Plusy
- FullHD displej s 90Hz kmitočtem
- Rychlé 30W dobíjení
- Velmi dobrý výkon
- Skvělý poměr cena/výbava
Minusy
- Chybí zvýšená odolnost
- Náladová čtečka otisků prstů
- Jen průměrná výdrž na baterii
Po několik let jsme byli zvyklí, že telefony s nejlepším poměrem cena/výkon nesly logo Xiaomi, potažmo Redmi. Na přelomu loňského a letošního roku se ale na český trh poprvé dostaly telefony Realme (5 Pro, X20 Pro) a mnozí zpozorněli. Kromě zajímavého mixu výkonného hardwaru lákaly tyto modely i na velmi rychlé 30W dobíjení. V květnu letošního roku pak výrobce přispěchal s novými modely pro střední segment, mezi nimž je i model Realme 6 s 90Hz displejem a herním procesorem MediaTek Helio G90T.
Realme 6 se na první pohled nevymyká ostatním modelům na trhu. Jakmile však telefon zapnete, začne se od ostatních odlišovat. Po prvotním nastavení totiž nabízí na svou třídu velice dobrý displej a více než dostatek muziky pro herní nadšence. Nezapomnělo se ani na fotoaparát, který nabízí čtveřici snímačů s různým rozlišením i funkcemi. Mezi slabší stránky modelu lze řadit nižší výdrž, avšak tuto nevýhodu kompenzuje velice rychlé 30W dobíjení, které telefon dobije do 100 % pod hodinu.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 8,9 mm, 191 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Mediatek Helio G90T (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Realme 6 si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Paprsky do všech stran. Tytam jsou doby, kdy se výrobci u telefonů v nižších třídách snažili své modely odlišit od ostatních něčím extra. Realme 6 na to jde skrze zadní stranu, která kromě hojně využívaného gradientového efektu (přechod od spodní tmavší barvy ke světlejší) nabízí i zvláštní efekt, který z jednoho bodu na středu spodní hrany rozbíhá paprsky světla směrem k horní hraně.


Realme 6 měří 162,1 × 74,8 × 8,9 mm a váží 191 gramů
Realme se současně snažilo docílit, aby i model 6 s většími rozměry dobře padl do ruky a příjemně se držel, což se mu povedlo pomocí zaoblených bočních hran a matného plastového rámečku. Matná úprava totiž zabezpečuje i jistější úchop. Na čelní straně hraje prim displej, který zabírá přes 84 % plochy. Kromě trochu širší spodní hrany narušuje obrazovku ještě průstřel s čelní kamerkou umístění v horním levém rohu.


Soustava snímačů fotoaparátu na zadní straně vystupuje nad povrch zad
Čtečka otisků prstů není ani na zádech, ani v displeji, nýbrž je součástí vypínacího tlačítka. S tímto konceptem přišlo před několika lety Sony a přiznám se, že jsem se s tímto řešením nikdy nezžil. Občas totiž k odemknutí telefonu stačí přiložit prst na čtečku, jinde je nutné promačknout tlačítko (s rozpoznáním otisku). Dle reakcí čtečky (buď odemknutí telefonu nebo symbol odemknutí na displeji) přitom reaguje velice dobře a přesně. Uvedené deziluze její funkci ale zbytečně sráží. Další možností odemykání telefonu je rozpoznávání obličeje.


Vystoupený fotoaparát by dokázal vyřešit silikonový obal
Na pravém boku je zamykací tlačítko s čtečkou otisků osamoceno. Klávesy pro ovládání hlasitosti jsou (trochu netypicky) na levé straně. Nalevo je rovněž šuplík pro dvě nanoSIM karty a micoSD kartu, tedy odpadá Sophiina volba, zda mít v telefonu dvě SIM karty nebo jednu SIM a microSD kartu.


Byť se Realme snažilo odlišit, mnohokrát jsem si telefon na stole spletl s jiným modelem
Spodní hrana se stala útočištěm pro hlasitý repoduktor (čtveřice zdířek), USB-C konketor pro dobíjení a připojení k počítači a zachován zůstal v tomto případě i 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Zbylá dvojice zdířek ukrývá mikron.
Displej
90 Hz. Bez jakýchkoliv pochyb lze hned na počátku uvést, že Realme 6 patří k těm větším telefonům na trhu. Může za to především 6,5palcový LCD panel s poměrem stran 20:9. Na rozdíl od svých předchůdců (mimo model X20 Pro) má displej FullHD+ rozlišení (2 400 × 1 080 pixelů). Mnohem zajímavějším faktem ale je, že disponuje rovněž 90Hz obnovovací frekvencí, díky které je na displej radost pohledět a uživatelské prostředí běží velmi hladce. Jedná se tak o nejlevnější model na trhu s tímto parametrem.


Výrobci dokáží průstřel displeje chytře ukrýt
To, zda displej poběží na 60Hz nebo 90Hz frekvenci můžete ovlivnit v nastavení, anebo to jednoduše nechat na automatice. V nastavení vyberete rovněž barevnou teplotu obrazovky. Od počátku testování telefonu mě však trápil jas displeje, který byl skutečně nízký a venku nebylo na displej téměř vidět. Až po několika dnech jsem se dobral řešení.



90Hz displej je samozřejmě náročnější na spotřebu energie
Od prvního spuštění je totiž v nastavení Baterie spuštěna tzv. Chytrá ochrana spotřeby energie, která mj. způsobovala, že i při zdánlivě maximálním jasu displeje nebylo na displej pořádně vidět. Jakmile však tuto položku deaktivujete, obrazovka se rozzáří a problém s čitelností na slunci nebo venku zmizel.
Hardware
Stvořen pro hraní. Od prvního spuštění telefonu lze poznat, že Realme 6 s výkonem mít problém opravdu nebude. Vše běží na výsost plynule a telefon nemá problém s žádnými (ani graficky náročnějšími) aplikacemi. Nám do redakce dostala varianta s 8GB RAM a 128GB úložištěm (reálně k dispozici 114 GB), ale s ohledem na chování telefonu mám za to, že ani ve variantě 4 GB RAM + 64 GB vnitřní paměti si uživatelé na rychlost telefonu stěžovat nebudou.
Hlavní roli tady hraje herně zaměřený procesor MediaTek Helio G90T s osmi jádry vyráběný 12nm FinFET technologií. Dvě jádra (Cortex-A76) jsou taktovaná na 2,05 GHz a zbylá šestice (Cortex-A55) běží na frekvenci 2,0 GHz. O graficky náročné operace se postará grafický čip Mali-G76 MC4. Výsledkem spolupráce procesoru a grafického čipu je pak velmi pěkné skóre v benchmarku AnTuTu.
Výsledky benchmarku AnTuTu v8.3.7:
- Celkové skóre: 288 232 bodů
- CPU: 96 211
- GPU: 80 114
- MEM: 56 215
- UX: 55 692
Z pohledu připojení telefonu k okolnímu světu je vše v pořádku. Realme 6 nabízí LTE podporu, stejně jako připojení skrze dvoupásmový Wi-Fi adaptér (802.11 a/b/g/n/ac). K infotainmentu auta či chytrému příslušenství ho připojíte přes Bluetooth 5.0 (s A2DP). V přírodě a při výletech zase oceníte přesný A-GPS čip (vč. GLONASS a BDS). Na rozdíl od svých předchůdců navíc přibyl i dnes velmi důležitý NFC čip, který umožňuje bezkontaktní placení (umístěn zhruba ve středu telefonu).



Informace o telefonu
Na konec jsem si nechal jedno z hlavních lákadel. Realme 6 přichází s 4 300mAh baterií a především 30W rychlým dobíjení, skrze něhož by mělo být možné dobít telefon z 0 na 100 za 55 minut. Realita to přitom potvrzuje, a tedy zcela vybitý telefon nabijete na 100% pod jednu hodinu. Mírným zklamáním pro mne ale byla výdrž telefonu. Je sice pravda, že jsem měl (z výše popsaných důvodů) vypnutý chytrou ochranu spotřeby energie a neustále aktivní 90Hz kmitočet displeje, přesto bych čekal více než 1denní výdrž.
Při aktivaci úsporných režimů a automatické regulaci obnovovací frekvence displeje pak výdrž vzrostla, ale nabízí se otázka, proč bych měl telefon využívat na 50% jeho kapacity a stal se tak obětí honby za delší výdrží.
Fotoaparát
V konkurenci se neztratí. Realme 6 jede na vlně letošních trendů, když je osazeno soustavou čtyř snímačů. Primární snímač (druhý shora) nabízí 64Mpx rozlišení (Samsung ISOCELL Bright GW1) a disponuje hybridním PDAF ostřením. Speciálně označen (zlatým kroužkem) je poté ultraširoký snímač a sestavu doplňují ještě macro a B&W snímače.
Mimo oválný prvek se všemi snímači se nachází jednodiodový LED blesk pro přisvícení ve tmě. Kromě 5násobného digitálního zoomu nabízí fotoaparát také digitální stabilizaci obrazu UIS Max, která pro další stabilizaci videa využívá ultraširokého snímače. Zajímavostí je, že ačkoliv výrobce promuje slow-mo videa při 120 fps, Realme 6 reálně v nastavení fotoaparátu nabízí slow-mo až při 240 fps.
Sestavení fotoaparátu Realme 6:
- hlavní 64 Mpx, šest čoček, f/1.8, úhel záběru 78,6°, senzor 1/1,7", pixel 0,8 μm
- ultra-wide 8Mpx, pět čoček, f/2.3, úhel záběru 119°, senzor 1/4", pixel 1,12 μm
- makro 2 Mpx, tři čočky, f/2.4, 4cm ohnisko, senzor 1/5", pixel 1,75 μm
- B&W portrétní 2 Mpx, tři čočky, f/2.4
- selfie 16 Mpx, pět čoček, f/2.0, úhel záběru 79,3°, senzor 1/3,1", pixel 1,0 μm
Aplikace fotoaparátu nabízí přehledné prostředí s několika základními režimy (noční scéna, video, fotografie vč. ultraširokého režimu, portrét, 64Mpx), přičemž horní lišta s rychlými přepínači se mění v závislosti na konkrétním režimu. V módu Fotografie je k dispozici i množství barevných filtrů, zvýraznění barev a samostatně také režim HDR, který lze nastavit i na automatiku. Pokud se nechcete zaobírat ručním nastavením konkrétním parametrů pro jednotlivé scenérie, můžete si v nastavení aktivovat AI rozpoznávání scén.



Prostředí aplikace Fotoaparát v Realme 6
Kvalita fotografií vypadá velice dobře v samotném telefonu, když i za horších podmínek mají věrné barvy a široký dynamický rozsah. Jakmile však fotografie zobrazíte na větším displeji (televize, monitor), je třeba odlišit fotky z přírody a městské fotografie. Zatímco městské fotografie svoji kvalitou potěší, ty přírodní spíše zklamou.
Ukázkové fotografie:






Z velké části proto, že u fotografií z přírody si software fotoaparátu nedokáže příliš poradit s vykreslením trávnatých ploch a stromoví. Tyto plochy jsou proto velmi často rozmazané a jednotlivé detaily se slívají. Pro úplnost dodávám, že 64Mpx snímač fotí primárně v 16Mpx rozlišení. Fotografie ve vysokém rozlišení pak svou velikostí přesahují 20 MB.
Srovnání hlavního a širokoúhlého snímače:


V režimu ultra makro pak sice fotoaparát dokáže zachytit makro snímky a zaostřit i z malé vzdálenosti, avšak 2Mpx rozlišení se projevují i nižší celkové kvalitě obrazu. Nižší rozlišení je znát rovněž u ultraširokých snímků, které sice do fotografie dostanou mnohem větší scénu, avšak na první pohled je znát nižší ostrost a je patrné vyšší množství digitálního šumu.
Ukázkové video (FullHD, 60 fps):
Ukázkové video (HD, slow-motion 240 fps):
Realme 6 umožňuje samozřejmě i natáčení videí, a to maximálně ve 4K rozlišení. Při snížení na FullHD se vám otevře také možnost natáčet video při 60 fps. Jak již bylo zmíněno, na výběr je také HD slow-motion video až při 240 fps. Po stránce kvality mi přijde video spíše průměrné, když bych uvítal trochu živější barvy a ostřejší obraz. Absence optické stabilizace obrazu se projevuje méně stabilním obrazem a místy divokým přeostřováním.
Závěr
Xiaomi má problém. Xiaomi má prvního vážného konkurenta. Tak by se krátce dal shrnout model Realme 6. Jedná se totiž o model, který nemá zásadní slabinu a naopak nabízí hodně muziky za rozumné peníze. Za 6 tisíc korun (4/64 GB), resp. 8 tisíc korun (8/128 GB) uživatel dostane 90Hz displej, kvalitní a výkonný čipset, dobrý fotoaparát, NFC a baterii sice s nižší výdrží, avšak velmi rychlým dobíjením.


V prodejním balení se kromě telefonu nachází již pouze USB-C kabel a 30W adaptér
Pokud tak uvažujete o telefonu, který vám chvíli vydrží a nechce za něho dávat více než 10 tisíc Kč, Realme 6 by rozhodně nemělo chybět ve vašem užším výběru. Pryč jsou totiž časy, kdy relativně neznámý čínský telefon znamená za nízkou cenu pouze spoustu problémů.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 8,9 mm, 191 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Mediatek Helio G90T (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 8,8 mm, 199 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Mediatek Helio G90T (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,9 mm, 191 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9611 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 8,0 mm, 192 g displej: 6,5", kapacitní TFT LCD, 2 340 × 1 080, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 820 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 675 (8× Krait 460, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Realme 6 je velice milým překvapením na trhu telefonů střední třídy. Je nejlevnějším modelem s 90Hz displejem a nabízí i velice dobrý výkon. Povedený mix doplňuje NFC a 30W dobíjení. Rychlé dobíjení se přitom hodí, protože právě jeho výdrž patří mezi největší slabiny.
Plusy:
- FullHD displej s 90Hz kmitočtem
- Rychlé 30W dobíjení
- Velmi dobrý výkon
- Intiutivní a rychlé uživatelské prostředí Realme UI
- NFC
- Skvělý poměr cena/výbava
Minusy:
- Chybí zvýšená odolnost
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Náladová čtečka otisků prstů
- Spíše podprůměrná výdrž na baterii
- V prodejním balení chybí sluchátka či silikonový obal
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium