Vysoký výkon
Bohatá nadílka paměti
Dlouhá výdrž baterie
Rychlé nabíjení
Čtyřnásobný foťák
MIUI 10 s Androidem 9
Spousta bloatwaru
Nemá teleobjektiv
Noční fotky
Absence aptX kodeku
Po jarním bestselleru Redmi Note 7 dorazil na český trh jeho nástupce Redmi Note 8 Pro. Dceřiná značka Xiaomi tak s tímto modelem znovu přináší nekompromisní poměr ceny a výbavy, ale v době představení se pochlubila i světovým prvenstvím v podobě 64Mpx fotoaparátu. Uživatele však hlavně potěší přítomné NFC, jehož absence byla největší nevýhodou předchůdce. Trochu zvláštní strategii ale firma zvolila v tom, že na český trh tentokrát nedorazí menší varianta Redmi 8. Zákazníci jsou tedy nuceni si koupit rovnou testovaný větší model.
Za cenu 7 500 Kč se může Redmi Note 8 Pro chlubit hned čtyřnásobným fotoaparátem s vysokým rozlišením 64 MPx, slušnou výbavou a dlouhou výdrží baterie. Vylepšení by si však zasloužilo prostředí systému, které stále běží na loňském Androidu a nabízí spoustu zbytečných aplikací. Přes to všechno jde o povedený telefon, který ve své cenové kategorii nadělá konkurenci velké vrásky. Tomu nahrává do karet i o 600 Kč levnější verze, která se liší jen polovičním 64GB úložištěm, které stále bohatě postačí většině uživatelů.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 8,8 mm, 199 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Mediatek Helio G90T (8× Cortex-A76, 2,1 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Redmi Note 8 Pro si můžete přečíst na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Stylovka s hrbolem na zádech. Redmi Note 8 Pro je na pohled zajímavý telefon, který sice rozměrově patří k těm větším přístrojů, ale to mu na eleganci neubírá. Telefon má plastový rám v lesklém provedení a skleněná záda, která pod světlem hází zajímavé odlesky. Na druhou stranu ale neuvěřitelně přitahuje otisky prstů. V normálním případě bych vám kvůli tomuto problému doporučil využít silikonový kryt v balení, ale ten je zde překvapivě leskle černý, takže otisky budete leštit i z něj.






Telefon je díky skleněným zádům velmi fotogenický,
Líbí se mi, že navzdory plastovému rámu je telefon dostatečně bytelný a precizně zpracovaný. Vše na sebe pěkně lícuje, nikde se nic neohýbá ani nevrže. Pocit bytelnosti mu dodává i vyšší hmotnost 199 gramů, ale na tu si rychle zvyknete.






Vystouplý fotoaparát dává telefonu některá prvenství, jeho výstupek je ale velmi nepraktický a telefon se při položení na stůl dost houpe.
Pokud si telefon projdeme od přední strany, dominující je zde jednoznačně 6,5“ displej, který má poměrně decentní rámečky i spodní bradičku. Výrobce zde sází na osvědčený kapkovitý výřez, do kterého umístil selfie kamerku a bílou notifikační diodku. V úzkém horním rámečku pak našly místo i nutné senzory. Sluchátko už ale musel vměstnat do seříznuté horní hrany.



Telefon se díky zakulaceným bokům velmi pohodlně drží v ruce.
Na zadní straně vás bouchne do očí výrazně vystouplý pruh ukrývající trojici fotoaparátů a čtečku otisků prstů. Tím, že je pruh dost úzký, tak to znamená, že při položení na stůl se telefon při psaní dost viklá. Vedle tohoto modulu se však nachází ještě nenápadná čtvrtá kamerka, která je určená výhradně pro makro snímky. Celou sadu pak uzavírá duální blesk.



Telefon potěší přibalenou silnou nabíječkou, ale také netradičním černým silikonovým krytem v balení.
Pravá strana telefonu nabídne tradičně regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko. Vzhledem k větším rozměrům telefonů, už jsou ale umístěny poměrně vysoko, takže se přehmatu nevyhnete. Na horní straně nejdete mikrofonek a potěší také infračervený port pro ovládání například televize či jiné elektroniky. Levý bok nabízí hybridní slot pro dvojici nanoSIM, případně jednu nanoSIM doplněnou o paměťovou kartu. Spodní strana pak nabídne mikrofon, repráček, USB-C a radost mnohým udělá i 3,5mm sluchátkový jack.
Pokračování 3 / 8
Displej
Nemá se za co stydět. Redmi Note 8 Pro nabídne 6,5“ IPS displej s Full HD+ rozlišením 2 340 × 1 080 pixelů. Obraz je tak více než dostatečně jemný a pixely bez důkladného zkoumání rozhodně nespatříte. Chválím, že telefon ve výchozím stavu nabídne přirozené podání barev, ten kdo má radši výraznější odstíny, může si barvy přizpůsobit v nastavení. Změnit zde lze teplotu, ale i kontrast, který telefon umožní měnit automaticky podle okolních podmínek.




Nastavení displeje telefonu.
Samozřejmostí jsou zde skvělé pozorovací úhly, ale potěší také vysoký jas až 500 nitů, který zajistí pohodlnou čitelnost i na přímém slunci. Dostatečně nízký je zde i nízký jas pro příjemné používání za tmy. Tomu navíc pomůžete i zapnutím filtru modrého světla, ale také tmavým režimem, který je méně agresivní na oči.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Poctivý pracant s dlouhou výdrží. Redmi Note 8 Pro trochu nečekaně pohání nový procesor MediaTek Helio G90T. Hlavním důvodem proč po něm Xiaomi sáhlo je jeho podpora fotoaparátů s rozlišením až 64Mpx, ale o tom až později. Výkonem sice procesor nepatří mezi aktuální špičku, nicméně vám dovolí rozjet prakticky všechny náročné hry, díky silnému GPU a nezapotí se prakticky ani u žádné náročnější činnosti. Telefon je dokonce vybaven i heatpipe s pasivním kapalinovým chlazením. Redmi jako bonus přihodilo ještě 6 GB operační paměti, takže i načítání a přepínání aplikací je dostatečně rychlé.
Výkon - Antutu 8.0.1
- Celkové skóre: 282 865 bodů
- CPU: 97 462 bodů
- GPU: 79 607 bodů
- UX: 59 630 bodů
- MEM: 46 166 bodů
Potěšující v mém případě bylo i vnitřní úložiště s kapacitou 128 GB, které navíc jde stále rozšířit paměťovou kartou. Pokud jste méně nároční, dá se sehnat i levnější varianta s 64 GB paměti. V obou případech však platí, že je úložiště vzhledem k ceně nadprůměrně rychlé, což jsem poznal již při prvním spuštění při instalaci nových aplikací, ale potvrdil to také test rychlosti v benchmarku AndroBench.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 525,84 MB/s
- Sekvenční zápis: 199,17 MB/s
- Náhodné čtení: 156,68 MB/s (40 110,21 IOPS)
- Náhodný zápis: 176,31 MB/s (45 137,18 IOPS)
Pokud jde o konektivitu, je samozřejmostí podpora LTE, dvoupásmové Wi-Fi 5 a také Bluetooth 5. Osobně jsem však nejvíce rád, že Xiaomi konečně dostalo rozum a u Redmi Note 8 Pro konečně sáhla po NFC, takže narozdíl od předchůdce s ním lze konečně bezkontaktně platit. Bonusem navíc je zda pak infračervený port, kterým lze dálkově ovládat televizor, či jinou elektroniku v domácnosti, která to podporuje.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 9 hodin 9 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 18 hodin 55 minut
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 1 hodina 9 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 2 hodiny
Jedním z hlavních taháků Redmi Note 8 Pro je silná baterie o kapacitě 4 500 mAh, která bez problému vystačí na dva dny běžného používání se zapnutými daty, Wi-Fi, Bluetooth a automatickým jasem. Pokud jste nenároční, telefon vydrží klidně i celý třetí den. Velmi však chválím podporu rychlého nabíjení díky 18W nabíječce v balení, tak nabíjení využívá kabel s USB-C porty na obou stranách a telefon s ní nabijete už za 2 hodiny. Podrobnější informace o rychlosti nabíjení vám ukáže přiložený graf.

Doba nabíjení Redmi Note 8 Pro podle procent baterie.
Jediný repráček na spodní straně sice nepatří k nejhlasitějším, ale i tak ho rozhodně nepřeslechnete. Zvukový projev je však poměrně plastový a postrádá veškerou živost, takže na výrazné výšky nebo basy zapomeňte. Raději tedy k poslechu hudby využijte drátová sluchátka skrze 3,5mm jack nebo lze samozřejmě poslouchat i bezdrátově. V tomto případě potěší hlavně podpora AAC, ovšem na úkor absence kodeku aptX/aptX HD.
Pokračování 5 / 8
Software
Zasloužil by aktualizaci i čistírnu. Kdo zná telefony od Xiaomi, asi ho nepřekvapí, že je zde předinstalován operační systém MIUI 10. To je zde postaveno bohužel na starším Androidu 9.0 Pie. Na prosinec 2019 je sice přislíben update na MIUI 11, ale i ten bude překvapivě vycházet z devítkového Androidu, což je velká škoda. Vzhledem k tomu, že jde o nový telefon ale lze předpokládat, že časem se sem Android 10 také dostane. Oficiální potvrzení, ale zatím chybí, takže je třeba s tím při pořízení počítat.






Prostředí EMUI 10 postavené na Androidu 9.0 Pie
Pokud jde o samotný vzhled prostředí tak nikoho, kdo má nějakou zkušenost s telefony Xiaomi rozhodně nepřekvapí. Prostředí je velmi košaté s obrovským množstvím možného nastavení, které jej pro nováčky činí trochu nepřehledným, ale na to si uživatel časem zvykne. Potěšila mě však podpora tmavého režimu, které prostředí MIUI neskutečně sluší.






Některé z předinstalovaných aplikací. Kompletní ukázku najdete v poslední kapitole.
Co mi však na systému vadilo nejvíc bylo množství zbytečného softwaru, který zde Redmi předinstalovalo. Nad aplikacemi jako je Facebook, Netflix, či kancelářský balík WPS Office přimhouřím oko, ovšem předinstalovaná aplikace AliExpress a pár her je zde opravdu navíc. Naštěstí lze vše odinstalovat. Na druhou stranu je zde i spousta užitečných aplikací přímo od Xiaomi.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Megapixely nejsou všechno. Redmi Note 8 Pro ve střední třídě zaujme čtveřicí fotoaparátů. Sestava je trochu netradiční. Najdete zde totiž klasický široký objektiv, a to rovnou s rekordním rozlišením 64 Mpx, pak 8Mpx ultraširokáč, 2Mpx makroobjektiv a 2Mpx snímač hloubky ostrosti. Překvapivě tedy chybí běžně používaný teleobjektiv. I tak jde ale ve střední třídě o nadstandardní počet fotoaparátů.
Sestavení fotoaparátu Redmi Note 8 Pro:
- primární objektiv: 64 Mpx, velikost pixelů 0,8 μm, velikost objektivu 1/1,7“, světelnost f/1,84, zorné pole 79°
- ultraširoký objektiv: 8 Mpx, velikost pixelů 1,12 μm, světelnost f/2,2, zorné pole 120°, 0,6× optický zoom
- makroobjektiv: 2 Mpx, velikost pixelů 1,75 μm, zaostřní z blízkosti od 2 cm
- snímač hloubky ostrosti: 2 Mpx, velikost pixelů 1,75 μm
Hned v úvodu se zastavím u jedné nevyužité příležitosti. Ačkoliv telefon umí vynuceně pořizovat 64Mpx snímky, defaultně vždy spojuje 4 pixely do jednoho, čímž vzniká výstupní snímek o rozlišení 16 Mpx. To je technologie, kterou používá dnes většina výrobců. Redmi Note 8 Pro však toto snížené rozlišení používá nešťastně i k digitálnímu zoomu. Mnohem logičtější by bylo zoomovat rovnou z maximálního rozlišení, aby telefon zachytil, co nejvíce detailů, jako to Xiaomi dělá u vyšších modelů.











Ukázkové snímky
Pokud jde o samotnou kvalitu fotografií, jsem vcelku zklamaný. Ne, že by telefon fotil špatně, ale silně propagované specifikace přináší přehnaná očekávání. Při focení jde ale marketing stranou a zjistíte, že jste stále ve střední třídě. Fotky se sice na první pohled snaží vypadat ostře, ale mají podivné barevné podání a pokud si nevynutíte maximální 64Mpx rozlišení, tak díky komprimaci už po minimálním přiblížení vidíte, že fotkám naprosto chybí detaily. Za vinu to přikládám umělé inteligenci na pozadí, jelikož stejnými problém trpí všechny objektivy.


64 Mpx vs upravených 16 Mpx. Ve vyšším rozlišení jsou fotky o poznání lepší, na druhou stranu si časem ukrojí velkou část vašeho úložiště.
Ještě horší je to pak u nočních fotek, kde i u dobře osvětlených objektů detaily chybí úplně. Viz noční snímek stromu v parku, který je rozmazaný a téměř postrádá detaily kůry. U nočních snímků také počítejte s opravdu slušnou porcí šumu. O digitální zoomování, které vám aplikace neustále doporučuje dedikovaným tlačítkem se zde raději vůbec nepokoušejte, jelikož šum úplně přebije celý snímek. Zmíněné neduhy se týkají jak hlavního, tak ultraširokého objektivu.












Fotky pořízené hlavním objektivem vs. ultraširokým objektivem
Pak je zde ale ještě 2Mpx objektiv, který díky velkému ohnisku dokáže zaostřit daný objekt na jednotky centimetrů, klidně i na pouhé 2 centimetry. Fotky vypadají vcelku povedeně, bohužel limitující je zde právě nízké rozlišení, které je na snímcích dost znát. Když raději pořídíte fotku hlavním objektivem se 64Mpx rozlišením a ručně ji přiblížíte, výsledek bude vypadat mnohem lépe. Hlavní objektiv má ale zase tendenci okolí hodně rozmazávat, takže volba je otázkou priority.






Fotky pořízené hlavním a makro objektivem
Samotná aplikace fotoaparátu vypadá podobně jako u ostatních výrobců, takže zde budete jako doma. Mám k ní však výtku ohledně nemožnosti změny kvality dle rozlišení. Rozdělení podle typů kvality: nízká, normální, vysoká vám totiž o samotném rozlišení neřekne absolutně nic. Na druhou stranu má aplikace spoustu šikovných režimů, včetně toho manuálního a hodit se může i možnost do fotek automaticky vkládat vlastní vodoznak.






Prostředí aplikace fotoaparátu
Co mi v aplikaci vadilo, je nedostatečné rozdělení mezi digitálním a optickým přibližováním. V hledáčku zkrátka vidíte jen rychlé volby s čísly 0,6×, 1× a 2×, přičemž Redmi vám nikde neřekne, že zatímco k oddálení používá ultraširoký objektiv, dvojnásobné přiblížení je jen digitálním zoomem z primární kamerky.
Pro selfiemaniaky je zde připravena také čelní kamerka s úctyhodným rozlišením 20Mpx, bohužel ani zde rozlišení neznamená všechno. Telefon to totiž extrémně přehání se zkrášlovacími efekty. Ačkoliv jinak snímač dokáže zachytit poměrně dost detailů, v případě obličeje vám to moc nepomůže. Ten bude totiž vždy nepřirozeně uhlazený, a to i přesto, že povypínáte veškeré zkrášlovací filtry. Zde mohl být výrobce více ohleduplný. Kdo si však v podobných efektech libuje, přijde si zde na své. Škoda jen, že má kamerka tendenci dost přepalovat pozadí.






Ukázková selfie
Telefon samozřejmě umí natáčet video, a to až v 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu, přičemž nechybí ani oblíbené Full HD při 60 FPS. Chválím také možnost natáčet jak hlavním, tak ultraširokým objektivem, což stále nebývá u všech telefonů samozřejmostí. Bohužel samotná kvalita i zde zůstává spíše za očekáváním díky zbytečně velké kompresi, nedostatku detailů a rovněž i horší stabilizaci. Potěší však ultra zpomalená videa v HD při 960 snímcích za vteřinu.
Pokračování 7 / 8
Závěr
Redmi Note 8 Pro je bezesporu povedený telefon, který za cenu 7 500 Kč (6 + 128 GB), nebo dokonce 6 900 Kč (6 + 64GB) přináší velmi nekompromisní výbavu a konečně i NFC. Herní procesor s bohatou porcí paměti pak garantuje rychlý chod, který navíc doplní silná baterie. Líbit se vám bude také fotoaparát, které sice má některé mouchy, ale v dané kategorii budete nadšení. Využitelnost 64MPx snímků i 2Mpx makroobjektivu je zde však velmi rozporuplná. Nejslabší stránkou za mě činí software, který by zasloužil aktualizaci i očištění od přebytečného bloatwaru.



Redmi Note 8 Pro většinu smartphonů přebije výkonem i počtem fotoaparátů, přesto jsou vlastnosti, kde mu jiní mohou konkurovat. Například Honor 9X s velkým displejem bez výřezu díky periskopické selfie kameře, podobnou výbavu, ale je o 1000 Kč levnější, což se projevilo na použití „jen” 2 hlavních fotoaparátů. Dále pak Samsung Galaxy A50, který má sice slabší výkon, ale kvalitní AMOLED displej bez výřezu s integrovanou čtečkou otisků prstů. Po stránce softwaru Xiaomi strčí do kapsy i dvojice Motorola One Action a Nokia 6.2 s čistým Androidem One, přitom jsou o trochu levnější a výkonem tolik neztrácí.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 77 × 8,8 mm, 197 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710f (8× Cortex-A73, 2,2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (4 000 × 3 000), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 71 × 9,2 mm, 176 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 520, 435 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 9609 (8× Cortex-A73, 2,2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,3 mm, 180 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 220, 392 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 1,8 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 7,7 mm displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9610 (8×, 2,3 GHz) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Redmi Note 8 Pro za cenu do 7 000 Kč přináší bezkonkurenční poměr výkon/cena, který zde doplní i ve střední třídě rekordní 64Mpx fotoaparát se čtyřmi objektivy. Uživatelé ocení i dlouhou výdrž či NFC. Zvykat si však musí na větší rozměry a košaté prostředí MIUI s loňským Androidem.
Plusy:
- Vysoký výkon
- Nadstandardní velikost úložiště
- Rychlé paměti
- Konečně podpora NFC
- Čtyřnásobný fotoaparát
- Rozumná cena
- Možnost natáčet i na ultraširoký objektiv
- Dlouhá výdrž baterie
- Rychlé nabíjení
Minusy:
- MIUI postavené na Androidu 9
- Spousta bloatwaru
- Nemá teleobjektiv
- Fotky v noci
- 64Mpx rozlišení se mohlo lépe využít
- Nízké rozlišení makroobjektivu
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně