Atraktivní vzhled
Podpora NFC
Dobrý výdrž baterie
Cena
Android 10 s MIUI 12
Slabý výkon
Chybějící sluchátka v balení
MicroUSB konektor
Pouze 2GB RAM v základní variantě
Za poslední dobu jsme se setkali s množstvím telefonů z nižší třídy, které nabízely opravdu zajímavou výbavu v relaci do 5 tisíc Kč. Existuje však ještě nižší hranice, pod kterou se mnozí výrobci snaží dostat. Jedná se o kategorii nejlevnějších chytrých telefonů okolo 3 tisíc Kč a pro mnohé, zejména žáky základních škol, se tak může jednat o úplně první telefon. Vyplatí se ale takový telefon koupit?
Jedním z takových modelů je i Redmi 9C NFC. Jeho výbava je pochopitelně dost skromná. Telefon využívá procesoru od společnosti MediaTek a maximálně 3 GB RAM, přičemž lze ihned doplnit, že této sestavě dává plnokrevný Android 10 (nikoli Go edice) pořádně zabrat. Příliš to nevylepší ani fotoaparát. Prapor tak v tomto případě může zvedat snad jen vcelku povedený displej, jakož i baterie a její výdrž, která se hravě dostane i ke třem dnům.
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,0 mm displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, RAM: 2 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G35 (8× Cortex-A53, 2,3 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Redmi 9C NFC si přečtěte na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Hlavně nápadně. Co telefony s nízkou cenovkou nemají ve výbavě, to dohání výrazností svého designu a ani Redmi 9C NFC není výjimkou. V redakci se nám proto objevila varianta s výrazným oranžovým zadním krytem, který má navíc i netradiční povrchovou úpravu. Na první pohled je atraktivní také trojice či čtveřice fotoaparátů v levé horní části, avšak o tom až později.


Redmi 9C NFC měří 165 × 77 × 9 mm a váží 196 gramů.
Ačkoliv je zadní kryt vyroben z plastu, neznamená to, že telefon váží pár gramů. 6,53palcová obrazovka holt na hmotnosti zařízení udělá své. Oproti dražším modelům jsou pak kolem displeje jasně viditelné (a širší než jindy) rámečky a ve spodní části je větší brada, avšak v této třídě se nejedná o nic nestandardního, spíše naopak. Když si navíc v nastavení zvolíte tmavé prostředí, rámečky se opticky zmenší.


Na zadní straně našla své místo i čtečka otisků prstů
Po bocích to pak žádná divočina není. Napravo je kolébka pro ovládání hlasitosti a pod ní vypínací tlačítko. Nahoře si zvyknete připojovat sluchátka s 3,5mm jackem a ve spodní části zase nabíječku. V tomto případě bohužel stále s microUSB konektorem. S ohledem na neodnímatelnost zadního krytu pak na levém boku nalezneme šuplík pro dvojici nanoSIM karet a paměťovou microSD kartu.


Modul fotoaparátu vystupujce cca 1 mm z povrchu zadního krytu, což způsobuje, že se telefon na položené desce při ovládání neprakticky kýve
Redmi 9C NFC patří bez pochyby mezi velké telefony, a proto ho lze jen obtížně ovládat jednou rukou. Za chůze je téměř nemožné bezpečně ovládat horní třetinu displeje, jakož i písmena na vzdálenější straně klávesnice. Současně to ale znamená větší displej při sledování videí a sociálních sítí, což může být pro cílovou skupinu velice důležité.


Oblé hrany telefonu znamenají, že vás při jeho používání nebude nic řezat do dlaní
Z celkového pohledu lze konstatovat, že se Redmi 9C NFC v davu určitě neztratí. Navíc je jeho konstrukce dostatečně pevná a při jeho používání nic nevrže. Povrchová úprava na zadní straně navíc zabraňuje ulpívání otisků prstů na zadní straně, což minimalizuje potřebu jeho čištění a zvyšuje jeho praktičnost.
Pokračování 3 / 8
Displej
U mě dobrý. Redmi 9C NFC se pyšní 6,53palcovým IPS displejem, který zabírá 81 % čelní strany. Vybaven je ale pouze HD+ rozlišením (1 600 × 720 pixelů), což znamená, že jeho jemnost se ani zdaleka nedostane přes 300 ppi (ve skutečnosti 269 ppi). To znamená, že bystřejší oči dokážou na displeji vidět i rastr a tím pádem i nedokonale vyhlazený text.


V nastavení lze aktivovat čtecí režim, který dokáže tlumit modré záření.
Spokojen jsem však byl s kvalitou zobrazení, zejména s pestrostí barev displeje, kterou navíc můžete dále podpořit v nastavení. Zde lze totiž upravit barevný profil displeje, přičemž vybírat můžete z automatického režimu, který by se měl dokázat přizpůsobit aktuálnímu osvětlení, jakož i z režimu sytého a přirozeného. Rovněž si můžete zvolit i preferovanou teplotu barev (teplá, studená, či vlastní).



Vyšší obnovovací frekvenci či pokročilé technologie a funkce (always-on) zde pochopitelně nenajdete
Ve slunečných dnech však můžete postrádat vyšší maximální jas, protože na přímém slunku je telefon hůře čitelný a často tak budete při ovládání telefon hledat stín. Z celkového pohledu a vzhledem k cenové kategorii však lze displej hodnotit jako dobrý, když zejména barevné schéma je trefeno dobře.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Motor netáhne. Novinka od Redmi ve svém nitru ukrývá osmijádrový procesor MediaTek Helio G35, který se vyrábí starší 12nm technologií a nabízí sestavu čtyř 2,3GHZ (A53) jader a dále i úspornější čtveřici (A53) s taktem 1,8 GHz. Grafický čip má označení PowerVR GE8320, přičemž telefon se dodává se 2 nebo 3GB RAM.
Výkon - Antutu 8.4.3
Celkové skóre: 95 746 bodů
- CPU: 40 244 bodů
- GPU: 12 842 bodů
- MEM: 26 116 bodů
- UX: 16 544 bodů
Schopnosti procesoru bohužel poznáte hned při úvodním nastavení telefonu, i když v telefonu nemáte ještě žádné své aplikace. Redmi 9C NFC je totiž viditelně pomalejší a i běžné úlohy jako zobrazení klávesnice či pohyb v nastavení ho občas dokážou zadýchat. Z toho je tedy zcela patrné, že na graficky náročnější hry či aplikace tento telefon neužije. To se přitom bavíme o výkonnější verzi s 3 GB RAM, 2GB varianta na tom bude ještě hůře.


Čtečka otisků prsů na zádech je rychlá a velmi spolehlivá. Slušelo by jí však větší ohraničení, takto se občas stává, že ji na zádech musíte chvilku hledat
S ohledem na slabší výkon telefonu ani nedoporučuji 64GB (reálně k dispozici cca 53,4 GB) vnitřní paměť (resp. 32GB úložiště o varianty s 2GB RAM) zaplnit velkým množstvím aplikací, které by telefon mohly dále zpomalit. Většina uživatelů by si však mohla vystačit se sociálními sítěmi a nativními aplikacemi od Googlu (vč. YouTubu).
K online sledování herních streamů, videí, fotek a dalšího mediálního obsahu však telefonu nic nebrání. Podporuje totiž jak LTE přenosy dat, tak i bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g/n). V této souvislosti lze určitě kladně hodnotit dosah vzhledem k bezdrátovým modemům a routerům. Samozřejmostí je pak podpora Bluetooth 5.0 s A2DP pro připojení například stále populárnějších TWS sluchátek.



Součástí výbavy je rovněž A-GPS s podporou GLONASS
Jak již pak bylo zmíněno na začátku, a především jak je patrné z názvu, telefon si rozumí i s NFC příslušenstvím a bankovními terminály. To znamená, že lze s modelem Redmi 9C NFC nahradit i platební kartu, což je oproti konkurenci zřejmá a možná zásadní výhoda.



V nastavení telefonu je velký prostor pro úpravy systému
S pozitivy lze dále pokračovat i při hodnocení 5 000mAh baterie a s ní související výdrže. Při běžné zátěži totiž telefon dokáže na jedno nabití vydržet i 3 dny v provozu. Při vyšším provozu zůstane v chodu stále příjemné dva dny. Hodí se to i vzhledem k faktu, že v balení je k telefonu přibalena 10W nabíječka, a tak dobití z 0 na 100 může trvat i dvě hodiny.
Pokračování 5 / 8
Software
Android 10. Redmi 9C NFC přichází na trh s předinstalovaným aktuálním Androidem 10, který je oblečen do grafického kabátku se značkou MIUI 12. V tomto prostředí si telefon můžete zase o kousek více přizpůsobit vlastním potřebám.



Základní pohled do Redmi 9C NFC
V nastavení si tak můžete zvolit, zda chcete prostředí s hlavní nabídkou aplikací, či chcete všechny aplikace na ploše. Zda budete ovládat telefon prostřednictvím systémových kláves na spodní liště nebo skrze jednoduchá a návyková gesta. Anebo můžete aktivovat i nové centrum ovládání, které při stažení roletky v levé části zobrazí zmeškané notifikace a systémové události a stažením roletky vpravo rozbalíte rychlé přepínače.



Telefon přichází s předinstalovanou čtveřicí třetích aplikací - Facebook, Netflix, WPS Office a trochu překvapivě LinkedIn
Redmi se zatím drží cesty vývoje vlastních aplikací pro přehrávání hudby (Hudba), zobrazení fotek a videí (Galerie) vč. vlastního Mi webového prohlížeče. K dispozici jsou navíc i aplikace jako Nahrávání obrazovky nebo Skener čárových nebo QR kódů. Tradičně výborně můžeme hodnotit i aplikace Optimalizace, která nabízí správu praktických funkcí (Baterie, čistič, zabezpečení telefonu nebo optimalizace rychlosti telefonu) na jednom místě.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Zdání klame. Při letmém pohledu na modul fotoaparátu může překvapit, že Redmi 9C NFC má snad až 4 objektivy. Realita je však o poznání jiná. Při bližším pohledu na fotosestavu totiž zjistíte, snímače jsou pouze dva (horní řada), a tedy že třetí z „objektivů“ je ve skutečnosti přisvětlovací LED dioda a čtvrtý je dokonce vyloženě je předstíraný, protože se jedná o chytrý designový prvek.

Chytrý designový prvek evokuje větší množství snímačů, než kolik jich telefon skutečně má
Pokud bychom šli ještě dále, tak se dostaneme k tomu, že telefon má ve skutečnosti pouze jeden použitelný (hlavní) 13Mpx snímač se světelností F2,2 a hybridním PDAF ostřením. Druhý z objektivů totiž spadá do kategorie makro a má rozlišení 2 Mpx. Jeho použitelnost je ale s ohledem na kvalitu jen velmi malá a de facto bude sloužit maximálně pro rozostření scény. Čelní kamerka nabízí 5Mpx rozlišení a světelnost F2,2.


Pohled do prostředí fotoaparátu
Za povedenou však mohu směle označit nativní aplikace Fotoaparát, která má (opět) na sice běžné rozložení, tj. několik hlavních profilů (video, fotografie, PRO, portrét a další) a sadu rychlých přepínačů nahoře. V nastavení si však můžete toto sestavení a ovládání aplikace mírně uzpůsobit, tak aby vyhovovalo vašich preferencím.






Snímkům viditelně chybí vyšší ostrost a dynamický rozsah.
S kvalitou fotografií je to obdobné, jako u jiných modelů v této cenové relaci. To znamená, že za dobrých světelných podmínek Redmi 9C NFC dokáže vytvořit poměrně obstojné snímky s přirozenými barvami, jejichž kvalita je dostatečná pro sociální sítě. Pokud však chcete s tímto telefonem fotit v noci nebo fotografie prohlížet na velké televizi či monitoru, je to spíše utrpení.
Ukázka videa (FullHD, 30 fps):
To, co telefon zvládá s fotky, bohužel nejde u videa. Telefon tak sice nabízí záznam videa v rozlišení FullHD při 30 fps, avšak jeho kvalita opravdu není příliš dobrá. K záznamu videa se tak zřejmě budete uchylovat pouze v nouzových situacích.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Závěrečné hodnocení je v tomto případě třeba rozdělit do dvou rovin. V první lze Redmi 9C NFC hodnotit jako zajímavý přírůstek v cenové relaci do 3 tisíc Kč (3 500 Kč za verzi s 3 GB RAM a 64 GB úložištěm), když nabízí slibný displej, dobrou výdrž, ale také slabší procesor. Velkou výhodou je zde NFC. V souvislosti s atraktivním vzhledem je třeba tento model rozhodně vzít do užšího výběru.


Na druhou stranu však přesto doporučuji tisíci korunu našetřit a připlatit za vybavenější telefon typu Realme 6, který nabízí mnohem výkonnější procesor, zajímavý fotoaparát a dokonce i displej s frekvencí 90 Hz. Navíc lze odhadovat, že současně Redmi 9C NFC začne hardwarově rychle zastarávat, zatímco vybavenější model vydrží léta.
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,0 mm, 196 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 270 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 2 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Helio G25 (8× Cortex-A53, 2,0 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 9,0 mm, 185 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 600, 278 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 3 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek MT6762 (Helio P22) (8× Cortex-A53, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 8,9 mm, 191 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Mediatek Helio G90T (8× Cortex-A76, 2,1 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 8,9 mm, 191 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Mediatek Helio G90T (8× Cortex-A76, 2,1 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Redmi 9C NFC je zajímavý kousek s odpovídající výbavou za 3 tisíce Kč a přidá i NFC. Pokud však nechcete telefon za rok měnit, doporučuji mírně připlatit a pořídit výkonnostně lepší kousek.
Plusy:
- Atraktivní vzhled
- Podpora NFC
- Dobrý výdrž baterie
- Cena
- Android 10 s MIUI 12
Minusy:
- Slabý výkon
- Chybějící sluchátka v balení
- MicroUSB konektor
- Pouze 2GB RAM v základní variantě
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně