Plusy
- Skvělý displej
- Fantastický zvuk
- Vyladěný software
- Hromada výkonu
- Bezdrátové nabíjení
- Jednoduchý a líbivý design
Minusy
- Velikost a hmotnost
- Místy chybí lokalizace
- Při hraní menší výdrž baterie
- Vyšší cena
- Fotografie na delším ohnisku
- Chybí 3,5mm jack
Nezvykle hranatý, velký a extrémně výkonný. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat tento herní telefon, který má poměrně velké ambice. Přiznám se, že mám s označením herní telefon menší problém. Pokud se totiž na věc podíváte s nadhledem, je téměř každý telefon s alespoň trochu výkonným procesorem herní. Postavme proti sobě testovaný Razer Phone 2 a třeba HTC U12+: stejný procesor, Razer má 8 GB RAM a HTC „jen“ 6 GB. Proč je tedy Razer herní telefon a HTC ne? Vždyť na nich rozjedete stejné hry, nainstalujete na ně stejné hry, přesněji neexistují žádné exkluzivní tituly, a 2 GB RAM jaro nedělají. Stejně dopadne srovnání u Note 9 od Samsungu, Xperie XZ3 od Sony a dalších telefonů.
Razer musí mít něco navíc, proč se může titulovat jako herní telefon, a on potřebné klíčové ingredience opravdu má. Některé elementy jsou vyloženě na okrasu a vizuální odlišení, jiné jsou primárně funkční a mají usnadnit hraní. A ve finále je to jen o zážitku z hraní, který vám Razer dává ve vydatných porcích a s úsměvem ještě přidá, když usoudí, že ještě nemáte dost. A tohle telefon umí, tímto se odlišuje a v tomto je skutečně dobrý.
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 79 × 8,5 mm displej: 5,7", kapacitní IGZO LCD, 1 440 × 2 560, 515 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Razer Phone 2 začíná na následujícím listu.
Design
Hranatý a mocný. Zdá se, jako by se designéři vydali proti proudu. Displej má poměr stran 16:9, nemá žádný výřez a ani tenké rámečky, ty chybí ze dvou důvodů: v zapínacím tlačítku na pravé straně je čtečka otisků prstů, která zkrátka potřebuje svůj prostor. Druhým důvodem jsou stereo reproduktory nad a pod displejem. Čtečka funguje naprosto precizně, rychle a hlavně je na intuitivním místě, takže s ní nebude problém třeba v autodržáku. Zapínací tlačítko je přesně uprostřed pravé strany, což není úplně obvyklé, ale asi je to jen otázka zvyku.
5,72" při poměru stran 16:9 značí docela velký telefon. Hmotnost se vyšplhala na 220 g.
Zmíněné stereo reproduktory, které mají dokonce Dolby Atmos a THX certifikaci, hrají bravurně. Zvuk je skutečně silný a hlavně nabízí široký prostor. Při hraní her jste do dění vtažení o to více a projev oceníte i při poslechu hudby. Právě tohle je jedna ze zbraní, které dovolují Razeru říkat si herní telefon. V systému máte aplikaci Dolby Atmos, díky které si můžete zvuk ještě přiohnout jak potřebujete a to hned v několika profilech.
Logo na zádech je RGB podsvícené a můžete jej používat i pro notifikace.
Celé šasi telefonu je přísně hranaté, což nemusí vyhovovat každému, na druhou stranu se telefon dobře drží a neklouže. Nicméně je třeba říct, že hranaté tvary ještě více podtrhují, o jak velký přístroj jde. Rozměry 159 × 79 × 8,5 mm a hmotnost 220 g se úplně jednoduše schovat nedají. Ale třeba uznat, že zpracování a slícování je perfektní, a určitě potěší i certifikovaná odolnost IP67.
Hranatý design je možná trochu nezvyklý, ale ne zase tak extravagantní, Razer Phone 2 působí na první pohled docela mile.
Kovový rám perfektně lícuje s předním i zadním sklem, kde kromě dvojice čoček a blesků uvidíte i logo výrobce, které tu ale není jen tak. Ono je totiž RGB podsvícené a toto podsvícení můžete ovládat. Logo může pulzovat barvami, vytrvale svítit, nebo se dá spojit i s některými notifikacemi atd. Ještě se ale vrátím k rámu a netradičně umístěné regulaci hlasitosti; přesně uprostřed levé strany najdete dvě kulatá tlačítka; při telefonování jsou k vzteku a nedají se najít, při hraní jsou přesně tam, kde mají být.
Šuplík je jen pro jednu nanoSIM, druhá pozice je pro microSD karu. A jediný konektor na telefonu je USB-C a ten najdete i na nabíječce.
K nabíjení využijete USB-C konektor uprostřed spodní strany, ale 3,5mm jack budete na těle hledat marně. V balení ale najdete redukci z USB-C na jack. Trochu překvapivě použil Razer USB-C i na nabíječce. A zapomenout nesmím na šuplík na levé straně, který pojme jednu nanoSIM a microSD kartu a s kapacitou teoreticky až 1 TB.
Displej
HDR a 120 Hz. Klasický poměr stran 16:9 a absence výřezu může v někom evokovat mylnou představu, že jde o něco zastaralého, ale opak je pravdou. Jde o moderní a také pokrokový panel. Poměr stran 16:9 má u herního telefonu smysl, obzvláště proto, že podpora zobrazení 18:9 u her není 100%, zato 16:9 zvládá každá hra. Navíc se kvůli „nudlovitému“ tvaru mohou posunout softwarové ovládací prvky dál od kraje telefonu, pokud se hra zobrazí jen ve formátu 16:9, a vy na ně můžete špatně dosáhnout palci. Jednoduše, tady má 16:9 smysl.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 7/510 cd/m2
- gamma: 2,38
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 2,36/4,91
Jde o panel typu IGZO s nestandardní úhlopříčkou 5,72" a rozlišením 2 560 × 1 440 px. Musí se nechat, že displej vyniká v pozorovacích úhlech i v čitelnosti na slunci. Velmi mě překvapily výsledky z optické sondy, kde je vidět velmi věrné barevné ladění a dobrý rozsah jasu. To nejzajímavější však představuje obnovovací frekvence, která může činit až 120 Hz. Volitelně i 90 Hz nebo 60 Hz. A musím říct, že je to u hraní znát, obzvláště u titulů, které telefon dokážou reálně vyburcovat třeba ke 120 fps. Displej je prostě špičkový.
Samozřejmě nechybí uživatelské nastavení, noční režim, automatická regulace jasu funguje velmi rychle, ale přitom není zbrklá. Snad jediné, co se dá postrádat, je nějaká forma Allway On, hodně uživatelů je zvyklá minimálně na hodiny a základní informace o notifikacích. A trochu matoucí je také informace o HDR, které displej podporuje, ani nikde se nedočte o jaký jde přesně standard a kde jej využijete.
Hardware
Jen to nejlepší. Qualcomm Snapdragon 845 a 8 GB RAM, víc asi netřeba psát. O výkonu telefonu tak není třeba pochybovat. Jenže brutální výkon není všechno, je potřeba i softwarová podpora, ale i to má Razer velmi dobře vyřešené, o tom ale až později. Ještě jedna věc je spojená s vysokým výkonem a tou je chlazení. Ale i tady se Phone 2 vytáhl; ani po dlouhé hraní jsem nepoznal, že by se telefon nějak výrazně zahříval. Razer používá technologii Vapor Chamber, jde o chladič, který funguje podobně jako heatpipe a rozvádí teplo do větší plochy pomocí změny skupenství kapaliny na plyn. Takže při hraní poznáte, že se telefon zahřál, ale nepoznáte, že by na nějakém místě vyloženě topil.
Benchmark AnTuTu 7.1.1
- Celkové skóre: 280 705 bodů
- CPU: 87 548 bodů
- GPU: 124 167 bodů
- UX: 60 318 bodů
- MEM: 8672 bodů
Pro svá data a hry máte k dispozici 64 GB úložiště, no po resetu a přes stažením aktualizací máte k dipozici jen 47,96 GB. Stačí několik aplikací, her, odfocení týdenní dovolené a můžete mít problém. Myslím si, že by si dost uživatelů klidně připlatilo za 128GB variantu, pokud by byla v nabídce. Ale s ohledem na to, že je telefon jen na jednu SIM, můžete klidně dokoupit teoreticky až 1TB microSD kartu.
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 4:43 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 8:41 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 1:13 h
Zbytek výbavy je pochopitelně špičkový a nic zásadního v ní nechybí. Hnidopišskou výtku bych směřoval k chybějícímu IrDA portu, ale to není až takový problém. Samozřejmostí je podpora rychlé Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, NFC atd. FM rádio snad nebude chybět nikomu. Samozřejmě si telefon poradí se všemi u nás používanými frekvencemi na LTE, ale zarazila mě nepodpora navigačního systému Galileo, přičemž GPS, GLONASS a BeiDou přirozeně fungují. Rozhodně potěší velká 4 000mAh baterie, která vydrží přes dva dny používání. Pokud však propadnete hraní, můžete počítat maximálně s hodinami výdrže, stejně jako u jakéhokoli jiného telefonu. Razer jako jeden z prvních podporuje rychlé nabíjení QuickCharge 4.0+ a můžete využít i bezdrátové nabíjení Qi.
Software
Jde hlavně o hraní. Telefon používá z dnešního pohledu starší Android 8.1, nicméně update na verzi 9 je přislíbený a měl by dorazit brzy, přesné datum ale není známo. Ve firmě moc neexperimentovali a použili Nova Launcher Prime, který se těší mezi uživateli Androidu poměrně velké oblibě a vím několika lidech z mého okolí, kteří jej instalují na každý telefon. Na první pohled se systém moc neliší od čistého Androidu, ale Nova Launcher má mnohem více možností nastavení, takže se můžete do sytosti vyřádit. Je ale super, že nemusíte. Mě třeba ovládání a vzhled čistého systému vyhovuje, takže jsem do nastavení vlezl jen za účelem recenze.
Kromě několika přebarvených ikon na zelenou barvu se vzhled a chování systému Razeru neliší od čistého systému. A to je vlastně dobře.
Musím ocenit, že to v telefonu nepřehánějí se softwarovou výbavou. Vesměs jsou tu aplikace od Googlu a pak samozřejmě utility od Razeru. Za zmínku stojí Dolby Atmos pro nastavení zvukového projevu, přičemž máte několik různých profilů, které se mohou nastavením lišit. Aplikace Chroma zase nastavuje svícení, blikání a pulzování zadního loga a pochopitelně je tu i nastavení Nova Launcheru a aplikace pro výběr grafického témata systému.
Softwarová výbava je spíše praktická: od nastavení zvuku, přes změnu barvy loga na zádech a nastavení Nova Launcheru, až po výběr správného témata pro systém.
Při hraní ale nejvíce oceníte aplikaci Cortex, která umí vymáčknout z telefonu maximum výkonu. V první záložce vám ukáže hry, které dokáží využít 120Hz displej, případně herní novinky atd. Jde ale vlastně jen o odkazy na Google Play Store, nikoli vlastní obchod. V druhé záložce najdete seznam nainstalovaných her, ale hlavní je poslední záložka, která vám dovolí měnit výkon. Přesněji můžete si vybrat, jestli chcete mít delší výdrž baterie, nebo jít s výkonem na doraz, a nebo něco mezi. Toto nastavení můžete mít u každé hry individuální: můžete si vyžádat nižší než nativní rozlišení a šetřit tak baterii, stejně tak můžete podtaktovat procesor atd. Vše záleží jen na vás.
Aplikace Cortex vám dovolí využít potenciál telefonu naplno, případně šetřit baterii. Nastavení můžete provést buď globálně pro všechny hry, nebo si výkon nadefinovat pro každou hru zvlášť.
Fotoaparát
Zoom a portrét jako bonus. Hlavní foťák má dvě čočky, přičemž oba čipy mají stejné rozlišení 12Mpx. Primární čočka má optickou stabilizaci a délku ohniska 25 mm, což je klasický široký záběr, jaký znáte z většiny telefonů. Druhé čočka je bohužel bez optické stabilizace, ale má ohniskovou vzdálenost 50 mm, takže máte k dispozici 2× zoom. Rozdíl je pochopitelně ve světelnosti objektivů: krátké sklo nabízí světelnost F1,8, dlouhé F2,6. A liší se i velikost čipů, 1/2,55" najdete na krátkém ohnisku a o dost menší 1/3,1" zase na dlouhém objektivu.
Ukázkové fotografie
Přestože focení není na tomto telefonu nejdůležitější, jsem příjemně překvapený. Snímky jsou hezky detailní, také fotky v šeru vypadají více než dobře a dokonce se daří portrétní snímky, jakkoli u nich už je potřeba hodně světla. Nepotěšil mě 2× zoom, u nějž telefon často nekorektně zaostří, a to i za denního světla. Naopak video si zaslouží velkou pochvalu, které je i ve 4K dobře stabilizované a navíc můžete plynule přepínat mezi dlouhý a krátkým sklem.
První snímek je selfie s rozostřením pozadím. Zbylé dva pak klasické snímky zadním foťákem s rozostřeným pozadím.
Trochu slabší výsledky čekejte od přední 8Mpx selfie kamery. Hlavně tedy z pohledu detailů, tady je nižší rozlišení znát. Na druhou stranu, expoziční automatika pracuje na výbornou a dovolí vám také rozostření pozadí. Celkově si ale zaslouží Razer pochvalu, na vlajkové lodě sice nemá, ale vyloženo ostudu si neudělal, navíc si myslím, že se spousta chybiček dá opravit softwarovým updatem.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
Razer Phone 2 je drahý, velký, extrémně výkonný, ale má svoji cílovou skupinu. Pokud hledáte herní telefon bez kompromisů, je tohle ta správná volba. Troufám si však tvrdit, že většina uživatelů bude preferovat něco méně extrémního. I přesto jsem rád, že podobný telefon vznikl, protože mě hraní na mobilu po dlouhé době znovu bavilo.
A pokud vás hraní na telefonu chytne, můžete si dokoupit originální příslušenství, třeba kryt pro lepší úchop, nebo gamepad. Ale v nabídce je bezdrátová nabíječka, redukce na 3,5mm jack nebo přímo USB-C sluchátka s aktivním potlačením ruchů.
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 79 × 8,5 mm displej: 5,7", kapacitní IGZO LCD, 1 440 × 2 560, 515 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
ZS600KL |
| rozměry a hmotnost: 159 × 76 × 8,7 mm, 200 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/ad/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 9,3 mm, 190 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Našlapaný herní mobil s obrovským výkonem a velmi dobrým softwarem, který z telefonu dostane maximum. Design je překvapivě střídmý, ale líbivý. Tohle určitě není telefon pro každého.
Plusy:
- Skvělý displej
- Fantastický zvuk
- Vyladěný software
- Hromada výkonu
- Bezdrátové nabíjení
- Jednoduchý a líbivý design
Minusy:
- Velikost a hmotnost
- Místy chybí lokalizace
- Při hraní menší výdrž baterie
- Vyšší cena
- Fotografie na delším ohnisku
- Chybí 3,5mm jack
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium