Stejně jako loni, tak i letos představila společnost Sony svůj nejlevnější a nejméně vybavený telefonu roku na lednovém veletrhu CES v Las Vegas. Sony Xperia L2 je přímým nástupem loňského modelu L1. Na rozdíl od nejnovějších Xperií XZ2 má stále starší design s velmi výraznými rámečky.
Oproti loňskému roku jsme se dočkali několika vylepšení. Xperia L2 má větší úložiště, větší RAM a novinkou je i čtečka otisků prstů. Stejný však bohužel zůstal displej a lepší není ani procesor. Přesto jeho doporučená cena povyrostla. Naše recenze poodhalí, jestli se novinka v portfoliu Sony vydává správnou cestou.
|
 | rozměry a hmotnost: 150 × 78 × 9,8 mm, 178 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Mediatek MT6737 (4× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze telefonu Sony Xperia L2 začíná na následujícím listu.
1. Design
Návrat do minulosti. Proč? To je zřejmé první otázka, která vás napadne při pohledu na letošní novinku Sony Xperia L2. Svým vzhledem totiž patří spíše do roku 2015 než do roku 2018. Obří rámečky, plastové (laciné) tělo a vlastně celá designová filosofie Loop Surface je jednoduše dávno za zenitem. Jediný záblesk, že je telefon z letošního roku, je USB-C konektor na spodní hraně telefonu.


Sony Xperia L2 na živých fotkách
Do rozměrů 151 × 78 × 9,8 mm se japonské společnosti podařilo dostat 5,5palcový displej. Tedy podařilo dostat. Do stejných rozměru vtěstnalo Xiaomi u modelu Mi Mix 2 6palcový displej. Z toho je patrné, že prostor nad i pod displejem je opravdu znatelný. Prostor nad displejem lze alepoň trochu omluvit sekundární 8Mpx širokoúhlou čelní kamerkou a přítomností senzorů přiblížení a světla. Pod displejem pak není nic.


Nad displejem problikává také notifikační LED dioda
Levá strana posloužila k umístění mechanických tlačítek pro ovládání hlasitosti a vypnutí/zamknutí telefonu. Na pravém boku hledejte sloty pro 2 nanoSIM karty a také prostor pro microSD kartu (nikoliv hybridní slot!). Na horní hraně se našlo místo pro 3,5mm jack a jeden ze dvou mikrofonů. Ten druhý je na opačné, spodní hraně a to společně s dříve uvedeným USB-C konektorem a hlasitým reproduktorem.


Hmotnost Sony Xperia L2 činí 178 gramů
Zadní strana je mírně vyboulená, což se pozitivně projevuje na ergonomii. Oproti současným konvencím nevystupuje hlavní fotoaprát do prostoru, ale naopak je mírně zapuštěný pod povrchem, což funguje rovněž jako pasivní ochrana před mechanickým poškozením. Vlevo od fotoaparátu je LED blesk a pod ním pak nově i čtečka otisků prstů. Ta však nefunguje úplně spolehlivě, což znamená, že pro odemknutí telefonuje je nejednou nutné přiložit prst opakovně.


Z celkového pohledu nelze vzhled Sony Xperia L2 hodnotit příliš pozitivně. Retro vzhled je sice v módě, ale tohle prostě nefunguje
2. Displej
HD nestačí. Displej, který využívá Sony Xperia L2, zůstal od předchozí generace téměř nezměněn. Opět se jedná o 5,5palcový IPS LCD panel s HD rozlišením (1 280 × 720 pixelů) a s jemností pouze 267 ppi. Z těchto parametrů plyne (a praxe to potvrzuje), že na displeji je viditelný rastr, což je v dnešní době již spíše rarita. Celá čelní strana je pak proti mechanickému poškození chráněna tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 4.


Sony Xperia L2 nemá always-on displej, a proto oceňujeme notifikační LED diodu
Vlastnosti displeje patří v této kategorii k průměru. V defaultním nastavení jsou zobrazované barvy mírně studenější. V nastavení si však můžete pohrát s vyvážením bílé a nastavit si barvy displeje dle vlastních představ. Telefon zvládá automatickou regulaci jasu, avšak minimální a maximální hodnoty jasu nejsou zvoleny ideálně.



Šikovnou funkcí je možnost uspořádat si systémové ikony ve stavovém řádku
Minimální úroveň jasu je totiž až příliš vysoko, což poznáte zejména v noci, jelikož displej zbytečně moc září. Na přímém slunci budete mít naopak s čitelností displeje problém, protože maximální hodnota jasu není dostatečná. V nastavení pak chybí možnost omezit záření modrého světla, naopak se zde ale objevuje funkce, která udrží obrazovku zapnutou, dokud budete telefon držet v ruce.
3. Hardware
Výdrž na prvním místě. Sony Xperia L2 využívá tentýž čtyřjádrový procesor MediaTek MT6737T s taktem 1,5 GHz, který využíval již předchozí model Xperia L1. Stejný je i grafický akcelerátor Mali-T720MP2, a tak jediné, co se dočkalo vylepšení, je 3GB RAM. Zdvojnásobena byla vnitřní paměť, a to na 32 GB, přičemž využít z ní lze zhruba 21 GB a případně ji můžete rozšířit o microSD kartu.
Výsledky benchmarku AnTuTu 7.0:
- celkové skóre: 44 963
- 3D: 21 740
- UX: 2 778
- CPU: 15 573
- RAM: 4 872
Potěší ale bohatá konektivita telefonu. Xperia L2 podporuje všechny důležitá pásma LTE, má zabudovaný Wi-Fi adaptér (802.11 a/b/g/n) s podporou Wi-Fi Direct, hotspotu i technologie Miracast a nechybí ani Bluetooth 4.2 s A2DP a aptX. Telefon bude možné využít i k placení, jelikož ve výbavě má i NFC čip. Poslouží rovněž i jako navigace, přičemž o zjišťování polohy se stará A-GPS lokátor s podporou GLONASS.



Hlasitému reproduktoru na spodní hraně by slušela vyšší maximální hlasitost
Prostřednictvím FM tuneru vám telefon umožní také poslouchání hudby, aniž byste si ji museli do telefonu pracně nahrát, anebo využívat cenná mobilní data k poslechu přes Spotify apod. Podobně jako loni, tak i letos je na palubě i oboustranný USB-C konektor.



Technologie ClearAudio+ dokáže softwarově optimalizovat nastavení zvuku. Pomocí dynamické normalizace může telefon minimalizovat rozdíly hlasitosti mezi jednotlivými skladbami či videi
Významného navýšení se dočkala kapacita baterie, která nyní dosahuje 3 300 mAh. S ohledem na nižší HD rozlišní a celkově horší a energeticky méně náročné komponenty se zřejmé, že výdrž bude patřit k přednostem tohoto modelu. To se potvrzuje i v praxi, když při běžném užívání výdrží Xperia L2 bez problémů u 3 dny bez nutnosti dobití. Dva dny bez dobití výdrží telefon, i když mu dáte pořádně zabrat.



Režimy STAMINA umí výrazně prodloužit výdrž telefonu
Sony tradičně velmi dobře zvládá disciplínu energetického managementu. Režimy STAMINA a Ultra STAMINA jsou již zažitým pojmem. Aktivací jednoho z uvedených režimů v kombinaci se střídmějším používáním telefonu tak můžete výdrž prodloužit dokonce až na 5 až 6 dní. Zklamáním je však absence podpory rychlého nabíjení. Z 0 na 100 proto trvá dobití přes 2 hodiny.
4. Software
Stejný jako loni. Zatímco u předchozího modelu jsme chválili nasazení tehdy novějšího Androidu 7 Nougat, tak letos musíme Xperii L2 za verzi Androidu 7.1.1 Nougat spíše pokárat. Operační systém je již tradičně překryt grafickou nadstavbou od Sony, kterou lze označit za povedenou. Japonský výrobce se stále drží klasické hlavní nabídky aplikací, čímž umožňuje jednodušší správu pohotovostních ploch.



Základní pohled do Sony Xperia L2
Vzhled systému si můžete upravit pomocí různých schémat. Některé z nich jsou ale dostupné pouze za drobný poplatek (39,90 Kč). V nastavení je opět ukrytý tzv. Asistent, jenž v sobě obsahuje jednak úvodní tipy, ale také nástroj pro inteligentní čištění paměti, přístup k režimům STAMINA a ochranu baterie. Ta se dokáže naučit, kdy obvykle necháváte nabíjet telefon a kdy ho z nabíječky odpojujete, aby následně optimalizovala rychlost nabíjení tak, že 100% dosáhne těsně před obvyklým odpojením z nabíječky.



Užitečné funkcí chrání baterii a dokáží se přizpůsobit i vašemu stylu
Šikovnou funkcí je i Xperia Actions. Jedná se o zvláštní přednastavené režimy, které se mohou automaticky aktivovat v závislosti na čase a poloze telefonu. Přednastavit takto můžete zapínání Bluetooth či Wi-Fi, zvýšení hlasitosti vyzvánění nebo aktivaci režimu STAMINA (kupř. v noci). To vše pak může pozitivně ovlivnit i výdrž telefonu.



Předinstalovaných aplikací od Sony není málo
Čeho se však Sony stále nemůže zbavit, to je předinstalování některých vlastních a jiných aplikací. V tomto případě je navíc antivirus AVG Protection, klient pro nakupování v obchodě Amazon a čtečka Amazon Kindle. Sony pak doinstalovalo ještě své aplikace jako Xperia Lounge, Whats New, Zprávy, Movie Creator, Náčrt a nebo klienta pro Playstation.



Většinu předinstalovaných aplikací zřejmě odinstalujete nebo deaktivujete
Celkově mohu software Xperie L2 i s přihlednutím ke staršímu Androidu hodnotit pozitivně. I se slabším hardwarem totiž běžné funkce fungují spolehlivě a rychle. Náročnější aplikace a hry však dělají telefonu menší problémy, což ale nejde na vrub software, ale již zmíněnému hardwaru.
5. Fotoaparát
Zázraky se nekonají. Sony Xperia L2 disponuje 13Mpx snímačem o velikosti 1/3,06". Světelnost dosahuje F2,0 a v noci se snaží pomoci jednodiodový LED blesk. O technických vychytávkách jako optická stabilizace si může tento model samozřejmě nechat jen zdát. Čelní kamerka má rozlišení 8 Mpx a širokoúhlý objektiv (120°).



V nastavení manuálního režimu lze aktivovat funkci HDR
Aplikace Fotoaparátu je jednodušší než o lepší modelů této značky. Chybí například možnost volby jednotlivých režimů (vč. panoramatického). Jednodušší aplikace ale nahrává snazšímu používání, když můžete volit pouze mezi manuálním a automatickým režimem fotografování a jedním videorežimem.
Ukázky z fotoaparátu:


Snímky z fotoaparátu vás rozhodně neohromí, spíše se řadí do šedého průměru. Zachycení barev odpovídá realitě, avšak dynamický rozsah je dost úzký. Detaily na větších plochách s jednou převládající barvou mají tendenci se slévat a za zmínku stojí i nižší ostrost. Na nočních snímcích je až příliš velké množství digitálního šumu, a proto takových fotografií příliš pořizovat nebudete.
Ukázka videa (FullHD, 30 fps):
Vzhledem k možnostem procesoru dokáže Xperia L2 nahrávat videa maximálně ve FullHD rozlišení při 30 sn./vt. Ke kvalitě výstupu lze konstatovat, že některé telefony natáčí lepší video i v HD rozlišení, a proto se využití kamery omezí spíše na stavy nouze.
Závěr
Upřímně nechápu, čeho chce Sony s Xperií L2 dosáhnout. V době, kdy je trh přesycen levnými a přitom velmi kvalitními telefony z Číny, vypustí do světla Xperii L2, která obsahuje zastaralý hardware, pouze HD displej a průměrný fotoaparát. Jedinou výhodou tohoto modelu je výdrž, která je opravdu nadprůměrná.


Prodejní balení obsahuje cestovní adaptér, USB-C kabel a základní sluchátka
Xperia L2 oproti konkurenčním modelům nemá bohužel navrch ani cenově. Spíše naopak. Doporučená prodejní cena je v době vydání recenze šest tisíc koru. Za tuto cenu se přitom prodávají telefony od značek Xiaomi či Honor, které mají výrazně lepší specifikace i líbivější design. Japonský výrobce by měl opravdu nižší segment smartphonů opustit, jak v minulosti několikrát sám avizoval, a radši se soustředit na špičkové modely nabité technologiemi.
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 73 × 7,7 mm, 157 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 450 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 7,6 mm, 149 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 181 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 147 × 72 × 7,2 mm, 146 g displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 658 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Sony Xperia L2 je zástupcem minulosti. Velké rámečky, okoukaný design a zastaralý hardware nedokáže vykoupit ani velmi dobrá výdrž. Zvláště při pohledu na velmi tvrdou konkurenci.
Plusy:
- nadprůměrná výdrž
- USB-C konektor
- slot pro 2 nanoSIM a microSD karty
- podpora NFC a aptX
Minusy:
- nepodporuje rychlé dobíjení
- zastaralý hardware
- okoukaný design
- pouze HD rozlišení displeje
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium