Plná konektivita
Slušná výdrž
Stereo reprodukce
Solidní výkon
Rychlá čtečka otisků prstů
Chybí notifikační dioda
Průměrný fotoaparát
Do budoucna jen 4 GB RAM
Vysoký příplatek za 5G
Nevýrazný displej
Redmi Note 9T sází vedle srovnatelných sourozenců vše na jedinou kartu, na 5G. Vyniká, s touto funkcí je jediný, v mezigeneračním srovnání je to ale asi jediná výraznější odlišnost. V ostatních oblastech sází spíše na drobná vylepšení, rozhodně nečekejte revoluci, kde by bylo vše jinak.
Telefon nabízí velmi slušnou výbavu, nezklame výkonem, výdrží ani softwarovou stránkou. Podařilo se mu vyhnout zásadním přešlapům, kromě již zmíněného 5G ale nemá nic natolik odlišného, aby dokázal před protivníky vyniknout. V konkurenčně našlapané nižší střední třídě nebude mít boj o zákazníky jednoduchý.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 9,1 mm, 199 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 800U (8× Cortex-A76, 2,4 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Celou recenzi Redmi Note 9T si přečtěte na následujících listech.
Pokračování 2 / 8
Design
Osvědčené recepty nikdy nezklamou. Redmi Note 9T neexperimentuje, nečekejte zde žádné designové výstřelky ani extravagantní provedení běžných ovládacích prvků. Tento model sází na osvědčená řešení v podobě polykarbonátové unibody vaničky, která obepíná veškeré útroby telefonu. Matné provedené nepřitahuje otisky prstů a díky jemně vroubkované textuře se dobře drží.


Polykarbonátová záda se nešpiní a poskytují pohodlný úchop
Zaoblené boky už texturu nenesou, jsou hladké, což ovšem nijak nesnižuje jistotu úchopu. Kruhový segment fotoaparátu výrobce nahoře i dole seseknul, díky centrálnímu umístění se telefon položený na podložku při ovládání tolik nehoupe. S průhledným obalem dodávaným s telefonem pak záda zcela splynou v jednolitou plochu.


Originální provedení segmentu fotoaparátu
Tlačítka jsou umístěna tradičně na pravém boku. Jejich hmatové odlišení už asi nemůže být jasnější – zatímco regulace hlasitosti vystupuje nad úroveň těla, hlavní vypínač s integrovanou čtečkou otisků prstů je nepatrně zanořen. Všechna tlačítka kladou přiměřený odpor a poskytují jasnou zpětnou vazbu.


Regulace hlasitosti a hlavní vypínač s precizní čtečkou otisků prstů
Na obvyklém místě naproti tlačítkům najdete i šuplíček na karty. Redmi zde zachovalo stejné provedení jako u minulé generace, nemusíte se tedy nijak omezovat a můžete osadit hned trojici karet, dvě nanoSIM a paměťovku.


Horní a spodní strana telefonu s reproduktory
Horní strana hostí pouze infraport, sekundární mikrofon a ve středu malý otvor. Ten slouží reproduktoru schovanému za tenkou mřížkou mezi horní hranou displeje a jeho rámečkem, aby se dokázal zvukově přiblížit hlasitému reproduktoru na spodní straně zařízení a společně vytvořily velmi slušné stereo. Kromě hlasitého reproduktoru najdete na spodní straně telefonu primární mikrofon, USB-C a nezapomnělo se ani na konektor sluchátek.


Balení telefonu a jeho obsah
V krabičce na vás bude vedle telefonu a několika manuálů čekat USB kabel, nabíječka a průhledný silikonový obal. Na displeji je již z výroby aplikovaná ochranná fólie. Přestože se u fólie i obalu jedná o finančně zanedbatelné položky, jejich přítomnost potěší, mnohé výrazně dražší telefony nenabídnou ani takovéto drobnosti.
Pokračování 3 / 8
Displej
Neurazí, nenadchne. Displej krytý Corning Gorilla Glass 5 nabídne na úhlopříčce 6,53“ rozlišení FHD+ (1 080 × 2 340). IPS panel má široké pozorovací úhly, při větším náklonu ovšem lze zaznamenat mírné ztmavnutí barev. Díky dostatečnému jasu není problematická čitelnost na slunci, barvy jsou věrné, syté, nikoliv však nepřirozeně saturované. Čelní kamerka je u Redmi řešena průstřelem v levém horním rohu.


Průstřel v rohu a výraznější spodní okraj displeje
U displeje můžete využít slušný výčet možných přizpůsobení. Nechybí volba barevného podání, nastavení teploty barev, filtr modrého světla, skrytí průstřelu, zmenšení zobrazení na 3,5“, 4“ nebo 4,5“. Displej lze probudit i poklepáním, případně zvednutím telefonu, což se hodí při odemykání obličejem.




Barevné schéma • Teplota barev • Filtr modrého světla • Skrytí průstřelu
Telefon můžete ovládat standardní trojicí tlačítek pod displejem (Zpět, Domů, Poslední spuštěné aplikace), nebo můžete zvolit modernější alternativu v podobě gest. Zvolíte-li tlačítka, krajní můžete prohodit a každému přiřadit specifickou funkci na poklepání či podržení. Redmi postrádá notifikační diodu, chybí bohužel i jakákoliv alternativa v podobě ambientního displeje.




Změna zobrazení • Probouzení displeje • Ovládání displeje • Gesta
Pokračování 4 / 8
Hardware
Nejlevnější 5G na trhu. Oproti předchozí generaci vsadil výrobce na osmijádro od MediaTeku. Ze 4 GB RAM je po spuštění dostupná zhruba polovina. Telefon najdete na našem trhu ve dvou variantách, a to se 64 nebo 128GB úložištěm. Testované provedení mělo z celkové kapacity 128 GB obsazených po prvním spuštění 16 GB. Po prvotní aktualizaci systému a všech aplikací se toto číslo přehouplo přes 19 GB, více než 1 GB ale můžete ušetřit odinstalováním nepotřebných aplikací.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Telefon má dostatek výkonu na každodenní běžnou agendu a poradí si i s intenzivnějším nasazením. Spustíte na něm i náročné hry, počítejte ale v řadě případů se snížením detailů. Telefon se ani ve vysoké zátěži nezahřívá.
Výsledky benchmarku AnTuTu 8.5.3:
- celkové skóre: 298 530
- CPU: 93 411
- GPU: 83 433
- UX: 53 495
- MEM: 68 191
Z hlediska konektivity zaslouží Note 9T jenom chválu. Chlubí se podporou 5G (lze používat na kterékoliv SIM), nabídne Wi-Fi5, Bluetooth 5.1, NFC, USB OTG, infraport i konektor sluchátek. Chybět by snad mohlo jen bezdrátové nabíjení stejně jako zvýšená odolnost, které zůstávají vyhrazeny výrazně dražším konkurentům.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů je šikovně ukrytá v hlavním vypínači na boku telefonu. Zapamatuje si až pět otisků, pracuje precizně, velmi rychle, výskyty chyb jsou ojedinělé. Sami si můžete zvolit, zda stačí prst jen přiložit, nebo je nutné vypínač i stisknout.




Čtečka otisků prstů
Odemykání obličejem překvapí možností uložit odemykací vzory hned dva. I zde je chybovost zanedbatelná, celý proces odemknutí je ale výrazně pomalejší než čtečka. Při používání nezdržuje, pořád se jedná o slušně použitelnou funkci, kontrast v rychlostech je však výrazný.




Odemykání obličejem
Baterie s kapacitou 5 000 mAh zvládá telefon udržovat v chodu dva dny. Při velmi intenzivním používání nejspíš sáhnete po nabíječce už ke konci druhého dne, méně nároční uživatelé by se naopak mohli přiblížit i ke třídenní výdrži. Telefon zvládá maximálně 18W nabíjení, nabíječka z krabičky poskytující 22,5 W je tedy více než dostatečně dimenzovaná. Z nuly nabije baterii za půl hodiny zhruba na třetinu, do sta procent pak za necelé dvě hodiny.
Pokračování 5 / 8
Software
MIUI podvanácté. Možnosti systému Android ve verzi 10 výrazně rozšiřuje nadstavba MIUI ve verzi 12. Stejně jako v předchozích verzích můžete počítat s širokou paletou doplňkových funkcí, nastavení a přizpůsobení. Znalci MIUI nebudou překvapeni, pokud však přecházíte z usedlejších nadstaveb, čistého systému, nebo výrazně starší verze této nadstavby, budete si možná na vizuálně výrazné prostředí chvíli zvykat, stejně jako na umístění některých funkcí, nastavení a voleb.




Informace o systému • Plocha • Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace
Prostředí systému je odladěno dobře, telefon reaguje svižně, nezasekává se, ani při intenzivnějším používání nedává najevo, že by mu docházely síly. Přestože 4 GB paměti RAM telefonu postačují, z dlouhodobějšího hlediska by mu určitě prospělo více. Redmi totiž boduje hlavně přítomností 5G, jehož reálné využívání na denní bázi zatím není na pořadu dne.




Oznamovací panel • Alternativní panel • Telefon • Zprávy
Nainstalované aplikace můžete mít všechny přímo na plochách, nebo lze zvolit alternativu v podobě hlavní nabídky. Plochy nemohou být prázdné, jako výchozí lze nastavit kteroukoliv z nich. Oznamovací panel může hostit až 29 přepínačů bezdrátových modulů a dalších funkcí, jejich počet i pořadí můžete libovolně měnit.




Odinstalovatelné aplikace • Správce souborů • Počasí • Diktafon
Výrobce mohl být skoupější na předinstalované aplikace. Klienti sociálních sítí, nakupovací a streamovací aplikace zbytečně zabírají přes 700 MB. Naštěstí je můžete odinstalovat a společně s dalšími ušetřit až jeden gigabajt. Nezapomnělo se na obvyklou výbavu v podobě správce souborů, počasí, diktafon, poznámky, dálkový ovladač využívající infraport či FM rádio.




Poznámky • Dálkový ovladač • FM rádio • Optimalizace
Kromě aplikační výbavy můžete počítat i s poměrně širokými možnostmi nastavení a přizpůsobení. K dispozici máte témata, úpravu zobrazení, podporu gest, upravit lze i podobu oznamovacího panelu, aby vypadal podobně jako na konkurenčním iOS.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Tři objektivy jako placebo. Na zádech Redmi Note 9T najdete trojici objektivů, vyšší počet ovšem nemusí nezbytně znamenat výraznou konkurenční výhodu. Hlavní objektiv s rozlišením 48 MPx pořizuje standardně 12MPx snímky, u kterých ze čtyř nasnímaných bodů vytvoří jeden finální. Zatímco konkurence volí vedle hlavního objektivu ultra širokoúhlý, teleobjektiv a většinou až poté přijdou ke slovu další specializované objektivy, Redmi osadilo pouze 2MPx hloukový senzor a makro objektiv se stejným rozlišením.
Sestavení fotoaparátu Redmi Note 9T:
- Hlavní objektiv: 48 MPx, 1/2“, F1,79
- Makro objektiv: 2 MPx, F2,4
- Hloubkový senzor: 2 MPx, F2,4
- Selfie kamera: 13 MPx, F2,25
V prostředí fotoaparátu najdete tradičně několik voleb u okraje záběru, další pak v nabídce, která se zobrazí po klepnuté na krajní ikonu rychlých voleb a vše ostatní v nabídce Nastavení. Ta se mění podle aktuálně zvoleného režimu, zejména při prvotním nastavování do ní zavítáte hned několikrát. Mezi jednotlivými režimy se přepíná vodorovným přejetím prstu nad spouští.



Prostředí fotoaparátu




Nastavení fotoaparátu
Snímky jsou ostré, se slušným prokreslením detailů, trápí je však téměř všudypřítomný šum. Slévání barev a detailů v tmavých oblastech se fotkám vyhýbá, místy se nevyhnete přepalům a barevně by mohly fotky být živější. I přes ne zrovna ideální světelné podmínky působí občas ponuřeji než ve skutečnosti.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
U videa nabídne Redmi full HD ve 30 a 60 fps a navíc i 4K (ve 30 fps). Videa v nejvyšším rozlišení mají znatelně lepší podání barev a nepatrně i ostrost včetně prokreslení detailů, kvalita full HD je spíše průměrná. Telefon nemá při natáčení sklony zbytečně přeostřovat, digitální stabilizace se na výsledku nijak výrazně nepodepíše. Stativ videím pomůže výrazně víc.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Pokračování 7 / 8
Závěr
Redmi Note 9T pořídíte ve variantě se 128GB úložištěm za sedm tisíc, 64GB varianta je o pětistovku levnější. Telefon sází hlavně na 5G, pokud je pro vás tato konektivita důležitá, levněji to zatím nepůjde. Kromě nejlevnějšího 5G můžete počítat s velmi slušným výkonem, povedeným zvukovým výstupem včetně sterea, solidní výdrží a slotem na trojici karet.


Pokud se ovšem obejdete bez 5G, za srovnatelné peníze můžete mít více paměti, lepší fotoaparát, nebo se srovnatelnými parametry více ušetříte. Obdobně naladěný zástupce stejné řady Redmi Note 9 Pro je toho zářným příkladem. Note 9T je slušný telefon, který v každodenním nasazení nezklame, ve srovnání s předchozí generací a stávajícími sourozenci ale mohl předvést o něco více.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 9,1 mm, 199 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 800U (8× Cortex-A76, 2,4 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 77 × 8,8 mm, 209 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 020 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (8× Cortex-A76, 2,3 GHz) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 9,6 mm, 198 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 662 (8× Kryo 265, 2,0 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Redmi Note 9T je nejlevnějším telefonem s podporou 5G. Nezklame výkonem, výdrží, rychlým nabíjením, svižnou čtečkou otisků prstů, lehce ztrácí u fotoaparátu, jehož výsledky jsou spíše průměrné. Kromě 5G postrádá další výraznější eso v rukávu, kterým by dokázal zaujmout větší publikum.
Plusy:
- Jistý úchop
- Plná konektivita
- Slušná výdrž
- Rychlé nabíjení
- Slot na tři karty
- Stereo reprodukce
- Solidní výkon
- Rychlá čtečka otisků prstů
Minusy:
- Chybí notifikační dioda
- Průměrný fotoaparát
- Do budoucna pouze 4 GB RAM
- Vysoký příplatek za 5G
- Nevýrazný displej
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.