Plusy
- Dostatek výkonu
- Šuplík na tři karty
- Nadprůměrný fotoaparát
- Solidní výdrž
- Rychlá čtečka otisků prstů
Minusy
- Bez notifikační diody
- Chybí NFC
- Pouze digitální zoom
- Vystouplý blok fotoaparátu
- ColorOS nesedne každému
Realme 5 Pro je jedním z telefonů, s nimiž tento výrobce vstupuje na český trh. A protože míří do střední třídy, kde rozhoduje každý detail, jistí si svůj vstup skvěle vyladěným mixem funkcí, které se ve všech oblastech drží nad průměrem. Někde kousek, jinde výrazně.
Telefon zaujme solidním výkonem, nadprůměrnou výdrží a velmi povedeným fotoaparátem. Slušně dimenzované úložiště, slot na trojici karet, sluchátkový konektor nebo rychlé nabíjení, to jsou detaily, které v součtu budou rozhodovat. Velká škoda, že to povedenému celku kazí chybějící NFC.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 8,9 mm, 184 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 035 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 712 (8× null, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Realme 5 Pro si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Známý design, přesto originální. Neznalí by snadno mohli Realme 5 Pro zaměnit za konkurenční Honor nebo Xiaomi, od kterých jsme podobný design viděli už mnohokrát. Záda s holografickými prvky rozhodně nevypadají nudně, čemuž výrazně přispívá jejich nesouměrné a zdánlivě náhodné rozložení.



Podobný design jsme už viděli mnohokrát, přesto Realme 5 Pro nepůsobí tuctově
Matný rám kolem celého těla společně se zaoblenými hranami zaručují jistý úchop. I přes lesklé provedení zad nemá telefon sklony tolik cestovat po ne zcela vodorovné podložce. Při položení na stůl a snaze jej takto ovládat se bude viklat kvůli výrazně vystupujícími segmentu fotoaparátu, čemuž se dá ale do jisté míry zamezit silikonovým krytem dodávaným v balení s telefonem.


Boky telefonu
Tlačítka jsou velmi dobře hmatově odlišena, jsou dostatečně velká, s jasnou zpětnou vazbou, kladou přiměřený odpor, jen jejich rozložení lehce vybočuje. Hlavní vypínač zůstal na pravé straně, snadno na něj dosáhnete palcem pravé ruky, dvojice tlačítek regulace hlasitosti se ale přesunula na protější stranu. Na méně tradiční rozložení se dá zvyknout poměrně rychle.



Segment fotoaparátu výrazně vystupuje nad úroveň zad
Příjemným překvapením je šuplíček na karty. Najdete jej na levém boku nad regulátorem hlasitosti a pojme rovnou trojici karet – dvě nanoSIM plus paměťovku. Dalším méně obvyklým umístěním je konektor sluchátek, který se přestěhoval na spodní stranu za hlasitým reproduktorem a konektorem USB-C. Výčet uzavírá primární mikrofon, horní strana telefonu tak zůstala kromě sekundárního mikrofonu prázdná.



Šuplíček na tři karty • Všechny konektory na spodní straně • Holá horní hrana
V relativně velké krabičce na vás kromě telefonu a několika manuálů bude čekat silikonový obal, USB kabel a nabíječka. Ta je nezvykle velká a slibuje rychlonabíjení až 20 W (5 V, 4 A). Abyste tuto rychlost mohli využít, je potřeba sáhnout i po kabelu z krabičky, s jinými se mohou nabíjecí časy prodloužit.


Rozměrná krabička a její obsah
Displej
Malý výřez, ale bez notifikační diody. Téměř celou čelní plochu vyplňuje displej, který svými zaoblenými rohy kopíruje tvar zařízení. Okraje na bocích jsou minimální, pouze vespod se okraj displeje rozšiřuje na zhruba tři milimetry. Jednolitou plochu narušuje maličký výřez uprostřed horního okraje, ve kterém se schovává čelní kamerka.


Minimální rámečky a malý výřez
Displej na úhlopříčce 6,3“ nabídne rozlišení FHD+ (1 080 × 2 340). IPS panel má pěkné syté barvy, široké pozorovací úhly, dostatečný jas a ani čitelnost na slunci mu nečiní obtíže. Můžete upravit teplotu barev, k dispozici je i filtr modrého světla.




Teplota barev • Filtr modrého světla • Postranní lišta • Tlačítka
K ovládání telefonu použijete virtuální tlačítka pod displejem (s různými rozloženími, panel lze i automaticky skrývat), nebo sáhnete po gestech. Ta lze realizovat buď od spodního okraje obrazovky nebo ze stran. Vedle těchto tří způsobů můžete aktivovat navíc ještě chytrou postranní lištu s odkazy na nejčastěji používané aplikace.




Gesta
Realme nezapomíná ani na další gesta. Obrazovku lze zapnout poklepáním, napsáním specifických písmen ve vypnutém stavu lze spouštět přímo vybrané aplikace, nechybí ani zapínání displeje při zvednutí telefonu. Zamrzí chybějící notifikační dioda a absence ambientního displeje, zmeškaná oznámení tak budete muset kontrolovat ručně.
Hardware
Bez NFC to nebude mít lehké. Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 712 spolupracuje se 4 GB RAM, při běžném používání ukazuje telefon dostupných zhruba 1,5 GB (po prvním spuštění 2 GB). Kromě této testované varianty nabízí výrobce i variantu s dvojnásobkem paměti RAM, úložiště mají obě verze stejné, a to o velikosti velmi slušných 128 GB. Po prvním spuštění bylo dostupných více než 115 GB, první aktualizace všech aplikací si pak ukousla dalších zhruba 1,5 GB.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Výkonu má telefon víc než dost. Nezalekne se intenzivního multitaskingu a ani náročné hry mu nedělají problém. Ve většině případů běží zcela plynule, aniž byste museli ubírat na detailech. V zátěži se telefon nezahřívá, jeho záda zůstávají vlažná i při delším hraní.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 220 259
- CPU: 72 988
- GPU: 61 677
- MEM: 40 876
- UX: 44 718
Připojení k internetu zastane buď LTE (lze provozovat na kterékoliv SIM), nebo Wi-Fi 5. Bluetooth 5.0 doplňuje USB OTG, infraport chybí, stejně jako reverzní nabíjení, největší vadou na kráse Realme 5 Pro je ale absence NFC.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů na zádech telefonu si zapamatuje až pět otisků. Je rychlá, se zanedbatelným minimem chybných čtení, navíc ji lze kromě zamykání celého telefonu používat k zabezpečení vybraných aplikací. Čtečce zdárně sekunduje také svižné odemykání obličejem




Čtečka otisků prstů
Baterie s kapacitou 4035 mAh zvládá pohánět telefon i při intenzivním používání dva dny. V běžné zátěži budete mít po dvou dnech ještě slušnou rezervu, na třídenní výdrž se dostat dá, vyžaduje to ale už výraznější ústupky. Dodávanou 20W nabíječkou a kabelem nabijete telefon na 50 % za půl hodiny, nabití do plna zabere hodinu a půl.




Odemykání obličejem
Software
Pestré barvičky. Nad Androidem 9 pracuje nadstavba ColorOS 6. Systém se v některých směrech podobá nadstavbě EMUI od Huawei a MIUI od Xiaomi – stejně jako tito konkurenti nabízí velmi slušnou porci funkcí a možností přizpůsobení. Pro někoho má možná divočejší barevné pojetí a mohl by nabídnout uhlazenější a vizuálně střídmější provedení, po funkční stránce mu ale nic zásadního nechybí. Prostředí telefonu se podařilo odladit velmi dobře, zařízení reaguje svižně, nemá problémy se zpomalováním, zasekáváním, či zpomalováním.




Systém • ColorOS • Plocha • Poslední spuštěné aplikace
Testovaný telefon patří k úvodní sestavě, se kterou Realme vstupuje na český trh. Že se zde teprve zabydluje, poznáte i na softwaru – mezi regiony Česko zatím chybí a místy narazíte na drobné chybičky v počeštění (třeba aplikace Nastavení se jmenuje Nastavením). Některé položky nastavení možná budete chvilku hledat, toto jsou ale všechno jen drobnosti, kterých si po chvilce ani nevšimnete, a navíc je zde prostor, že se postupně s aktualizacemi zlepší.




Oznamovací panel • Bezdrátové přepínače • Telefon • Zprávy
Plochy nemohou být prázdné, přidávají se na pravou stranu vedle hlavní (která je nejvíce vlevo). Aplikace můžete mít přímo na plochách, nebo zvolíte variantu s hlavní nabídkou a na plochách si necháte jen zástupce nejpoužívanějších. Oznamovací panel zobrazí osm přepínačů bezdrátových modulů, opětovným stažením panelu se zobrazí dalších osm. Celkově volíte maximálně šestnáct z 26 dostupných.




Nastavení plochy • Režim plochy • Správce • Optimalizace
Mezi aplikacemi straší nad rámec běžné výbavy jen Facebook, Aquamail a Opera (odinstalovat lze všechny). Nechybí správce souborů, diktafon, FM rádio, kompas a počasí. Realme nabízí podobně jako konkurence i správce telefonu, se kterým můžete optimalizovat chod zařízení.




Hudba • FM rádio • Kompas • Počasí
Podobně jako MIUI nebude ColorOS pro každého. Barevné provedení je hodně osobité, některá nastavení budete hledat, občas narazíte na chybějící funkci, které je jinde zcela běžná. Systém ale funguje a nabídne výrazně více možností přizpůsobení než Android One (ten má výhody zase jinde). U zaběhlých hráčů už je známo, jak se staví k aktualizacím systému a podpoře již vydaných telefonů, pokud tuto oblast Realme nezanedbá, svoje zákazníky si určitě najde.
Fotoaparát
Prostředí fotoaparátu se svým rozložením nijak nevymyká běžným zvyklostem. Několik voleb je dostupných u okraje záběru, další jsou pak k dispozici v nastavení, které se mění podle aktuálně zvoleného režimu. Mezi těmi se přepínáte vodorovným přejetím prstu nad spouští.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Telefon pořizuje primárně 12MPx snímky, můžete ale sáhnout i po plném rozlišení 48 MPx hlavního snímače. Pokud zvolíte ultra širokoúhlý snímač, budou fotky 8MPX, dvoj a pětinásobné přiblížení telefon pouze dopočítává digitálně.



Základní foto • Dvojnásobné přiblížení • Pětinásobné přiblížení



Základní foto (12 MPx) • 48 MPx • Ultra širokoúhlé foto (8 Mpx)
Fotky příjemně překvapí ostrostí a prokreslenými detaily. Nechybí jim živé barvy, na šum a přepaly narazíte zřídka. Aplikace reaguje rychle, nezdržuje, fotoaparát celkově podává nadprůměrné výsledky, které by leckterý konkurent mohl závidět.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
U videa můžete sáhnout nejvýše po 4K ve 30 fps, menší full HD pak nabídne i dvojnásobnou snímkovací frekvenci. Dobrý dojem z fotoaparátu přetrvává i u natáčení – videa jsou ostrá, barevně věrná, s dostatkem detailů. Telefon při natáčení nemá sklony přeostřovat, a přestože v nastavení nikde nenarazíte na položku stabilizace, je výsledek velmi slušný, i když netočíte se stativem.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Realme 5 Pro se prodává ve verzi 4 + 128 GB za 5 600 korun, varianta s dvojnásobkem operační paměti (8 GB) je pak o čtrnáct set dražší (7 000 Kč). Telefon je velmi dobře vybaven, v naprosté většině oblastí se vyrovná konkurenci. Má dostatek výkonu, slušnou výdrž, dobrý fotoaparát, výrazně postrádá jen NFC. Na barevnější prostředí si budete chvilku zvykat, jako celek ale funguje až překvapivě bezproblémově.


Vstup na český trh se výrobci s tímto telefonem povedl. Za rozumnou cenu dostanete vybavená zařízení, které dokáže potrápit i zaběhlé konkurenty se skvělými poměry ceny/výkon. Pokud nezanedbá následnou podporu v podobě aktualizací, odstraňování chyb a vylepšování systému, má velmi slušně nakročeno k úspěchu.
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 8,9 mm, 184 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 035 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 712 (8× null, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 75 × 8,6 mm, 200 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSD, RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 665 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
STK-LX1 |
 | rozměry a hmotnost: 163 × 77 × 8,8 mm, 197 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710f (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (4 000 × 3 000), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Realme 5 Pro je velmi dobře vybavený telefon nižší střední třídy, který vyniká nadprůměrnou výdrží, velmi povedeným fotoaparátem a výraznou výkonovou rezervou i pro náročné operace. Na srovnatelné konkurenty ztrácí jen kvůli chybějícímu NFC.
Plusy:
- Kvalitní zpracování
- Dostatek výkonu
- Šuplík na tři karty
- Nadprůměrný fotoaparát
- Solidní výdrž
- Rychlé nabíjení
- Rychlá čtečka otisků prstů
Minusy:
- Bez notifikační diody
- Chybí NFC
- Pouze digitální zoom
- Vystouplý segment fotoaparátu
- ColorOS nesedne každému
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium