Plusy
- Velký 6,5“ displej
- DualSIM + paměťová karta
- Slušná výdrž
- Pevná konstrukce
- Kvalitní výstup do sluchátek
Minusy
- Průměrný fotoaparát
- Chybí stereo
- Vyšší cena
- Mizivá podpora gest
- Slabší optimalizace systému
Sony Xperia 10 Plus doplňuje svého menšího a nepatrně hůře vybaveného sourozence Xperii 10 ve střední třídě, kde se stejně jako on pokusí zaujmout netradičním displejem s poměrem stran 21:9. Bez výraznější speciality, na kterou lze upozornit, nemá dnes ve střední třídě šanci nikdo. Otázkou zůstává, jestli se Xperia liší natolik, aby dokázala zakrýt své nedostatky.
Displej telefonu a s ním související funkce i možnosti nastavení výrobce nepodcenil. Velkou plochu dokáže telefon skvěle využít, samotné zařízení přitom vůbec není neskladné. Boduje kvalitním zpracováním, dostatečným výkonem a slušnou výdrží, dech ale ztrácí u fotoaparátu a funkcí, které mají konkurenti za polovic. Bohužel ani cenovka tomuto modelu nehraje do karet.
|
| rozměry a hmotnost: 167 × 73 × 8,3 mm, 180 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 520, 422 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 264 × 2 448), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Recenzi Sony Xperia 10 Plus si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Inovace, ale i kroky zpět. Xperia 10 Plus se od jiných telefonů odlišuje už tvarem. Jedna z nejvýraznějších specialit tohoto zařízení, displej s poměrem stran 21:9, se na něm musí podepsat. Xperia je tedy nezvykle protáhlá, přestože však má 6,5“ displej, nepůsobí nemotorně. Na šířku je srovnatelná s telefony s klasickým poměrem 16:9 na 5,5“, jen je o něco vyšší.
Nevšední displej v těle z polykarbonátu
Telefon dobře padne do ruky, díky zaobleným rohům a hranám nikde neřeže ani netlačí. Výrobce sáhl u konstrukce po polykarbonátu, ten je matný, neklouže v ruce a neulpívají na něm otisky. Na kov se dostalo jen ve spodní části u USB konektoru. Zvolené materiály se nijak negativně nepodepsaly na tuhosti. Telefon nevrže a při pokusu o ohnutí nebo zkroucení zdatně odolává.
Protažené tělo dobře padne do ruky
Tlačítka najdete na pravém rohu, mají použitelné hmatové odlišení (mohlo by být výraznější), pracují ale bezchybně a poskytují jasnou a zřetelnou zpětnou vazbu. Ne zcela obvyklé je jejich rozložení – hlavní vypínač se nachází nad regulátorem hlasitosti a mezi ně se vklínila ještě lehce zapuštěná čtečka otisků prstů. Celý shluk se nachází zhruba v polovině výšky těla, tedy v rozumném dosahu.
Tlačítka se čtečkou otisků prstů
Oddělení čtečky a hlavního vypínače překvapí, obzvlášť když Sony v minulosti dokázalo tyto prvky integrovat do jednoho. Na oddělené funkce se dá poměrně rychle zvyknout, v praxi si to po pár dnech ani neuvědomíte. Větším zklamáním je chybějící hardwarová spoušť fotoaparátu, dedikované tlačítko Xperia 10 Plus už bohužel nemá.
Slot na dvojici SIM s každým vyjmutím telefon restartuje
Slot na karty najdete v horní třetině levého boku. Krytku vyloupnete snadno nehtem a po vysunutí se zpřístupní dvojice slotů na nanoSIM. Paměťová karta se zasouvá přímo do těla telefonu, bez vyjmutí krytky tedy žádnou z karet nevyměníte. A počítejte s tím, že každé její vyjmutí je následováno restartem zařízení. Rychlá výměna SIM nebo paměťovky je tedy o něco zdlouhavější než u konkurence, která tento úkon většinou zvládá bez restartu.
Konektorová výbava je kompletní
Konektor sluchátek sídlí v levém horním rohu, na spodní straně našla místo dvojice mřížek. Jedna z nich kryje hlasitý reproduktor, druhá mikrofon. Mezi nimi se nachází konektor USB-C, bezdrátové nabíjení Xperia bohužel nepodporuje. Segment duálního fotoaparátu na zadní straně vystupuje nad povrch, při neopatrné manipulaci by mohlo dojít k jeho poškrábání. Na test dorazil telefon pouze s USB kabelem, v prodejním balení můžete počítat i s nabíječkou.
Displej
Skvělý displej pro konzumenty obsahu. Papírová velikost úhlopříčky 6,5“ by mohla leckoho vyděsit. Vzhledem k použitému poměru stran 21:9 (rozlišení 2 520 × 1 080) ale telefon ani zdaleka nepůsobí zavalitě nebo objemně, je jenom protáhlejší. IPS panel kryje Corning Gorilla Glass 5, displej má široké pozorovací úhly, pěkné syté barvy, s čitelností na slunci nebudete mít problém.
Výraznější rámeček je pouze nad displejem
Xperia nabízí příkladné možnosti, jak displej nastavit. Regulaci jasu lze svěřit automatice (funguje zcela korektně), kontrast a barevné podání můžete vylepšit jedním ze dvou přednastavených profilů a celkově lze teplotu barevného podání displeje upravit taky. Nechybí filtr modrého světla, chytré řízení podsvícení bude udržovat displej zapnutý, dokud se na něj budete dívat, a upravit můžete i informace zobrazované na zamykací obrazovce.
Kontrast • Teplota barev • Řízení podsvícení • Filtr modrého světla
Tlačítka pod displejem jsou realizována softwarově s klasickým rozložením (zleva Zpět, Domů a Poslední spuštěné aplikace). Tlačítko naposledy spuštěných aplikací můžete vypnout a přehled aplikací zobrazovat gestem tažením vzhůru z tlačítka Domů. Nechybí režim jedné ruky (poklepáním na tlačítko Domů), kde můžete velikost zmenšeného zobrazení volně měnit a Boční spínač, který usnadní přístup k oblíbeným aplikacím a nastavením (opět detailně konfigurovatelný).
Zamykací obrazovka • Nastavení tlačítek • Režim jedné ruky • Boční spínač
Rámečky na bocích a pod displejem jsou sotva znatelné, Xperia si to vynahrazuje nad displejem zhruba centimetrovým pruhem, ve kterém najdete obvyklou sestavu reproduktoru, čelní kamerky, senzorů a notifikační diody. Její svit je dostatečný, zbytečně neoslňuje, možnosti nastavení jsou zde bohužel téměř nulové.
Rozdělená obrazovka
Pokud jste příznivci protáhlých displejů, budete tuhle Xperii milovat. Displej je skvělý na čtení, surfování, nejrůznější druhy komunikace, prostě všude tam, kde využijete velkou plochu. Při psaní zůstává nad klávesnicí výrazně větší prostor se zobrazenými informacemi, Xperia se velmi dobře hodí na zobrazení dvou oken nad sebou. A to i v případě, že v rámci jednoho něco píšete – například chatování během sledování videa na YouTube neznamená neustálé posouvání jednotlivých oken, ale je reálně použitelné.
Hardware
Nic důležitého nechybí. Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 636 spolupracuje se 4 GB RAM. Z 64GB úložiště je po prvním spuštění dostupných necelých 50 GB, po prvotní aktualizaci klesne tato hodnota až pod 47. Zde ovšem záleží i na tom, jaké aplikace necháte telefon na začátku doinstalovat (můžete je později kdykoliv zase smazat), ve hře je necelý gigabajt místa.
Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM
Výkon telefonu nechybí, každodenní nasazení zvládá, aniž by se zadýchával. Občasné vlažnější reakce jsou spíše záležitostí odladění prostředí, kde Sony má ještě prostor ke zlepšení, než že by zařízení scházel výkon. Na Xperii spustíte i náročné hry, ve většině případů ani nebudete muset ubírat na detailech. V zátěži se horní číst telefonu pod segmentem fotoaparátu zahřívá, nejde ale o nic výrazného, co by znepříjemňovalo držení.
USB OTG
Pokud osadíte oba sloty kartami SIM, můžete rychlá data používat na obou. Potěší i skutečnost, že se nemusíte rozhodovat mezi sekundární SIM a paměťovkou, telefon pojme karty všechny tři. Nechybí dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, USB OTG a FM rádio. Postrádat tak můžete jen infraport, bezdrátové nabíjení a zvýšenou odolnost. Nedostalo se ani na stereo, hlasitý reproduktor je jen jeden a jeho přednes nijak nevyniká. Sony to ovšem kompenzuje přítomností LDAC a DSEE HX, díky kterým je zvuk v klasických i bezdrátových sluchátkách velmi slušný.
Čtečka otisků prstů
Čtečka mezi hardwarovými tlačítky na pravém boku si zapamatuje až pět otisků. Čte rychle a přesně, následné odemknutí má pak nepatrné zpoždění, pořád se ale jedná o dostatečně rychlý úkon, který vás nebude zdržovat. Chybná čtení se pohybovala v zanedbatelných číslech. Odemykání pomocí rozpoznání obličeje Sony nenabízí.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 117 853
- CPU: 56 519
- GPU: 21 340
- UX: 33 192
- MEM: 6 802
Baterie s kapacitou 3 000 mAh zvládne překvapivě více, než by leckdo očekával. I při intenzivním využívání se můžete spolehnout na celodenní výdrž, většinou se dostanete na den a půl. Dvoudenní hranice už vyžaduje střídmější přístup, není ale nedosažitelná. Baterie s větší kapacitou by Xperii samozřejmě slušela víc, ani tato ale ostudu neudělá. S běžnou nabíječkou s 2A výstupem dobijete Xperii do dvou hodin.
Software
Střídmý přístup k softwaru, možná až příliš. Android ve verzi 9 nese jen kosmetické úpravy. Systém se podařilo odladit dobře, stále však je tu ještě prostor ke zlepšení. Ojediněle narazíte na situace, kdy telefon na okamžik zaváhá. Tyto případy nejsou časté a je vysoce pravděpodobné, že se toto chování s budoucími aktualizacemi zlepší.
Informace o systému • Plocha • Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace
Sony si zakládá na Bočním snímači, který usnadňuje práci s velkým displejem. Jeho funkčnost lze detailně nastavit, při ovládání pomáhá i režim zmenšeného zobrazení. Hlavní nabídku vyvoláte tažením prstu vzhůru klidně uprostřed plochy, opačným směrem zobrazíte oznamovací panel (netřeba jej stahovat od horního okraje). Tím ale pomocníci končí, zapomeňte na podporu nejrůznějších gest, probouzení displeje poklepáním nebo i výraznější úpravy ploch.
Boční spínač • Nastavení spínače • Oznamovací panel • Nastavení bezdrátových přepínačů
Krátce po prvním spuštění se telefon ozve s dotazem, zda chcete k základní aplikační výbavě doinstalovat i dalších devět aplikací plus pětici z portfolia Googlu. Kdykoliv později se jich můžete zbavit (dohromady mají necelý gigabajt), jediné dvě aplikace, které odinstalovat nejdou, jsou Facebook a Netflix.
Instalace aplikací • Aplikace od Googlu • Telefon • Zprávy
V aplikační výbavě nechybí správce souborů, hudební přehrávač, FM rádio, na jinde běžné funkce jako je kompas nebo diktafon se už ale nedostalo. Možná při prvotním nastavování strávíte o něco více času dolaďováním detailů v Obchodě Play, nebudete ale v telefonu muset trpět aplikace, které podle výrobce nezbytně potřebujete, vám však jen zabírají místo v úložišti.
Správce souborů • Hudba • FM rádio • Náčrt
Sony zaslouží pochvalu, že se mu podařilo udržet na uzdě kreativitu a k softwarové stránce přistoupilo střídmě. U dalších modelů by to chtělo zapracovat na funkcích, které jsou samozřejmé u leckteré nižší střední třídy, přidat více možností, jak si systém přizpůsobit, a trochu zapracovat na stabilitě a odladění prostředí.
Fotoaparát
Lovec ideálních podmínek. V prostředí fotoaparátu máte k dispozici několik voleb přímo u okraje záběru, všechny další pak najdete v nabídce nastavení (ta se liší podle aktuálně zvoleného režimu). Mezi focením a natáčením se přepnete vodorovným přejetím prstu přes displej, v záběru je pak ještě tlačítko aktivující dvojnásobný optický zoom.
Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Duální fotoaparát s 12 a 8 Mpix si nevede špatně, většinou se ale budete muset spokojit spíše s průměrem. Citlivost na ideální podmínky je u Xperie výrazná. Za jasného slunečného dne jsou fotky ostré, s prokreslenými detaily a sytými barvami. Stačí ale, aby se na obloze prohnalo několik mraků, zatáhlo se a kvalita fotek jde dolů. Poleví ostrost, prokreslení detailů, hlavně ale nastoupí výrazný šum a místy vykoukne i nějaký ten přepal. A to se stále pohybujeme za slunečného počasí, v pošmourném zimním období pěknou fotku od Xperie nečekejte.
Ukázkové fotografie:
Dvojnásobný optický zoom
Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
Natáčet můžete vedle klasického full HD ve 30 fps i s dvojnásobnou snímkovací frekvencí, případně zvolit vyšší rozlišení 4K (30 fps). Sáhnout lze i po méně obvyklém formátu 4K s poměrem stran 21:9. Videa jsou slušně ostrá, mají detaily, barvy jsou ale méně výrazné než u fotek. Chybí optická stabilizace, telefon naštěstí nemá tendenci při natáčení přeostřovat.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Ukázkové video (4K 21:9, 30 fps):
Závěr
Xperia 10 Plus vás přijde na jedenáct tisíc korun. Nabídne řadu jedinečných řešení, nabízí se však otázka, zda jsou natolik zajímavá a unikátní, aby uživatele přiměla výrazněji si za ně připlatit. Pokud oželíte speciality Xperie, srovnatelný telefon pořídíte značně levněji.
Telefon je perfektním na konzumaci obsahu – sledování videí, čtení, surfování, multitasking, tedy vše, kde využijete velikost a/nebo méně obvyklý poměr stran displeje. Nabídne slušný výkon i výdrž a neobsahuje zbytečnosti po softwarové stránce. Zároveň ale kromě displeje s širokými možnostmi přizpůsobení nečekejte žádnou výraznější specialitu. Podpora gest je mizivá, fotoaparát průměrný a prostředí by šlo odladit ještě o něco lépe.
Jako koncept se Xperia 10 Plus povedla. Takto protažený displej je v praxi výrazně použitelnější, než se na první pohled zdá. Celkově by ale potřeboval telefon doladit. Chybí mu drobnosti, které jej však zbytečně srážejí před konkurencí, která možná nenabídne tolik jedinečných řešení, vše ostatní ale má odladěné a v žádné oblasti jí nechybí ten malý kousíček do sta procent.
|
| rozměry a hmotnost: 167 × 73 × 8,3 mm, 180 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 520, 422 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 264 × 2 448), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 160 × 77 × 7,8 mm, 175 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 750 mAh procesor: Hisilicon Kirin 710 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 155 × 75 × 7,6 mm, 175 g displej: 6,2", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 248, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 7,7 mm displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9610 (8× null, 2 GHz) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 25MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xperia 10 Plus je telefon střední třídy s velkým displejem s netradičním poměrem stran 21:9. Skvěle zvládá velkou plochu využívat při multitaskingu a konzumaci obsahu, strádá však u fotoaparátu a celkového odladění. Dokáže se odlišit, cenovka je však poměrně sebevědomá.
Plusy:
- Velký 6,5“ displej
- Corning Gorilla Glass 5
- DualSIM + paměťová karta
- Slušná výdrž
- Android s minimem úprav
- Detailní možnosti nastavení displeje
- Pevná konstrukce
- Kvalitní výstup do sluchátek
Minusy:
- Průměrný fotoaparát
- Bez HW spouště fotoaparátu
- Chybí stereo
- Vyšší cena
- Mizivá podpora gest
- Slabší optimalizace systému
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium