Plusy
- Dobrá výdrž baterie a spořiče
- Kvalitní displej pro multimédia
- Moderní prvky konektivity
- Notifikační dioda, NFC a FM rádio
- Dobré ovládání jednou rukou
Minusy
- Slabší výkon a optimalizace
- Přemrštěná cena nejen na Sony
- Podprůměrný fotoaparát i video
- Konstrukce, nenahmatatelná tlačítka
- Sony opustilo hardwarovou spoušť
Necelé dva miliony prodaných smartphonů za poslední kvartál loňského roku donutily Sony přijít s něčím, co se od ostatních bude opravdu odlišovat. Sony se do toho tedy opřelo a po představení v Barceloně i bleskově uvedlo na trh svoje premianty ve střední třídě, dvojici Xperia 10 a Xperia 10 Plus.
První jmenovaná Sony Xperia 10 je dnes testovaným smartphonem, u něhož vás na první pohled zaujme protažená konstrukce, která je dána použitým zobrazovacím panelem s poměrem stran 21:9. Pořádně odlišná od klasické střední třídy je i cenovka, Sony si novinky váží na 8 990 korun, a to, řekněme si na rovinu, není vůbec málo. S vnitřní pamětí 64 GB a 3 GB RAM lze pořídit modrou, černou a stříbrnou verzi.
Xperii 10 bych označil za průkopníka v řadě takzvaných multimediálních smartphonů, především ze stránky audiovizuální. Její velmi povedený displej s poměrem stran 21:9 je ideální pro sledování filmů, prohlížení internetu a také pro různé komunikační kanály, kde i s aktivní klávesnicí vidíte na displeji spoustu obsahu.
Potěší také čistý operační systém, myslelo se na pohodlné ovládání, dobrá je výdrž na jedno nabití a slušné jsou možnosti konektivity včetně rádia. Co naopak nepotěší, to je slabší výkon, horší optimalizace prostředí a slabší konstrukční zpracování. Vyloženě potom zklame problémové ostření fotoaparátu a výsledné fotografie, které často nejsou dobré ani v ideálních podmínkách. V tomto ohledu Xperia 10 nutně potřebuje aktualizaci softwaru.
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 68 × 8,4 mm, 162 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 520, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 3 GB, baterie: 2 870 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Sony Xperia 10 si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Sbohem hardwarová spoušti! Xperia 10 nepluje na vlnách gradientových přechodů, zato ale nabízí trojici barevně líbivých polykarbonátových skořepin, kde se při nějakém tom šrámu nemusíte bát o barevnou celistvost. Došlo i k použití kovu na větší část spodní hrany, ale ani to nezabránilo tomu, aby se při silnějším zatlačení na displej v horní části nebo zkroucení telefonu v kapse při ohnutí neozývaly zvuky, které bych přirovnal k praskajícímu lepidlu mezi šasi a displejem. Vodotěsná ale Xperia 10 není a může jít jen o vadu demo vzorku.
Rozměry Xperie 10 jsou 156 × 68 × 8,4 mm a váha činí 162 gramů.
Čelní strana je kryta odolným sklem Gorilla Glass páté generace a kromě části nad displejem je všude stejný, asi 3 mm široký okraj. Nad displejem najdeme barevnou notifikační diodu, hovorový reproduktor, selfie kamerku a všechny potřebné senzory. Výše popsané se ukrývá asi v centimetr silném okraji, což je naštěstí mnohem méně, než bylo u Sony ještě nedávno ve střední třídě zvykem. Zda je škoda, že Sony nevyužilo tzv. notch, nechám na preferenci každého, každopádně reproduktor a další se dají ukrýt do mnohem užšího okraje.
Na horní hraně zůstal zachován sluchátkový konektor. Spodní strana má v kovovém poli vyveden USB-C konektor a falešné stereo. Druhá mřížka ukrývá pouze mikrofon.
Jak jsem zmínil již dříve, do spodní hrany byl vsazen kus kovu, v němž sídlí USB-C konektor a dvojice perforací, z nichž jedna ukrývá hovorový mikrofon a druhá hlasitý reproduktor. Zaráží mě využití kovu v jinak plastovém těle, napadá mě snad použití jako výztuha skrze celé šasi, ale ono praskání to nepotvrzuje. Pod záslepkou v horní části levého boku najdeme jeden slot na nanoSIM a jeden kombinovaný buď na nanoSIM, nebo paměťovou kartu microSD. Horní hrana ukrývá sluchátkový konektor a sekundární mikrofon.
Dvojice nanoSIM, nebo jednu obětovat a vložit microSD kartu, to je, oč tu běží. Pryč už je zřejmě také doba, kdy si Sony drželo hardwarovou spoušť fotoaparátu.
K zamyšlení mě vede pravý bok, na kterém najdeme tlačítko zámku, dvojkolébku hlasitosti a čtečku otisků prstů. Nerozumím dvěma krokům. Nejprve se Sony zbavilo hardwarové spouště fotoaparátu, kterou si jako poslední mohykán stále zachovávalo, za druhé potom vyčlenilo čtečku z tlačítka zámku a umístilo ji pod něj. Na tlačítko zámku se tak budete muset natahovat, a to ani nemluvím o tom, že tlačítka jsou tak zapuštěná, že je při přejetí prstem po boku skoro nepoznáte.
Nad displejem najdeme na dnešní dobu stále ještě poměrně široký rámeček, i když je mnohem užší, než mívalo Sony ve zvyku. na zadní straně oceňuji vizi souměrnosti, trochu mě však znepokojuje krytí snímačů, které se zdá býti plastové.
Na zadní straně najdeme dvojí logo výrobce, piktogram informující o umístění NFC antény a při horní hraně LED blesk a zhruba jeden milimetr vystupující modul fotoaparátu s dvojicí snímačů. Jeho stříbrné orámování je elegantní, ale krycí sklo se celkem snadno poškrábe. Z charakteru poškrábání navíc soudím, že jde spíše o plast, než sklo. Co je ale u Xperie 10 výborné, to je úchop v dlani. Díky netradičnímu poměru stran displeje je celé tělo hodně útlé a v ruce tak telefon držíte opravdu s jistotou, polykarbonát navíc skoro vůbec neklouže.
Displej
Zapomeňte na kino. Jako CinemaWide označuje Sony svoje displeje s poměrem stran 21:9 a přesně jeden takový má i Xperia 10. Jedná se o IPS panel, který má úhlopříčku 6" a rozlišení 1080 × 2520 obrazových bodů, jemnost 457 PPI a jeho pozorovací úhly a rozpětí jasu jsou příkladné, i když lehce vyšší maximální jas by určitě neuškodil. Pokud vás jakýmkoliv způsobem obtěžovaly pruhy při sledování filmů a videí na smartphonech, ať už byly na kterékoliv straně, zde žádné pruhy nebudou a přesně o to Sony šlo. Jsou ale místa v systému nebo aplikace, kde prostor navíc bude na škodu, nebo z tohoto důvodu aplikace nebude korektně pracovat či spadne (stejně jako u poměru 18,5:9, 19:9 atd.).
Základní nastavení velikosti a parametrů zobrazení Xperie 10 umožňuje regulaci barevného podání, kontrastu a vyvážení barev.
Super je také prohlížení internetu, komunikační aplikace a další, kde po vysunutí klávesnice vidíte pořád dostatek obrazu, a to dokonce i v režimu dělené obrazovky, kde u jiných smartphonů například při vyplňování jakýchkoliv kolonek klávesnice překryla vše a vy jste neviděli vůbec nic. Úprav zobrazení zde najdeme poměrně dost. Kromě klasiky v podobě automatického jasu, změny velikosti písma a škálování zde Sony přidává také možnost několika způsoby regulovat vyvážení bílé, dále upravit barevné podání a kontrast, nechybí noční režim pro potlačení modrého světla, nebo také chytrý režim podsvícení, které bude dle okolního světla v dané intenzitě a zároveň displej nezhasne do té doby, dokud telefon budete držet zvednutý a dívat se na něj.
Xperia 10 ukrývá v nastavení displeje pár chytrých funkcí a dodatečných grafických efektů.
Detailní je také nastavení zamykací obrazovky a práce s oznámeními tamtéž, stejně jako výběr stylu hodin. Vzhledem k jedinému tlačítku na displeji se spuštěné aplikace zobrazí tažením z něj vzhůru, zatímco dvojí poklepání zapne režim pro ovládání jednou rukou. Se zmenšenou obrazovkou můžete hýbat všemi směry a zmenšení si v určitém rozmezí ještě přizpůsobit. Dvojím poklepáním na „Boční snímač“ otevřete nejčastěji používané aplikace nebo aplikace, které si sami určíte (maximálně osm). Taky se zobrazí tři nejčastější přepínače z notifikační roletky, kterou odtud lze také stáhnout, stejně jako aktivovat režim jedné ruky a konfigurovat tento výsuvný panel.
Boční snímač a jeho nastavení. Tato funkce přispívá k pohodlnému ovládání protaženého displeje jednou rukou.
Hardware
Postarší chipset a čarovná baterie. Hnacím ústrojím Xperie 10 je chipset Qualcomm Snapdragon 630, což je postarší osmijádrový procesor (14nm, Cortex-A53) s taktem 2,2 GHZ na jádro, kterému dopomáhají 3 GB operační paměti a grafický akcelerátor Adreno 508. Benchmark AnTuTu potvrzuje stáří chipsetu výsledným skóre okolo 89 tisíc bodů, což je v dnešní době na smartphone za cenu devět tisíc korun docela málo. Ne, že by to mělo nějaký extra vliv na použitelnost, ale občasný záškub či zpomalení v systému nebo rozdýchávání po natáčení 4K videa, s tím je potřeby počítat.
Výsledky benchmarku AnTuTu v7.1.7:
- celkové skóre: 88 914 bodů
- CPU: 38 831
- GPU: 19 606
- UX: 25 402
- MEM: 5 075
Z 64 GB vnitřní paměti je po startu Xperie 10 dostupných zhruba 48 GB, což je lehce podprůměrný údaj. Pokud však oželíte jednu nanoSIM, lze paměť za pomocí microSD karet rozšířit až o 512 GB. Co se týče baterie a výdrže, moji skepsi z použitého akumulátoru s kapacitou 2870 mAh vystřídalo příjemné překvapení. Ano, smartphony Sony mají právem oceňované spořiče Stamina/Ultra Stamina, které dokáží ze zbývajících procent vymačkat opravdu maximum, ale pohodlnou jednodenní výdrž bez nutnosti spořiče zapínat jsem od Xperie 10 vážně nečekal.
Výdrž Xperie 10 na jedno nabití je, vzhledem k nízké kapacitě akumulátoru a staršímu chipsetu, velmi příjemným překvapením. Pokud však potřebujete, režimy úspory energie Stamina dokáží se zbytkem přímo zázraky.
Absence nabíjecího adaptéru v demo balení neumožňuje poskytnout závazný údaj, ale USB-C nabíječka s proudem 2A při 5V Xperii 10 nabila za zhruba hodinu a čtyřicet minut. Konektivita Xperie 10 je zajištěna dvoupásmovou Wi-Fi standardů a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, z lokalizačních systému je zde podpora pro GPS a GLONASS a samozřejmostí je kompletní česká LTE podpora na obou SIM kartách. Nechybí zde ani FM rádio, které si Sony stále udržuje. Senzorová výbava dle webu výrobce zahrnuje akcelerometr, gyroskop, senzor přiblížení a okolního osvětlení, elektronický kompas a Hallův senzor.
Zastavit se musíme i u zvuku, kde Xperia 10 nabízí podporu LDAC a při poslechu ze sluchátek (vlastních) použít lze také softwarové vylepšení zvuku DSEE HX a ClearAudio+. Kvalita zvuku přenášeného do bez/drátových sluchátek je opravdu dobrá, hlasitý reproduktor je naopak mdlý a nevýrazný a nevybočuje z průměru.
Software
Skoro čistý koláč, pokud chcete. Sony v minulosti používalo hodně graficky upravenou nadstavbu nad operačním systémem, ale tyto časy už jsou (naštěstí) pryč. Android ve verzi 9.0 Pie s úrovní opravy zabezpečení 1. února 2019 je upraven pouze minimálně, a to rozhodně ne rušivě. Za dobu testování jsme obdrželi dvě aktualizace, kdy povýšila datace zabezpečení systému a vylepšily se výsledky z fotoaparátu, alespoň dle popisku k aktualizaci. Prostředí je čisté, barevně vcelku vhodně sladěné a ubylo zbytečných položek a nastavení.
Takto vypadá Andorid 9.0 Pie na Xperii 10. Více snímků prostředí najdete ve fotogalerii na posledním listu.
Na čem si Sony hodně zakládá, především kvůli horší ovladatelnosti displeje s tímto poměrem stran, je Boční snímač, který jsem popisoval již v kapitole Displej. Na čem si zase zakládám já, je situace, kdy v telefonu nebude zbytečně instalovaný balast, který byste museli odstraňovat, nebo se ho oficiální cestou ani zbavit nelze. Sony na to jde jinak, nabízí spoustu doplňkových aplikací, ale při prvním spuštění vám dá na výběr, které chcete instalovat. Vše jsem zamítl a předinstalovaný tak zůstal pouze Facebook a Netflix, ty odstranit nelze.
Toto jsou aplikace, u kterých si při prvním spuštění můžete rozhodnout, zda je chcete instalovat, či nikoliv.
Samozřejmostí je také Xperia Lounge, tedy jakési centrum dění přímo od výrobce. Lze zde získat speciální aplikace přímo od Sony, číst novinky nebo se účastnit soutěží. V nastavení dále najdeme možnost aplikace speciálních tapet přímo od Sony, nebo možnost zapnout animační funkci Xperia Loops pro indikaci nabíjení a notifikací. Toť vše. Žádný režim pro ovládání v rukavicích, žádná chytrá gesta více prsty, žádné zkratky či symboly pro rychlé spuštění navolených aplikací, ani žádné zažité funkce, jako poklepáním probudit, otočením ztišit nebo přiložením k uchu přijmout hovor.
Fotoaparát
Jeden hlavní, jeden pro bokeh. Xperia 10 je na zádech vybavena dvojicí snímačů s rozlišením 13 a 5 Mpx. První jmenovaný je hlavní snímač se světelností F/2.0, úhlem záběru 76°, sekundární pro záznam hloubky ostrosti má světelnost F/2.4 a úhel záběru 88°. Je zde podpora režimů, automatického HDR, hybridní automatické ostření, pětinásobné digitální přiblížení a podpora pro 4K video při 30 fps. Selfie kamerka má rozlišení 8 Mpx, světelnost F/2.0, úhel záběru 84° a rovněž podporuje HDR režim a bokeh efekt, i když pouze softwarový. Nechybí ani náhrada blesku pomocí bílého probliknutí displeje.
Prostředí fotoaplikace u smartphonu Sony Xperia 10.
Píše se mi to těžko, ale fotografie z Xperie 10 jsou opět hodně podprůměrné. Ani za jasného dne a s použitým ISO 50 telefon nedokáže vykouzlit fotografii, na které by nebylo obrovské množství šumu. Jakákoliv jednolitá plocha, nebo naopak plocha členitá, ale stejné barvy, se utápí v rozpitých a zrnitých skvrnách. Celkem v pořádku je barevná věrnost a nedochází ani k deformaci scény, ale zato má telefon problém s ostřením, které trvá, ostří jinam nebo vůbec, a detaily, ty skoro nedokáže vykreslit. Jediné, co lze označit za povedené, je makro, případně objekt do cca 1m vzdálenosti od snímače, to samé v noci s bleskem.
Ukázkové fotografie:
Více fotografií pořízených smartphonem Xperia 10 najdete na posledním listu.
Videoschopnosti Xperie 10 zahraňují reputaci, alespoň částečně. Telefon umí natáčet video ve 4K rozlišení při 30fps a výsledek je vcelku dobrý. Barvy jsou sice trochu uměle přebuzené, ale detaily jsou dobře viditelné a nedochází k deformaci objektů. Škoda je, že video v tomto rozlišení není nijak stabilizované, což je mimo stativ vždy znát. Přiblížení je pouze digitální v maximální míře 5x, což při 4K rozlišení zajišťuje jistou použitelnost i přiblíženého záběru. U videa navíc není problém s přeostřováním, to pracuje příkladně, jen trochu pomaleji. Softwarová stabilizace je dostupná pouze v nižším 1080p rozlišení, ale to je v této cenové kategorii běžné.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Originál za vysokou cenu. Sony Xperia 10 je jedním z průkopníků smartphonů s poměrem stran 21:9. Sony je v situaci, kdy mobilní divize měla tak špatné výsledky, že zaniká a slučuje se s jinými, a tak nutně potřebuje být se svými výtvory originální. Originalita za každou cenu, v tomto případě za ambiciózních 8 990 korun, se ovšem nevyplácí. Minimálně u fotoaparátu je smutné, že jeden z nejlepších výrobců fotografických čipů nedokáže svoje vlastní produkty (stále a opět) kvalitativně optimalizovat, co se softwaru a zpracování dat ze snímače týče.
V novinářském balení nebylo nic, v tom prodejním je dle obchodů, které Xperii 10 již nabízejí, pouze nabíječka.
Xperia 10 je výtečná na poli konzumace multimédií. Filmy, videa, prohlížení webu a komunikace s přáteli jsou díky protaženému displeji, pohodlnému úchopu, dobré výdrži a kvalitnímu sluchátkovému výstupu dobrým zážitkem.
Jenže smartphony už dávno nejsou jednoúčelová zařízení a Xperia 10 má také stinné stránky, mezi něž patří zmiňovaný fotoaparát, špatná optimalizace prostředí a slabší výkon. Skoro nenahmatatelná tlačítka a absence hardwarové spouště jsou v porovnání s výše uvedeným spíše marginální problémy. Pro zachování jména značky musí Sony novou Xperii 10 aktualizacemi doladit a cenově (ideálně už od počátku) lépe konkurenčně vymezit.
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 68 × 8,4 mm, 162 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 520, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 3 GB, baterie: 2 870 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 7,7 mm displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9610 (8× null, 2 GHz) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 7,3 mm, 166 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 750 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 24MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 155 × 75 × 7,6 mm, 175 g displej: 6,2", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 248, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 7,7 mm, 153 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 71 × 9,1 mm, 160 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 280, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 060 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xperia 10 je originální smartphone s poměrem stran displeje 21:9, ideální pro multimédia, komunikaci a web. Potěší výdrž baterie, čisté prostředí a kvalitní sluchátkový výstup. Zklame horší odladěnost, zamrzí slabší výkon a vrásky na čele přidá fotoaparát nutně potřebující aktualizaci.
Plusy:
- Dobrá výdrž baterie
- Notifikační dioda
- Ideální displej pro multimédia
- FM rádio a NFC
- Moderní prvky konektivity
- Možnost sám si zvolit, zda instalovat extra aplikace
- Neklouzající polykarbonátové tělo
- Dobré ovládání jednou rukou/ve spodní části displeje
- Kvalitní zvukový výstup do sluchátek, podpora LDAC
Minusy:
- Slabší konstrukční zpracování (vada demo vzorku?)
- Horší odladěnost prostředí
- Starší chipset a slabší výkon
- Skoro nenahmatatelná tlačítka
- Zmizela hardwarová spoušť fotoaparátu
- Přemrštěná cena
- Pády některých aplikaci kvůli poměru stran displeje
- Hodně podprůměrná kvalita fotografií, problém s ostřením
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium