě.
Plusy:
- Špičkový výkon
- Dostatek paměti
- Kvalitní zpracování
- Slušná výdrž
- Kvalitní fotoaparát
- Rychlá čtečka otisků prstů
- Svižné odemykání obličejem
- Atraktivní cenovka
Minusy:
- Hybridní slot
- Absence NFC
- Výřez displeje a široké rámečky
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium