Plusy
- Atraktivní design
- 120Hz displej
- Podpora 5G
- Výkonný čipset
- Dobrá výdrž a rychlé dobíjení
Minusy
- Náladový fotoaparát
- Chybí vyšší odolnost
- Nemá bezdrátové dobíjení
Výrobce Realme vzal v loňském roce (nejen) český trh útokem a během krátké doby uvedl do tuzemských obchodů několik svých telefonů. Podařilo se mu přitom obsadit většinu kategorií, od těch nejlevnějších modelů, až po vyšší střední třídu. Všechny novinky se přitom podobají v jednom velice důležitém parametru – mají výborný poměr cena/výkon.
Realme 7 5G vychází z původní sedmičky, ale podařilo se jí ve všech podstatných ohledech zlepšit. Pro uživatele z vybraných českých měst bude jedním z hlavních taháků 5G konektivita (na obou SIM!), pro hráče to bude výkonný procesor a 120Hz displej. Ani na fotografování se nezapomnělo, telefon láká na 48Mpx hlavní snímač. Povedený koktejl pak dotváří podpora NFC a velice rychlé dobíjení Dart Charge.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 9,4 mm, 197 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 800 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Realme 7 5G si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Učí se rychle. Když jsem v létě loňského roku testoval jeden z prvních modelů tohoto výrobce na českém trhu - Realme 6, byl v mnoha ohledech velice zajímavý, avšak svým vzhledem se snadno ztratil mezi jinými modely s gradientovým přechodem. Realme 7 5G však již má svůj nezpochybnitelný charakter, který ho zřetelně odlišuje od ostatních.


Rozměry Realme 7 5G jsou 162,2 × 75,1 × 9,1 mm a váží 195 gramů
Formuje ho zejména netradiční pojetí zadní strany. Realme 7 5G kombinuje gradientový přechod (horní část telefonu je světlejší než spodní) a vertikální rozdělení jemnou linkou, která vytváří takový efekt, že se vám zda, že vždy jedna část zad je lesklá a druhá matná. Záleží pouze na tom, z jakého úhlu se na telefon díváte. Jako bonus se světlo láme navíc i ve středu zadní plochy.


Zajímavostí je i rámeček obepínající celý telefon, jehož barva se odshora dolů rovněž mění - tmavne
Čelní strana je o poznání méně zajímavá, ostatně jako i většina dalších telefonů v tomto segmentu. Jinými slovy je v dolní části menší brada, po bocích tenké rámečky a v levém horním rohu displeje sekundární kamerka. Veškeré ovládací prvky jsou již tradičně po bocích telefonu.


Povrchová úprava zadní strany také způsobuje, že telefon má tendenci z ruky klouzat
Jako u jiných modelů tohoto výrobce, má i Realme 7 5G tlačítka pro ovládání hlasitosti na levé straně. Spolu s nimi se zde nachází i šuplík pro dvojici nanoSIM karet. Na pravém boku je pak osamocená čtečka otisků prstů kombinovaná s vypínacím tlačítkem. U jiných modelů Realme, které jsem dříve testoval byla přitom právě čtečka otisků pomyslnou achillovou patou.


Na spodní bradě najdete USB-C konektor, výdech hlasitého reproduktoru a 3,5mm jack pro připojení sluchátek
Její chování totiž bylo v minulosti mnohdy nevyzpytatelné a nepřesné. Naštěstí je to v tomto případě jiný a lepší příběh. Čtečka otisků totiž funguje rychle, přesně a především - je na ni spoleh. Není tedy potřeba prst přikládat opakovaně nebo na delší dobu. Pokud byste přesto chtěli i další možnosti, můžete nastavit odemykání obličejem, případně konvenčnější metody (PIN kód, či obrazec).


Čelní strana je z výroby chráněna ochrannou fólií proti mechanickému poškození
Celkově není designu ani konstrukci co vytknout. Byť je boční rámeček a zadní strana plastová, působí na dotek velice dobře a subtilně. Skoro by se chtělo říct, že v této oblasti patří i do vyšší cenové kategorie, než ve které se skutečně prodává.
Displej
Ještě plynulejší. Realme 7 5G nabízí 6,5palcový IPS displej, jehož rozlišení dosahuje úrovně FullHD+ (1 080 × 2 400 pixelů). S ohledem na velikost displeje tak jeho jemnost dosahuje 405 ppi. Hlavní tahák ale tkví v něčem trochu jiném. Realme 6 bylo jedním z prvních modelů, které ve střední třídě nabízelo 90Hz displej.


Zobrazované barvy na LCD displeji jsou věrné, avšak pestrosti AMOLED displejů nedosahují
90Hz obrazovky se postupem času staly téměř novým standardem. Stejnou frekvenci ostatně nabízí i původní Realme 7. Další metou, která však byla dosud vyhrazena pouze nejlepším modelům, je tak zcela jistě 120Hz obnovovací frekvence. A právě 120Hz displej nabízí i Realme 7 5G a je to skutečně paráda.
Tedy poté, co v nastavení právě 120Hz frekvenci zvolíte. Telefon je totiž defaultně nastavení na režim auto, který přepíná obnovovací frekvenci displeje v závislosti na zobrazovaném obsahu, avšak ve většině případů funguje displej v tomto režimu při 90 fps. Ani ve 120Hz režimu, byť k tomu jeho název svádí, ale neběží vždy displej v této frekvenci.



V nastavení displeje jsou všechny položky, na které jste zvyklí, a to včetně tmavého režimu, nastavení teploty barev nebo ochrany zraku (potlačení modrého světla)
V systémovém prostředí ano, v některých systémových aplikacích rovněž, avšak ve většině aplikace se i v nejvyšším režimu frekvence displeje snižuje k 90 fps. Na konci však zjistíte, že právě 120Hz režim je jednoduše nejlepší z nabízených a ani vliv na výdrž baterie nemá vyšší frekvence tak zásadní, abyste se museli vracet k horším kompromisům.
Hardware
Nejen 5G. Přestože má Realme 7 5G oproti původní sedmičce zdánlivě navíc pouze právě přídomek 5G, realita je mnohem zajímavější. Vylepšení se totiž dočkal i procesor. Jedná se o MediaTek Dimensity 800U, který je novější, má osm jader se složením 2 × 2,4 GHz (Cortex A77) a 6 × 2,0 GHz (Cortex A55) jader, a především obsahuje 5G konektivitu.
Výsledky benchmarku AnTuTu v8.5.2:
- celkové skóre: 333 181 bodů
- CPU: 105 972
- GPU: 90 774
- MEM: 65 123
- UX: 71 312
Zvolený čipset doplňuje v tomto případě 6GB RAM a grafický čip Mali-G57 MC3. Veškerý produkovaný výkon pak naprosto bohatě stačí na veškeré denní záležitosti, a to vč. hraní graficky náročných her. Ve spojení se 120Hz displejem je telefon opravdu radost používat.



Úložiště má kapacitu 128 GB a reálně je k využití dostupných zhruba 114 GB
Výbava Realme 7 5G ale nekončí pouze u výše uvedeného. Samozřejmostí je i dvoupásmový Wi-Fi adaptér (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth ve verzi 5.1 s A2DP, lokační A-GPS s podporou systémů GLONASS a GALILEO a konečně i NFC pro bezkontaktní platby.


Hlasitý reproduktor byl pro nás mírným zklamáním. 3,5mm jack však může v mnohém audio situaci vylepšit
Po stránce baterie se bavíme o stejných parametrech jako o Realme 7. Tedy, zdrojem energie je 5 000 mAh baterie, kterou lze dobíjet prostřednictvím technologie Dart Charge. V praxi to znamená, že telefon zcela bez problémů vydrží na jedno nabytí i 2 rušné pracovní dny nebo prodloužený odpočinkový víkend.


V prodejním balení je i průhledný silikonový obal
Pokud hrozí vybití baterie, udělejte si v klidu kávu, telefon připojte do přibalené nabíječky, a jakmile kávu dopijete, Realme 7 5G bude mít dost šťávy na celý další den. Opravdu totiž naplňuje marketingové prospekty. Z 0 na 100 to totiž zvládne zhruba za 65 minut, během půl hodiny pak dobijete okolo 55 % baterie. Na bezdrátové dobíjení pak snad dojde v příští generaci, tady chybí.
Fotoaparát
Povědomá sestava. V předchozích částech této recenze jsem se několikrát věnoval rozdílům mezi testovaným Realme 7 5G a původním Realme 7. V případě fotoaparátu se však díváme na zcela totožnou sestavu u obou uvedených modelů. Jediným rozdílem je jejich sestavení a designové zpracování.
Parametry snímačů Realme 7 5G:
- 48Mpx hlavní snímač, f/1,8, velikost senzoru 1/20”, PDAF ostření, 0,8μm pixely
- 8 Mpx širokoúhlý snímač, f/ě,3, 119°, velikost senzoru 1/4,0”, 1,12μm pixely
- 2 Mpx snímač hloubky ostrosti, f/2,4
- 2 Mpx makro snímač, f/2,4
- 16 Mpx selfie kamerka, f/2.1, velikost senzoru 1/3,06", 1,0μm pixely
Hlavní hvězdou je primární 48Mpx Quad-Bayer snímač (Samsung S5KGM1ST), který primárně produkuje 12Mpx snímky. Bohužel v tomto sestavení chybí optická stabilizace, ale to bychom v této cenové relaci ani příliš nečekali. Naopak, v nastavení kamery lze zapnou AI režim pro automatické rozpoznávání scén.
Fotoaplikace je celkově jednoduchá. V režimu fotoaparátu má nahoře rychlé přepínače HDR režimu vč. automatického rozpoznávání, AI režimu a přidání filtrů. Pohybem do strany přepnete režim fotoaparátu na režim kamery, režim noční scény, 48Mpx mód, Portrét nebo další možnosti. V nastavení pak můžete volit mezi různými režimy kamery a jinými základními úkony.



Prostředí Fotoaparátu
Dlouho jsme na to čekali, až jsme se nakonec bohužel dočkali. Mluvím o nedostatcích, které telefon má a těmi jsou fotky, a to vlastně ze všech fotoaparátů. Nejde snad o to, že by telefon nedokázal vyfotit pěkné snímky, to umí, ale ani na primární snímač se nemůžete po stránce kvality spolehnout. Naopak poměrně příjemným překvapením jsou noční snímky, které dokáží pěkně prosvětlit scénu, vše ještě navíc vylepšuje speciální režim Noční scéna.




Ukázka z fotoaparátu
Jednou totiž vyfotí poměrně zdařilý snímek, vícekrát se vám ale stane, že snímky je nedostatečné zaostřený, nebo naopak až příliš. Nikdy přitom nevíte, jak to bude tentokrát. Také dynamický rozsah je omezený a často je zřetelný i digitální šum. Paradoxně tak na svoji třídu lepší práci odvádí širokoúhlá kamerka, která oproti konkurentům má velice pěkné barvy a je spolehlivější. Omezení tvoří nižší rozlišení.




Vlevo hlavní fotoaparát, vpravo širokoúhlý.
Stejně tak je tomu i u dalších snímačů, které jsou zde spíše do počtu, když s ohledem na 2Mpx rozlišení a fixní ostření jednoduše nemůžete čekat zázraky.




2MPx makroofotoaparát je tu spíše do počtu, sráží ho hlavně nízké rozlišení
Realme 7 5G dokáže zaznamenat video v několika režimech. Tím nejvyšším je 4K při 30 fps, telefon ale zvládne i FullHD při 60 jakož i 30 fps. Navíc si můžete vybrat mezi kodeky h.264 a h.265 pro kompresi. Vzhledem k nižší ceně je i zde 4K záznam spíše marketingovým tahákem. Lepší se jeví záznam ve FullHD a to ať při 60 nebo i při 30 fps. Za těchto okolností lze využít i ultraširokého snímače a při 30 fps i elektronickou stabilizaci obrazu.
Ukázkové video (Full HD, 30 fps):
Závěr
Kdo by očekával, že Realme 7 5G nabízí oproti standardní sedmičce právě pouze 5G konektivitu, ten by se mýlil. Testovaný model je dál v mnoha ohledech a posouvá laťku zase o trochu výše. Pochválit lze především výborný 120Hz displej, atraktivní vzhled, jakož i výkonný čipset od MediaTeku. Pomyslnou lahůdkou ve výbavě je rychlé Dart Charge dobíjení.


Prodejní balení patří rozhodně k těm rozměrově největším
Na druhé straně má Realme 7 5G i své mouchy. Tou největší je spíše průměrný fotoaparát, což může být při výběru zásadní. Někteří pak mohou za nedostatek vnímat i chybějící bezdrátové dobíjení nebo vyšší odolnost proti vodě a prachu. Přesto mám ale za to, že tento model i v nabité konkurenci své uživatele hravě najde, zejména mezi mladšími zákazníky a hráči mobilních her. Navíc cena okolo 7 500 Kč rozhodně není přehnaná.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 9,4 mm, 197 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 800 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,7 mm, 182 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (8× Cortex-A76, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 7,9 mm, 192 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 160 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 9,0 mm, 190 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 690 5G (8× Kryo 560, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,4 mm, 215 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 160 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 732G (8× Kryo 470, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Realme 7 5G je povedenou směsicí atraktivní výbavy a zajímavé ceny. Hlavním lákadlem bude 120Hz displej a výkonný čipset. Připravte se ale pouze na průměrné fotografie.
Plusy:
- Atraktivní design
- 120Hz displej
- Podpora 5G
- Výkonný čipset
- Dobrá výdrž a rychlé dobíjení
Minusy:
- Náladový fotoaparát
- Chybí vyšší odolnost
- Nemá bezdrátové dobíjení
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.