Plusy
- Zdařilý fotoaparát
- Výborný poměr cena/výkon
- Velmi rychlé nabíjení
- Skvělá výdrž baterie
- NFC
Minusy
- Není voděodolný
- Chybí bezdrátové nabíjení
- delší fixace GPS
Když Xiaomi v květnu představilo nové modely své nejprodávanější řady, bylo zřejmé, že se chyby budou hledat jen těžce. Nejlákavější z těchto modelů je bezpochyby Redmi Note 9 Pro, který přináší soubor všech nejdůležitějších komponentů za lákavou cenu. Hlavními lákadly by měl být velký displej, fotomodul se čtveřicí snímačů, nadprůměrná kapacita baterie a rychlé dobíjení.
Redmi Note 9 Pro patří do vysoce konkurenční střední třídy telefonů, kde může hrát roli každá odlišnost. Všechny modely (a právě testovaný model není výjimkou) dodávají dostatek výkonu, dobré displeje a použitelné fotoaparáty. Redmi Note 9 Pro však kromě osvědčeného jména může sázet i na nadprůměrnou výdrž a rychlé dobíjení, což může hrát rozhodující roli na pomyslných vahách.
|
| rozměry a hmotnost: 166 × 77 × 8,8 mm, 209 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (8× Cortex-A76, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Redmi Note 9 Pro si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Zelená specialitka. Redmi Note 9 Pro přichází na trh ve třech barevných variantách (bílá, šedá a zelená), přičemž zelená verze se designově mírně odlišuje od ostatních dvou. Zatímco u bílé a šedé varianty je černý modul fotoaparátu protažen i pod fotosnímače a pojímá tak i diodový blesk, u zelené verze je blesk jakoby mimo fotomodul. Subjektivně je tak zelená verze trochu elegantnější, když fotoaparát nepůsobí zdaleka tak robustně.
Redmi Note 9 Pro měří 165,8 × 76,7 × 8,8 mm a váží 209 gramů
Jinak jsou ale všechny barevné varianty naprosto totožné. To znamená, že mají skleněnou lesklou konstrukci, kde zadní stranu chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 5. Rámeček telefonu je naopak z plastu a má matnou úpravu. Nejzásadnější prvky ovládání telefonu po obvodu představují čtečka otisků prstů schovaná v bočním vypínacím tlačítku a kolebáka pro ovládání hlasitosti.
Nad displejem je ve sluchátku umístěna i notifikační LED dioda
Nutno podotknout, že u Redmi Note 9 Pro jsem byl s boční čtečkou otisků pro stránce rychlosti a přesnosti mnohem více spokojený, než např. u Realme 6, kde bylo chování čtečky dost nevypočitatelné. V tomto případě je ale vše jiné a čtečka funguje velmi dobře. Potěšil nás rovněž 3,5mm jack pro připojení sluchátek na spodní hraně.
Hlasitý reproduktor patří svou audio kvalitou spíše k průměru
Spolu s ním je zde ještě USB-C konkektor pro dobíjení a hlasitý reproduktor. Redmi Note 9 Pro lze současně využit i jako dálkový ovladač, protože na horní hraně je usazen infraport. Nalevo zůstává pouze šuplík pro dvě nanoSIM karty a microSD kartu.
Na spodní i horní hraně se nachází mikrofony pro aktivní potlačení hluku
Při pohledu zepředu zjistíte, že Redmi tentokrát průstřel čelního fotoaparátu umístil do středu pod horní okraj. Ve spodní části je pak tradiční malá brada, a proto displej nezabírá více než 84,5 % z čelní strany. Po konstrukční stránce tak nemáme žádných výtek, jelikož telefon je se svou hmotností v ruce sice znát, avšak působí současně velmi bytelně. I s většími rozměry lze přitom vcelku pohodlně ovládat.
Displej
Neurazí, ani nenadchne. Před několika lety bychom ho nazývali téměř tabletem, dnes však není úhlopříčka IPS LCD displeje Redmi Note 9 Pro s velikostí 6,67 palce až takovou výjimkou. V Redmi se přitom rozhodli osadit tento model FullHD+ rozlišením (2 400 × 1 080 pixelů), což ve výsledku znamená stále solidní jemnost 395 ppi.
I na přímém slunci zůstává displej Redmi Note 9 Pro dobře čitelný
S ohledem na typ displeje ale nelze očekávat zázraky. Barvy přesto vypadají přirozeně a v případě potřeby si můžete barevný profil přizpůsobit v nastavení. Jen je třeba počítat s tím, že nikdy nebudou tak syté, jako u OLED či AMOLED displejů. Výrobce přibalil rovněž podporu HDR10, avšak oproti např. již zmiňovanému Realme 6 chybí vyšší obnovovací frekvence displeje. Spokojení jsme však byli s chováním automatické regulace jasu, která jas displeje rychle ve velmi dobře přizpůsobovala okolnímu prostředí.
Hardware
Komplexní balíček. Xiaomi ví, že jakákoliv menší chyba ve výbavě telefonu střední třídy může zásadně ovlivnit zájem o konkrétní model. Proto u modelu Redmi Note 9 Pro vsadili po stránce výkonu na jistotu a osadili ho osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 720G, který se výrabí 8nm technologií, a to v sestavě dvou 2,3GHz Kryo 465 Gold jader a šesti jader Kryo 465 Silver taktovaných na 1,8 GHz.
Grafický čip Adreno 618 pak můžeme kromě užitého procesu vidět i ve Snapdragonu 730. 6GB RAM pak telefonu dodává dostatek operační paměti pro běh více či méně náročných aplikací vč. multitaskingu. Multimediálního obsahu a aplikací se do telefonu vejde nepočítaně a většina uživatelů tak ani nenaplní 64GB, resp. 128GB (reálně k dispozici 109 GB) vnitřní paměť.
Výkon - AnTuTu 8.4.3
- Celkové skóre: 278 555 bodů
- CPU: 102 436 bodů
- GPU: 70 983 bodů
- MEM: 51 791 bodů
- UX: 53 345 bodů
Myslelo se také na konektivitu, a proto Redmi Note 9 Pro může nabídnout LTE připojení a samozřejmostí je dvoupásmový Wi-Fi adaptér (802.11 a/b/g/n/ac). V minulosti Xiaomi často u levnějších modelů zapomínalo na NFC. To se ale v tomto případě nestalo, a tak můžete s klidnou duší proměnit tento model na platební kartu.
K infotainmentu v autě připojíte telefon skrze Bluetooth 5.0 (s A2DP) a na výletech v přírodě nebo na kole oceníte GPS s podporou GLONASS a GALILEO. S GPS jsem však měl po dobu testování několikrát problém, když při spuštění např. aplikace Waze telefon nedokázal správně zafixovat polohu a pomohl až restart telefonu. Snad to ale vyřeší softwarová aktualizace.
Redmi Note 9 Pro dále nabízí také 5 020mAh baterii. Její výdrží jsem byl přitom velice mile překvapen, protože i v rušných pracovních dnech telefon bez potřeby dobití vydržel zcela bez problémů 2 celé dny a ještě mu 10-20 % energie zbylo. Při snížení provozu by mu tak nemělo dělat problém vydržet i prodloužený čtyřdenní víkend. K tomu všemu lze telefon dobíjet až 30W (přibaleným) adaptérem, což znamená, že za půl hodiny dobijete 80 % kapacity baterie a do jedné hodiny máte nabito na 100 %.
Software
MIUI 11, co dodat. Redmi Note 9 Pro vsadilo po stránce hardware na osvědčené kombo Android 10 s grafickou nadstavbou MIUI ve verzi 11, přičemž velmi brzy by měla přijít aktualizace na MIUI 12. Kdo někdy používal telefony Xiaomi, bude tady jako doma. To je však současně výhoda i nevýhoda.
Po stránce designu by si již prostředí MIUI zasloužilo redesign
Výhodou je, že vše je tam, kde to bylo dříve, a to již po několik verzí prostředí MIUI. Nevýhodou je to, že je vše tam, kde bylo dříve, přičemž zde to znamená, že se uživatelské prostředí vyvijí a zlepšuje zcela minimálně. Dosud např. neumožňuje zobrazit aplikace v hlavní nabídce, ale je nezbytné mít všechny ikony vyskládané na pohotovstních plochách.
Systém lze ovládat jak skrze systémová tlačítka, tak pomocí jednoduchých gest
Pochválit lze určité skener dokumentů, který je přímo součástí fotoaplikace a tradičně i aplikace Optimalizace, která kombinuje několik funkcí dohromady (správce baterie, oznámení, antivir nebo čistič paměti). Mnozí využijí i funkci duálních aplikací (pro využití více účtů na Facebooku, Instagramu či WhatsAppu) nebo Druhý prostor, který umožní vytvořit si další uživatelský účet na telefonu (např. pro práci a na doma).
Funkce Game Turbo dokáže u vybraných aplikací (her) optimalizovat a zvýšit výkon
Již klasicky lze MIUI 11 pochválit za příkladnou optimalizaci, která umožňuje zcela plynulý chod prostředí bez chyb.
Fotoaparát
Takhle by to šlo. V posledních letech se Xiaomi, potažmo Redmi, výrazně zlepšilo na poli mobilní fotografie, a proto jsme plni očekávání otestovali i čtyřnásobný fotoaparát Redmi Note 9 Pro. Primární snímač (Samsung ISOCELL Bright GW1) nabízí 64Mpx rozlišení s Quad-Bayer filtrem a PDAF ostření. To v podstatě znamená, že každý jeho pixel je rozdělen na další čtyři a telefon tak produkuje defaultně 16Mpx snímky.
Sestavení fotoaparátu Redmi Note 9 Pro:
- hlavní 64 Mpx, f/1,89, úhel záběru 78,6°, senzor 1/1,72", pixel 0,8 μm, PDAF
- ultra-wide 8Mpx, f/2,2, úhel záběru 119°, senzor 1/4", pixel 1,12 μm
- makro 5 Mpx, f/2.4, 4cm ohnisko, senzor 1/5", pixel 1,75 μm, AF
- hloubkový 2 Mpx, f/2.4
- selfie 16 Mpx, f/2.5, senzor 1/3,06", pixel 1,0 μm
Za zmínku stojí i 8Mpx ultaširoký snímač nebo 5Mpx makro snímač, který dokonce zvládá automaticky ostřit.
Prostředí fotoaparátu
Fotoaplikace nabízí spoustu foto (portrét, panorama, 64 MPx, Noc, PRO) a video (zpomalené, zrychlené, FullHD, 4K) režimů, přičemž mezi jednotlivými lze jednoduše přepínat tahem do stran. Fotoaparát současně dokáže pomocí AI technologie automaticky rozpoznat scénu a vybrat tak vhodné nastavení pro focení. Nechybí ani (automatický) HDR režim.
Ukázky z fotoaparátu:
Po pořízení prvních fotografií modelem Redmi Note 9 Pro jsem byl velice příjemně překvapen schopnostmi jeho fotoaparátu. Fotografie totiž v ideálních podmínkách jsou na svou třídu opravdu výborné. Mají zcela reálné barvy, dostatek detailů i ostrosti a velice široký dynamický rozsah. Většinou přitom zcela stačí fotit v 16Mpx rozlišení, když bonusy 64Mpx režimu je sice větší ostrost, avšak takové fotografie mají i 40 MB a jejich pořízení trvá i několik vteřin.
16 Mpx vs. 64 Mpx:
Snad poprvé jsem byl spokojený i s makro objektivem, který má 5Mpx rozlišení. Fotografie zůstávají ostré s množstvím detailů, za což snímač vděčí především automatickému ostření, což v této kategorii rozhodně není běžná věc. Slabší je to (na automatiku) s fotografiemi v noci. Dokud je alespoň trochu světlo, tak jsem byl s výsledkem spokojen. Jakmile se ale potemní, rychle se objevuje velké množství digitálního šumu. Při užití režimu Noc však dochází k dost zásadnímu vylepšení kvality.
Makro:
Panorama:
Redmi Note 9 Pro zvládá natáčet video ve 4K rozlišení při 30 fps a umí i FullHD v až 60 fps. Bohužel telefon nemá optickou stabilizaci obrazu (pouze elektronickou - a to jen pro FullHD záznam při 30 fps), a tak je videozáznam často dost roztřepaný. Jinak jsme však byli s kvalitou videa vcelku spokojeni, když má dobré barvy a opět i dynamický rozsah. Pouze na ostrosti a detailech by chtělo přidat.
Ukázkové video (1 080p, 30 fps):
Závěr
Impérium vrací úder. Před pár týdny jsem na závěr recenze Realme 6 psal, že zmíněný model může Xiaomi, resp. Redmi, ve střední třídě pořádně zatopit. Redmi však přišlo s velmi dobrou odpovědí na tuto hozenou rukavici. Redmi Note 9 Pro totiž kombinuje všechny důležité prvky výbavy a přidává rozumnou cenovku.
Za zmínku stojí především na poměry střední třídy nadprůměrný fotoaparát a skvělá výdrž telefonu. Rovněž výkonu má testovaný model dostatek a potěší slot pro 2 nanoSIM karty a microSD zvlášť. Jedinou menší slabinu vidíme ve spíše průměrném displeji.
|
| rozměry a hmotnost: 166 × 77 × 8,8 mm, 209 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (8× Cortex-A76, 2 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 8,9 mm, 191 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Mediatek Helio G90T (8× Cortex-A76, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 76 × 8,7 mm, 183 g displej: 6,4", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 310, 398 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, NM Card (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Hisilicon Kirin 810 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Velmi vyvážený model po stránce výbavy i výkonu. Podařený je zejména fotoaparát, chválíme i výdrž baterie. Trochu méně výrazný je displej. Při sázce na tento model nicméně chybu neuděláte, takhle má vypadat střední třída.
Plusy:
- Zdařilý fotoaparát
- Výborný poměr cena/výkon
- Velmi rychlé nabíjení
- Skvělá výdrž baterie
- NFC
- Notifikační LED dioda
Minusy:
- Není vodotěsný
- Chybí bezdrátové nabíjení
- Delší fixace GPS
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium