Recenze Sony Ericsson HCB-100: ni v uchu, ni v ruce

Telefonujete často v autě nebo v kanceláři a potřebujete mít obě ruce volné? A nebaví vás nosit v uchu neustále zaražené Bluetooth handsfree? Sony Ericsson HCB-100 pro vás může být řešením. Připne se na sluneční clonu v autě, umí dobře stát na pracovním stole a jednoduše se ovládá.
Recenze Sony Ericsson HCB-100: ni v uchu, ni v ruce

Sony Ericsson kromě nových telefonů intenzivně pracuje i na širokém sortimentu příslušenství. V současné době je za cenu pohybující se kolem tří tisíc v internetových obchodech k objednání nový Bluetooth handsfree modul určený pro použití v automobilu s označením HCB-100. Jeho prototyp máme v redakci, povíme vám, jak se s ním jezdí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson HCB-100

Co ti to tam visí?

Na trhu je zařízení usnadňující a legalizující telefonování za volantem nepřeberné množství. Netřeba navštěvovat technika, aby vám je nainstaloval. Původní generace zařízení však potřebovala ke svému chodu cigaretovou zásuvku, stejně jako mnohé dnešní přístroje. Sony Ericsson HCB-100 patří k těm, které používá k přenosu hlasu bluetoothový profil.

HCB-100 je docela sympatické, zajímavé handsfree. Zatímco u příslušenství stojících na stole nejsou velikost a hmotnost až tak důležité, pro objekt visící na sluneční cloně platí jiná měřítka. Novinka Sony Ericssonu je však s hmotností 91 gramů a s rozměry 91 × 76 × 21 (bez spony) milimetrů splňuje s přehledem.

Vzadu je silná kovová spona, kterou je možné snadno demontovat. To za tím účelem, abyste mohli zařízení používat i v kanceláři nebo doma, běžně na pracovním stole. V tom případě se bude hodit vyhnout lopatku s mikrofonem, aby vás druhá strana slyšela lépe. Pohodlné a dekorativní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sponu je možné jedním pohybem demontovat

Protože je spona opravdu silná, je lepší nechávat ji na sluneční cloně v automobilu a handsfree modul z ní vyjímat. Tak jsem to praktikoval já a osvědčilo se mi to, nikde jinde není spona potřeba. Jen se smiřte s tím, že vám pryžové výstupky na zádech handsfree a spona samotná v poměrně měkké sluneční cloně zanechají propadliny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson HCB-100 v automobilu

Znám jich pět

Reproduktor je krytý třpytivou stříbrnou průzvučnou tkaninou s logem výrobce, v pravé části je černý sloupek s mikrofonem. Ten je možné vyhnout, jak jsem popsal výše. Na levém boku jsem našel kolečko pro regulaci hlasitosti a na opačném konektor připravený pro dlouhé nože Fast-Portu. Na jedno nabití deklaruje Sony Ericsson výdrž až 15 hodin hovoru. Moje zkušenosti hovoří o výdrži více než týden při hodině hovorů a šesti hodinách strávených se zařízením denně (používal jsem jej i na stole).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průzvučná tkanina s logem výrobce • ovládání hlasitosti • konektor Fast-Port • mikrofon

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mikrofon v otevřeném stavu

V ohybu jsou čtyři tlačítka a dvě diody. Zleva sluchátko pro přijetí hovoru, druhé pro jeho odmítnutí a zapnutí či vypnutí zařízení. Spárování je snadné a provádí se třetím tlačítkem v pořadí, resp. jeho dlouhým podržením. Spárovat si se Sony Ericssonem HCB-100 můžete až pět různých zařízení. Příslušná diodka umí svítit zeleně, modře, červeně, tyrkysově a oranžově, takže poznáte, se kterým telefonem handsfree právě pracuje. Bohužel není možné ovládat více zařízení současně, hovor smí probíhat jen u jednoho mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka pro ovládání hovorů • párování, ztlumení mikrofonu, stav baterie a vypnutí diod

Když během hovoru stisknete toto tlačítko, ztlumí se mikrofon. Druhým zmáčknutím jej opět aktivujete. Výrobce implementoval do HCB-100 podporu DSP technologie, která by měla odstranit zbytečné okolní ruchy a zamezit echo-efektu. Jezdil jsem ve velmi tichém voze, takže eliminaci okolních ruchů volaní nemohli dobře posoudit, rozhodně jsme se však nesetkali s ozvěnou, a to je dobře. Spojení s mobilem ani jednou samovolně nevypadlo.

Poslední tlačítko slouží pro kontrolu stavu baterie. Když jej stisknete, rozsvítí se buďto zelená kontrolka (baterie má dostatek zbylé energie), případně červená (potřeba dobití). Dlouhým podržením tlačítka vypnete nebo zapnete svítící diody, aby vás nerušily při jízdě v noci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Diody umí svítit mnoha barvami

Dle mého doplní Sony Ericsson HCB-100 vhodně interiér jakéhokoli vozidla, stříbrná a černá neuráží v žádném typu čalounění, svým tvarem dobře přiléhá ke stropu. Pokud nepotřebujete volat v prostředcích městské hromadné dopravy, zahrňte Sony Ericsson HCB-100 do svého uvažování o koupi handsfree. V autě poslouží mnohem lépe než bondovka nebo kuželka s reproduktorem do zapalovače, na stole splní svou roli stejně dobře. Pokud jste ovšem stoupenci trvalého nošení bezdrátového sluchátka do jednoho ucha, HCB-100 nenabídne větší užitek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (20) Další článek: Vodafone Business e-mail plus: co v počítači, to v telefonu

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Příslušenství, Ericsson, Eri, Son, Tkanina