Recenze Sony Ericsson MDS-70: na své tělo fantastické repro

Je to vůbec možné? Sony Ericsson vyrábí jeden výborný miniaturní zvukový systém pro hudbu v mobilech za druhým. Dnes zkoušíme pyramidu se subwooferem. Je téměř celá kovová, burácí po pokoji, a přitom ji skoro není vidět.
Recenze Sony Ericsson MDS-70: na své tělo fantastické repro
Není to ani polovina roku, co jsme chválili nefinální verzi miniaturních repráčků Sony Ericssonu, model MPS-60. Teď máme možnost od stejné značky vyzkoušet prodejní kus nejvyššího modelu reproduktorů k mobilním telefonům s označením MDS-70.

Cheops by žárlil

Hned po vybalení z krabice mě uchvátil design. Myslím, že pyramidové uskupení hrající libé tóny z mobilního telefonu se bude líbit mnoha uživatelům. Set sestává z několika komponent. Základem je celokovový aktivní subwoofer o rozměrech 218 × 74 × 131 milimetrů. Uvnitř pracují dvě osmicentimetrové membrány s měkkým zavěšením, impedancí 4 ohmy a kmitočtovým rozsahem podle specifikace 50 – 400 Hz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson MDS-70 s hovícím si W810i

Celé tělo basové části je kovové, použitý materiál si ovšem nedovolím přesně hádat a v dostupných materiálech o něm není ani zmínka. Všechny části drží při sobě silou bojovníka, spodní deska je přišroubovaná několika „křižáky“. Ačkoli je systém přenosný, dá o sobě při delší cestě v náručí majitele vědět. Vždyť samotný subwoofer váží 1,3 kg. Přibližně do poloviny útrob jeho těla sahá basreflexový tunel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Subwoofer je celý z kovu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vespod jsou protiskluzové podložky

Sypat stříbro na hranolky

Na užší hranu lichoběžníku se pak postaví díl druhý. To jsou dva satelity spojené v trojstěnném stříbrném hranolu. Každá ze dvou neodymových membrán čítá ve svém průměru 30 milimetrů, celková impedance je 8 ohmů a kmitočtový rozsah přesně navazuje na základní jednotku, konkrétně 400 – 20 000 Hz. Tento díl sestavy váží 0,4 kg.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výšková část sestavy

Boční stěny hranolku jsou kovové, leštěné do naprostého zrcadlení. Děrované přeplátování je rovněž z kovu, jen podstava je plastová, s protiskluzovými pásky. Kvalitou konstrukce znovu bez chyby, ovládací prvky mají výborný chod a nikde ani stopa po nerovnosti nebo jiném kazu z výroby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Perfektní zpracování, perfektní lesk

V levé části jsou stavové diody pro signalizaci napájení, aktivního linkového vstupu nebo funkce „surround“. Do výklenku vepředu se nasune na dlouhé nože Fast-Portu jakýkoli mobil Sony Ericssonu, který právě takový typ konektoru na své spodní straně nosí. Vzadu jsou zdířky pro připojení linkového vstupu, kabelu napájení a drátku antény.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily hranolku • nože Fast-Portu • přibalený drátek antény

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zdířka napájení • linkový a anténní vstup

Ten krátký kabel prosím vyměnit

Kabeláž vedoucí ze subwooferu je k němu pevně přichycená. Přepínačem na boku se aktivuje napájení a zesilovač, pak je ještě třeba propojit základní jednotku s hranolkem výškových reproduktorů. V balení je i kabel pro vedení linkového vstupu, je ale příliš krátký. Pouhých padesát centimetrů měl výrobce vyměnit za minimálně čtyřnásobek. Na něm i na „spojce“ mezi jednotkami jsou ochranné cívky od TDK proti rušení signálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ochranné cívky na kabelech • kabel pro linkový vstup je příliš krátký

Pojďme zapojit ty prcky s výkonovou charakteristikou 2 × 15 W a dalších 15 W basů k tomu (reálného výkonu). Nejprve s telefonem. Použiji Walkman Sony Ericsson W810i. Jeho zvuk je ve srovnání s čistým zvukem hi-fi sestav nepatrně zkreslený už na výstupu, na zvuku z reproduktorů je to při vyšších hlasitostech znát. Při aktivním zvýraznění spodních frekvencí funkce MegaBass subwoofer MDS-70 nestíhá a chrčí. Při zcela plochém ekvalizéru je zvuk mnohem lepší, ale stále se membrány reprosoustavy nemohou projevit naplno.

Někdo mi řekne, že bych to neměl u výrobku jedné značky dělat, ale připojil jsem na zkoušku Nokii N91 přes linkový vstup. Posunul jsem se tak o jednu celou zvukovou třídu výše, teď už bylo vše čisté. Hudební Nokia navíc disponuje vysoce silným výstupním signálem, na maximum jsem se nemohl pro strach z potrhání závěsů membrán (nadneseně) dostat.

Jako ideální se tedy jeví jiný vstupní signál než telefon Sony Ericssonu. Zkouším dál se zvukovou kartou počítače, s levným flashovým MP3 přehrávačem i s iPodem. V takových zapojeních si MDS-70 hoví nejvíce. Mám vedle sebe momentálně 2.1 sestavu Hercules XPS 2.100 určenou k provozování s počítačem, můžu porovnat.

Klepněte pro větší obrázek
Hercules XPS 2.100

Musím říct, že subwoofer MDS-70 hraje tak na sedmdesát procent kvalit šestkrát většího vrstevníka Herculesu. To je tedy při porovnání velikostí co říct. Je vhodné s jeho pozicí v místnosti experimentovat, dát třeba pod stůl a zjistit nejlepší tříštění basových frekvencí o stěny nábytku kolem.

Membrány sloupků XPS 2.100 jsou ve svém projevu průraznější, znovu jim ale zhruba ze tří čtvrtin dýchají ty ze Sony Ericssonu na záda. Výborně! Při opravdu kvalitním zdroji signálu se tedy MDS-70 nebývale činí a sestava je schopná ozvučit pokoj 4 × 5 metrů tak, že je potřeba razantně zvýšit hlas pro dorozumívání se s přáteli.

Dál, než kam ruka sahá

Zkouším postupně mnoho hudebních žánrů. Až ve vyloženě bestiálních skladbách (třeba System Of A Down a podobné kapely) a velmi vysokých hlasitostech nejsou všechny nástroje čitelné tak, jak by měly být. V balení je i sympatický infračervený dálkový ovladač. Vyboulená tlačítka přesně sednou pod palec a mají příjemný průběh stisku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dálkový ovladač

Dá se jím aktivovat i vypnout linkový vstup, jedině jím aktivujete funkci „surround“ sestavy. Je to umělé rozšíření zvuku, které opravdu funguje a hudební prostor se po jeho zapnutí znatelně rozprostře po pokoji. Pak jsou tu ovladače hlasitosti a korekce výšek a basů. Jedním stiskem „Eq off“ se vše vrátí do výchozího nastavení. Jediná škoda, že jím není možné spravovat přehrávání skladeb - převíjení, listování v písních atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání je napájeno vyměnitelnou knoflíkovou baterií

Za celý půlden testování nepřestávám žasnout nad schopnostmi tak malého systému. Může za to konstrukčně tuhý subwoofer, schopné neodymové měniče a dostatečný výkon spolu se zajímavými možnostmi dálkového ovládání. Chvílemi zapomínám, že Sony Ericsson je firma vyrábějící především mobilní telefony, žádný Harman/Kardon či Bose.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zatím není známa oficiální cena ani začátek prodeje pro Českou republiku. Částka potřebná k pořízení Sony Ericsson MDS-70 tento systém buďto vynese do nebes, nebo taky zastřelí. Několik málo internetových obchodů sestavu už neoficiálně nabízí, většinou se cena pohybuje kolem pěti tisíc. Je to příliš? Možná, jenže tohle je šperk pro technofily, nehyzdící a dobře znějící doplněk luxusních bytů a věc pro chlubení známým i schopné ozvučení narychlo svolané malé párty.

Diskuze (22) Další článek: Nokia N80: první dojmy a velká fotogalerie

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Příslušenství, Ericsson, Sony Ericsson W810i, Linkový vstup, Dostupný materiál, Eri, Fan, Podstava, Tělo, Son


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40