Plusy
- Vynikající výkon
- Dobrý fotoaparát
- 120Hz LCD panel
- Rychlé 30W dobíjení
Minusy
- Nespolehlivá čtečka otisků na boku
- Cenovka přes 10 tisíc Kč u „začínajícího výrobce“
- Chybí 3,5mm jack
- Nižsí maximální jas displeje
Ačkoli je Realme na českém trhu relativně krátce, již se může v některých parametrech směle řadit k zavedené konkurenci. Nemám teď na mysli žádné technické vymoženosti, ale složitost značení jejich modelů. Kromě základní číslované řady (aktuálně Redmi 7) má totiž značka i několik dalších větví, u nichž není patrné, zda navazují na modely z dřívějška, nebo se jedná o zcela nové řady.
Do tohoto složitého porftolia byl na konci prvního pololetí letošního roku přidán další model Realme X3 SuperZoom. Jak už název naznačuje, bude útočit zejména svým teleskopickým objektivem s pětinásobným optickým přiblížením a dalšími fotofunkcemi. K tomu přidá i loňský vrchol z nabídky procesů Snapdragon 855+, rychlé dobíjení nebo 120Hz displej.
Realme X3 SuperZoom nabízí obrovský výkon, líbivý design a atraktivní čtveřici snímačů fotoaparátu (s výborným ultrazoom režimem), i když z důvodu udržení nižší ceny bylo třeba udělat i několik kompromisů. Tím nejvýraznějším je nespolehlivá čtečka otisků prstů, zklamáním jsou pak i noční fotografie.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,9 mm, 202 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 Plus (8× Kryo 485, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 2MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Realme X3 SuperZoom si přečtěte na následujících listech.
Design
Fólie nesundáte. Realme X3 SuperZoom k nám dorazil v bílé variantě, která je na rozdíl od většiny jiných bílých model matná. I po několika týdnech používání se mi tak občas stane, že chci odlepit ochrannou fólii, aby vynikl design telefonu, avšak to není možné.


Realme X3 SuperZoom měří 163,8 × 75,8 × 8,9 mm a váží 202 gramů
Záda telefonu jsou po bocích obehnána (rovněž plastovým) stříbrným proužkem, který na první pohled poměrně úspěšně imituje hliník. Na levém boku jsou v něm usazena samostatná tlačítka pro ovládání hlasitosti a na pravém zase najdeme čtečku otisků prstů.


Ačkoliv se jedná o plast, nenese zadní kryt ani po několika týdnech žádné znaky mechanického poškození
Ta bohužel, obdobně jako u nedávno testovaného modelu Realme 6 rohodně nepatří k nejlepším, spíše naopak. K odemknutí telefonu otiskem je totiž v tomto případě třeba přiložit zhruba 2x až 3x. To se vám časem omrzí natolik, že radši zapnete i funkci rozpoznávání obličeje, které za přiznivých světelných podmínek funguje rychle a spolehlivě.


3,5mm jack pro připojení sluchátek budete po obvodu telefonu hledat marně
Zbytek ánsáblu je na spodní hraně, kde se vedle sebe tísní slot pro dvojici nanoSIM bez možnosti vložení paměťové microSD karty, USB-C konektor pro dobíjení a připojení sluchátek, a rovněž taky hlasitý reproduktor. Na rozdíl od vyšších řad značky Realme, zde pouze v mono verzi.


Modul fotoaparátu výrazně vystupuje ze zad telefonu, což znemožňuje pohodlné ovládání, jestliže telefon leží na pevné desce (stole)
Z celkového pohledu není modelu Realme X3 SuperZoom příliš co vytknout, a to ani po konstrukční stránce. Některým uživatelům může vadit snad jen vyšší hmotnost nebo usazení tlačítek hlasitosti na levé straně. Jiné naopak zaujme matné provedení bílé na zadní straně.
Hardware
Konečně bez nedostatků. Zatímco v předchozích listech jsem byl vždy některými parametry zklamán, v oblasti hardwaru prošel Realme X3 SuperZoom téměř bez ztráty kytičky. V jeho útrobách tepe vysoce výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 855+, který je výkonnější než letošní model Snapdragon 765.
Výsledky benchmarku AnTuTu v8.4.3:
- celkové skóre: 488 626 bodů
- CPU: 134 645
- GPU: 184 762
- MEM: 89 924
- UX: 79 295
Skládá se přitom z osmi jader, z nichž je jedno (Kryo 485) taktováno na 2,96 GHz, další tři (Kryo 485) běží na frekvenci 2,42 GHz, a končně zbývající čtveřice (Kryo 485) jader má takt 1,78 GHz. Spolu s 12GB RAM a grafickým čipem Adreno 640 má tak telefon více než dostatek výpočetního výkonu ke každé operaci, které ho podrobíte.



Při prvním spuštění je pro vaše využití připraveno 237 GB vnitřní paměti
Kromě velké kapacity RAM přichází model X3 SuperZoom také s více než dostatečným prostorem pro všechna videa, fotoaparáty a jiné soubory o velikosti 256 GB. V žádném případě tak nesejde na tom, že telefon nepodporuje další rozšíření paměti prostřednictvím paměťových microSD karet. Pokud by vám to přesto bylo málo nebo chcete svá data zálohovat, můžete využít některé z cloudových úložišť.
K tomu skvěle poslouží bezdrátový dvoupásmový adaptér Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac) nebo, pokud máte neomezený datový tarif, také LTE modem podporující všechna potřebná pásma. S ohledem na to, že chybí 3,5mm jack pro připojení sluchátek, je důležité, že telefon podporuje připojení přes Bluetooth 5.0 (s AD2P). Na výletě pak oceníte přesný A-GPS lokační čip s podporou navigačních systému GLONASS a GALILEO.
Pokud se vám čas od času stane, že doma zapomenete peněženku, nemusí na oběd zůstat o hladu, protože telefon disponuje NFC čipem pro bezkontaktní placení. Na rozdíl od jiných model přitom nemusíte jeho umístění hledat nejistým přejížděním telefonu pro platebním terminálu, jelikož telefon reaguje při placení až nezvykle rychle a to i na delší vzdálenost.



Hlasitý reproduktor patří svoji hlasitostí a kvalitou zvuku k mírnému nadprůměru
V krasojízdě nezastavuje Realme X3 SuperZoom ani v oblasti baterie a výdrže, i když je pravda, že k určitému zpomalení dochází. Zatímco rychlost dobíjení je s 30W nabíječkou, která je součástí balení, otázkou zhruba hodinky (z 0 na 100 %), samotná výdrž patří k opravdu mírnému nadprůměru a pohybuje se na hranici dvou dní, přičemž ke konci dne již bude třeba telefon šetřit.
Fotoaparát
Příště to chce přitlačit. Realme je na českém trhu stále poměrně novou značkou, a proto musí počítat s mnoha nedůvěřivými pohledy zákazníků. Oblast, která by mohla téhle značce získat přízeň uživatelů je zcela jistě mobilní fotografie. Realme X3 SuperZoom se proto snaží zaujmout již svým vzhledem, který odkazuje zejména 8Mpx periskopový snímač s optickou stabilizací obrazu, který zvládne až 5násobné optické přiblížení.
Parametry snímačů Realme X3 SuperZoom:
- 64Mpx hlavní snímač, f/1.8, PDAF ostření, 1/1,72", elektronická stabilizace
- 8Mpx (periskop) snímač, f/3.4, PDAF ostření, OIS, 5násobný optický zoom
- 8Mpx širokoúhlý snímač, f/2.3, úhel záběru 119°, OIS, velikost 1/4,0"
- 2Mpx makro snímač, f/2.4
- 32Mpx hlavní selfie kamerka, f/2.5, velikost 1/2,8"
- 8Mpx širokoúhlá selfie kamerka, f/2.2, úhel záběru 105°, velikost 1/4,0"
Kromě toho však nabídne i hlavní 64Mpx snímač Samsung ISOCELL Bright GW1 s Quad-Bayer filtrem, který produkuje primárně 16Mpx snímky. Doplňuje ho ještě 8Mpx ultraširoký snímač a 2Mpx makro fotoaparát. Hned na počátku přitom můžeme říct, že na poslední jmenovaný rovnou zapomeňte, protože jeho kvalita za moc nestojí.




Vzhled aplikace Fotoaparát
Fotoaplikace je poměrně jednoduchá a přehledná, která se svým vzhledem nijak nevymyká od ostatních. Mezi základními režimu videa a fotoaparátu (portrét, noční režim, 64Mpx režim) lze přepínat posunem do strany, přičemž na stránce Další pak jsou i další režimy (Pro, ultra makro nebo panorama). Horní přepínače pak slouží k nastavení HDR nebo AI režimu (větší saturace barev).
Ukázkové fotografie:







Jak je patrné z ukázkových snímků, telefon si za denního světla vede velmi dobře, když na fotografii je zachyceno velké množství detailů se solidní ostrostí. K plusům pak rozhodně patří i dynamický rozsah fotografie, který vám umožní vytvářet snímky s krásnou oblohou a mraky. Negativem je patrný digitální šum, kterého by bylo vhodné se příště zbavit.
16 Mpx • 64 Mpx












Při srovnání 16Mpx snímků s fotkami s „plnými“ 64 Mpx zjistíme, že se od sebe až tolik neliší, a pakliže ano, tak mají navrch spíše 16Mpx verze. 64Mpx fotky jsou sice mírně detailnější, ale mají také zřetelně vyšší množství digitálního šumu. V režimu 64 Mpx navíc nejde využít HDR vylepšení, a proto většina uživatelů zůstane o konvenčnější 16Mpx varianty.
Automatický režim • Noční režim




Potud pozitiva. Zklamáním pro mě totiž bylo focení v noci, kdy jednotlivé snímače nedokázaly dostatečně prosvítit jednotlivé scény a výsledkem jsou nepříliš ostré fotografie s málo detaily. Mírné zlepšení dokáže speciální Noční režim, avšak ani poté na nejlepší fototelefony ani zdaleka nestačí. Dalším zklamáním byl i makro režim. Zde je to z velké části i kvůli technice, 2Mpx snímač s fixním ostřením zkrátka nedokáže zázraky.
Automatický režim • Ultra makro režim


Abychom ale fotočást zakončili optimisticky, tak za povedené lze hodnotit i snímky z ultraširokého fotoaparátu, které z větší části přebírají klady denních fotek.
16 Mpx • 64 Mpx • ultraširoký režim









Příjemné překvapení čeká na uživatele při zapnutí kamery. Realme X3 SuperZoom totiž zvládne až 4K video, a to dokonce i při snímkovací frekvenci 60 fps. Samozřejmostí je i nížší FullHD kvalita opět s až 60 fps, přičemž je nutné dodat, že pouze při FullHD (30 fps) kvalitě a nižší dokáže kamera využít širokoúhlý objektiv, který lze přepínat i během natáčení záznamu.
Automatický režim • ultrazoom režim








Kvalitu videa pak lze zařadit k mírnému nadprůměru, když kamera dokáže zachytit reálné barvy, má dostatečný rozsah a dostatečně detaily. Mírně však trpí na až příliš agresivní ostření. Při vyšší snímkovací frekvenci si pak lze povšimnout mírné ztráty ostrosti videa, které je kompenzováno větší plynulostí.
Ukázkové video (Full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Chce to předvést víc. Telefony, které se podobají testovanému Realme X3 SuperZoom, testuji rád. Mám tím na mysli začínající výrobce, které se snaží najít své místo na trhu, a tak se snaží prodávat modely s dobrou výbavu za příznivou cenu. V minulosti to byly značky jako Honor, Xiaomi nebo Meizu. Nyní mezi ně patří např. TCL nebo právě Realme.


V balení se kromě nabíječky a kabelu nachází i silikonový obal. Displej telefonu je již z výroby kryt nalepenou ochrannou fólií.
Bohužel ne vždy se vše vyvede dle plánů a telefon je opravdová trefa do černého. To je dnes bohužel také případ modelu Realme X3 SuperZoom. Ten sice nabízí obrovský výkon, líbivý design a atraktivní čtveřici snímačů fotoaparátu, avšak současně v honbě za nižší cenou (nebo kvůli odlišení od jiných modelů výrobce) bylo třeba udělat i několik kompromisů.
To bych byl vše schopný a ochotný pochopit. Problém však je, že telefon se nyní prodává za cenu kolem 12 tisíc korun, což je na nováčka s kompromisy v podobě spíše průměrného LCD displeje (byť s 120Hz frekvencí), průměrných nočních snímků nebo nespolehlivé čtečky otisků prstů na boku zkrátka dost. Tím spíše, že v této kategorii je na trhu mnoho jiných lákadel.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,9 mm, 202 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 Plus (8× Kryo 485, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 2MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 77 × 8,8 mm, 209 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (8× Cortex-A76, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 8,9 mm, 218 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 700 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 9,7 mm, 204 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 260 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 8,7 mm, 199 g displej: 6,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 Plus (8× Kryo 485, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,2 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 115 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Realme X3 SuperZoom má ambiciózní plán prosadit se ve vyšší střední třídě. K tomu mu dopomáhá výkonný Snapdragon 855+, 12GB RAM nebo slušný fotoaparát pro denní focení. Od stanoveného cíle ho však sráží některé kompromisy spočívající zejména v průměrném displeji nebo nespolehlivé čtečce otisků prstů.
Plusy:
- Vynikající výkon
- 12 GB RAM a 256 GB vnitřní paměti
- Slušný fotoaparát
- 120Hz obnovovací frekvence displeje
- Rychlé 30W dobíjení
Minusy:
- Nespolehlivá čtečka otisků na boku
- Cenovka přes 10 tisíc Kč u „začínajícího výrobce“
- Chybí 3,5mm jack
- Nižší maximální jas displeje
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium