Plusy
- Robustní konstrukce
- Slot na trojici karet
- NFC
- Slušná výdrž
- Nadprůměrné foto
Minusy
- Vyšší hmotnost
- Slabší video
- Chybí notifikační dioda
- Vyšší segment fotoaparátu
- Kluzká skleněná záda
Redmi Note 8T navazuje na dobře vybavené předchůdce s přijatelnou cenovkou a přichází s dlouho opomíjeným NFC, které se u nás těší velké oblibě. V ostatních směrech přitom nezapomíná na nic důležitého, proto by rozhodně neměl chybět mezi zvažovanými telefony, pokud hledáte dobrý poměr cena/výkon v nižší střední třídě.
Telefon boduje nejen dostatečným výkonem, povedeným displejem a nadprůměrnou výdrží, ale i dobrým fotoaparátem, slušnou konektivitou nebo rychlou čtečkou otisků prstů. Negativa přitom nejsou nijak markantní a nad většinou z nich se dá mávnout rukou. Vyšší hmotnost, chybějící notifikační dioda nebo slabší video sice zamrzí, ale oblastí, kde se telefonu daří, je ale výrazně více.
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 75 × 8,6 mm, 200 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSD, RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 665 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Redmi Note 8T si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Kluzký lesk s Gorillou. Note 8T rozhodně není žádný drobeček. Není možná největší (displej má úhlopříčku 6,3“), robustní kovová konstrukce, skleněná přední i zadní strana (obě se sklem Corning Gorilla Glass 5) a slušně dimenzovaný akumulátor ale mohou za vyšší hmotnost 200 gramů. A ty už jsou v ruce i kapse znát.
Kvůli skleněným zádům telefon rád cestuje po površích,
které nejsou dokonale vodorovné
Dílenské zpracování je perfektní, počítejte ale s kluzkými zády, na kterých ulpívají otisky prstů. Tento neduh snadno eliminujete silikonovým krytem dodávaným přímo s telefonem, který navíc eliminuje i výrazně vystupující segment fotoaparátu. Čtečka otisků prstů na zádech by mohla být výrazněji hmatově odlišena a umístěna o kousek níže, kde by byla dostupnější.
Segment fotoaparátu výrazně vystupuje nad úroveň zad
Tlačítka na pravém boku jsou zpracována příkladně. Mají zřetelné hmatové odlišení, kladou přiměřený odpor a podávají jasnou zpětnou vazbu. Příjemným překvapením je šuplíček na karty na levém boku. Pojme dvojici nanoSIM a pokud chcete osadit i paměťovku, nemusíte jí nahradit sekundární SIM, v telefonu můžete mít všechny tři karty najednou.
Šuplíček pojme rovnou trojici karet
Na horní straně najdete kromě sekundárního mikrofonu jen infraport, sluchátkový konektor se přestěhoval na spodní stranu, kde dělá společnost primárnímu mikrofonu, hlasitému reproduktoru a konektoru USB-C.
USB-C, konektor sluchátek i infraport – s konektivitou nemá telefon problémy
V balení najdete vedle telefonu běžné manuály, 18W nabíječku, USB kabel a již zmíněný silikonový obal. Další příslušenství budete muset doplnit již sami.
Silikonový kryt možná nevypadá nejelegantněji, funguje ale perfektně
Displej
S výřezem, ale bez notifikační diody. Displej s úhlopříčkou 6,3“ má rozlišení FHD+ (1 080 × 2 340). Panel nabídne široké pozorovací úhly, dostatečný jas a slušnou čitelnost na slunci i pěkné, syté barvy. Rámečky displeje jsou minimální, na horní straně ruší jen malý výřez s čelní kamerkou. Lze jej softwarově skrýt (přijdete tak o 80 pixelů na výšku), čímž se okraj rozšíří zhruba na centimetr a bude tak stejný jako spodní.
Tenké rámečky kolem displeje výrazněji narostly pouze na spodní straně
Chování displeje můžete upravit hned v několika oblastech. Nechybí filtr modrého světla, nastavení teploty barev a kontrastu, displej lze probudit poklepáním i zvednutím telefonu. Zamrzí absence ambientního displeje, protože Note 8T postrádá notifikační diodu. Zobrazení lze zmenšit na velikost 3,5, 4 nebo 4,5 palce.
Skrytí výřezu • Teplota barev • Filtr modrého světla • Probouzení displeje
Tlačítka pod displejem jsou řešena softwarově, u standardního rozložení lze prohodit krajní tlačítka (Zpět a Poslední spuštěné aplikace). Tlačítko posledních spuštěných aplikací může fungovat i jako Menu, jednotlivým tlačítkům lze přiřadit další funkce vázané na poklepání či podržení. Tlačítka můžete i zcela skrýt a nahradit je gesty, případně na ovládání používat plovoucí Quick ball.
Změna zobrazení • Nastavení tlačítek • Poslední spuštěné aplikace • Quick ball
Hardware
Plná výbava včetně NFC. Redmi Note 8T pohání osmijádrový Qualcomm Snapdragon 665. Testovaný telefon byl v nejnižší konfiguraci s 3 GB RAM a 32GB úložištěm, sáhnout případně můžete po vybavenějších variantách se 4/64 GB nebo 4/128 GB. Dostupná paměť se pohybovala kolem 1,5 GB, úložiště po prvním spuštění nabídlo prostor necelých 19 GB, přičemž po aktualizaci všech aplikací klesl k 16 GB. Odinstalováním nepotřebných aplikací lze ušetřit dalších cca 550 MB.
Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci • Dostupná paměť RAM
Výkonově telefon nestrádá, poradí si i s náročnějšími hrami. Hry jedou plynule, u některých nejspíš budete muset ubrat na detailech, pořád se ale jedná o velmi slušný herní zážitek. Pokud nemusíte při výběru řešit každou korunu, sáhněte po modelech se 4 GB RAM, budete mít větší rezervu právě pro intenzivnější používání a větší úložiště se také může hodit. Telefon se při zátěži nijak výrazně nezahřívá.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 162 187
- CPU: 71 284
- GPU: 24 957
- MEM: 32 866
- UX: 33 080
Telefon nabídne plnou konektivitu – LTE lze provozovat na kterékoliv SIM, k dispozici je Wi-Fi 5, Bluetooth (bohužel jen ve verzi 4.2) a hlavně velmi žádané NFC. Redmi k tomu přihazuje navíc infraport, nezapomnělo se na konektor sluchátek, vedle dualSIM můžete osadit i paměťovku a nechybí ani USB OTG a reverzní nabíjení. Stížnost by tak mohla směřovat maximálně k absenci zvýšené odolnosti, ta se ale v nižší střední třídě vyskytuje velmi ojediněle.
LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Telefon zabezpečíte pomocí čtečky otisků prstů. Uložit lze až pět otisků, rozpoznávání je rychlé s naprosto minimální chybovostí. Kromě čtečky lze odemykat zařízení i obličejem, které je sice nepatrně pomalejší než čtečka, rozhodně vás ale nebude zdržovat. Velmi dobře funguje v kombinaci se zapnutím displeje poklepáním nebo zvednutím telefonu.
Čtečka otisků prstů
Baterie s kapacitou 4 000 mAh zvládá telefon i při velmi intenzivním používání pohánět téměř dva dny. S běžným nasazením se dá na dvoudenní výdrž spolehnout, méně nároční uživatelé budou atakovat i dva a půl dne bez nabíječky. Dodávanou 18W nabíječkou telefon nabijete za necelé dvě hodiny, přičemž na 50 % se dostanete za čas lehce nad půlhodinu.
Software
MIUI se vší parádou. Android 9 rozšiřuje nadstavba MIUI ve verzi 10.3.5. Prostředí je odladěné dobře, pracuje plynule, nezasekává se, a to ani u základní verze se 3 GB RAM. Investice do lépe vybavených variant se ale určitě vyplatí zejména z dlouhodobějšího hlediska.
Systém • MIUI • Plocha • Nastavení plochy
V prostředí telefonu nehledejte žádné zásadní inovace. Aplikace jsou přímo na plochách (bez hlavní nabídky), plochy nemohou být prázdné, hlavní lze nastavit kteroukoliv z nich. Oznamovací panel nese v záhlaví pětici přepínačů bezdrátových modulů, které se opětovným stažením panelu rozšíří až na dvanáct. Počet i pořadí lze vybrat z 23 dostupných.
Poslední spuštěné aplikace • Oznamovací panel • Nastavení přepínačů • Témata
Jak je u MIUI zvykem, telefon nabídne slušnou porci možností, jak nastavit nebo upravit chování systému. Vedle nastavení displeje je k dispozici podpora gest a zkratek, upravit můžete chování tlačítek. Vizuálně upravíte prostředí telefonu pomocí motivů (témat), nezapomnělo se ani na tmavý režim.
Telefon • Zprávy • Odinstalovatelné aplikace • Správce souborů
Odinstalováním aplikací jako jsou Facebook, Netflix nebo AliExpress ušetříte kolem 500 MB. Nechybí správce souborů, poznámky, diktafon, skener kódů, FM rádio, kompas nebo ovladač elektroniky využívající infraport. Jak je již u MIUI zvykem, přítomen je i optimalizátor chodu systému.
Poznámky • Kompas • FM rádio • Čistič
Fotoaparát
Solidní fotoaparát, video pouze průměrné. Fotoaparát spoléhá rovnou na čtveřici čoček. Hlavní má rozlišení 48 MPx, přičemž pořizuje 12MPx snímky (lze ale fotit i v plném rozlišení). Doplňuje jej 8MPx ultra širokoúhlá, 2MPx makro a 2MPx hloubkový senzor.
Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
V prostředí fotoaparátu je již tradičně k dispozici několik voleb u okraje záběru, na opačné straně pak najdete přepínač mezi jednotlivými čočkami, volič režimů a spoušť. Další volby jsou pak sdruženy v nastavení, jehož položky se mění podle aktuálně zvoleného režimu.
Ukázkové fotografie:
Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
Snímky jsou ostré, s prokreslenými detaily a věrnými sytými barvami. Netrápí je přepaly ani šum, pokud ovšem budete intenzivněji využívat všechny možnosti dostupných čoček, počítejte s jejich nepatrně odlišným barevným podáním. Kvalitativně jsou snímky pořízené telefonem nadprůměrné.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Videa lze natáčet ve full HD s 30 fps, s 60 fps a ve 4K s 30 fps. Ve srovnání s fotkami by mohla být ostřejší a nemají tak prokreslené detaily. Redmi při natáčení zbytečně nepřeostřuje, elektronická stabilizace by ale mohla podávat lepší výkony. Video z telefonu je použitelné, za fotkami ale zaostává.
Závěr
Podtrženo sečteno je Redmi Note 8T povedený model. Na výběr je hned několik variant. Základní specifikace (3/32 GB) přijde na pět tisíc, vyšší varianta 4/64 GB je o pětistovku dražší a za další pětistovku navíc pořídíte dvojnásobné úložiště. Za svoje peníze dostanete typické Redmi – spoustu muziky, která by vás jinde přišla dráž.
Note 8T má velmi slušnou výbavu, příkladné dílenské zpracování, dostatečný výkon, solidní výdrž i fotoaparát a odbourává i jeden z nejvýraznějších problémů, kterým byla u jeho starších sourozenců absence NFC. Stěžovat byste si mohli na vyšší hmotnost, chybějící notifikační diodu a slabší video, v ostatních směrech telefon nezklame.
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 75 × 8,6 mm, 200 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSD, RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 665 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
STK-LX1 |
| rozměry a hmotnost: 163 × 77 × 8,8 mm, 197 g displej: 6,6", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710f (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (4 000 × 3 000), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 71 × 8,7 mm, 180 g displej: 6,3", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 520, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 9609 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Redmi Note 8T je vybavený telefon nižší střední třídy, který zaujme atraktivním poměrem cena/výkon. Nechybí mu žádané NFC, slušně fotí, vydrží dva dny na baterii a nezklame ani odladěným systémem se slušnými možnostmi nastavení.
Plusy:
- Robustní konstrukce
- Slot na trojici karet
- NFC
- Slušná výdrž
- Nadprůměrné foto
- Sluchátkový konektor
Minusy:
- Vyšší hmotnost
- Slabší video
- Chybí notifikační dioda
- Vystupující segment fotoaparátu
- Kluzká skleněná záda
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium