Plusy
- Originální čistý design
- Jemný 4K OLED
- Vynikající zvuk do sluchátek
- Zachovaný 3,5mm jack
- Bezdrátové dobíjení
Minusy
- Displej pouze 60 Hz
- Pomalejší dobíjení baterie
- Není Dual SIM
- Jen průměrné noční snímky
- Vysoká cena
Sony po roce uvádí nový vlajkový smartphone, který ve větší míře než předchůdce využívá expertízy a technologií ze sesterských divizí japonské firmy – týká se to zejména obrazu, zvuku a fototechniky. I číslování generací už zde probíhá podle korporátních zvyklostí římskou číslicí: Sony Xperia 1 II. To znamená, že výroba telefonů byla zcela integrována do struktur Sony Corporation.
Telefon opět míří na nejnáročnější uživatele, kterým dokáže nabídnout některé parametry, které u konkurence vůbec nenajdou – například jemný 4K OLED displej nebo podporu prostorového zvuku 360 Reality Audio při poslechu do sluchátek. Pro masového uživatele může být telefon naopak příliš složitý – těžko mu bude výrobce vysvětlovat třeba to, proč jsou v něm předinstalovány rovnou tři aplikace pro foto/video, místo obvyklé jediné.
Proti minulé generaci (Sony Xperia 1) došlo k řadě vylepšení, počínaje fotoaparátem, přes „povinné“ navýšení výkonu i paměti, až po zvětšení kapacity baterie, přidání bezdrátového dobíjení a návrat 3,5mm jacku. Design se výrazněji nemění, čímž Sony dává najevo, že stále míří na tutéž sortu zákazníků-fajnšmekrů nepodléhající trendům a preferující spíše špičkové hi-tech funkce.
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 72 × 7,9 mm, 181 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 644 × 3 840, 643 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1600|1800 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Sony Xperia 1 II si přečtěte na následujících listech.
1. Design
Rozumná velikost, čisté linie. Vzhledem jako takovým Xperia nepřekvapí – od loňska se prakticky nezměnil, je stále symetrický, čistý, konzervativní. Spousta uživatelů tento přístup dokáže ocenit. Co ale nás příjemně překvapilo při testování, že telefon i přes svoji protáhlou délku není jako celek přerostlý a ani přehnaně těžký. Xperia 1 II váží nějakých 180 gramů, což mezi současnými top smartphony spíše jedna z nižších hodnot. V dlani se drží příjemně a neřeže.


Xperia 1 II není rozhodně malý, ale ani přerostlý telefon
Tělo je vyrobeno z kombinace hliníkové slitiny a skla. Splňuje tradiční normu odolnosti proti vodě a prachu IP65/68. Jak displejovou stranu, tak i záda kryje odolné sklo Gorilla Glass 6. Ani ve ztvárnění zadního krytu se Sony nepouštělo do žádných experimentů a nabízí telefon v černé a matně fialové barvě. Zejména v černé barvě telefon rád zachytává veškeré otisky a šmouhy.


Design je hodně úsporný, ale zato čistý a symetrický
Čtečka otisků je kombinovaná s odemykacím tlačítkem a funguje většinou bezproblémově. Její plocha je trochu užší, a tak trochu déle trvá správné naskenování celého otisku do paměti. Líbí se nám i zachované, typicky japonské detaily – šuplíček na karty vyjímatelný bez špendlíku a samostatné tlačítko spouště fotoaparátu. Modul hlavního fotoaparátu leží vertikálně v levém vrchním rohu zad, což je designově pěkné, ale nepříliš praktické – hlavně u širokoúhlých snímků hrozí, že se vám do obrazu dostane část prstu.


Modul fotoaparátu vystupuje nad profil zad
2. Displej
Jemné rozlišení, ale jen 60 Hz. Úspěšný recept z loňské Xperie 1 zopakovalo Sony také u displeje. Testovaný telefon má opět 6,5palcový OLED panel se 4K rozlišením a poměrem stran 21 : 9. Sklo je rovné, což je mnohdy praktičtější než různě velká zakřivení obvykle pouze z designových důvodů. Subtilní přiznaný horní a spodní rámeček zážitek nijak nekazí, aspoň v nich mohou být osazeny dopředu směřující stereo reproduktory, praktická notifikační diodka a 8Mpx selfie kamera.


Displej má široké pozorovací úhly, maximální jas by ale mohl být vyšší
Sony coby expert na obraz i zvuk si dává extrémně záležet na správném vyladění a reprodukci barev. Displej pokrývá 100 % barevného gamutu DCI-P3 a podporuje zobrazení HDR10. Obraz je krásně živý a ostrý bez nutnosti jakýchkoli úprav v nastavení, samozřejmě si ale můžete vyvážení bílé i kontrast přizpůsobit. Pozorovací úhly jsou široké a podání černé výborné. Vylepšila se hodnota maximálního jasu, ačkoli na nejlepší „zářivky“ s hodnotami okolo 1 000 cd/m2 to ještě nestačí. OLED displej to ale dokáže trochu dohnat kontrastem.


Tzv. režim autora se hodí na promítání filmů, běžně v prostředí ale asi využijete standardní režim. Ten si můžete doladit podle vlastních preferencí
Displej má obnovovací frekvenci pouze 60 Hz, což by dnes mělo být maximum pouze ve střední třídě, ne u špičkových modelů. Sony používá technologii redukce rozmazání pro obraz v pohybu, která má mít srovnatelný efekt jako 90Hz frekvence. Ne že bychom zaznamenali trhaný pohyb, ale máme zkušenost, že vyšší frekvence udělá práci s displejem subjektivně „měkčí“ a pocitově plynulejší. Při 4K rozlišení by asi náročnost na baterii byla obrovská, ale rychlejší obnovování mohlo být k dispozici alespoň pro Full HD+ rozlišení.
3. Hardware
Pomalejší rychlé dobíjení. Zařízení představuje naprostou hardwarovou špičku, Sony šlo tentokrát „do plných“. Osazen je procesor Snapdragon 865, který spolu s modemem X55 zpřístupňuje telefon i pro 5G sítě. V souvislosti s tím narazíme na jeden malý ústupek – kvůli problematickému řešení 5G konektivity pro dvě SIM u tohoto typu Snapdragonu se výrobce rozhodl, že osadí šuplíček pouze na 1 SIM kartu a jednu paměťovou kartu. Telefon tedy nepodporuje funkci Dual SIM, což některé uživatele může odradit.

Xperia 1 II je díky Snapdragonu 865 velmi výkonná
Telefon patří mezi velmi výkonné, v syntetickém benchmarku Antutu jsme naměřili přes 560 tisíc bodů (nejvýkonnější modely mají v současnosti okolo 610 tisíc bodů). Hodnota operační paměti 8 GB a také vnitřního úložiště 256 GB uspokojí i náročné uživatele.
Baterie má sice papírovou kapacitu „pouze“ 4 000 mAh, ale systém bateriového managementu Stamina už je pověstný. Telefon bezpečně vydrží celý náročný pracovní den, v případě menšího vytížení i dva dny (např. o víkendu). O něco snížit se může výdrž v 5G síti, to jsme ale vzhledem k nedostupnosti 5G sítí v době testování nemohli ověřit.


Čtečka otisků je kombinovaná s odemykacím tlačítkem • šuplíček obsahuje jedno místo na SIM kartu a jedno na paměťovou kartu – funkce Dual SIM není podporována
Baterii lze dobíjet kabelem přes USB-C, podporováno je rychlé dobíjení Quick Charge 4+ s maximálním výkonem 27 W. Nabíječka v balení ale podporuje pouze 18 W, takže pro rychlejší dobíjení je třeba dokoupit jiný adaptér s QC4+. Nabíjení trvá déle než u jiných výrobců – zhruba půldruhé hodiny do plné kapacity – tady by Sony mělo přidat. Druhou možností je bezdrátové nabíjení (max. 11 W), které je ale ještě pomalejší než kabel.



Reproduktory jsou stereo, USB-C leží na spodní, 3,5mm jack na horní hraně
Dvojice reproduktorů hraje dostatečně čistě i hlasitě, při maximálním zesílení dochází k mírnému zkreslení. Poslech do kabelových sluchátek je díky zachovanému 3,5mm jacku naprosto přirozenou záležitostí. O kvalitu zvuku se nemusíte obávat ani v případě bezdrátových sluchátek a nebojte se zvolit vyšší model – telefon totiž podporuje i kvalitnější kodeky aptX a LDAC. Unikátem Xperie 1 II je podpora prostorového formátu 360 Reality Audio se streamovací službou Tidal.
4. Software
Strohá klasika. Prostředí telefonů Sony se s časem příliš nemění, výrobce u něj razí (podobně jako u fyzického designu) cestu funkčního minimalismu. I tento přístup má samozřejmě své příznivce. Xperia 1 II běží na Androidu 10 s lehkou nadstavbou obsahující některé vlastní aplikace. I těch ale v průběhu času spíše ubývá, protože Sony přestává plýtvat silami na vývoj a udržování aplikací, které by pouze suplovaly stejnou funkci ekvivalentů od Googlu.





Pohotovostní plocha • nabídka aplikací • roleta s přepínači • nabídka nastavení • info o telefonu
Za poslední rok tak například zmizela aplikace Lifelog pro párování s chytrým příslušenstvím, nebo Album, kterou v Xperii 1 II naplno nahradily Fotky od Googlu. Sony zatím ponechává vlastní aplikaci Hudba (což je po zrušení Google Play Music jedině dobře) a jednu aplikaci paradoxně rovnou ztrojuje. K základnímu Fotoaparátu přidává ještě Cinema Pro a Photo Pro, sloužící k pokročilé práci s fotkami a videem. Více o nich bude řeč v kapitole o fotoaparátu.





Tmavý režim • ovládání pomocí bočního panelu • plovoucí nabídka aplikací • rozdělené okno
Prostředí je svižné a dostatečně intuitivní. Chválíme zejména přehlednou nabídku nastavení, kde hned v první úrovni získáme přehled o umístění jednotlivých položek. Vizuálně by prostředí prospělo větší sjednocení grafiky ikon a také lepší využití prostoru v roletě s přepínači. Neškodilo by ani více možností nastavení nebo přizpůsobení, např. u plochy nebo motivů.






Aplikace Hudba • podsložka v menu aplikací • správce souborů • multitasking • úložiště
Zastavím se ještě u funkce Side Sense, tedy spouštění plovoucí nabídky aplikací poklepáním na okraj displeje. Sony ji poprvé představilo před dvěma lety spolu se smartphonem Xperia XZ3. Ten měl ale částečně zakřivený displej a na poklep reagoval vždy přesně. U Xperie 1 II s rovným displejem se mi správné místo na hraně podařilo trefit jen málokdy, proto jsem funkci přestal používat. Je přitom poměrně praktická – dokáže spustit například dvojice přednastavených aplikací na rozděleném displeji (tzv. funkce „split screen“).
5. Fotoaparát
Radši přirozené fotky, než softwarové kouzlení. Vlajkový model Sony používá zadní fotoaparát se třemi objektivy a snímač ToF, jenž pomocí odraženého paprsku měří vzdálenost fotografovaného objektu. Optiku dodává značka Zeiss – primární objektiv disponuje světelností f1.7, druhý objektiv je širokoúhlý, třetí s ohniskem 70 mm slouží k trojnásobnému optickému přiblížení. Trojice senzorů disponuje stejným rozlišením 12 Mpx, fyzická velikost se ale liší. Primární senzor typu Exmor RS od Sony má velikost 1/1,7 palce.


Hlavní záměr této sestavy je jasný – přesné a rychlé ostření včetně speciálního autofokusu na lidské (nebo i zvířecí) oko a celkově rychlé fotografování. Neustálé přepočítávání expozice a autofokusu (až 60× za sekundu) zajistí, že prakticky nevyfotíte neostrou fotku. Xperia 1 II se tak ideálně hodí k zachycení pohybových scén, sportu, tance, neklidných dětí i zvířátek.
Dvojí volba aplikace
Zajímavá a netradiční je možnost volby ze dvou aplikací pro fotografování – obě jsou přímo od Sony. Jedna je klasický Fotoaparát, který najdeme i v jiných telefonech Sony. Design je prakticky beze změny – kromě softwarového režimu clony (zhruba něco jako Bokeh efekt) a Panoramy tu není pro statické fotky žádná další paleta režimů, telefon si vše reguluje sám na automat.


To je na jednu stranu dobře, protože se uživatel nemusí (ani nemůže) prakticky o nic starat, na druhou stranu některé režimy jako Portrét nebo Noc zde citelně chybí. Vynucený portrétní režim lze použít pouze na přední selfie kameře a jde výhradně o softwarové rozostřování pozadí bez účasti optiky (selfie objektiv je jen jeden). Chybí také HDR, které zde není ani ve formě (ideálně) implicitní funkce, nebo alespoň samostatného režimu, jak to má Huawei.



Základní aplikace Fotoaparát je pro ty, kteří se nechtějí zabývat pokročilým nastavením foťáku
Snímek můžete na automat fotit buď celý proostřený (namačkáváte tlačítko spouště), nebo s ostřením na konkrétní bod (ostří se dotykem na displeji), kdy dochází opět k softwarovému rozostření pozadí. Potvrzeno to nemám, ale domnívám se, že další objektivy do hry v tu chvíli nezasahují, fotí se vždy na jeden vybraný a Sony nepracuje se skládáním obrazu vyfoceným najedou více objektivy.
Pro pokročilejší uživatele, kteří by si rádi nastavovali některé parametry snímků manuálně, je zde nikoli Pro režim jako u jiných výrobců, ale zcela samostatná aplikace Photo Pro. Vyvíjí ji opět Sony za přispění fotoaparátové divize Sony Alpha. Tomu odpovídá i design prostředí aplikace, která připomíná fotoaparáty. Objevují se zde známé režimy jako priorita závěrky, priorita expozice nebo zcela manuální nastavení, fotit lze ale i v automatickém režimu, jenž se nám zalíbil možná víc než základní režim v aplikaci Fotoaparát.

Aplikace Photo Pro je inspirovaná foťáky Sony Alpha, fotí se výhradně na široko
Clonu v Photo Pro měnit nelze ani přes tři různé hodnoty světelnosti tří objektivů, ale stejně jako v základní aplikaci Fotoaparát lze i ve Photo Pro měnit ohnisko = fotografovat na každý ze tří objektivů a přibližovat/oddalovat tak objekt. Aplikace Photo Pro možná zpočátku působí vizuálně trochu „nehostinným“ dojmem, po čase si na ni ale zvyknete a při návratu do základního Fotoaparátu si budete připadat jako při příchodu do nezařízeného bytu.
Každému ale může vyhovovat jiný přístup, proto je asi dobře, že má uživatel na výběr – je jen otázkou, zda bylo nutné přístup k fotoaparátu rozdělit do dvou aplikací a nestačil by zkrátka základní a Pro režim v rámci jediné.
Ukázkové fotografie (aplikace Fotoaparát):






Zleva: Širokoúhlý záběr, 1× přiblížení, 3× zoom


Noční snímky






Různé
Ukázkové fotografie (aplikace Photo Pro):






Zleva: Širokoúhlý záběr, 1× přiblížení, 3× zoom



Noční snímky






Různé
Zajímavé je, že i když obě aplikace mají přístup ke stejné hardwarové sestavě a všem jejím možnostem, každá ve výsledku fotí trochu jinak. Základní Fotoaparát má tendenci trochu přesvětlovat a dělat líbivější fotky než ve skutečnosti (typický smartphonový přístup), Photo Pro je decentní, umírněné a zachovává opravdu velké množství detailů.
Na druhou stranu, kde už světelné podmínky nebudou stačit, nic moc navíc vám Photo Pro na automat nevyčaruje, musíte si poradit sami v manuálním režimu. Celkově Sony provádí minimální kompresi snímků a některé „softwarově vytuněné“ JPG soubory mohou velikostí ustřelit až k 18 MB. V obou aplikacích funguje a je neocenitelným pomocníkem namačkávací tlačítko spouště fotoaparátu.
Celkově jsou ale fotky z obou aplikací hodně realistické, s příjemným barevným podáním a dobře proostřené. Slabší je foťák u dynamicky náročných scén (někdy se objeví přepaly, jindy stíny) a také u nočních fotografií.
Dobře stabilizované video
Podobně jako Photo Pro duplikuje funkce Fotoaparátu pro statické snímky, Cinema Pro je alternativou pro pokročilejší uživatele při tvorbě videa. Na začátku je potřeba vždy vybrat tzv. „projekt“, tzn. nastavit požadované rozlišení a snímkovací frekvenci videa. Maximem je až 60 fps při 4K. Pro natáčení videí, které mají působit filmovým dojmem, je k dispozici „filmová“ framerate 23,98 fps a také několik barevných filtrů (např. Venice CS). Dále je k dispozici pokročilé nastavení, k němuž v režimu videa u Fotoaparátu není přístup – manuální ostření se zamknutím pozic na dva objekty, nastavení expozice a vyvážení bílé.

Aplikaci Cinema Pro představilo Sony už loni u Xperie 1
U obou video aplikací lze natáčet na každý ze tří objektivů a během pořizování videa zoomovat. Velmi efektivně pracuje elektronická stabilizace obrazu. Video natočené aplikací Cinema Pro má lepší strukturu obrazu, videa z Fotoaparátu jsou živější, ale objevuje se více artefaktů. Rozdílný je formát – Cinema Pro nahrává do „filmového“ 21 : 9, Fotoaparát do klasického 16 : 9. Expozice, automatické vyvážení bílé i přeostřování funguje správně.
Ukázkové video (aplikace Fotoaparát, 1080p, 30 fps):
Ukázkové video (aplikace Cinema Pro, 4K, 60 fps):
Závěr
Vynikající, ale není pro masy. Hodnotili jsme tak i předchozí vlajkové telefony Sony, Xperia 1 II nebude jiná. Japonci nevyrábí telefony podle aktuálních módních trendů, jdou si svou vlastní cestou. Ta spočívá ve špičkovém odladění vybraných funkcí – zejména obrazu a zvuku. Od uživatelů výrobce očekává určitou poučenost, aby ocenili, co všechno jim jejich zařízení dokáže nabídnout a že některé vlastnosti u jiné konkurence nenajdou.
To se týká zejména ultrajemného OLED displeje se 4K rozlišením, v dobách, kdy se nejedna vlajková loď jiných značek spokojí s Full HD+. Také zvuk Xperií, zejména při poslechu s kvalitními kabelovými i bezdrátovými sluchátky je na nejvyšší úrovni, u Tidalu s prostorovým 360° zvukem si audiofilové budou chrochtat blahem.


Krabice a obsah balení
U fotoaparátu se tohoto premiantství zatím dosáhnout nepodařilo, je potřeba zapracovat na obrazovém softwarovém inženýrství, skládání snímků a větší zapojení umělé inteligence, aby byl plně využit potenciál všech tří objektivů. To ovšem neznamená, že by byl foťák špatný. Sází na bleskově pořizované přirozené snímky, což je ocenitelné zejména u denních fotek a při sportu.

Na Xperii 1 II se nám líbí její komplexnost. V žádné oblasti totiž nepropadla, veškeré výhrady směřují spíše k drobnostem. Její parametry jsou špičkové, design stále svéhlavě konzervativní. A Sony si za to nechá také pořádně zaplatit, v době psaní recenze konkrétně 33 tisíc korun. Zčásti i proto nikdy drahé Xperie nebudou volbou nerozhodnutých uživatelů („Tak jaký telefon si tentokrát koupím? Co třeba Xperii 1 II?“), ale jen informovaných fajnšmekrů a fanoušků. Tím pádem se nebudou prodávat po milionech, ale s tím už se snad Sony jako výrobce smířilo.
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 72 × 7,9 mm, 181 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 644 × 3 840, 643 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1600|1800 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 74 × 7,8 mm, 186 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 524 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 74 × 8,5 mm, 199 g displej: 6,8", kapacitní Fluid AMOLED, 1 440 × 3 168, 512 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 510 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 78 × 8,1 mm, 226 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 242 × 2 688, 456 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 969 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 9,0 mm, 209 g displej: 6,6", kapacitní OLED, 1 200 × 2 640, 439 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, NM Card (256 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Hisilicon Kirin 990 5G (12× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Výborně vybavený top smartphone s obřím výkonem, kterému nechybí žádný z výdobytků současných technologií. Cílí na náročnější uživatele, kteří ocení prvotřídní kvalitu displeje a zvuku. Foťák ještě na úplnou špičku nedosáhl.
Plusy:
- Originální čistý design
- Odolnost proti vodě a prachu IP65/68
- Jemný 4K OLED
- Spousta výkonu a 5G
- Vynikající zvuk do sluchátek
- Zachovaný 3,5mm jack
- Bezdrátové dobíjení
Minusy:
- Displej pouze 60 Hz
- Pomalejší dobíjení baterie než konkurence
- Není Dual SIM
- Jen průměrné noční snímky
- Vysoká cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.