Poměr cena/výbava
120Hz IPS displej
Podpora 5G
Rychlé dobíjení
Povedený design
Nižší maximální jas
Spousta bloatwaru
Nepoužitelný makro objektiv
Nemá bezdrátové dobíjení
Chybí notifikační dioda
Do redakce k nám dorazilo Realme X50 5G. Telefon, který se pokouší přinést některé funkce z dražších telefonů jako je 120Hz displej či podpora 5G, která se poprvé dostává do telefonu s cenou pod 10 000 Kč. K tomu přidává i povedený design, který si výrobce osahal už u vlajkového modelu X50 Pro. Půjde v kombinaci se čtyřnásobným foťákem a dostatkem výkonu o nového šampiona v poměru ceny/výbavy?
Realme X50 5G se prodává za cenu 9 700 Kč, za kterou dostane funkce, které dříve v dané cenové hladině nebyly úplně běžné. Plynulý 120Hz displej si rychle zamilujete, stejně tak rychlé dobíjení. Trpět nebudete ani nedostatkem výkonu. Spokojit se budete muset jen s průměrným foťákem a své mouchy má i použité realme UI.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 76 × 8,9 mm, 194 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Realme X50 5G si přečtěte na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Hrb na zádech a dvojí díra v displeji. Realme X50 5G je sice střední třída, přesto jako by z oka vypadla vlajkovému modelu X50 Pro. Překvapivě se nešetřilo ani na materiálech. Kovový rám a skleněná záda rozhodně působí prémiově, rozdíl tak najdete hlavně v lesklém provedení zad. Díky zaobleným okrajům přístroj navíc pohodlně padne do ruky, jen pozor na to, že má tendenci trochu vyklouzávat.






Telefon má navzdory nižší cenovce prémiový design díky lesklým zádům a kovovému rámu. Zvyknout si však budete muset na velký průstřel v displeji.
Čelní strana zůstala prakticky beze změny. Většinu plochy zabírá znovu displeje s širokým průstřelem pro dvojici kamerek. V tenkých okrajích se pak ukrývají nutné senzory i sluchátko. Zamrzí však chybějící notifikační dioda. Na zádech znovu nechybí protáhlý modul se čtyřmi fotoaparáty. To, že hodně vystupuje z levého boku má ale bohužel na svědomí horší stabilitu na stole. Nerovnost však snadno spraví přibalený silikonový kryt.



Čtveřice fotoaparátů silně vystupuje nad povrch, na stole se tedy telefon bude trochu kývat.
Hlavní změna přichází na pravém boku, kde se nachází široké zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů. Pochválit musím jednak jeho ergonomické umístění, tak přesnost samotné čtečky. Pro odemknutí dokonce ani není nutné tlačítko stisknout, jelikož vás telefon rozpozná hned po přiložení a displej probudí.



Telefon dostanete v líbivém žlutém balení, které kromě telefonu obsahuje 30W nabíječku, špendlíček a silikonový zadní kryt.
Na levém boku hledejte tradičně regulaci hlasitosti, spodní strana pak patří nabíjecímu USB-C konektoru, mikrofonu, repráčku a také šuplíčku pro dvojici nanoSIM karet. Horní strana zůstala prakticky prázdná až na nenápadný mikrofonek.
Pokračování 3 / 8
Displej
Plynulý obraz, horší jas. Realme X50 5G nabízí 6,57“ IPS displej s FullHD+ rozlišením 2 400 × 1080px, který je navíc krytý sklíčkem Gorilla Glass 5. Hlavním lákadlem zde však bude vynikající 120Hz obnovovací frekvence, která v dané cenové kategorii nemá obdoby. Při používání tak budete nadšení z fantastické plynulosti obrazu. Nastavit lze přitom i automatický režim, který volí mezi 60 a 120Hz podle aktuální potřeby, čímž lze efektivně prodloužit výdrž baterie.





Nastavení displeje
Dobře telefon dopadl také po stránce barevné věrnosti, kdy měření sondou neodhalilo vzhledem k ceně zařízení nijak výrazné odchylky. Ve výchozím stavu sice mohou barvy displeje působit až trochu moc živě, ale to se dá upravit v nastavení. Pochválit také musím nízký minimální jas, který v noci podpoří i tmavý režim a filtr modrého světla. Vysoký jas bych však uvítal o něco vyšší. Naměřených 393 cd/m2 už můžete na přímém slunečním světle pocítit horší čitelností.
Naměřené parametry displeje:
- minimální jas: 2 cd/m2
- maximální jas: 393 cd/m2
- gamma: 2,33
- průměrná barevná odchylka (ΔE): 1,57
- maximální barevná odchylka (ΔE): 2,64
Pokračování 4 / 8
Hardware
Bleskové reakce i nabíjení. Realme X50 5G pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 765G. Přestože tedy nejde o zástupce nejvyšší řady, výkon vám rozhodně chybět nebude. Výsledky v benchmarcích cca odpovídají výkonu vlajkových lodí s Snapdragonem 845 jen dva roky nazpět. Telefon tedy bez problému zvládne i ty nejnáročnější hry a multitasking, přepínání a spouštění aplikací je bleskově rychlé.
Výkon - Antutu 8.4.3
- Celkové skóre: 332 857 bodů
- CPU: 108 285 bodů
- GPU: 94 776 bodů
- MEM: 70 565 bodů
- UX: 59 231 bodů
Tomu pomáhá i slušná porce 6 GB operační paměti (testována vyšší verze s 8 GB RAM, která je u nás hůře dostupná) a svůj podíl má jistě i 128GB vnitřní úložiště, které nás potěšilo nadprůměrnými hodnotami čtení, ale i zápisu. Bohužel ji však kvůli absenci slotu na paměťovou kartu nijak nerozšíříte
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 983,5 MB/s
- Sekvenční zápis: 491,45 MB/s
- Náhodné čtení: 187,98 MB/s (48 124,54 IOPS)
- Náhodný zápis: 156,54 MB/s (40 075,14 IOPS)
Stran konektivity je v první řadě třeba zmínit podpora sítí 5G (na primární SIM), která se bude hodit hlavně do budoucna, a to jak s podporou SA i NSA řešení. Telefon samozřejmě nabízí i 4G konektivitu, podporu dvoupásmové Wi-Fi 5 a nechybí ani Bluetooth 5.1 či NFC pro bezkontaktní platby. Sluchátkový jack byste zde ale bohužel hledali marně.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 9 hodin 17 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 12 hodin 33 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 59 minut
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 40 minut
Telefon je osazen baterií s kapacitou 4 200 mAh, která při zapnutém 120Hz vystačí tak na jeden den běžného provozu, případně dva dny v úsporném režimu. Pokud budete chtít zvládnout dva dny bez většího omezování, doporučím snížit frekvenci zpět na 60Hz. Naštěstí je dobíjení díky přibalené 30W nabíječce bleskově rychlé a telefon naplno dobijete za hodinu. Podpora bezdrátového dobíjení ale bohužel chybí.

Graf vývoje nabíjení baterie Realme X50 5G
Po zvukové stránce telefon spadá spíše k průměru. Jeden hlavní repráček na spodní straně má dostatečnou hlasitost a vzhledem certifikaci Dolby Atmos jsou zde slyšet i určité hudební ambice. Zvuk působí poměrně živě, má vyvážené středy a výraznější středy, bohužel mu ale chybí výkon a při vyšší hlasitosti začítá citelně šumět. Naštěstí lze vždy sáhnout po sluchátkách, a to jak drátových skrze USB-C, tak bezdrátových skrze Bluetooth. Podporovány jsou přitom kodeky AAC, LDAC i aptX HD či aptX TWS+.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Dvě kamerky pouze do počtu.
Realme X50 5G dostalo do vínku rovnou čtyřnásobný fotoaparát, který u hlavního objektivu nabídne dokonce 48Mpx rozlišení, přičemž využívá spojení 4 pixelů do jednoho, takže výsledné snímky jsou 12Mpx. Snímač mě potěšil ostrostí snímků i kvalitou detailů, přičemž se mi líbilo i věrné podání barev. Objektiv si navíc dobře poradí i za protisvětla a u fotek s velkým dynamickým rozsahem.
Sestavení fotoaparátu Realme X50 5G:
- Hlavní objektiv: 48 Mpx, clona f/1.8; video 4K (30 fps), FullHD (30/60 fps)
- Ultraširoký objektiv: 8 Mpx, clona f/2.3, úhel záběru 119°
- 13 Mpx, clona f/2.4, úhel záběru 123°, fixed focus
- Makro objektiv: 2 Mpx, clona f/2.4
- Portrétní objektiv: 2 Mpx, černobílý, clona f/2.4
U 8 Mpx ultraširokého objektivu jsou však už znát ústupky v kvalitě detailů, ale širší pozorovací úhel 119° přesto rádi využijete. Jen se mu raději vyhněte v noci. Tam kde hlavní objektiv, obzvlášť v kombinaci s nočním režimem dokáže velmi překvapit kvalitní ostrou fotkou, u ultraširokáče na kvalitní noční fotky zapomeňte. Naopak díky horší cloně počítejte s horším prosvětlením scény a velkým množstvím šumu.






Snímek z hlavního a ultraširokého objektiv. Největší rozdíl v kvalitě je poznat hlavně v noci.
Zbylé dva objektivy jsou zde spíše do počtu. Černobílý portrétní objektiv využijte pouze pro bokeh efekt, a 2 Mpx kamerku raději ani nezkoušejte. Výsledky z ní jsou tak otřesné, že je nesrovnatelně lepší objekt vyfotit hlavním foťákem a digitálně zazoomovat. Když už zmiňuji zoomování, tak to je zde možné pouze digitálně.






Ukázkové fotografie
Opticky můžete maximálně scénu oddálit přepnutím na ultraširokáč. Je trochu škoda, že mezi hodnotami 0,5× a 1× umí telefon pouze skokově přepínat a neumožňuje plynulé přiblížení po desetinkách jako u jiných modelů, které k tomu využívají digitální přiblížení. Alespoň si ale Realme zaslouží pochvalu za zkalibrované barvy obou snímačů.



Ukázková selfie
Vynechat nemohu ani duální selfie, které nabízí hlavní objektiv s 16Mpx rozlišením, který kvalitou udělá radost každému selfie maniakovi. Jen je třeba si trochu pohrát s vyhlazováním obličeje, které je občas až velmi umělé. Sekundární 2Mpx objektiv pak oceníte pro portrétní selfie.



Snímky pořízené makroobjektivem

Srovnání kvality snímku z makroobjektivu (vlevo) a zazoomovaného snímku z primární kamerky.
Aplikace fotoaparátu je přehledná a nabídne spoustu fotografických režimů, ať už jde o ty tradiční jako je Noční scéna, Portrét, nebo plné 48Mpx rozlišení. Fotit se dá samozřejmě také v manuálním módu s možností výstupu v RAW formátu. Některé uživatele potěší i speciální režimy jako je ultra makro, skener dokumentů a nebo integrované Google Lens.






Prostředí fotoaparátu
Realme X50 5G umí samozřejmě také natáčet video, a to až ve 4K při 30 fps. Zmíněné vyšší rozlišení, ale bez stativu spíše nedoporučím, jelikož se obraz hodně trhá a kvůli chybějící stabilizaci je obraz proti videu ve Full HD při 30/60 FPS výrazně roztřesenější.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Pokračování 7 / 8
Závěr
Realme X50 5G je velmi zajímavý telefon zejména z pohledu poměru ceny/výbavy. Za cenu 9 700 Kč totiž přináší výkon, který vystačí většině uživatelů, pokud tedy nemáte extrémní nároky. Naopak překvapí slušným displejem se 120Hz obnovovací frekvencí a solidní baterií s bleskově rychlým nabíjením. Do budoucna se bude hodit také podpora 5G. Ceně přístroje odpovídá i kvalita fotoaparátu, která za dobrých světelných podmínek dokáže překvapit.



Naprosto přímým konkurentem telefonu je OnePlus Nord, který o 1 000 Kč dráže přináší rovnou AMOLED displej, i když „jen” s frekvencí 90Hz a lepší fotoaparát. Konkurencí bude také Samsung Galaxy A71, který má rovněž čtyřnásobný fotoaparát, ale AMOLED displej. Po stránce fotoaparátu bych zmínil také voděodolnou Sony Xperia 10 II či Xiaomi Mi 10 Lite.
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,2 mm, 184 g displej: 6,4", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 115 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2,4 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 7,9 mm, 192 g displej: 6,6", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 400, 399 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 160 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2,4 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 7,7 mm, 179 g displej: 6,7", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730 (8× Cortex-A76, 2,2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Realme X50 5G je telefon se zajímavým poměrem ceny/výbavy, který zaujme zejména 120Hz IPS displejem a podporou 5G i v cenové hladině do 10 000 Kč.
Plusy:
- Povedený design
- 120Hz IPS displej
- Poměr cena/výbava
- Bleskové rychlé dobíjení
- Rychlé vnitřní úložiště
- Podpora 5G (SA i NSA)
- Kvalita hlavní kamerky
Minusy:
- Nižší maximální jas displeje
- Spousta bloatwaru
- Nepoužitelný makro objektiv
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Není voděodolný
- Průměrný zvuk
- Nemá notifikační diodu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně